Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    04-09-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    139
    Uploads
    0
    κερδοφόρος γιατί είχε ληστρικές τιμές, μονοπώλιο για δεκαετίες και ανάγκαζε τους καταναλωτές να πληρώνουν την όποια επέκταση δικτύου (στο χωριό το 1993 πληρώσαμε έναν μισθό, έναν ολόκληρο μισθό για απόκτησ τηλεφώνου και πληρώσαμε και 3640 δρχ την συσκευή του Κόκαλη όταν στο εμπόριο έβρισκες καλύτερες με 2500 δρχ). Να αναφέρουμε ότι ο ΟΤΕ έγινε όχημα για ανάπτυξη κρατικοδι΄ίαιτων επιχειρήσεων που σκόπιμα καθυστερούσαν την όποια τεχνολογική πρόοδο; Το ISDN το προωθούσε σαν καινοτόμα υπηρεσία όταν από το 1974 που παρουσιάστηκε στον Καναδά τη δεκαετία του 90 το εγκατέλειπαν. Ας είναι. Να δούμε την θετική πλευρά, η παροχή υπηρεσιών βελτιώθηκε και πλέον απλά και το Δημόσιο όπως και ο κάθε καταναλωτής έχει την δυνατότητα να επιλέγει υπηρεσίες σύμφωνα με τις ανάγκες του. Τώρα η λογική του εθνικού παρόχου σε εγχώριους ιδιοκτήτες δεν χωρά σοβαρή ανάλυση σε περίοδο πγκοσμιοποίησης και ελευθερης αγοράς. Να αναφέρω ότι στην Γερμανία το σύνολο των εργοστασίων παραγωγής ρεύματος ανήκει σε ιδιώτες και απλά το κράτος όπως και οι ιδιώτες απλά επιλέγουν.

  2. #32
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.442
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η υπογραφή σου φταίει.
    Φορτώνει την εικόνα με http (για την ακρίβεια παίρνει 301 redirect και έπειτα την φορτώνει από https).
    http://www.adslgr.com/fahstat/sig/fa...0&txa=0&type=2

    ΟΚ Μα η υπογραφή μου μπαίνει αυτόματα από το forum... δεν την βάζω εγώ...

  3. #33
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η επιλογή να μην τον αγοράσει η DT. Δεν μας έκανε και χάρη.
    Ναι βρε... Ζωαρα κάναπε πριν! Χιλιαδες τεμπεληδες επαιζαν πασιεντζα μεσα στο μέγαρο. Modem είχες και εμπαινες στο internet, τι την θέλεις την DT ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ ευτυχώς το 1997 έφερε κινητή σε όλους. Ξεχνάνε κάποιοι με τι Ρυθμό χελώνας η τότε Telestet και ΠΑΝΑΦΟΝ είχαν την κάλυψη. Επίσης το ADSL πάλι καλά που το έφερε ο ΟΤΕ πριν πουληθεί γιατί αλλιώς θα περιμέναμε το Fiber όπως ακόμη περιμένουμε το VDSL σε βασικές περιοχές στην Θεσσαλονίκη από εναλλακτικούς. Και για να επανέλθω στο θέμα είναι βασικής σημασίας η κατοχή από το κράτος ενός φορέα τηλεπικοινωνιών για λόγους εθνικής ασφάλειας. Ο Trump εδώ απλά δικαιώνει όσους νιώθουν πατριώτες στην Αμερική.
    Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος. Η Vodafone ιδιωτικη ειναι, αλλά αυτή κατασκόπευε την Κυβέρνηση και αυτοκτονούσε κόσμο. (το ξεχάσαμε και αυτό!)
    Οποιαδηποτε στιγμη θέλεις, αν πραγματικά υπαρχει λόγος Εθνικής ασφάλειας, και όχι τρίχες-κατσαρές, κρατικοποιείς οποιαδήποτε εταιρεία θέλεις. Είτε αυτή είναι ΟΤΕ είτε αυτή είναι το μαγαζάκι της γειτονιάς.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.977
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ ευτυχώς το 1997 έφερε κινητή σε όλους. Ξεχνάνε κάποιοι με τι Ρυθμό χελώνας η τότε Telestet και ΠΑΝΑΦΟΝ είχαν την κάλυψη. Επίσης το ADSL πάλι καλά που το έφερε ο ΟΤΕ πριν πουληθεί γιατί αλλιώς θα περιμέναμε το Fiber όπως ακόμη περιμένουμε το VDSL σε βασικές περιοχές στην Θεσσαλονίκη από εναλλακτικούς. Και για να επανέλθω στο θέμα είναι βασικής σημασίας η κατοχή από το κράτος ενός φορέα τηλεπικοινωνιών για λόγους εθνικής ασφάλειας. Ο Trump εδώ απλά δικαιώνει όσους νιώθουν πατριώτες στην Αμερική.

    Τι έκανε ο ΟΤΕ??? Χαχαχα ο πατερας μου ειχε Βοντα ειτε απο το 93 ή το 94, δεν θυμαμαι ακριβως. Ηταν απο τους πρωτους με κινητο στην Ελλαδα.
    Η Κοτε απλα περιμενε να ωριμασει η τεχνολογια, να εχουν μπει οι αλλοι δυο να αναλαβουν το ρισκο της επενδυσης και των υποδομων και μολις διαπιστωσε οτι υπαρχει ψωμι μπηκε.

    Και μην ξεχναμε το βασικοτερο. Οτι ακομα και σημερα 20 χρονια μετα, η Cosmote εξακολουθει να ειναι 3η και καταιδρωμενη στα κινητα τηλεφωνα. 1η στους εταιρικους ειναι η Βοντα και 1η στους οικιακους η Wind. O ΟΤΕ παλευει και κραταει τα νουμερα του χαρη στα καρτοκινητα και οτι μπορει να κανει απο συνδυαστικα για να σωθει. Ο βασικοτερος λογος που εβγαλε το One πακετο ωστε μεσω cross selling εφοσον εχει την πιτα στα σταθερα και το ιντερνετ, να τραβηξει καποιους οικιακους κυριως. Γιατι στο συμβολαιακο κομματι της κινητης του ερχεται και ερχοταν 3ος.


    Στο προκειμενο ειναι τελειως διαφορετικη η προσεγγιση του Τραμπ και των ΗΠΑ απο την Ελλαδιτσα που ειναι μικροτερη και απο μια μικρομεσαια πολιτεια των ΗΠΑ.
    Η ΗΠΑ ειναι Η παγκοσμια υπερδυναμη. Δεν μπορει να εχουν προσβαση στις τηλεπικοινωνιες της 3οι με ακρες σε Κινα, οταν οι Κινεζοι ειναι το νουμερο ενα σε κυβερνοπολεμο με τους Ρωσους κοντα στο αθλημα.
    Για τον ιδιο λογο που εριξαν ακυρο στη Huawei που ηθελε να σπρωξει το Mate 10 στις ΗΠΑ. Και το θαψανε οτι θα εχουν προσβαση οι Κινεζοι στις τηλεπικοινωνιες τους και το απαγορεψαν σε οποιον εργαζεται στο Δημοσιο ή ευρυτερο αμερικανικο δημοσιο τομεα.

    Στην Ελλαδα τι να κανει η DT μεσω του ΟΤΕ? Να κρυφακουσει αν ο Καραμανλης ετρωγε γιουβαρλακια ή γουρουνοπουλα για μεσημερι ή αν ο Αλεξης θα γραψει τα παιδια στο Χιλ ή στο Μωραϊτη?
    Εδω μας παρακολουθουνε ετσι και αλλιως χωρις να χρειαζεται να εχουμε την πλειοψηφια καπου (βλεπε υποκλοπες χοντρουλη και σχεδιο Πυθια). Δεν σου λεω να πουλησουμε τον ΟΤΕ ή την ΕΥΔΑΠ στον Ερντογαν ή τους Αλβανους και τους Σκοπιανους δλδ γειτονες με αλυτρωτικες βλεψεις, αλλα ως χωρα δεν ειμαστε και οι ΗΠΑ να κινδυνευουμε το ιδιο αν οι Αγγλοι, οι Γαλλοι ή οι Γερμανοι εχουν πλειοψηφικο πακετο ιδιως σε ενα ζημιογονο οργανισμο (πχ ΟΣΕ, ΟΛΠ κτλ.). Ακομα και τον ΟΛΠ που πουλησαμε στους Κινεζους, τι θα μας κανουν, θα κλεισουν τους γερανους των κοντεινερ?

    Αν δεν ηταν οι Κινεζοι της Κοσκο οι επενδυσεις που εχουν γινει και θα γινουν τα επομενα χρονια στο λιμενα εμπορευματοκιβωτιων, δεν θα τις εκανε το Ελληνικο Δημοσιο ουτε σε 50 χρονια. Χωρια την εμμεση αναβαθμιση σε τρενο και αποθηκευτικους χωρους στο Θριασιο.
    Ναι οι ΗΠΑ που ειναι σε εμπορικο πολεμο με την Κινα, δεν θα δωσουν ποτε μεγαλο εμπορευματικο λιμανι τους στους Κινεζους. Η Ελλαδα που δεν παραγει σχεδον τιποτα τι εμπορικο πολεμο να φοβηθει απο τους Κινεζους ή καποιον αλλο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sebu : 14-03-18 στις 14:59.

  5. #35
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Συγγνώμη που στο χαλάω, αλλά εγώ που δεν θεωρώ σύμμαχο την γερμανια, μπορώ να έχω τις αντιρρήσεις μου ή μου το απαγορεύεις?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #36
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.977
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη που στο χαλάω, αλλά εγώ που δεν θεωρώ σύμμαχο την γερμανια, μπορώ να έχω τις αντιρρήσεις μου ή μου το απαγορεύεις?
    Εχε και τις αντιρρησεις σου και τις υπερθεματισεις σου. Δημοκρατια εχουμε ο καθενας πιστευει και πρεσβευει οτι θελει.

    Απλα προσεξε μην τρομαξεις οταν δεις τον ισκιο σου. Δεν μπορεις μια ζωη να ζεις κοιτωντας πισω απο τον ωμο σου ουτε να θεωρεις τους παντες επικινδυνους ή εχθρικους. Αλλιως κλεινεσαι σε ενα γυαλινο πυργο και δεν ασχολεισαι και δεν μπορει να σε ακουμπησει και κανενας. Point is σε ολα υπαρχει η αρχη της αναλογικοτητας. Κανεις δεν ειπε οτι η Γερμανια ή η οποια Γερμανια ειναι συμμαχος. Αλλα οτι σε μια χωρα μικρου μεγεθους οπως η Ελλαδα, το να παρει το Χ ΟΤΕ η Ψ DT δεν λεει απολυτως τιποτα οταν η χωρα σου εχει αλωθει δεκαετιες τωρα απο τους ξενους πρωτιστως μεσω της πολιτικης ζωης του τοπου.

    Οταν οι πολιτικοι σου εξαπανεκαθεν ηταν ξεπουλημενοι σε ξενα συμφεροντα, απο το 1821 και ενθεν, δεν θα "σωθεις" αν κρατησεις το 51% του οποιου ΟΤΕ. Ας ησουν σαν χωρα μπετον αρμε στο κομματι των πολιτικων και των πολιτων, δλδ να αγαπουσαν τον τοπο τους και να μην τον ξεπουλουσαν για δυο δανεια, δυο μιζενς ή 30 αργυρια και μετα ναι να ηθελες κυριες υποδομες της χωρας να ανηκουν στη χωρα.

    Η Ελλας ειναι σαν την πορνη, ειναι γυμνη απο παντου 100+ χρονια, πηγαινει με τον οποιοδηποτε αλλα το προβλημα της ειναι μην τυχον το κρεβατι της δεν της ανηκει και εχει το 51%+ καποιος ξενος? Αυτο ειναι το θεμα, εχεις εκπορνευθει, εχεις χασει την παρθενια σου, εχει γεμισει το συμπαν μπασταρδακια σου αλλα το αγχος σου ως Ελλας ειναι αν το κρεβατι σου (το περιουσιακου σου στοιχειο δλδ) ειναι δικο σου?
    Μπορουν να σου δωσουν και χρυσο κλουβι και να ειναι 100% δικο σου θα σε κανει να νιωσεις καλυτερα ως χωρα ή εθνος?

    Αλλου ειναι τα σημαντικα και οταν δεν εχεις αυτα ή εχεις επιλεξει να τα ξεπουλησεις θα ασχοληθεις με αυτα που πλεον δεν παιζουν κανενα ρολο και δεν σε προστατευουν?

  7. #37
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ φοβάμαι την ευρωπαϊκή μαφία που μας έχει τσακίσει οικονομικά-πολιτικα και εσύ φοβάσαι όλους τους γείτονες που θέλουν τα χωριά μας.

    Νομίζω είμαστε πατσι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #38
    Εγγραφή
    19-03-2016
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AUGalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σύγκριση των δύο εξαγορών είναι απλώς αστεία... Ο ΟΤΕ αγοράστηκε από την DT (ευρωπαϊκή εταιρία). Είναι σαν να εξαγοράσει η AT&T έναν τοπικό πάροχο στη Nebraska. Είμαστε κράτος μέλος της ΕΕ, δεν υπήρξε πότε κάνενα θέμα εθνικής ασφάλειας στην περίπτωση του ΟΤΕ, να τον αγόραζε Τούρκικη εταιρία να το συζητήσουμε.
    Εχμμ, βασικά δε νομίζω ότι θεωρούν πολλοί πατρίδα τους αυτό το ευρωπαϊκό έκτρωμα που έχει δημιουργηθεί. Αλήθεια, που είναι το έκτρωμα στην υπόθεση των στρατιωτικών; Ωραίοι σύμμαχοι.

  9. #39
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ φοβάμαι την ευρωπαϊκή μαφία που μας έχει τσακίσει οικονομικά-πολιτικα και εσύ φοβάσαι όλους τους γείτονες που θέλουν τα χωριά μας.

    Νομίζω είμαστε πατσι.
    Εγώ στενοχωριέμαι, γιατί περάσαν 10 χρονια και ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τίποτα...
    Ακόμα μιλάμε για ευρωπαικες μαφιες και οικονομικά τσακίσματα.
    Οι ελπίδες μου για πορεία προς τα μπροστά έχουν μηδενιστεί εδώ και καιρό.
    Ο Ερντογαν φωναζει οτι μας εχουν χαρισει 400δις οι Ευρωπαιοι και αυτος εχει πάρει το μακρύτερο... και εμείς βρίζουμε το χέρι που μας ταίζει.
    Πέρα απο το οικονομικό κομμάτι που είναι αστείο και να το συζητάμε, αν δεν ηταν οι Ευρωπαιοι , οι Τουρκοι θα ηταν στην ΑΘήνα και οι Αλβανοί στην Λάρισα.

  10. #40
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στενοχωριέμαι, γιατί περάσαν 10 χρονια και ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τίποτα...
    Ακόμα μιλάμε για ευρωπαικες μαφιες και οικονομικά τσακίσματα.
    Οι ελπίδες μου για πορεία προς τα μπροστά έχουν μηδενιστεί εδώ και καιρό.
    Ο Ερντογαν φωναζει οτι μας εχουν χαρισει 400δις οι Ευρωπαιοι και αυτος εχει πάρει το μακρύτερο... και εμείς βρίζουμε το χέρι που μας ταίζει.
    Πέρα απο το οικονομικό κομμάτι που είναι αστείο και να το συζητάμε, αν δεν ηταν οι Ευρωπαιοι , οι Τουρκοι θα ηταν στην ΑΘήνα και οι Αλβανοί στην Λάρισα.
    Ξέχασες τους μακεδονες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #41
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η επιλογή να μην τον αγοράσει η DT. Δεν μας έκανε και χάρη.
    Σε καμία περίπτωση δεν μας έκανε χάρη. Εμείς τους κάναμε.…

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στενοχωριέμαι, γιατί περάσαν 10 χρονια και ακόμα δεν έχουμε καταλάβει τίποτα...
    Ακόμα μιλάμε για ευρωπαικες μαφιες και οικονομικά τσακίσματα.
    Οι ελπίδες μου για πορεία προς τα μπροστά έχουν μηδενιστεί εδώ και καιρό.
    Ο Ερντογαν φωναζει οτι μας εχουν χαρισει 400δις οι Ευρωπαιοι και αυτος εχει πάρει το μακρύτερο... και εμείς βρίζουμε το χέρι που μας ταίζει.
    Πέρα απο το οικονομικό κομμάτι που είναι αστείο και να το συζητάμε, αν δεν ηταν οι Ευρωπαιοι , οι Τουρκοι θα ηταν στην ΑΘήνα και οι Αλβανοί στην Λάρισα στα Ιωάννινα .
    fixed ......
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 09:53
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 02:37
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-17, 23:43
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-17, 10:25
  5. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-17, 01:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας