Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    11-08-2010
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Ότι λέει ο τίτλος .

    Παραγγείλαμε την "Πραγματική" 50αρα (φωτογραφία) και ενώ όλοι , από τον πωλητή στον Γερμανό μέχρι και τους τεχνικούς στο τηλέφωνο και αυτός που την έφερε έλεγαν οτι είναι 50αρα , τελικά μόνο fiber απο Καφάο δεν είναι και είναι 30αρα από ΑΚ και επιπλέον έχουν το θράσος να μας φορτώσουν και το VOIP πάνω απο το Internet και έτσι γλυτώνουν και ένα ζευγάρι καλωδίων για την φωνή στο κέντρο τους

    https://i.imgur.com/3SNbLjN.jpg

    Ακόμα είναι στην 3η μέρα από την ενεργοποίηση του Συμβολαίου και ψάχνω τον κατάλληλο τρόπο να αντιμετωπίσω την κατάσταση

    Η ταχύτητα είναι ξεκάθαρα απο ΑΚ και στα 30 γιατί στο modem άλλα λόγω S/N (Noise Margin(Up/Down) 11/8.3 dB) είναι στην καλύτερη (Up/Down) 4999/30019 kbps που εγινε 20αρα !!! όλο το προηγούμενο βράδυ . δέστε φωτογραφίες στο σποιλερ με μόνο ένα pc στο modem και μόνο ανοιχτό τον browser για να φρίξετε



    Φυσικά δόθηκε βλάβη και το μόνο που κατάφεραν είναι να πάνε την ταχύτητα συγχρονισμού απο τα 28κ στα 30 (προφανώς έπιασε οροφή)

    δες σποιλερ
    Spoiler:

    ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ "ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ" ΣΤΟ MODEM

    https://i.imgur.com/702v4pn.jpg
    https://i.imgur.com/G9eWUIA.jpg




    Πέρα από οτι θα φύγω γιατί είναι ξεκάθαρα απατεώνες οι υπάλληλοι του ΟΤΕ (κανείς δεν μίλησε για διακοπή του συμβολαίου αφού είναι ουσιαστικά εντελώς άλλο από αυτό που υπογράψαμε ΚΑΙ ουτε καν fiber !!! ) που προσπαθούν με κάθε τρόπο και μέσο να εξαπατήσουν τον καταναλωτή του φορτώνουν μια 30αρα απο AK που την βαφτίζουν 50αρα απο fiber θέλω να πάρω ηθική ικανοποίηση λόγω της ταλαιπωρίας και τους διαπληκτισμούς που υφιστάμεθα απο την εξαπάτησή τους (όποιος καταφέρει να εξηγήσει σε κάποιον που δεν ξέρει πως εξαπατούν τον καταναλωτή να μου πει και έμενα τον τρόπο για να γλιτώσω την φασαρία )

    Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης της εν εξελίξει εξαπάτησης του ΟΤΕ προς τον καταναλωτή ?

    Υ.Γ. Το ξέρω οτι έχω ακόμα 10+1 μέρες για την διακοπή αλλά μόνο η διακοπή ΔΕΝ θα τους κάνει την "μούρη κρέας" που λέμε στην καθομιλουμένη .Θέλω να πάρουν ένα μάθημα μπας και σοβαρευτούν και γλυτώσουν οι επόμενοι την ταλαιπωρία που πέρασα (εξηγώντας στον ιδιοκτήτη - άσχετο της γραμμής τι απατεωνιά παίζεται με τις ΔΗΘΕΝ πραγματικές 50αρες fiber που γίνονται μέχρι 30αρες απο ΑΚ ! )
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 11-03-18 στις 13:30. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.
    EU = United States of Europe ή Europe Uber alles ?

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    το καφαο που ανηκεις ειναι νεο? αν οχι δεν μπορεις και δεν προκειται να αλλαξεις καφαο. γιατι κατι διαβαζα οτι εχεις νεο καφαο στα 300μ. δεν εχει καμια σημασια. δεν σκαβουν ουτε 300 αλλα ουτε 20μ για να σε αλλαξουν καφαο.
    αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για καλυτερα, πας 30αρι να πληρωνεις λιγοτερα.

    η αληθεια ειναι οτι η καπου βλαβη υπαρχει η κακως σου δινουν διαθεσιμοτητα για 50αρι. αυτο ειναι το θεμα απλα την τριχα την κανεις τριχια.
    αλλα φιλε για να μην χτυπιεσαι αδικα επειδη εχω δει 3-4 ποστ σου, κανεις απο δω μεσα δεν θεωρει οτι εγραψες κατι καινουργιο η σπουδαιο.
    απλα δειχνει οτι δεν καταλαβαινεις καποια πραγματα

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2017
    Περιοχή
    web
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    124517/61603 max
    ISP
    ote_vdsl
    Router
    tp_link
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 0.7(dB)
    οπα, τα σπιτια δεν εχουν fiber καλωδιαση............................

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν θέλεις ηθική ικανοποίηση τότε θα πρέπει να τους πας στο δικαστήριο, αλλά δύσκολο να το κερδίσεις

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    συνηθως ο οτε δινει σωστες διαθεσιμοτητες- υπαρχουν και οι εξαιρεσεις φυσικα, αλλα συνηθως για να ναι καλυμμενος δινει για 30 περιοχες που πιανουν παραπανω
    για να του δινουν 50αρι το πιθανοτερο ειναι οτι καπου υπαρχει προβλημα. βεβαια απο ΑΚ τρεχα γυρευε πουν'το προβλημα και αν λυνεται.
    φανταζομαι πως εχει δοκιμασει να το δωσει βλαβη

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2017
    Περιοχή
    web
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    124517/61603 max
    ISP
    ote_vdsl
    Router
    tp_link
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 0.7(dB)
    Παιδια, εμενα τα mbps, cosmote δουλεουν ρολόι, η 50 στα ~48 και η 30 στα ~28!!! Και με πολλυ καλή τιμολογιση!

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    εσυ παιρνεις απο νεο καφαο η απο παλιο οπως το παιδι που ανοιξε το θεμα? γιατι εχει καποια διαφορα το αν εχεις νεα καμπινα κοντα στο σπιτι σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Han Solo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά δόθηκε βλάβη και το μόνο που κατάφεραν είναι να πάνε την ταχύτητα συγχρονισμού απο τα 28κ στα 30 (προφανώς έπιασε οροφή)
    Είμαστε σοβαροί ή απωλέσαμε και τα τελευταία ψήγματα σοβαρότητας; Ανοίγεις ένα θέμα χθες-προχθές και παραθέτεις τις ...συνομωσιολογικές υποθέσεις σου για το voip που καμία σχέση με την πραγματικότητα δεν έχουν. Σου απαντάνε και σου εξηγούν που κάνεις λάθος και σου δίνουν από όσο θυμάμαι και οδηγίες μήπως και επιλυθεί το γενικότερο θέμα του συγχρονισμού που έχεις. Ανοίγεις νέο θέμα και συνεχίζεις να σπαμάρεις με screenshots από ό,τι speedtest βρίσκεις; Αυτό το "απο τα 28κ στα 30" τι σημαίνει; Έχει μεγάλη σημασία κατ' αρχάς η ακρίβεια αυτών που γράφουμε και είναι άλλο πράγμα το Kbps, άλλο το Mbps (με κεφαλαία τα πρώτα γράμματα) άλλο το KB/sec. Το "κ" δεν υπάρχει και δεν βγάζει νόημα. Συνδέεσαι ξεκάθαρα σε καμπίνα και έχεις πακέτο 50/5 από αυτήν. Γιατί 30άρι και από Α/Κ με 5Mbps upload δεν υφίσταται. Από εκεί και πέρα είτε είσαι πολύ μακριά από την καμπίνα, ή υπάρχει καλωδιακή βλάβη από την καμπίνα ως το σπίτι σου. Δήλωσε βλάβη.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    50αρι εχει αλλα μαλλον απο ΑΚ. τουλαχιστον απ οτι εγραψε.

    δεν εχει απαντησει ωστοσο αν ανηκει σε παλιο η νεο καφαο.

    αν το καφαο του ειναι νεο μπορει πολυ απλα το μονο που χρειαζεται να τον συνδεσουν στην καμπινα και να μην υπαρχει κανενα προβλημα

  10. #10
    Εγγραφή
    06-11-2005
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ - ΚΑΡΑΒΟΣΤΑΜΟ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ΖΤΕ H367N
    Path Level
    Fastpath
    Από καμπίνα είναι η σύνδεση.
    Φαίνεται και από τα stats. Είναι σε 17a profile.
    Έχει 17.3 att. Λογικά λόγω απόστασης πάει μέχρι τόσο.
    Σιφούνι μου στραβόραδο παλιά καταβολάδα,
    Κρασάκι μου που σ' έπινα όλη την εβδομάδα...

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    17α και απο AK πλεον βαγγο.
    οτε δεν εχω δει 8αρι στο προσφατο παρελθον

    τεσπα ξερει αν ειναι σε καινουργιο καφαο η παλιο-- δεν εχει ασχοληθει να απαντησει, να κραξει θελει.

    - - - Updated - - -

    https://www.adslgr.com/forum/threads...65#post6347565

  12. #12
    Εγγραφή
    11-08-2010
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Έχουμε και λέμε . απαντήσεις

    1) Είπα εγώ ότι δεν φέρανε 50αρα ? Μα αυτό ειναι το πρόβλημα .... 50αρα λένε οτι φέρνουν και ειναι .... adsl !!! επίσης φυσικά και λέει 17a . αν δεν έλεγε 17a δεν θα διαμαρτυρόμουν οτί φέρανε 50αρα που ποτέ δεν έγραψε 50 και το θέμα δεν είναι μόνο οτι δεν έγραψε 50 αλλά ο τεχνικός που είχε έρθει εκείνη την ημέρα μας άφησε με το στόμα στην κυριολεξία ανοιχτό λέγοντας πράγματα τα οποία είναι για γέλια και για κλάματα .

    Τι είπε ο Τεχνικός ?

    Ότι δεν πρόκειται να ανέβει πάνω απο 30 γιατί ο προηγούμενος πάροχος είχε σε VOIP στο δικό τους τέρμα στο ΑΚ για το τηλέφωνο και για αυτό δεν γίνεται να μεταφέρουν το νούμερο στο καινούργιο καφάο των οπτικών ... ώστε να πάρει 50 ! χτύπησε καλοσυνάτα στην πλάτη τον ιδιοκτήτη -άσχετο και του είπε αυτά συμβαίνουν ...

    (αυτά δεν τα λέω εγώ ... αυτός τα είπε . Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΟΤΕ )
    επειδη μου πέσανε τα σαγόνια κατάλαβα με τι έχουν να κάνουν εκείνη την στιγμή. δυστυχώς η γραμμή είναι σε αλλον και απλώς εμένα με αγκαρέψαν για να μην τους κοροϊδέψουν και όπως έγινε ... τους κοροϊδέψανε !

    φυσικά ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη και τον αδερφό του για την κοροϊδία και τους είπα οτι ισχύει με χαρτι και καλαμαρι και ξέρουν οτι ο ΟΤΕ προσπαθει να του κοροιδεψει γιατι ο πωλητης τους ειχε διαβεβαιωσει οτι θα τους φερουν 50αρα και γιαυτο εφυγαν απο τον αλλο παροχο και πληρωσαν το προστιμο και στην πορεία τους βγήκε 20αρα , δηλαδη .... όσο είχαν με adsl

    ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΚΡΆ ή να την σπάσω σε κομμάτια για να γίνει κατανοητή ?

    αν ήταν στο χέρι μου ήδη θα είχα κάνει την καταγγελία στην ΕΕΤΤ ( σε αυτήν την φόρμα ) προς γνώση και συμμόρφωση τους και ας την πετάξουν την καταγγελία στον κάδο των αχρήστων και φυσικά θα είχα κάνει διακοπή του συμβολαίου αλλά ο ιδιοκτήτης δεν είμαι εγώ ( ευτυχώς για αυτούς ) γιατι αν ήμουν για 2 χρόνια θα ήμουν σε αναμμένα κάρβουνα και μέρα παρά μέρα θα έγραφα για τον ΟΤΕ εδώ μέσα και σε άλλα τεχνολογικά φόρουμ !!!

    2) η απόσταση είναι μετρημένη με google maps και έιναι 300 μέχρι την καμπίνα οπτικών και 370 μέχρι το ΑΚ (ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ) . την σύνδεση την έκαναν με το ΑΚ , προφανώς επειδή έτσι τους βόλεψε να την κουμπώσουν αφού ήταν από πριν και πήγαν παρακάτω .... απλά πράγματα

    3) Ναι ρε (Π)ΟΤΕτζη από τα "απο τα 28κ στα 30" ! αν δεν σ'αρεσει ... ξυδακι ! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΜΟΥ . αν δεν σας αρέσει το ύφος που σας μιλανε Κύριοι του ΟΤΕ να είσαστε Κύριοι απέναντι στην κοινωνία και να μην πουλάτε 30αρες για 50αρες για 24 μήνες προσπαθώντας να εξαπατήσετε ΄όσους περισσότερους μπορείτε (αυτή η λέξη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΑΧΗΤΥΤΑ ξερετε πόσο σημαντική ειναι ? ) , γιατί αυτο το χαλι με τα ΑΚ και τις 50αρες δεν ειναι μόνο σε ένα σημείο είναι σχεδόν όλη η Ελλάδα και είμαι σίγουρος οτι την έχουν πατήσει αλλά και θα την πατήσυν πάρα πολλοί . ο περισσότερος κόσμος ούτε τι ειναι bandwidth δεν ξέρει άλλωστε .


    Θες να κάνουμε και τις πράξεις και από που προκύπτει η εξαπάτηση ? η 30αρα με την 50αρα είναι σε 24 μήνες του συμβολαίου .... 178 € διαφορά στην τιμή !

    και δεν θέλω να θυμίσω οτι στο πακέτο δεν γράφει ΤΙΠΟΤΑ για VOIP ... αμελητέο εε ? γιατί δεν λέτε ποσο ειναι το αμελητεο και τον codec που χρησιμοποιείτε να το ακούσει ο κόσμος οτι παίρνει 50 - VOIP . γιατι δεν το γράφετε ? τι σας εμποδίζει ? γιατί το αποκρύπτεται βασικά ΚΑΙ οτι χωρίς ΡΕΥΜΑ παπαλα τηλέφωνο που σημαίνει πχ δεν παίρνει τηλ στην εταιρεία φύλαξης ! και φυσικά οτι λογω VOIP δεν μπορούν να βάλουν οτι router θέλουν (για μένα ειναι το ποιο σημαντικό !!!) να δω μετά πόσοι θα αφήσουν την adsl για την vdsl2 της πλάκας


    TIP : Αφήνω εδω τα πειστήρια του εγκλήματος για τον μελλοντικό αναγνώστη με την ιστοσελίδα της προσφοράς αρχειοθετημένη (μόνο και μόνο για να μην νομίζετε οτι βγάζοντας την λεξη "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΑΧΎΤΗΤΑ" θα ξεφύγετε) : http://archive.is/KlssL & printscreen στο spoiler

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 11-03-18 στις 13:31. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.
    EU = United States of Europe ή Europe Uber alles ?

  13. #13
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Τα πράγματα είναι απλά:

    Είτε μπορεί κανείς να έχει 50άρα, είτε δεν μπορεί να έχει. Αυτό, εφόσον έχει αποκλειστεί το ενδεχόμενο της βλάβης (ή κακής καλωδίωσης), έχει να κάνει καθαρά με την απόσταση που έχει ο συνδρομητής από την καμπίνα ή το κέντρο.

    Το να δίνει ο ΟΤΕ διαθεσιμότητα για 50άρα, εκεί που δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα (αλλά υποστηρίζεται μέχρι 30άρα), είναι σαφέστατα false advertising. Από εκεί και πέρα, εφόσον υπάρχει από μέρους του OTE "δέσμευση για την πραγματική ταχύτητα", θα πρέπει να βάλουν τον άνθρωπο που δεν μπορεί να πιάσει τα 50 σε πρόγραμμα 30άρας (χωρίς καμία βέβαια επιβάρυνση προς εκείνον, για αυτή την αλλαγή προγράμματος) και να πληρώνει ο πελάτης εννοείται το κόστος της 30άρας.

    Τα υπόλοιπα περί VoIP, αν και εγώ έχω κράξει κατά καιρούς περί αυτού, δεν ξέρω τι σχέση έχουν με το θέμα.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  14. #14
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/895
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    ENTRY 2
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εκεί και πέρα, εφόσον υπάρχει από μέρους του OTE "δέσμευση για την πραγματική ταχύτητα", θα πρέπει να βάλουν τον άνθρωπο που δεν μπορεί να πιάσει τα 50 σε πρόγραμμα 30άρας (χωρίς καμία βέβαια επιβάρυνση προς εκείνον, για αυτή την αλλαγή προγράμματος) και να πληρώνει ο πελάτης εννοείται το κόστος της 30άρας.
    αυτο γινεται με ενα απλο τηλεφωνημα

  15. #15
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Έγινα και "πΟΤΕτζής" τώρα όταν ούτε καν είχα ποτέ σύνδεση με τον ΟΤΕ. Τρικυμία εν κρανίω...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 493
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 17:35
  2. Μηνύματα: 140
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-17, 16:53
  3. Κοροϊδία και ψέματα απο τον Οτε
    Από Democrat33 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 15:12
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 10:24
  5. Καμιά ανταπόκριση από τον ΟΤΕ
    Από gavliador στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-17, 13:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας