Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    ...../.....
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    CISCO 877W
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 23(dB)
    Καλησπέρα σε όλους.
    Εχω ένα θεμα το οποίο με ταλαιπρωρει εδώ και 2 εβδομάδες, που το λαπτοπ πηγαινοέρχεται σε γνωστη αλυσσιδα επισκευών, χωρίς όμως αποτέλεσμα.
    Το θέμα ξεκινησε το Νοεμβριο, όταν ξαφνικά μαύρισε η οθόνη.
    Διέγνωσαν πρόβλημα στην κάρτα γραφικών, στην οπoία αλλαξαν το chip.
    Πριν 2 εβδομάδες, η οθόνη ξαφνικά εγινε ασπρη.
    Τους το ξαναπηγα και μου το εκλεισαν μέσα για 4 ημέρες, γιατί έπρεπε να το αναλάβει ο τεχνικός που είχε κάνει την αρχική επισκευή και ο οποίος θα ερχόταν από Δευτέρα.
    Το απόγευμα της Δευτέρας, με πήρε και μου ειπε ότι δεν έχει κάτι το λαπτοπ και ότι ξεκουμπωσε και ξανακουμπωσε την καρτα και δουλευει κανονικα.
    Πήγα το πήρα και όντως δούλεψε κανονικα το βραδυ για 2 ώρες. Την επομένη το άνοιξα το μεσημερι, δούλεψε για 15 λεπτα και ξανάβγαλε άσπρη οθόνη.
    Το ξαναπάω πίσω και το ξαναπήρα Παρασκευή απόγευμα, πάλι με τη διαβεβαίση ότι όλα δεουλεύουν τέλεια και ότι το παρακολουθούσαν τόσες μέρες.
    Γυρίζω πίσω το ανοιγω και όντως φόρτωσαν τα windows (Vista Home premium) κανονικά, φόρτωσαν και τα αρχικά προγράμματα και ......πάγωσαε!Το ποντίκι κινείται κανονικά αλλά τα πάντα είναι ανενεργά.
    Εκλεισα από το power ξαναμπήκα..και παλι το ίδιο.
    Σε safe mode δουλεύουν.
    Τους το ξαναπήγα το Σαββατο...το ξανάκλεισαν μέσα για το ΣΚ γιατι πάλι θα ερχόταν από Δευτέρα ο συγκεκριμένος τεχνικός, με την υπόσχεση ότι έως το μεσημέρι θα έχει λυθεί το θέμα.
    Δευτέρα 2 το μεσημέρι, πήρα εγω τηλ, αφου αυτοί δεν είχαν εμφανιστεί και μου είπε ο τεχνικός ότι είχε άλλη δουλεια έως εκείνη τη στιγμή και ότι τώρα θα το κοίταζε και θα με ενημέρωνε άμεσα.
    Φυσικά κανείς δεν πήρε. Τους πήρα εγω στις 8 παρα τεταρτο, γιατι κλείνουν στις 8, αλλά κανείς δεν απάντησε.
    Οπότε ξαναπήρα σήμερα πλέον πολύ εκνευρισμένη να ρωτήσω τι γίνεται και με πληροφορησε, ότι τελειώνει το back up των αρχείων, για να κάνει φορματ.
    Χωρις φυσικά να του εχω δωσει εγω άδεια να το κανει. Αντιθέτως του είχα εξηγησει ένα συγκεκριμένο λόγο που δε θέλω να γίνει φορματ αυτή τη χρονική στιγμη.
    Αρχισα να φωνάζω, και μου είπε ότι δε μπορεί να κανει κάτι άλλο, ότι έκανε αρκετά τεστς, αλλά δεν λυθηκε το πρόβλημα.
    Όταν του είπα, ότι εγω παρεδωσα το λαπτοπ με το λειτουργικο να δουλευει χωρίς πρόβλημα...η απάντηση ήταν ότι δεν ξέρει τι μπορεί να έγινε και ότι σε αυτόν δούλευε καλα και δε μπορεί να ξερει τι ενεργειες έκανα εγω.
    Του απάντησα ότι η ενέργεια μου ήταν η εξής πολύπλοκη! να πατήσω το power και να βάλω τον κωδικό μου!!!!!!
    Τον ξαναρωτησα αν είχε εξαντλησει όλα τα περιθώρια και είπε ναι. Όταν όμως ρώτησα αν έβαλε το cd των windows για να κάνει επισκευή...είπε ΟΧΙ.
    επειδή έχω αγανακτήσει πλέον, ήθελα τις απόψεις σας σε αυτό το θέμα.
    Το λαπτοπ είναι ακομα εκει, και υποτίθεται θα βάλει το cd, αλλά αν δεν έχει αποτέλεσμα ή πει ότι δεν...μπορώ να κανω κάτι άλλο εγω;

    Συγγνώμη για το σεντόνι και ελπίζω να έχω ποστάρει στο σωστό μέρος

    When you raise walls among yourself and other people, you also have to be able to discriminate, whether a person aint trying to "climb" that wall because, is paying respect to you or this is just being indifferent.





  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άλλο θέμα η κάρτα, άλλο το λειτουργικό, η υποστήριξη των Vista έχει σταματήσει από πέρυσι, οπότε δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου βγάλουν, θα πρέπει να βάλεις άλλη έκδοση(7/8.1/10).

    Γενικά, για τσεκάρισμα αν φταίει το λειτουργικό, μπορείς να κάνεις δοκιμή με ένα Linux USB.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού δουλεύει σε safe mode, η ζημιά είναι στο software.

    Πιθανότατα θα λυθεί με επανεγκατάσταση του λειτουργικού, αλλα έπρεπε να το αφήσει σε σένα.

    Για «τεχνικός», δεν μου γεμίζει το μάτι.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγω ετσι οπως το βλεπω ειναι οτι η καρτα γραφικων σου συνεχιζει να εχει προβλημα παρα την "επισκευη", αυτο φαινεται διοτι οταν φορτωνουν οι drivers μετα απο λιγο βγαζει προβλημα, σε safe mode δεν φορτωνει κανενας driver οποτε και λογικα δεν χρησιμοποιητε το προβληματικο "τμημα" (ας το πουμε ετσι) της καρτας.
    εντωμεταξυ το να αλλαξεις το "chip" σε μια καρτα γραφικων περα του οτι ειναι δυσκολη διαδικασια ειναι και κοστοβορα (για τον καταναλωτη), πιο οικονομικο ειναι συνηθως να αγορασεις μια μεταχειρισμενη καρτα γραφικων απο το ebay πχ... απορω ποσα σου πηραν για κατι τετοιο αλλα και γενικα ποσα εχεις πληρωσει μεχρι τωρα.

    επισης πιθανοτατα δεν αλλαξαν κανενα "chip" απλα την εβαλαν στον φουρνο (κυριολεκτικα), ειναι γνωστο κολπο για να κανεις την καρτα σου να ξαναλειτουργησει για ενα μικρο διαστημα (ισο με αυτο που σου λειτούργησε και εσενα συνηθως).

    μπορει βεβαια οντως και να εχει θεμα το λειτουργικο (αν και προσωπικα δεν το πιστευω), καλο θα ηταν να περασεις τουλαχιστον τα windows 7 με τους τελευταιους drivers τους, τα vista παντα ηταν ενα σχετικα προβληματικο λειτουργικο.
    αν ακομα και μετα το φορματ με win 7 κλπ εξακολουθεις να εχεις θεμα τοτε το προβλημα ειναι τα παραπανω που ειπα.

    απορω παντως γιατι πετας λεφτα για να επισκευασεις ενα τοσο παλιο λαπτοπ, πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να τα δωσεις για να παρεις κατι νεο.
    ελπιζω να μην σου εχουν παρει πολλα χρηματα τα τζιμανια που εχεις μπλεξει.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-06-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    ...../.....
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    CISCO 877W
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ετσι οπως το βλεπω ειναι οτι η καρτα γραφικων σου συνεχιζει να εχει προβλημα παρα την "επισκευη", αυτο φαινεται διοτι οταν φορτωνουν οι drivers μετα απο λιγο βγαζει προβλημα, σε safe mode δεν φορτωνει κανενας driver οποτε και λογικα δεν χρησιμοποιητε το προβληματικο "τμημα" (ας το πουμε ετσι) της καρτας.
    εντωμεταξυ το να αλλαξεις το "chip" σε μια καρτα γραφικων περα του οτι ειναι δυσκολη διαδικασια ειναι και κοστοβορα (για τον καταναλωτη), πιο οικονομικο ειναι συνηθως να αγορασεις μια μεταχειρισμενη καρτα γραφικων απο το ebay πχ... απορω ποσα σου πηραν για κατι τετοιο αλλα και γενικα ποσα εχεις πληρωσει μεχρι τωρα.

    επισης πιθανοτατα δεν αλλαξαν κανενα "chip" απλα την εβαλαν στον φουρνο (κυριολεκτικα), ειναι γνωστο κολπο για να κανεις την καρτα σου να ξαναλειτουργησει για ενα μικρο διαστημα (ισο με αυτο που σου λειτούργησε και εσενα συνηθως).

    μπορει βεβαια οντως και να εχει θεμα το λειτουργικο (αν και προσωπικα δεν το πιστευω), καλο θα ηταν να περασεις τουλαχιστον τα windows 7 με τους τελευταιους drivers τους, τα vista παντα ηταν ενα σχετικα προβληματικο λειτουργικο.
    αν ακομα και μετα το φορματ με win 7 κλπ εξακολουθεις να εχεις θεμα τοτε το προβλημα ειναι τα παραπανω που ειπα.

    απορω παντως γιατι πετας λεφτα για να επισκευασεις ενα τοσο παλιο λαπτοπ, πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα να τα δωσεις για να παρεις κατι νεο.
    ελπιζω να μην σου εχουν παρει πολλα χρηματα τα τζιμανια που εχεις μπλεξει.
    Την κάρτα την έχω βάλει και εγω στο φούρνο και όντως δούλεψε για μερικούς μήνες.
    Chip λογικά άλλαξαν, γιατί μου έδωσαν πίσω το παλιο. Χρέωσαν 110 €. Και εμένα μου φάνηκαν πολλά, αλλά είπα να τελειώνω, γιατι δεν ήξερα και κατά πόσο θα ήταν στα καλά της μια μεταχειρισμένη κάρτα από ebay.

    Τωρα ως προς το παλιο....εχω ένα θεμα. Χρησιμοποιούσα τον Opera και έχω πολλά αγαπημένα που αφορουν τη δουλειά μου. Ειχα βάλει ένα patch για να κάνω εξαγωγή και να τα σώζω. Κάποια στιγμη όμως κρασσαρε αυτός και όταν επανήλθε δεν ξαναδεχόταν το patch, ήθελε να πάω σε νεα εκδοση. Και εκεί φοβήθηκα ότι θα τα χάσει τα αγαπημένα εντελώς . Και αυτό το διάστημα, έψαχνα να βρω τρόπο να τα βγάλω και μετα ή θα το καταργούσα ή θα έβλεπα τι θα εκανα

    When you raise walls among yourself and other people, you also have to be able to discriminate, whether a person aint trying to "climb" that wall because, is paying respect to you or this is just being indifferent.





  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εδωσες 110 ευρω για το chip της καρτας οταν με 300κατι ευρω παιρνεις καλυτερο σε ολα λαπτοπ? και να εφτιαχνε οντως μια χαρα αυτο καποια στιγμη θα χαλαγε κατι αλλο, παλιο ειναι το λαπτοπ.
    μεγα λαθος κατεμε.

    συνηθως ολοι οι browser εχουν ρυθμιση για εξαγωγη αγαπημενων/bookmark η οπως τα λεει ο καθενας, επισης γινεται και με το addon eversync.
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-06-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    ...../.....
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    CISCO 877W
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδωσες 110 ευρω για το chip της καρτας οταν με 300κατι ευρω παιρνεις καλυτερο σε ολα λαπτοπ? και να εφτιαχνε οντως μια χαρα αυτο καποια στιγμη θα χαλαγε κατι αλλο, παλιο ειναι το λαπτοπ.
    μεγα λαθος κατεμε.

    συνηθως ολοι οι browser εχουν ρυθμιση για εξαγωγη αγαπημενων/bookmark η οπως τα λεει ο καθενας, επισης γινεται και με το addon eversync.

    Ναι ειναι λαθος όπως το λες.. αλλά ας πουμε ότι είναι χαζομαρα μου μεν...αλλα γενικά δυσκολα αποχωρίζομαι πράγματα μου. Εχω και άλλο laptop αγορασμενο πρόσφατα, οποτε ηθελα αν φταχνοταν να το κάνω. Ηθελα να παρω και τα αγαπημένα όπως είπα..πριν αποφασίσω.

    Αυτό το addon eversync που έγραψες πρωτη φορά το ακούω. Aν googlαρω θα βγαλω άκρη; Ο Opera εχει θέμα με τα αγαπημένα του από ο,τι έχω διαβάσει. Ψάχνωντας βρήκα το patch που ανεφερα και οντως έκανε δουλεια, μέχρι να κρασσαρει ο browser.

    Σε ευχαριστώ

    When you raise walls among yourself and other people, you also have to be able to discriminate, whether a person aint trying to "climb" that wall because, is paying respect to you or this is just being indifferent.





  8. #8
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.675
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    https://youtu.be/1AcEt073Uds

    Κλασικά θέματα με το συγκεκριμένο ACER και την GPU. Κρίμα.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-17, 18:55
  2. acer aspire v nitro
    Από sundance στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-17, 13:18
  3. Acer Aspire 5920G - Καμμένη κάρτα γραφικών;
    Από PaZzZaRoNNi στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 19:53
  4. Καρτα γραφικων Acer aspire 5920g
    Από jjokeris στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-17, 23:22
  5. Acer Aspire 9300
    Από alejandros1967 στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-17, 10:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας