Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Καλησπερα σας,

    Προσφατα μετακομισα στην Δαφνη (Αττικης) και εκανα μεταφορα την Nova ADSL στην καινουρια διευθυνση (Παιρνω απο ΑΚ Ν.Κόσμου). Επειτα απο αναζητηση για πιο γρηγορο Internet μου παρεχει η Vodafone και η Wind 100αρα μεσω καμπινας
    (FTTC της Vodafone λογικα μιας και ειναι η μονη που υπαρχει στην περιοχη και ειχε κερδισει και τον διαγωνισμο. Υπαρχουν 2 καμπινες της κοντα στο σπιτι μου) και σκεφτομαι να προβω στην αιτηση. Εχω ομως καποιες ερωτησεις/αποριεσ τις οποιες και παραθετω:

    Λογικα απ οτι εχω διαβασει για τις 100αρες αναγκαστικα σε γυρνανε σε VOIP. Θελω ομως να χρησιμοποιησω δικο μου Router μια και αυτα που δινουν οι εταιρειες ειναι οτι να ναι και εχουν τα μισα απο αυτα που χρειαζομαι (πχ Εχω 3 Tunnel IPSEC, Mac Binding για WakeOnWan, remote management, bandwidth control με QoS και διαφορα SSID με διαφορετικες ρυθμισεις και περιορισμους).

    1) Μπορω να βαλω ενα Router εμποριου που να υποστηριζει και VoIP και να το παραμετροποιησω οπως εγω θελω και να περασω και την τηλεφωνια απο εκει?

    2) Αν το 1 ερωτημα δεν γινεται μπορω να γυρισω το Router που θα στειλουν σε Bridge και να παιξω με το δικο μου (καπου διαβασα οτι δεν γινεται)?

    3) Αν και το 2 δεν γινεται μπορω να βαλω απλα ενα δικο μου Router στην γραμμη χωρις τηλεφωνο με αποτελεσμα να χασω την τηλεφωνια αλλα να εχω αυτα που θελω?

    Δεν μπορω να καταλαβω εν ετη 2018 γιατι δεν μπορουν να τα ξεκλειδωνουν ωστε να ειναι στο χερι του χρηστη να χρησιμοποιησει οτι εξοπλισμο θελει. Δηλ ολοι οσοι εχουν καποιες συγκεκριμενες απαιτησεις σε εξοπλισμο (πχ Cisco) τι κανουν?

    Τελευταια ερωτηση: κλεινω προς Vodafone μιας και η καμπινα ειναι δικη της και η Wind θα μου δωσει παλι απο την ιδια καμπινα, θα ειναι καλυτερα?

    Ευχαριστω,
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Andre_1982 : 14-03-18 στις 13:56.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O κανονισμός προβλέπει VoIP από καμπίνες vectoring. Όμως ακόμη δεν γίνεται παντού και πάντα. Οι μέχρι σήμερα πάροχοι που δίνουν (όπου δίνουν) VoIP σε οικιακές συνδέσεις, είναι Cyta, Vodafone και OTE.
    Στις 2 πρώτες η VoIP τηλεφωνία υλοποιείται μέσω διαφορετικού VC και είναι κλειδωμένη με την συσκευή που παρέχουν κι επίσης δεν δίνουν τον κωδικό της. Όμως μπορείς να ζητήσεις να σου βάλουν τη συσκευή σε Bridge mode, ώστε να κάνεις χρήση του δικού σου router.
    Στον ΟΤΕ η τηλεφωνία βγαίνει από το ίδιο VC, οπότε δεν παίζει σε Bridge mode. Όμως εδώ δίνουν τον κωδικό και μπορεί να δουλέψει σε άλλη συσκευή, όπως επίσης να λειτουργήσει η συσκευή του παρόχου ως απλό router, πίσω από άλλο modem/router.
    Η τηλεφωνία VoIP στο σύνολο σχεδόν των τηλεπικοινωνιακών παρόχων σε όλο τον πλανήτη, είναι κλειδωμένη με την συσκευή τους για πολλούς λόγους.

    Σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις το 3. Ακόμη μπορείς να έχεις πίσω από την συσκευή του παρόχου δικό σου router μόνο που εδώ θα έχεις 2πλό ΝΑΤ, αλλά δεν αποτελεί ουσιαστικό πρόβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις το 3. Ακόμη μπορείς να έχεις πίσω από την συσκευή του παρόχου δικό σου router μόνο που εδώ θα έχεις 2πλό ΝΑΤ, αλλά δεν αποτελεί ουσιαστικό πρόβλημα.
    Ναι αλλα ετσι θα πρεπει να τα αφησω ολα ανοιχτα στου παροχου εαν θελω να παιξω με τα Port Forward η να δηλωσω το δικο μου Router σαν DMZ zone στου παροχου.
    Και εαν κανω διπλο NAT μετα τα 2 ρουτερ μεταξυ τους πχ θα εχουν το δικτυο 192.168.1.0/30 και μετα στο Router μου για ιντερναλ θα δωσω πχ 192.168.2.0/24 αλλα δεν νομιζω οτι το ΖΤΕ η οποιο μου δωσουν θα ειναι τοσο παραμετροποιησιμο ωστε να μπορω να του κανω Port Forward μια IP την οποια καν δεν την εχει στην DB του. :S με αλλο ρουτερ θα γινοταν.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Μπορείς (αν έχουν δυνατότητα) να βάλεις σε DMZ την ΙΡ του δικού σου router.
    2. Μπορείς (γίνεται μια χαρά) στη συσκευή του παρόχου, να κάνεις port forwarding προς την ΙΡ του δικού σου router και από αυτόν σε όποια εσωτερική συσκευή θέλεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    αν απλα συνδεσουμε το modem με τη wan του router, δεν κανει ppp οποτε τα 2 μηχανηματα και τα 2 δικτυα δεν ειναι πρακτικα ανεξαρτητα?
    (μιας και παρειγγειλα ενα r7000 απο γερμανο και το περιμενω)

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H WAN του 2ου router είναι στο ίδιο υποδίκτυο με το LAN του 1ου router. Τα 2 μηχανήματα επικοινωνούν, άσχετα αν έχουμε 2 διαφορετικά LAN υποδίκτυα.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    thanks. οποτε dmz την ip του ρουτερ στο speedport η διπλα port forward?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν υπάρχει δυνατότητα και λειτουργεί σωστά, το DMZ. Διαφορετικά και το δεύτερο παίζει.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Στην ερωτηση μου μηπως ξερει καποιος απο εμπειρια η κατοχος αν οπωσδηποτε η 100αρα ερχεται με VOIP ασχετα αν ζητησω χωρις VOIP?
    Λογικα στην Vodafone ειναι μονο VOIP.
    H Wind μηπως προσφερει και μεσω POTS?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχουν περιπτώσεις με ή χωρίς VoIP. Όπως έγραψα και πριν, προς το παρόν δεν είναι καθολικό το VoIP, αλλά κάποια στιγμή θα γίνει (προβλέπεται εξάλλου από τον κανονισμό).
    Μόνο η Cyta δίνει παντού VoIP. Nova και Wind δίνουν μόνο TDM, ενώ Cosmote και Vodafone, είτε TDM είτε VoIP.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    εξαρταται που εισαι.
    αν εισαι σε καμπινα εναλλακτικου δεν νομιζω, τουλαχιστον δεν γνωριζω καποια περιπτωση.
    και σε καμπινα οτε δυσκολα αλλα οχι αδυνατο. ισως εξαρταται και αυτο απο περιοχη. εγω εχω 100αρι και pstn, αλλα ερχομουν απο 50 με pstn οποτε πρακτικα δεν εγινε καμια αλλαγη.
    παντως απ οτι λεει ο jkoukos vodafone παιζει το voip σε bridge

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει δυνατότητα και λειτουργεί σωστά, το DMZ. Διαφορετικά και το δεύτερο παίζει.
    εχω και μια ερωτηση ακομα.


    στην περιπτωση του ppp passthrough, θα ειναι καπως bottleneck σαν hardware το cpe του παροχου αφου θα παιζω πισω απο 2 router?
    πχ επεξεργαστικη ισχυς, connections, qos, πιθανως μπουκωματα σε απαιτητικη χρηση?
    μηπως να προτιμησω bridge απο τη στιγμη που δεν εχω voip?

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Bridge είναι η καλύτερη λύση. Έχουμε μία κλήση ΡΡΡ και σύνδεση και όλα όμορφα και ωραία.

    Σε 2πλή κλήση ΡΡΡ με PPPoE Passthrough, εξαρτάσαι από την χρήση του modem/router (1η συσκευή). Βέβαια αν δεν γίνεται χρήση της από άλλη δικτυακή συσκευή δεν υπάρχει θέμα, αλλά κανείς δεν εξασφαλίζει ότι δεν θα αλλάξει πιθανόν σε αναβάθμιση του λογισμικού.

    Όλα εξαρτώνται από την υπηρεσία που λαμβάνουμε, τις συσκευές που έχουμε και τις ρυθμίσεις τους.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    θα ηθελα λιγακι πιο λιανα για να το καταλαβω σωστα. ας βαλω ενα υποθετικο σεναριο.

    σε ppp passthrough.
    eg αν εχω το speedport μπροστα ( υποθετικα specs ας πουμε με μια cpu 500 mhz και 64mb ram)
    και απο πισω ενα ρουτερ με 1000mhz cpu και 256 μνημη. το speedport θα αποτελει bottleneck και το router θα υπολειτουργει σα hardware περιοριζομενο σε οτι traffic μπορει να σηκωσει το speedport, σε αυτη τη περιπτωση?

    - - - Updated - - -

    Οχι θα το τερματισω αλλα για να ξερω τι παιζει

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν καταλαβαίνω γιατί υπολογίζεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Αυτά έχουν να κάνουν με τον φόρτο στις επιπλέον ή ταυτόχρονες διεργασίες της κάθε συσκευής ή χρήστες μπορεί να σηκώσει και όχι την κλήση και την σύνδεση.
    Με τις σημερινές ταχύτητες (έως 100Mbps) δεν υπάρχει κανένα θέμα. Αργότερα κι άνω από τα 300Mbps, το συζητάμε.
    Το θέμα είναι πόσο καλογραμμένο και σχεδιασμένο είναι το λογισμικό, ώστε να ξεζουμίζει το υλικό (αλλά σταθερά).

  15. #15
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.703
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    δεν εχω ιδιαιτερο κολλημα με τα specs
    απλα το σκεφτομουν διαφορετικα. οτι αν περασει το traffic απο απο το δικτυο του speedport σαν ρουτερ, θα κληρονομησει τα προβληματα και τα limitations του speedport σα router.
    πχ οτι δεν θα υπαρξει ουσιαστικη βελτιωση σε θεματα qos η να μπορεις να εχεις καλυτερο latency ενω η συνδεση εχει ενα σχετικο φορτο.
    αλλα φανταζομαι οτι αφου το traffic θα διαμοιραζεται απο το router, το speedport θα κανει βασικη διεκπεραιωτικη δουλεια, και αυτο θα λογιζεται ως απλη χρηση

    και σ ευχαριστω για τις απαντησεις XD
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 14-03-18 στις 19:37.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone, voip και νέο router
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 17:31
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-18, 18:58
  3. [Other] Vodafone VDSL και ZTE Router - συγχρονίζει όποτε θέλει
    Από philos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 00:11
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-17, 10:30
  5. Νέο Δίκτυο Vodafone - Wind;
    Από JohnTehGreek στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-17, 20:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας