Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Γεια σας φιλοι. Γραφω εδω μια και ειμαι συνρομητης Forthnet αλλα το προβλημα ειναι γενικοτερο. Την περασμενη Παρασκευή εμεινα χωρις τηλεφωνο και Internet. Μετά απο επικοινωνια με τη Forthnet (οπου ειμαι συνδρομητής) μου ειπαν οτι το προβλημα δεν ειναι δικο τους αλλα της γραμμης του ΟΤΕ , δηλωσαν τη βλαβη στον ΟΤΕ αλλα μου ειπαν οτι ο ελαχιστος χρονος αποκαταστασης ειναι 3 εργασιμες , βαση της συμφωνιας τους με τον ΟΤΕ. Δεδομενου οτι ηταν Παρασκευη , στην καλυτερη περιπτωση η γραμμη θα επισκευαστει την Τεταρτη , δηλαδη 5 ημερες χωρις τηλεφωνο και διαδικτυο ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. Η ερωτηση μου ειναι , ειναι φυσιολογικο αυτο ? Επιτρεπεται τοσες μερες χωρις ΙΝΤΕΡΝΕΤ το 2018 ? Και φοβαμαι μηπως ανεβει και πολυ ο χρονος μια και ο υπαλληλος που τον ακουσα στο τηλεφωνο τα μασαγε και λιγο. Τι μπορω να κανω κατα τη γνωμη σας ? Πως μπορω να πιεσω την κατασταση ? Υπαρχει καμια εκτιμηση , καποια εμπειρια απο τους φιλους του φορουμ ή καποια προταση για το πως να κινηθω μπας και επιταχυνω λιγο τη λυση του προβληματος ?

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Επιτρεπεται τοσες μερες χωρις ΙΝΤΕΡΝΕΤ το 2018
    χωρις ρεύμα, νερό το 2018 ειναι μεγάλο προβλημα,
    χωρις ΙΝΤΕΡΝΕΤ καθολου, υπάρχουν τοσες εναλλακτικές που οταν καποια παροχη ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ φροντίζουμε να εχουμε επιλογές.
    Το 2018 λοιπον στην Ελλαδα ΑΛΛΑ ειναι απαραίτητα.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρις ρεύμα, νερό το 2018 ειναι μεγάλο προβλημα,
    χωρις ΙΝΤΕΡΝΕΤ καθολου, υπάρχουν τοσες εναλλακτικές που οταν καποια παροχη ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ φροντίζουμε να εχουμε επιλογές.
    Το 2018 λοιπον στην Ελλαδα ΑΛΛΑ ειναι απαραίτητα.
    Ενδιαφερουσα αποψη. Οποτε:

    1. στο ηλεκτρικο ρευμα εχεις γεννητρια στο σπιτι
    2. στο αεριο ( η πετρελαιο ή οτι αλλο καις) εχεις και κανα δυο αλλες λυσεις.
    3. στη βεραντα εχεις και μια δεξαμενη με ποσιμο νερο αμα πεσει η ΕΥΔΑΠ

    και αλλα ...
    Διαφωνω καθετα μαζι σου. Ναι , εχω την εναλλακτικη των δεδομενων της καρτοκινητης και τωρα δουλευω τον υπολογιστη μου με hot spot το κινητο μου αλλα κοστιζει και με ενοχλει να πληρωνω δυο φορες ( γιατι πληρωνω και τη σταθερη που δεν εχω γιατι θα κανει 5 μερες να φτιαχτει) , και δεν εχει καμια σχεση η ταχυτητα του hot spot με το οικιακο δικτυο. Επιπλεον ειμαστε 4 πια μεγαλοι ανθρωποι στο σπιτι και δεν μπορουμε να δουλεψουμε ετσι τι να κανουμε. Και με ενοχλει η κοροιδια : ελατε στον ΟΤΕ να σας το φτιαχνουμε αμεσως , αφου φυγατε απο εμας μεινετε καμια βδομαδα και παραπανω χωρις τηλεφωνο να μαθετε. Εσενα δεν σε ενοχλει προφανως , δεκτο. Αν ομως πας σε εναλλακτικο παροχο ρευματος , φευγοντας απο τη ΔΕΗ και σε καποια βλαβη μεινεις χωρις ρευμα για μια εβδομαδα τι θα πεις ?

    Ανεξαρτητα απο τα παραπανω εγω ρωτησα αν εχει συμβει σε αλλον το ιδιο. Θα δεχομουν καθε προταση για το πως αντιμετωπιζω τωρα το θεμα και αν η αντιμετωπιση του ΟΤΕ ειναι εντος των νομων. Κριτικη του τυπου "ας προσεχες" ειλικρινα δεν με ενδιαφερει.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν είναι ο ελάχιστος 3 ημέρες, είναι το μαξ 3 ημέρες, το θέμα είναι οτι αυτοί απλά σου είπανε ότι έχει πρόβλημα ο ΟΤΕ χωρίς να στείλουν δικό τους τεχνικό όπως οφείλουν.
    Μπορεί το πρόβλημα να είναι στον δικό τους εξοπλισμό ή στην σύνδεση στον κατανεμητή, απλά σου λένε ενα το δίνουμε βλάβη στον ΟΤΕ και ότι βγει.
    Μπορεί και να είναι καλωδιακή, αλλά αυτοί πάλι θα έπρεπε να στείλουν δικό τους τεχνικό να το βεβαίωση.


    Τώρα αναγκαστικά περιμένεις
    Υποθέτω οτι δεν έχεις ούτε σήμα, ούτε συχρονίσμο και έχεις τσεκάρει μήπως έχει φύγει κάποιο καλώδιο μέσα στο σπίτι

  5. #5
    Εγγραφή
    22-12-2005
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    MODEM FRITZ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ο ελάχιστος 3 ημέρες, είναι το μαξ 3 ημέρες, το θέμα είναι οτι αυτοί απλά σου είπανε ότι έχει πρόβλημα ο ΟΤΕ χωρίς να στείλουν δικό τους τεχνικό όπως οφείλουν.
    Μπορεί το πρόβλημα να είναι στον δικό τους εξοπλισμό ή στην σύνδεση στον κατανεμητή, απλά σου λένε ενα το δίνουμε βλάβη στον ΟΤΕ και ότι βγει.
    Μπορεί και να είναι καλωδιακή, αλλά αυτοί πάλι θα έπρεπε να στείλουν δικό τους τεχνικό να το βεβαίωση.


    Τώρα αναγκαστικά περιμένεις
    Υποθέτω οτι δεν έχεις ούτε σήμα, ούτε συχρονίσμο και έχεις τσεκάρει μήπως έχει φύγει κάποιο καλώδιο μέσα στο σπίτι
    Ειχες απολυτο δικιο αγαπητε φιλε. Ηξερες καλυτερα απο τον υπαλληλο της Forthnet και αυτο ειναι λιγο αστειο. Σημερα φτιαχτηκε η γραμμη , χρονος αποκαταστασης 2 εργασιμες , οχι 3 αρα εσυ τα ήξερες καλυτερα... και το αστειο ειναι οτι επεμεινα πολυ στο τηλεφωνο οποτε ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ειπε για ελάχιστο χρονο επισκευης τις 3 μέρες.
    Τελος παντων , τελος καλο , ολα καλα . Εγκυκλοπαιδικα , ειπαν αρχικα οτι εκαναν απομακρυσμενο ελεγχο στη γραμμη και ηταν σιγουροι οτι δεν ειναι απο αυτους η βλαβη. Τεχνικο δεν εστειλαν (η forthnet) Επειδη το προτεινες εσυ ελεγα αν τους παρω τηλεφωνο σημερα να τους πω να στειλουν τεχνικο να ελεγξουν (εννοειται οτι εγω ελεγξα τα προφανη , καλωδια , βυσματα κλπ) αλλα επισκευαστηκε εν τω μεταξυ η γραμμη οποτε δεν προλαβα να κανω τιποτα.
    Ευχαριστω για τις συμβουλες. Να' σαι καλα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Βλάβη γραμμής vdsl
    Από p270 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-18, 14:22
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 01:24
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 11:57
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-17, 22:59
  5. Βλάβη γραμμής και λογαριασμός
    Από BaBiZ στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 10:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας