Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-17 από 17
  1. #16
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μετά από αμέτρητα τηλέφωνα και αφού μου έδιναν διαρκώς τις ίδιες οδηγίες για 1+ χρόνο (restart router, αλλαγή channel, επαναφορά ρυθμίσεων κ.τ.λ), λες και δεν τα είχα κάνει όλα αυτά, κατάφερα να τους πείσω να το δηλώσουν σαν βλάβη. Το εκνευριστικό ήταν πως κάθε φορά που έπαιρνα τηλέφωνο έπρεπε να τους εξηγώ όλο το ιστορικό του προβλήματος, τι έχω δοκιμάσει και τι έχω διαπιστώσει και εν τέλη να λαμβάνω την απάντηση "αλλάξαμε το channel, θα το παρακολουθούμε για 2 μέρες" και μετά τις 2 μέρες να μου λένε "δεν εντοπίσαμε πρόβλημα". Είναι λογικό σε όσους παίρνουν τηλέφωνο και αναφέρουν πρόβλημα στο wifi να αλλάζουν το channel σαν 1η κίνηση, αλλά είναι απαράδεκτο να τους λέω πως έχουν δοκιμαστεί όλες οι λύσεις που προτείνουν και να ξανακάνουν τα ίδια από την αρχή.
    Αφού το δήλωσα σαν βλάβη, πήρα τηλέφωνο 1 εβδομάδα μετά να δω τι έγινε και η απάντηση ήταν πως έγινε 2βαθμιος έλεγχος και δεν βρέθηκε πρόβλημα.
    Μόλις δήλωσα πως θα αλλάξω εταιρία το ξαναδήλωσαν σαν βλάβη, με πήρε τηλέφωνο τεχνικός και μου είπε πως θα αλλάξει router για να δούμε αν διορθωθεί. Έβαλαν πάλι ZTE αλλά άλλο μοντέλο και μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις.

    Το πρόβλημα με το άλλο router ήταν πως ενώ φαινόταν να είμαι συνδεδεμένος στο wifi, δεν είχα internet (είχα τηλεφωνία), δεν μπορούσα να κάνω ping προς το router και δεν είχα πρόσβαση στο προφίλ του router για 1-2 λεπτά ή και παραπάνω. Από την πλευρά τους μου είπαν πως εκείνη τη στιγμή έβλεπαν αποσυνδέσεις μόνο για 2"! Η μόνη μου εικασία είναι πως κάτι κολλούσε στο router (ίσως ο DHCP server), αν και οι συσκευές δεν έχαναν την ip τους, και κάποιες φορές μετά από λίγα λεπτά το router κράσαρε και αποσυνδεόταν για λίγα δευτερόλεπτα, με αποτέλεσμα το τμήμα βλαβών να βλέπει τις μικρές αποσυνδέσεις του αλλά όχι τα "κολλήματα" στο δίκτυο που οδηγούσαν στην αποσύνδεση. Ό,τι και να λένε πάντως το πρόβλημα ήταν 100% στο router (ίσως κάποιο bug στο firmware) όπως προσπαθούσα να τους εξηγήσω επί 1 χρόνο. Δεν το παραδέχονται βέβαια γιατί θα πρέπει να το αντικαταστήσουν σε όλους.

  2. #17
    Εγγραφή
    23-05-2019
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κι εγώ έχω το ίδιο θέμα με nova και το θέμα είναι ότι αγόρασα ρούτερ 80 ευρώ δεν ξέρω τι να κανω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι στο θέμα γιατί το πρόβλημα παραμένει και δεν βρίσκω λύση.
    Διαπίστωσα πως δεν είναι θέμα internet αλλά θέμα router. Τη στιγμή που κολλάει δεν μπορώ να ανοίξω ούτε τη σελίδα του router, ούτε να κάνω ping από τον υπολογιστή προς την ip του router. Οπότε δεν μιλάμε για θέμα DNS αλλά πρόβλημα δικτύωσης.
    Είμαι 99% σίγουρος πως το πρόβλημα είναι μόνο στο wifi. Δεν μπορώ να έχω μόνιμα συσκευές με ethernet αλλά για λίγες μέρες που δοκίμασα δεν φάνηκε να κολλάει κάποια.

    Κάνοντας restart το router το πρόβλημα διορθώνεται αλλά μετά από λίγες μέρες επανέρχεται. Το ύποπτο είναι πως μετά το restart του router, αν κάνω ping προς το 192.168.1.1 όλα φαίνονται φυσιολογικά με σταθερούς χρόνους 4ms. Μετά από λίγες μέρες (χωρίς restart του router) οι χρόνοι αυξάνονται και δεν είναι σταθεροί (π.χ. 80ms, 10ms, 500ms κ.ο.κ) και φυσικά υπάρχουν 1-2 στιγμές μέσα στη μέρα που δεν υπάρχει καθόλου επικοινωνία με το router (είμαι φυσικά συνδεδεμένος στο wifi με τέλειο σήμα).

    Τι μπορεί να δημιουργεί αυτή τη δυσλειτουργία; Όσες φορές έχω επικοινωνήσει με την τεχνική υποστήριξη μου λένε τα ίδια πράγματα (αλλαγή wifi channel, κωδικοποίησης κ.τ.λ.) χωρίς αποτέλεσμα. Τελευταία φορά μου είπαν πως μπορεί κάποιο κινητό που είναι στο δίκτυο να κάνει update και να "τρώει" την ταχύτητα λες και τους είπα πως έχω αργό internet. Δεν προσπαθούν καν να ακούσουν όλα τα παραπάνω για να δουν πως το πρόβλημα είναι στη δικτύωση και όχι στη γραμμή μου. Τι μπορώ να κάνω; Έχω συμβόλαιο και δεν μπορώ να αλλάξω εταιρία.
    Απ' ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι κάποιο bug στο router που δεν αναγνωρίζει η εταιρία. Το παράδοξο είναι πως μου έχουν αλλάξει router πριν μήνες χωρίς να λυθεί το πρόβλημα, γι αυτό και αναρωτιόμουν αν το bug είναι κάποια ασυμβατότητα με συσκευή μου (π.χ. android με κινέζικη rom).
    - - - Updated - - -

    Κι εγώ έχω nova και μου κάνει το ίδιο αγόρασα ρούτερ 80 ευρώ και πάλι τα ίδια δεν ξέρω τι να κανω

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-18, 21:18
  2. [Other] multicast bridging με router της cyta
    Από ioanniskar στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-17, 18:56
  3. Ποιο Router της Cyta να επιλέξω τελικά
    Από Paolito1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-17, 07:49
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 17:25
  5. Router Pirelli μαυρο της cyta.
    Από kostas1339 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-17, 19:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας