Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα, ενεργοποιηθηκα στις τριτη 6 Μαρτιου σε VDSL 50, την πεμπτη εκανα αιτημα για fastpath
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hEBpnfb.png 
Εμφανίσεις:  160 
Μέγεθος:  42,8 KB 
ID: 192142

    και μετα απο 2 μερες (Σαββατο πρωι) αλλαξε απο interleaved -> fastpath.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SaCABBk.png 
Εμφανίσεις:  136 
Μέγεθος:  41,3 KB 
ID: 192137


    Απο την ωρα που αλλαξε σε FP, δουλεψε απροβληματιστα 2 ωρες περιπου. Μετα αρχισε το packet loss, και η γραμμη να φτανει τα 0.01 σε speedtest στο download.

    τα CRC error απειρα, φτανει το ρουτερ 65535(max short int) και φτου και απο την αρχη.

    Ορισμενες φορες δεν μπορω να παρω ουτε τα στατιστικα απο τον ρουτερ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  i3jowL1.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  53,8 KB 
ID: 192138


    Εχω δηλωσει 4 φορες βλαβη, και καθε φορα μου λενε οτι ειναι μια χαρα η γραμμη και οτι βλεπουν οτι εχω κατεβασει μεγαλο ογκο δεδομενων και ισως κατεβαζω ταυτοχρονα αλλα δεν το ξερω. Με εχουν φτασει στα ορια μου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  uq1aWhQ.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  197,7 KB 
ID: 192139

    - - - Updated - - -

    Κατα τους τεχνικους δεν υπαρχει προβλημα. 100 CRC errors/sec χωρις να τρεχει σχεδον τιποτα(spotify μονο) σε 10 λεπτα δεν θα εχω καν downstream, (οπως φαινεται στα παραπανω speedtest) και θα πρεπει να γινει restart ο router.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  LzmRyy1.png 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  45,1 KB 
ID: 192140
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ULpxvmo.png 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  41,6 KB 
ID: 192141
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 11-03-18 στις 21:00. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kάνε έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης και σωστή συνδεσμολογία πριζών, αν συνεχιστεί το πρόβλημα και δεν βγάζεις άκρη με τον πάροχο γυρίζεις πάλι σε interleaved.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Η εσωετρικη εγκατασταση ειναι cat5e, ελεγμενη με gigabit router και για σιγουρια με rj45 pair tester..

    Επισυναπτω φωτογραφια με το θωρακισμενο cat5e οπως φαινεται στο χερι μου (ειναι το σημειο ζευξης με του οτε (μαυρο δικο μου θωρακισμενο, γκρι οτε).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WMP7Wnd.png 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  640,3 KB 
ID: 192168

    Εχω κανει αιτημα απο χτες για επιστροφη σε Interleaved, αλλα ξεκαθαρισα οτι δεν το θεωρω λυση αλλα μπαλωμα, μετα απο ολιγολεπτη συζητηση, ανανανεωσαμε το "τηλεφωνικο μας ραντεβου" για Τεταρτη-Πεμπτη, ωστε να ενημερωσω για την λειτουργεια χωρις fastpath, αν ειναι απο το fastpath ειναι πιθανο να οφειλεται στο router, και θα γινει αντικατασταση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 12-03-18 στις 23:30. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που έχεις στο χέρι σου δεν είναι UTP αλλά τηλεφωνικό ή εννοείς ότι μετά ενώνεται με UTP;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έχεις στο χέρι σου δεν είναι UTP αλλά τηλεφωνικό ή εννοείς ότι μετά ενώνεται με UTP;;
    Εχεις δικιο, λαθος εικονα, ολο το δικτυο παντως ειναι με FTP, δεν υπαρχει UTP για μειωση παρεμβολων απο εξωτερικους παραγωντες. Το προβλημα δεν ειναι του εσωτερικου δικτυου 100%.

    Μολις επανηλθα σε interleaved. Θα το αφησουμε ετσι για 2-3 μερες..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Asmo : 12-03-18 στις 11:44.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρόβλημα δεν δημιουργούν μόνο οι παρεμβολές αλλά και οι χαλαρές συνδέσεις, οι οξειδωμένες επαφές, τα καλώδια, τα φίλτρα/splitter, οι συσκευές και πολλά άλλα που δεν τα λαμβάνουμε υπ' όψιν αρκετές φορές.

    Για την ιστορία, σε οικιακές εγκαταστάσεις δεν χρειάζεται θωρακισμένο καλώδιο, ούτε μελέτες δημοσίων κτηρίων δεν περιέχουν θωρακισμένη εγκατάσταση, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόβλημα δεν δημιουργούν μόνο οι παρεμβολές αλλά και οι χαλαρές συνδέσεις, οι οξειδωμένες επαφές, τα καλώδια, τα φίλτρα/splitter, οι συσκευές και πολλά άλλα που δεν τα λαμβάνουμε υπ' όψιν αρκετές φορές.

    Για την ιστορία, σε οικιακές εγκαταστάσεις δεν χρειάζεται θωρακισμένο καλώδιο, ούτε μελέτες δημοσίων κτηρίων δεν περιέχουν θωρακισμένη εγκατάσταση, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων.
    Συμφωνοι, οσο για την ιστορια, οταν χτιζεις μονοκατοικια εν ετη 2008 δεν τσιγκουνευσαι τα 0.20€ το μετρο για ουτε 40 μετρα καλωδιο, οποτε γιατι οχι;

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Asmo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνοι, οσο για την ιστορια, οταν χτιζεις μονοκατοικια εν ετη 2008 δεν τσιγκουνευσαι τα 0.20€ το μετρο για ουτε 40 μετρα καλωδιο, οποτε γιατι οχι;
    Γιατί αν το βάλεις, θα πρέπει να είναι και τα υπόλοιπα εξαρτήματα της εγκατάστασης θωρακισμένα(πρίζες, switch, κ.λ.π.) και να τα γειώσεις για να είσαι σωστός.

    Αν σε ενδιαφέρει διάβασε τα posts που έχω παρακάτω για το τι ισχύει σχετικά με την σωστή γείωση.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...47#post6074247

    https://www.adslgr.com/forum/threads...51#post5450351

    http://www.siemon.com/uk/white_paper...-grounding.asp

    https://www.adslgr.com/forum/threads...77#post6074577

    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6043892
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αν το βάλεις, θα πρέπει να είναι και τα υπόλοιπα εξαρτήματα της εγκατάστασης θωρακισμένα(πρίζες, switch, κ.λ.π.) και να τα γειώσεις για να είσαι σωστός.

    Αν σε ενδιαφέρει διάβασε τα posts που έχω παρακάτω για το τι ισχύει σχετικά με την σωστή γείωση.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...47#post6074247

    https://www.adslgr.com/forum/threads...51#post5450351

    http://www.siemon.com/uk/white_paper...-grounding.asp

    https://www.adslgr.com/forum/threads...77#post6074577

    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6043892
    Επειδη με εβαλες στην πριζα λοιπον, μεταφορικα και κυριολεκτικα, δανειστηκα ενα network tester. Το εσωτερικο δικτυο δεν εχει κανενα προβλημα. Ολα τα ζευγη λειτουργουν ειναι σωστα συνδεδεμενα, και οι γειωσεις και αυτες επισης. Αφαιρεσα την πριζα που ηταν κοντα στην τηλεφωνικη γραμμη, εβγαλα το τηλεφωνο και εβαλα τον ρουτερ απευθειας .

    Δεν εχω crc τοσα οσο με το fastpath, παρολα αυτα τα ηδου τα αποτελεσματα. 2 δευτερολεπτα διαφορα τα screenshots. με 10kb/s traffic.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Fr7n7lI.png 
Εμφανίσεις:  80 
Μέγεθος:  42,7 KB 
ID: 192169
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  30oZQIy.png 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  42,9 KB 
ID: 192170

    Επομενο βημα: βγαζω εντελως το καλωδιο και αφηνω μονο wifi για να αποκλεισω το ενδεχομενο. Μετα θα κανω το αντιστροφο, κλεισιμο wifi. Ειμαι 99.9% σιγουρος παντως οτι δεν εχει να κανει με την καλωδιωση το θεμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cranky : 12-03-18 στις 23:32. Αιτία: Μεγάλα γραφικά.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η εσωτερική εγκατάσταση είναι το πρώτο πράγμα που τσεκάρεις, ώστε να έχεις μια βάση σωστή για να προχωρήσεις στα υπόλοιπα, δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει πρόβλημα.

    Έχεις βάλει θωρακισμένα υλικά και έχεις κάνει γειώσεις;; θα μου πεις, αν θέλεις, που έχεις γειώσει την εγκατάσταση;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εσωτερική εγκατάσταση είναι το πρώτο πράγμα που τσεκάρεις, ώστε να έχεις μια βάση σωστή για να προχωρήσεις στα υπόλοιπα, δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχει πρόβλημα.

    Έχεις βάλει θωρακισμένα υλικά και έχεις κάνει γειώσεις;; θα μου πεις, αν θέλεις, που έχεις γειώσει την εγκατάσταση;;
    Η εγκατασταση εχει γινει απο ηλεκτρολογο μηχανικο πολυ καλο μου φιλο που δουλευει να δουλευει Network administrator της intracom. Σημερα δανειστηκα το network tester που χρησιμοποιουν στην δουλεια και εγινε ελεγχος. Επειδη δεν ηθελα να ασχοληθω καν με το καλωδιο του οτε δεν μετρησαμε κατι εκει για να μην κανω κοπτοραπτηκες.

    Εβγαλα το ethernet εντελως, και αφησα μονο wifi, και vice-versa. Τα ιδια. Οποτε το μονο που μενει να ελεχθει ειναι το τηλεφωνικο καλωδιο, αν αποκλειστει και εκεινο, τοτε θα θεωρησω οτι το προβλημα βρισκεται ειτε στον ρουτερ ειτε στην γραμμη πριν απο εμενα.


    Κατι ασχετο-σχετικο, τα 17.4 attenuation σε τι αποσταση μεταφραζονται στο vdsl (vectoring), αν βγαλω το module του vectoring συγχρονιζω στα 10mbps. Εχω 4-5 καμπινες στα αποσταση 300-450 μετρων και σε αυτη την αποσταση θα επρεπε να συγχρονιζω παραπανω θεωρω. Οποτε λογικα ειμαι απο το ΑΚ που ειναι στα 1.450 μετρα με βαση το maps.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Asmo : 12-03-18 στις 22:31.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οταν λες tester μιλάς για network analyzer η για αυτό που βλέπει αν απλά έχεις βάλει καλά τα συρματακια;

    Δοκίμασε χωρίς ασύρματο και κάτι συνδεμένο με καλώδιο να δεις αν στα 10 πχ λεπτά ανεβάζει λάθη, τα error αυτά έχουν να κάνουν απο το Modem προς τον πάροχο, δεν έχει να κάνει κάτι με το εσωτερικό σου δίκτυο πάντως

  13. #13
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες tester μιλάς για network analyzer η για αυτό που βλέπει αν απλά έχεις βάλει καλά τα συρματακια;

    Δοκίμασε χωρίς ασύρματο και κάτι συνδεμένο με καλώδιο να δεις αν στα 10 πχ λεπτά ανεβάζει λάθη, τα error αυτά έχουν να κάνουν απο το Modem προς τον πάροχο, δεν έχει να κάνει κάτι με το εσωτερικό σου δίκτυο πάντως
    network analyzer που χρησιμοποιει η intracom. δεν συγκρατισα μοντελο και δεν ηταν απο καποια mainstream εταιρια, οχι απο αυτα των 10 ευρω.

    Οπως ανεφερα παραπανω δοκιμασα με/χωρις καλωδιο, με χωρις wifi, και παντα εχω τα απειρα FEC που σε fastpath μεταφραζονται σε uncorrected CRC.

    - - - Updated - - -

    Κατι ασχετο-σχετικο, τα 17.4 attenuation σε τι αποσταση μεταφραζονται στο vdsl (vectoring), αν βγαλω το module του vectoring συγχρονιζω στα 10mbps. Εχω 4-5 καμπινες στα αποσταση 300-450 μετρων και σε αυτη την αποσταση θα επρεπε να συγχρονιζω παραπανω θεωρω. Οποτε λογικα ειμαι απο το ΑΚ που ειναι στα 1.450 μετρα με βαση το maps.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Asmo Εμφάνιση μηνυμάτων
    network analyzer που χρησιμοποιει η intracom. δεν συγκρατισα μοντελο και δεν ηταν απο καποια mainstream εταιρια, οχι απο αυτα των 10 ευρω.

    Οπως ανεφερα παραπανω δοκιμασα με/χωρις καλωδιο, με χωρις wifi, και παντα εχω τα απειρα FEC που σε fastpath μεταφραζονται σε uncorrected CRC.

    - - - Updated - - -

    Κατι ασχετο-σχετικο, τα 17.4 attenuation σε τι αποσταση μεταφραζονται στο vdsl (vectoring), αν βγαλω το module του vectoring συγχρονιζω στα 10mbps. Εχω 4-5 καμπινες στα αποσταση 300-450 μετρων και σε αυτη την αποσταση θα επρεπε να συγχρονιζω παραπανω θεωρω. Οποτε λογικα ειμαι απο το ΑΚ που ειναι στα 1.450 μετρα με βαση το maps.
    Αν βγάλεις το vectoring σε γυρνά αυτόματα σε χαμηλότερη ταχύτητα, δεν έχει να κάνει με απόσταση.
    Δεν είσαι απο το ΑΚ, αν ήσουν απο εκεί δεν θα είχες vectoring, αυτή την στιγμή μόνο σε καμπίνες έχει ενεργοποιηθεί

    Θα πρέπει να δείς τι γίνεται αν βάλεις το Modem/router μόνο του στο γκρί καλώδιο

  15. #15
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βγάλεις το vectoring σε γυρνά αυτόματα σε χαμηλότερη ταχύτητα, δεν έχει να κάνει με απόσταση.
    Δεν είσαι απο το ΑΚ, αν ήσουν απο εκεί δεν θα είχες vectoring, αυτή την στιγμή μόνο σε καμπίνες έχει ενεργοποιηθεί

    Θα πρέπει να δείς τι γίνεται αν βάλεις το Modem/router μόνο του στο γκρί καλώδιο
    Αν εννοεις κατευθειαν στου οτε θα το δοκιμασω αυριο, καθως σημερα δεν ειχα μπαλαντεζα για να δοσω ρευμα στο ρουτερ μιας και υπαρχει μια αποσταση 15 μετρα.

    Οσο για την αποσταση, τα 17.5 ειναι σωστα οταν μιλαμε για 350~ μετρα; Σε 350-400 μετρα θα επρεπε να συγχρονιζω (max) αρκετα παραπανω με vectoring on απο τα σχεδον 70 που ειμαι τωρα, χωρις το τηλ πες 75.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 22:45
  2. VODAFONE TV (vdsl 50/5) και FASTPATH...
    Από ktinos στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 17:54
  3. Ενεργοποίηση Wind VDSL & Fastpath
    Από m4rd4v στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-17, 17:47
  4. Zyxel VMG1312-B10D & ZTE ZXHN H168N 3.1
    Από mathios στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 18:13
  5. ZTE VDSL H168N vs zte 367n
    Από gamsgr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 22:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας