Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-07-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά π γράφω εδώ και πραγματικά είμαι αγανακτισμένος. Λοιπόν, έχω ρουτερ speedport entry i2 ( 24αρα σύνδεση με ταχύτητα στο σπίτι καθόλου σταθερή μεταξύ του 10-14mbps). Άλλαξα πάροχο από wind σε ote τον Οκτώβριο και από τότε έχω το ίδιο πρόβλημα. Ξαφνικά μέσα στη διάρκεια της μέρας ( πλέον συμβαίνει και τα βράδια) το ρουτερ κάνει επανεκκίνηση( το power σταθερά ανοιχτό και το dsl αναβοσβήνει επι ώρες ολόκληρες μέχρι να ξαναέρθει το ιντερνετ και το τηλέφωνο αντίστοιχα). Έχω καλέσει αμέτρητες φορές την υποστήριξη και έχει έρθει τεχνικός 3 φορές στο σπίτι.
    • Άλλαξε ρουτερ
    • Αλλάξαμε τη μπριζα στην οποία συνδέεται το ρουτερ
    • Μου έκανε επανεκκίνηση του λογισμικού του ρουτερ( σε V1.0.0_OTET11lw4o6P9Α )

    Άλλα το πρόβλημα ακόμα δε λύθηκε! Με το τελευταίο βήμα για 2–3 εβδομάδες δεν εμφανίστηκε ( νμζ πως είχε λυθεί) αλλά ξαφνικά από προχθές έχει αρχίσει τα ίδια! Σημειώνω πως το καλώδιο πήγαινε σε σπλιτερ μαζί με τηλέφωνο δοκίμασα να αφαιρέσω και αυτό αλλά πάλι τίποτα. Επίσης έχω κάνει και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πάλι τίποτα! Σκέφτομαι να αγοράσω ups αλλά δε ξέρω αν ευθύνεται το ρεύμα. Επίσης δε νομίζω να φταίνε οι εσωτερικές καλωδιώσεις του σπιτιού γιατί πριν αλλάξω πάροχο και έρθω στον ΟΤΕ δεν είχα το ίδιο θέμα!

    Πραγματικά είμαι αγανακτισμένος καθώς έχω ξοδέψει αμέτρητο χρόνο και χρήμα σε MB αφού 12-14 ώρες από τις 24 δεν έχω ιντερνετ! Οποίος μπορεί να βοηθήσει ειλικρινά ευχαριστώ εκ των προτέρων!! Γενικά δεν είμαι ειδικός ούτε έχω καλή γνώση επι δικτύων, ό,τι έμαθα το τελευταίο διάστημα...

  2. #2
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.122
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εφόσον όπως λες η καλωδίωσή σου είναι εντάξει (και είσαι σίγουρος γι’αυτό) τότε είναι (σχεδόν σίγουρα) ευθύνη του ΟΤΕ. Υπάρχει μια περίπτωση το πρόβλημα να βρίσκεται εντός του σπιτιού σου και να μην το έχεις αντιληφθεί. Σου προτείνω να σκανάρεις την καλωδίωση του σπιτιού, αν δεν το έχεις κάνει ήδη (από τον κατανεμητή ή το κουτί έξω από το σπίτι αν έχεις) και μετά να δηλώσεις βλάβη στον ΟΤΕ. Το ρούτερ είναι το μόνο που δε φταίει.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-07-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το έχω δηλώσει ως βλάβη 2 φορές μέχρι στιγμής, ελέγχουν με ενημερώνουν με μηνύματα μου λένε έχει ολοκληρωθεί και μετά από κανα 4-5 μέρες πάλι το ίδιο...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.122
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι να πω... καλά ξεμπερδέματα... και να ξέρεις λίγος τσαμπουκάς δεν βλάπτει... εφόσον έχεις τέτοιο πρόβλημα!

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το Ρούτερ δέν φταίει ούτε είνε θέμα με το ρεύμα θα αναβόσβηνε και το power...
    Σε κάποιο σημείο οπού σέ έχουν συνδέσει δέν κάνει καλεί επαφή το καλώδιο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kostinos : 22-07-19 στις 16:12.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι ακριβώς επανεκκινήσεις στο ρούτερ, αλλά αποσυνδέσεις στη γραμμή σου.
    Μίλα με το 13888 και δήλωσέ το ξανά βλάβη, και τόνισε ότι έχεις αρκετές αποσυνδέσεις μέσα στη μέρα και δεν έχει επιλυθεί ακόμα, ώστε να το ξαναδούν.
    Μην αναφέρεις επανεκκινήσεις για να αποφύγεις μπερδέματα.
    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις προς το παρόν, είναι να συνδέσεις το ρούτερ απευθείας στην κεντρική πρίζα και στη DSL θύρα χωρίς φίλτρα/splitter, και όλες τις άλλες τηλ. συσκευές αποσυνδεδεμένες.
    Από τον ΟΤΕ θα ελέγξουν ξανά το εξωτερικό κομμάτι και το εσωτερικό σου αν χρειαστεί, ώστε να σε ενημερώσουν για το που εντοπίζεται το πρόβλημα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας