Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλησπέρα, θα προσπαθήσω να κάνω μια σύντομη και πλήρη περιγραφή του προβλήματος, για το οποίο θέλω τη γνώμη σας.

    Περιγραφή προβλήματος: Συνεχόμενοι αποσυγχρονισμοί κατά τις απογευματινές/βραδινές ώρες.

    • Δεκέμβριο του 17 ανοίγω ticket για αποσυγχρονισμούς μετά τις 6:30 το απόγευμα έως και τις πρωινές ώρες.
      Στέλνουν τεχνικούς, τίποτα, όλα οκ.
    • Ιανουάριο 18, μαθαίνω ότι έκλεισαν το ticket, ανοίγω νέο. Έρχονται τεχνικοί, λένε πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης. Πάω μαζί τους και βλέπω λάθος συνδεσμολογία (το ένα καλώδιο από τα 4 έχει πρόβλημα και το έχω αλλάξει. Αυτοί πάνε bythebook οπότε μπερδεύτηκαν. Με αφήνουν χωρίς σταθερό. Το λύνω και παίρνω να τους ξεχ**ω).
    • Φεβρουάριο 18, κάνω καταγγελία ΕΕΤΤ και παράπονα στη voda για μη επίλυση του προβλήματος και ανοίγω πάλι ticket.
      Μέχρι τότε μόνο μια φορά μίλησα με 2nd level support, όπου με ενημέρωσαν για γενικότερο πρόβλημα της περιοχής και ανάληψη προβλήματος από ΟΤΕ. Οι αποσυγχρονισμοί τώρα συμβαίνουν από τις 21:30 έως το πρωί.
    • Μάριος 18, με καλούν και μου λένε να μην ανοίξω πάλι ticket. Το πρόβλημα είναι μη επιλύσιμο και μπορώ να φύγω χωρίς ρήτρα.



    Κάποιες πρόσθετες πληροφορίες:
    • Η περιοχή όντως έχει θέμα, αλλά κανείς δεν έχει τόσο σοβαρό όσο εγώ. Απλά μερικά ρρ.
    • Προσωρινή λύση ανα περιόδους είχα με το Netfaster IAD2 το οποίο κρατούσε τη γραμμή, ωστόσο γέμιζε εκατομμύρια HEC Errors. Το ZTE απλά έκανε συνεχόμενα αποσυνδέσεις με το που έκανα κάποιο http request από συσκευή.
    • Παλαιότερα είχα ίδιο πρόβλημα και ήταν το Δημόσιο δίκτυο Ηλεκτρισμού η πηγή του προβλήματος και συγκεκριμένα το ότι ήταν αγείωτο.
    • Πάλι μετά από καταγγελία σε ΕΕΤΤ και HOL το έφτιαξαν, αλλά πήρε 6μηνο.
    • Δεν είχα καμία μείωση στο πάγιο και δε μου δίνουν ρεζέρβα για τις βραδινές ώρες.
    • Γείτονας στα 200 μέτρα, έβαλε ΟΤΕ και μετά από επισκέψεις συνεργείων του ΟΤΕ λύθηκε το πρόβλημα.
    • Γείτονας ακριβώς δίπλα μου έχει το ίδιο θέμα.


    Εγώ τι πρέπει να κάνω τώρα; Απαράδεκτο εν έτη 2018 να μην έχω Ιντερνετ στο σπίτι μου. Έχω κάνει πρόσφατα και ανανέωση συμβολαίου με 20,20 ευρώ με 400 λεπτά προς όλους και 2 ώρες κινητά + έως 24mps από τα οποία πιάνω 6-7.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    •Γείτονας στα 200 μέτρα, έβαλε ΟΤΕ και μετά από επισκέψεις συνεργείων του ΟΤΕ λύθηκε το πρόβλημα.
    Το πρόβλημα είναι μη επιλύσιμο και μπορώ να φύγω χωρίς ρήτρα.
    Φεύγεις και πας ΟΤΕ, το έχουμε ξαναδεί το συγκεκριμένο έργο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, θα προσπαθήσω να κάνω μια σύντομη και πλήρη περιγραφή του προβλήματος, για το οποίο θέλω τη γνώμη σας.

    Περιγραφή προβλήματος: Συνεχόμενοι αποσυγχρονισμοί κατά τις απογευματινές/βραδινές ώρες.

    • Δεκέμβριο του 17 ανοίγω ticket για αποσυγχρονισμούς μετά τις 6:30 το απόγευμα έως και τις πρωινές ώρες.
      Στέλνουν τεχνικούς, τίποτα, όλα οκ.
    • Ιανουάριο 18, μαθαίνω ότι έκλεισαν το ticket, ανοίγω νέο. Έρχονται τεχνικοί, λένε πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης. Πάω μαζί τους και βλέπω λάθος συνδεσμολογία (το ένα καλώδιο από τα 4 έχει πρόβλημα και το έχω αλλάξει. Αυτοί πάνε bythebook οπότε μπερδεύτηκαν. Με αφήνουν χωρίς σταθερό. Το λύνω και παίρνω να τους ξεχ**ω).
    • Φεβρουάριο 18, κάνω καταγγελία ΕΕΤΤ και παράπονα στη voda για μη επίλυση του προβλήματος και ανοίγω πάλι ticket.
      Μέχρι τότε μόνο μια φορά μίλησα με 2nd level support, όπου με ενημέρωσαν για γενικότερο πρόβλημα της περιοχής και ανάληψη προβλήματος από ΟΤΕ. Οι αποσυγχρονισμοί τώρα συμβαίνουν από τις 21:30 έως το πρωί.
    • Μάριος 18, με καλούν και μου λένε να μην ανοίξω πάλι ticket. Το πρόβλημα είναι μη επιλύσιμο και μπορώ να φύγω χωρίς ρήτρα.



    Κάποιες πρόσθετες πληροφορίες:
    • Η περιοχή όντως έχει θέμα, αλλά κανείς δεν έχει τόσο σοβαρό όσο εγώ. Απλά μερικά ρρ.
    • Προσωρινή λύση ανα περιόδους είχα με το Netfaster IAD2 το οποίο κρατούσε τη γραμμή, ωστόσο γέμιζε εκατομμύρια HEC Errors. Το ZTE απλά έκανε συνεχόμενα αποσυνδέσεις με το που έκανα κάποιο http request από συσκευή.
    • Παλαιότερα είχα ίδιο πρόβλημα και ήταν το Δημόσιο δίκτυο Ηλεκτρισμού η πηγή του προβλήματος και συγκεκριμένα το ότι ήταν αγείωτο.
    • Πάλι μετά από καταγγελία σε ΕΕΤΤ και HOL το έφτιαξαν, αλλά πήρε 6μηνο.
    • Δεν είχα καμία μείωση στο πάγιο και δε μου δίνουν ρεζέρβα για τις βραδινές ώρες.
    • Γείτονας στα 200 μέτρα, έβαλε ΟΤΕ και μετά από επισκέψεις συνεργείων του ΟΤΕ λύθηκε το πρόβλημα.
    • Γείτονας ακριβώς δίπλα μου έχει το ίδιο θέμα.


    Εγώ τι πρέπει να κάνω τώρα; Απαράδεκτο εν έτη 2018 να μην έχω Ιντερνετ στο σπίτι μου. Έχω κάνει πρόσφατα και ανανέωση συμβολαίου με 20,20 ευρώ με 400 λεπτά προς όλους και 2 ώρες κινητά + έως 24mps από τα οποία πιάνω 6-7.
    Το πρόβλημα σου δείχνει να είναι απο αυτά που κάτι παίρνει μπροστά σε απογευματινή ώρα (φωτισμός συνήθως) και σου κάνει τις παρεμβολές
    Οι τεχνικοί που θα έρθουν το πρωί δεν θα βρούνε κάτι.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα σου δείχνει να είναι απο αυτά που κάτι παίρνει μπροστά σε απογευματινή ώρα (φωτισμός συνήθως) και σου κάνει τις παρεμβολές
    Οι τεχνικοί που θα έρθουν το πρωί δεν θα βρούνε κάτι.
    Γι' αυτό και ζήτησα να έρθουν απογευματινές ώρες αλλά αρνήθηκαν, διότι δε δουλεύουν λέει τότε. Δε μπορώ να διανοηθώ ότι ο δεύτερος μεγαλύτερος πάροχος έχει τέτοια πολιτική η οποία δεν είναι ευέλικτη στο θέμα troubleshooting.

    Μάλλον αυτό θα κάνω, θα αλλάξω πάροχο. Το θέμα όμως είναι μήπως το έλυνα χωρίς να μπω σε τέτοιες διαδικασίες. Anyway, thanks.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό και ζήτησα να έρθουν απογευματινές ώρες αλλά αρνήθηκαν, διότι δε δουλεύουν λέει τότε. Δε μπορώ να διανοηθώ ότι ο δεύτερος μεγαλύτερος πάροχος έχει τέτοια πολιτική η οποία δεν είναι ευέλικτη στο θέμα troubleshooting.

    Μάλλον αυτό θα κάνω, θα αλλάξω πάροχο. Το θέμα όμως είναι μήπως το έλυνα χωρίς να μπω σε τέτοιες διαδικασίες. Anyway, thanks.
    Ούτε ο ΟΤΕ έχει εξωτερικούς τεχνικούς το απόγευμα απο όσο ξέρω

  6. #6
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Ο ΟΤΕ μου έδωσε 27 ευρώ με απεριόριστα αστικά/υπεραστικά και 6 ώρες κινητά άλλα μου βγαίνει 7 το μήνα παραπάνω. Δε συμφέρει γενικά.. ναι αλλά ο ΟΤΕ είναι διαχειριστής του δικτύου και λογικά λύνει το πρόβλημα. Κάπου είχε πάρει το μάτι/αυτί μου ότι συχνά δεν έλυναν προβλήματα άλλων παρόχων για να χάνουν έτσι πελάτες. Αλλά όπως είπα άκουσα..

  7. #7
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Υπάρχει περίπτωση με αλλαγή μοντεμ, να λύσω το πρόβλημα των crc και της σταθερής γραμμής;
    Θέλω να πω πως το ΖΤΕ δεν αντέχει να την κρατήσει, το NETFASTER IAD 2 όμως αντέχει, αλλά μαζεύει HEC.
    Τα HEC είναι λάθη του μόντεμ, το οποίο μόντεμ παλιά μου το είχαν βγάλει άχρηστο για τα λάθη που μάζευε όταν είχα παρόμοιο πρόβλημα.
    Λέω εγώ τώρα μπας και λύσω το πρόβλημά μου αναίμακτα, μιας και δε θέλουν στο πατρικό να το γυρίσουν σε ΟΤΕ (βλέπεις δεν το χρησιμοποιούν και πολύ), μόνο εγώ το χρειάζομαι όταν τους επισκέπτομαι.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Υπάρχει περίπτωση με αλλαγή μοντεμ, να λύσω το πρόβλημα των crc και της σταθερής γραμμής;
    Προσωρινή λύση ανα περιόδους είχα με το Netfaster IAD2 το οποίο κρατούσε τη γραμμή, ωστόσο γέμιζε εκατομμύρια HEC Errors
    Πιθανόν ναι με άλλο ρούτερ να έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Μόνο με δοκιμή όμως και κανείς δεν μπορεί να σου πει σίγουρα πως θα δεις βελτίωση.
    Απλά μπορείς να πάρεις προτάσεις από παιδιά για το ποια ρούτερ πιθανόν να σου δουλέψουν καλύτερα.

    Γείτονας ακριβώς δίπλα μου έχει το ίδιο θέμα.
    Αν είναι με άλλη εταιρία και το έχουν και άλλοι, τότε όντως υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή σου.

    Γείτονας στα 200 μέτρα, έβαλε ΟΤΕ και μετά από επισκέψεις συνεργείων του ΟΤΕ λύθηκε το πρόβλημα.
    Αν μπορείς να μάθεις τι πρόβλημα βρήκαν και τι άλλαξαν, θα ήταν καλό για εσένα.

    Παλαιότερα είχα ίδιο πρόβλημα και ήταν το Δημόσιο δίκτυο Ηλεκτρισμού η πηγή του προβλήματος και συγκεκριμένα το ότι ήταν αγείωτο.
    Πάλι μετά από καταγγελία σε ΕΕΤΤ και HOL το έφτιαξαν, αλλά πήρε 6μηνο.
    Έκανες δηλαδή καταγγελία σε ΕΕΤΤ και στην HOL πως έχεις πρόβλημα και δεν λύνεται
    και πήρες απάντηση μετά από 6 μήνες πως έφταιγε το δίκτυο ηλεκτρισμού του Δήμου και πως το εφτιαξαν?
    2x WIND VDSL >>> TP-LINK TL-R470T+ v5


Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone TV (με διαδικτυο απο αλλο παροχο)
    Από johnpyla στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-18, 23:30
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-17, 17:57
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-17, 22:59
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 02:47
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 12:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας