Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχουν καμία σημασία τα specs του Speedport με την ταχύτητα επικοινωνίας του super-duper router που έχεις πίσω του.
    Ο 2ος router στέλνει από την WAN προς το Speedport τα δεδομένα σε πακέτα με συγκεκριμένη ταχύτητα που είναι άσχετη με τις δυνατότητές του. Με την ίδια ακριβώς ταχύτητα θα τα στείλει προς τα έξω και το Speedport.

    Το όλο θέμα έχει να κάνει με το QoS. Το Speedport μέχρι σήμερα δίνει προτεραιότητα σε τυχόν υπάρχοντα πακέτα VoIP και TV, με τα υπόλοιπα να τα στέλνει με την σειρά που ακριβώς τα λαμβάνει.
    Αυτό που λέμε είναι μήπως τυχόν σε κάποια αναβάθμιση υπάρξει θέμα με την σειρά των πακέτων, οπότε τότε θα επιδράσει στην επικοινωνία του 2ου router. Αλλά καθεαυτού η ταχύτητα επικοινωνίας είναι άσχετη με το υλικό.

    Τα παραπάνω ισχύουν εφόσον το Speedport είναι πρώτο στη γραμμή και ΔΕΝ συνδέεται καμία άλλη συσκευή πάνω του, εκτός του 2ου router. Αν ωστόσο υπάρχει και άλλη συσκευή, π.χ. ένας υπολογιστής που κατεβάζει torrent, τότε είναι απόλυτα λογικό να διαφοροποιείται η σειρά των πακέτων που φεύγουν προς τα έξω.

  2. #17
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    το πηρα και περασα wrt. δεν εβαλλα bridge τελικα, θα δοκιμασω λιγες μερες ppp passthrough.
    περασα wrt. το dmz του 724 για να ξερουμε τι μας γινεται λειτουργει μια χαρα. και μαλλον δεν θα κατσω να ασχοληθω, το upnp στο wrt φαινεται να δουλευει αριστα(και δειχνει και πια ports ανοιγει, οπτ πολυ βολικο)

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δουλεύει σωστά το WiFi; Ρωτώ διότι διαβάζω προβλήματα και στις 2 μπάντες, αφού δεν υποστηρίζεται πλήρως το chipset.
    Προσωπικά ποτέ δεν χρησιμοποιώ το UPnP, ενώ υπάρχει και σχετική ένδειξη κινδύνου στο Wiki.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    αυτο εβαλα. και γενικα απ οτι ειδα πρεπει να ναι το δημοφιλεστερο
    https://www.myopenrouter.com/downloa...2017-11-04-chk

    το εχω μονο λιγες ωρες. 3 η ωρα το μεσημερι το πηρα. και δεν εχω συσκευη ac. οποτε δυστυχως δεν θα ειμαι και μεγαλη βοηθεια.
    παντως στο interface το 5ghz υπαρχει κανονικα και μπορω να αλλαξω ρυθμισεις.

    σε 2.4 Ν only (72mbps link) πιανω 56 mbps στο ιδιο δωματιο με το ρουτερ και μεχρι τωρα δεν φαινεται να εχει προβλημα να πεφτει συνδεση κτλ.
    ενδεικτικα με το 724 πιανω ~47. για n θα ελεγα πολυ καλα
    παντως σαν εμβελεια δεν ειμαι και ενουσιασμενος σε ενα διαμερισμα 80 τετραγωνικων πιανω 20 στην αλλη ακρη ( αλλα μπορει να να συσκευες τα 2,4 παρεμβολες who knows)

    αν δω θεματα θα ποσταρω. παντως για το 70αρι λεει

    - - - Updated - - -

    οσο για το upnp ισχυει. αλλα σε γενικες γραμμες κι ολοι λενε πως ειναι υπερβολες
    παντως φαινεται πολυ αποκρισιμο ανοιγει και κλεινει την πορτα σχεδον αμεσως.
    το προβλημα θεωρητικα ειναι οτι πολλα την παρατανε ανοιχτη απο οτι εχω καταλαβει

    qos δεν εχω κοιταξει ακομα. σκ θα παιξω

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αα, αναφέρεσαι στο DD-WRT, ενώ κατάλαβα το OpenWRT που χρησιμοποιώ εγώ και είναι το άλλο "θηρίο".

  6. #21
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    ναι δεν εχω ιδεα απο custom firmware και δεν το ψαξα και πολυ
    ειδα 2-3 thread αυτο το kongs mod προτειναν πολλοι, προσφατο και supported ειναι και το βαλα αρκετοι προτειναν και advanced tomato.
    παντα μονο για το συγκεκριμενο router, για να εχω οσο το δυνατο καλυτερη συμβατοτητα και αρκετα guides
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 15-03-18 στις 22:19.

  7. #22
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    αντε αφου το αρχισα να ποσταρω feedback.



    μετα απο μια βδομαδα χρησης το dedicated router με καποιο wrt/ tomato η αλλο fw πλεον μου φαινεται πολυ καλυτερη λυση απο ενα all in one.

    καταρχην δεν βλεπω κανενα θεμα performance με το ppp passthrough οποτε θα τα αφησω ετσι με δεδομενο οτι καποια στιγμη θα μου σκασει το voip.
    αν βαλω bridge δεν θα κερδισω σε performance. οποτε το dmz στο μοντεμ του παροχου ειναι αρκετο.


    πολυ ευχαριστημενος απο το combo r7000+ kong mod. αυτα που ηθελα τα καλυψε πληρως. πολυ καλο στη διαχειριση της συνδεσης.
    περα απο τις πλουσιες ρυθμισεις υπαρχουν πολλοι καλοι και σωστοι οδηγοι για τα παντα στο dd- wrt, εκαναν το στησιμο παιχνιδακι.
    στις 3-4 μερες --με το πασο μου-- ειχα βρει το optimal στα παντα που με ενδιεφεραν. ειλικρινα ηταν απ τα πιο ευκολα και σιγουρα setup που εχω κανει.

    ανετα ανεβαζω με 800-900 και κατεβαζω με 11 ΜΒ ταυτοχρονα. και με πολυ καλο bufferbloat, αρα χωρις σοβαρες διακυμανσεις στο Latency.
    https://www.dslreports.com/speedtest/31233528
    σε αναλογο σεναριο με 800 upload, το 724 επιανε κανα 50-60αρι downstream και με πολυ χειροτερο latency.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Επανερχομαι στο θεμα μιας και ειμαι στην 2η εβδομαδα με την VDSL 100 της Wind.
    Επειτα απο συνομιλια με το τμημα της Wind 2 φορες μου ειπαν οτι δεν μπορουν να γυρισουν το συγκεκριμενο router (Technicolor TG789vac V2) σε bridge αλλα μπορω να βαλω οποιοδηποτε δικο μου και να μου πουν τις ρυθμισεις.

    Τωρα σκεφτομαι 2 επιλογες απλα η δευτερη δεν ξερω αν παιζει επειδη ποτε δεν την εχω δοκιμασει σε VOIP.

    1η επιλογη
    Αγορα ενος VOIP modem/router (ενα εκ των 3) και σεταρισμα ως bridge με κουμπωμενη την τηλεφωνια πανω του και επειτα PPP κληση απο το δικο μου ρουτερ που θα ειναι απο πισω
    https://www.skroutz.gr/s/4159012/AVM...-Box-7490.html
    https://www.skroutz.gr/s/8064793/TP-...VR900v-v1.html
    https://www.skroutz.gr/s/12810765/AV...-Box-7590.html


    2η επιλογη
    Αγορα ενος απλου modem/router σεταρισμα ως bridge, αγορα ενος VOIP ασυρματου τηλεφωνου (σαν αυτα απο κατω) οπου πανω του θα γινουν οι ρυθμισεις του VOIP και μετα PPP κληση απο το δικο μου ρουτερ που θα ειναι απο πισω απο το αλλο modem/router. Παιζει αυτο το σεναριο?
    https://www.skroutz.gr/s/13166317/Pa...KX-TGQ400.html
    https://www.skroutz.gr/s/9735974/AVM-Fritz-Fon-C5.html
    https://www.skroutz.gr/s/7035986/Gigaset-S850A-GO.html

    Σιγουρα μπορω και να βαλω ενα απλο modem/router σε bridge και απο πισω το δικο μου και αυτο που μου εδωσε η Wind αλλα ετσι θα γεμισω καλωδια και συσκευες και θα πρεπει να κανω 2 PPP κλησεις το οποιο δεν ξερω αν η Wind το επιτρεπει.

    Εχει καποιος δοκιμασει το 2 και αν παιζει?

  9. #24
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    παντως δεν ειναι αναγκη να δουλεψεις σε bridge.
    δοκιμασες σε ppp passthrough με το modem του παροχου και σου δημιουργει καποιο προβλημα?
    δεν θα δεις διαφορα. πρακτικα το ppp passthrough σα bridge φαινεται να λειτουργει για το αλλο μηχανημα.
    τουλαχιστον εγω δεν ειδα καμια διαφορα σε επιδοσεις. οποτε αν δεν το εχεις κανει ηδη, δες το passthrough πρωτα για μενα

    - - - Updated - - -

    και btw το ppp passthrough δεν χρειαζεται dmz οπως γραφετai πιο πανω. τιποτα δεν χρειαζεται και δεν υπαρχει 2πλο νατ. λαθος καταλαβα απο κακη συνεννοηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 07-05-18 στις 15:07.

  10. #25
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Οι μονες επιλογες που δινει ειναι αυτες. Δεν εχει ουτε καν ppp passthrough
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  23,0 KB 
ID: 193543

  11. #26
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δεν ξερω το συγκεκριμενο modem (και ενδεχεται να το ονοματιζουν διαφορετικα.)
    τουλαχιστον στον οτε ειναι ενεργο by default.
    για αρχη απλα βαλε πανω το ρουτερ και στο connection mode στο ρουτερ σου βαλε pppoe καιτα credentials σου.
    αν το καθε μηχανημα παιρνει διαφορετικη ip απ τη wind εισαι κομπλε. αλλιως ψαξε για το συγκεκριμενο μοντεμ η ρωτα στο υποφορουμ της wind πως/ αν παιζει το pppoe passthrough
    -------------------------------------

    αλλιως αν πας σε bridge ακριβο modem γιατι? . εκτος κι αν χρειαζεσαι τα voip καλουδια των fritz , και τσεκαρε κιολας εαν παιζουν ενω το fritz ειναι σε bridge. (δεν το ξερω αυτο δεν εχω voip κ δεν εχω ασχοληθει).
    και αν μπορεις να βγαλεις voip απο το modem σε bridge στη wind (τουλαχιστον στον οτε δεν μπορεις)

    - - - Updated - - -

    βασικα ειναι κλειδωμενο απο wind?


    αν οχι εχει bridge mode
    log into router, click on 'Local Network', scroll to bottom of page, select 'Bridged Mode', under Network Mode.
    https://forums.whirlpool.net.au/archive/2600762

  12. #27
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Τα εκανα ολα αυτα δεν μπορω να κανω pppoE ετσι οπως ειναι. Μονο να παιξω με διπλο ΝΑΤ και να βγαινω απο της Wind.
    Το ξερω οτι κανονικα εχει bridge mode αλλα ειναι κλειδωμενο δεν εμφανιζεται. Τα παντα ειναι κλειδωμενα. Τα βασικα μπορεις να αλλαξεις μονο. Επειτα απο τηλεφωνα με Wind και διαφορες απαντησεις που πηρα εστειλα μια ομορφη επιστολη και περιμενω.

  13. #28
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    αυτα ειναι. το 100αρικο που γλυτωσες για να μη πας οτε θα το σταξεις σε modem XD
    imo καν τους μανουρα να σε γυρισουν σε bridge. αν δεν μπορουν στο cc πες τους να στειλουν στο 2nd level, γιατι χρειαζεσαι να συνδεσεις δικο σου ρουτερ.
    η αν δεν ξερουν και δεν μπορουν να σου δωσουν τους κωδικους για administrator να το κανεις μονος σου

  14. #29
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτα ειναι. το 100αρικο που γλυτωσες για να μη πας οτε θα το σταξεις σε modem XD
    imo καν τους μανουρα να σε γυρισουν σε bridge. αν δεν μπορουν στο cc πες τους να στειλουν στο 2nd level, γιατι χρειαζεσαι να συνδεσεις δικο σου ρουτερ.
    η αν δεν ξερουν και δεν μπορουν να σου δωσουν τους κωδικους για administrator να το κανεις μονος σου
    Ακριβως αυτο εκανα και ζητησα και πιστωση..
    Εδω η επιστολη

    Καλησπέρα σας,

    Έγινε η ενεργοποίηση της υπηρεσίας μου στο Fiber 100 plus στον αριθμό χχχχχχ και μου απεστάλει ο εξοπλισμός σας (Technicolor TG789vac v2). Παρόλα αυτα ο εξοπλισμός σας ειναι κλειδωμένος απο εσάς και δεν μπορω να τον γυρισω σε bridge mode για να χρησιμοποιησω δικο μου εξοπλισμο firewall και router για να κανω ελεγχο της συνδεσης μου απο εκει. Επειτα απο επικοινωνια στις 2/05 με το τεχνικο σας τμημα για να ζητησω να μου το γυρισετε σε bridge mode ωστε να μπορω να κανω χρηση του δικου μου εξοπλισμου μου ειπαν οτι θα το δουν και θα με καλεσουν πισω. Οπως και εγινε μετα απο μιση ωρα με καλεσε ο τεχνικος σας Κος ΧΧ και μου ανεφερε οτι ο εξοπλισμος σας δεν μπορει να γυρισει σε bridge mode και οτι αν θελω μπορω να παρω οποιονδηποτε αλλον εξοπλισμο και να αντικαταστησω τον δικο σας και επειτα θα μου γνωστοποιηθουν οι ρυθμισεις για το VOIP. Μπορειτε να αντρεξετε και στην ηχογραφημενη κληση για το συγκεκριμενο (η κληση ηταν στο χχχχ). Επισης πριν κανω φορητοτητα σε εσας το ειχα ρωτησει επειδη το Internet ειναι εργαλειο της δουλειας μου και θελω να χρησιμοποιησω τον εξοπλισμο μου καθοτι εχω εξειδικευμενες ρυθμισεις με VPN connections.
    Επειτα απο αγορα εξοπλισμου απο μερους μου για την υποστηριξη VOIP, εγιναν οι ρυθμισεις του internet και εχω συνδεση κανονικα και καλεσα το τεχνικο σας τμημα σημερα στις 5/5 για να κανω τις ρυθμισεις του VOIP. Η απαντηση ηταν οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω αλλον εξοπλισμο περα απο τον δικο σας για την τηλεφωνια, η οποια απαντηση ειναι εντελως αντιθετη απο την απαντηση που πηρα στις 2/05 και με εκανε να προβω σε μια αγορα των 80 ευρω η οποια στην ουσια μετα απο το σημερινο τηλεφωνημα ηταν ασκοπη. Παρακαλω για την επιλυση του προβληματος μου ειτε με γνωστοποιηση των ρυθμισεων του VOIP για να περασω τις ρυθμισεις στον εξοπλισμο τον οποιο επειτα απο υποδειξη του τεχνικου σας τμηματος αναγκαστηκα να αγορασω η την εξευρεση λυσης με το ξεκλειδωμα του δικου σας εξοπλισμου η αποστολη αλλου εξοπλισμου ο οποιος να ειναι παραετροποιησιμος και πιστωση των 80ευρω στον οποιων και ξοδεψα χωρις να υφίσταται κάποιος λόγος.

  15. #30
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    α οκ σ εβαλαν να παρεις μοντεμ και ουτε καν κωδικους voip δεν δινουν

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-18, 18:58
  3. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-17, 10:30
  5. Νέο Δίκτυο Vodafone - Wind;
    Από JohnTehGreek στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-17, 20:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας