Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    μενω σε μια περιοχη οπου τοαστικο κεντρο ειναι 3,5 km μακρια και ως τωρα επιανα MAX 6mbps.
    εδω και ενα χρονο περιπου εγινε αναβαθμιση στην περιοχη και τα παλαιου τυπου καφαο αντικατασταθηκαν με τα νεα κομψοτατα που βαζει ο ΟΤΕ.
    Η VDSL στην περιοχη λειτουργει μια χαρα. ενας γειτωνας εχει βαλει 50αρα και παει μια χαρα.
    απο τοτε που εγινε η αναθαθμιση η δικη μου καθως και του αδελγου μου (μενει στο κατω οροφο) επεσε στα 4 mbps.
    εφερα 2 φορες συνεργειο της vodafone για να κανει ελεγχο και μου ειπε οτι τοσο σηκώνει η γραμμη στην περιοχη πια και δεν μπορει να κανει κατι. μαλιστα ο τεχνικος μου ειπε οτι αυτο εγινε λογο του οτι η VDSL εχει πολυ περισσοτερο θορυβο οπου αυτο επηρεάζει την adsl.
    πριν το καουσω αυτο πιστευα οτι αφου οι γραμμες θα φτασουν πιο καθαρες στα νεα K/V τοτε θα εχει καλυτερα αποτελεσματα και στις adsl. μαλιστα διαβασα περιπτωσεις που adsl πιαναν καθαρο 24 με την εξήγηση οτι εχουν συνδεθει σε νεο K/V και ετσι επιτυγχάνουν αυτη την ταχυτητα.

    τελικα τι ισχυει ??
    η adsl αναβαθμιζεται απο την αναβαθμιση του δυκτιου η τελικα την τρωει η μαρμαγκα!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ADSL από καμπίνα δίνει ο ΟΤΕ μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις που η γραμμή είναι χάλια και δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζευγάρι για αντικατάσταση. Εσύ συνεχίζεις να παίρνεις από το A/K, οπότε είναι και φυσιολογικό να έχεις πτώση.

    Ελπίζουμε κάποια στιγμή να μπούμε όλοι πάνω στις νέες καμπίνες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    δηλαδη ο χαλκος που φερνει την adsl δεν ειναι απο το K/V και ειναι απο το A/K !!!

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Δεν είσαι ΟΤΕ.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στις καινούργιες καμπίνες, που μπαίνουν στις θέσεις των παλιών, υπάρχουν, εκτός από τον ενεργό εξοπλισμό για το VDSL και οι κλασσικές ρεγκλέτες που εκεί πάνω συνδέονται τα κτήρια(συνδρομητές).
    Υπάρχουν τώρα δύο περιπτώσεις, μία είναι να συνδεθείς πάνω στον ενεργό εξοπλισμό(DSLAM) o οποίος συνδέεται με οπτική ίνα με το Α/Κ ή να συνεχίσεις να συνδέεσαι στο Α/Κ με το καλώδιο του χαλκού.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsorbi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είσαι ΟΤΕ.
    ρωτας ?
    οχι δεν ειμαι ΟΤΕ, VODAFONE ειμαι. ισχυει λοιπον το παραπανω για εμενα ?
    δηλαδη ο χαλκος μου ερχεται απο το Α/Κ?

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Δυστυχως ναι.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    μαλιστα !!!
    ευχαριστω. τωρα το ξεμπερδεψα.....

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη ο χαλκος μου ερχεται απο το Α/Κ?
    Ο χαλκός σου από το A/K πάει στην καμπίνα(πριν πήγαινε στο ΚΑΦΑΟ) και μετά έρχεται σε σένα, δεν αλλάζει κάτι στην συγκεκριμένη διαδρομή, απλά είναι τα πράγματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    μενω σε μια περιοχη οπου τοαστικο κεντρο ειναι 3,5 km μακρια και ως τωρα επιανα MAX 6mbps.
    εδω και ενα χρονο περιπου εγινε αναβαθμιση στην περιοχη και τα παλαιου τυπου καφαο αντικατασταθηκαν με τα νεα κομψοτατα που βαζει ο ΟΤΕ.
    Η VDSL στην περιοχη λειτουργει μια χαρα. ενας γειτωνας εχει βαλει 50αρα και παει μια χαρα.
    απο τοτε που εγινε η αναθαθμιση η δικη μου καθως και του αδελγου μου (μενει στο κατω οροφο) επεσε στα 4 mbps.
    εφερα 2 φορες συνεργειο της vodafone για να κανει ελεγχο και μου ειπε οτι τοσο σηκώνει η γραμμη στην περιοχη πια και δεν μπορει να κανει κατι. μαλιστα ο τεχνικος μου ειπε οτι αυτο εγινε λογο του οτι η VDSL εχει πολυ περισσοτερο θορυβο οπου αυτο επηρεάζει την adsl.
    πριν το καουσω αυτο πιστευα οτι αφου οι γραμμες θα φτασουν πιο καθαρες στα νεα K/V τοτε θα εχει καλυτερα αποτελεσματα και στις adsl. μαλιστα διαβασα περιπτωσεις που adsl πιαναν καθαρο 24 με την εξήγηση οτι εχουν συνδεθει σε νεο K/V και ετσι επιτυγχάνουν αυτη την ταχυτητα.

    τελικα τι ισχυει ??
    η adsl αναβαθμιζεται απο την αναβαθμιση του δυκτιου η τελικα την τρωει η μαρμαγκα!

    Και στη δικη μου περιοχη οταν ενεργοποιηθηκαν οι καμπινες, η δικη μου η συνδεση (ειχα HOL τοτε απο Α.Κ.) απο τα 6 mbps επεσε στα 3 max. Εκανα θυμαμαι τον κακο χαμο (μεχρι που με αφησαν να φυγω χωρις πεναλτυ) αλλα δεν εγινε τιποτα. Απο τον ΟΤΕ μαλιστα την τελευταια φορα που δοθηκε βλαβη απο τον παροχο μου, τους ηρθε η απαντηση οτι πλεον αυτη θα ειναι στην περιοχη η μεγιστη ταχυτητα.

    Αυτο οφειλετε στο οτι με την ενεργοποιηση του ενεργου εξοπλισμου στη καμπινα, το ηδη εξασθενημενο σημα των γραμμων που ερχονται απο το Α.Κ., "βουλιαζει" απο την αποτομη "εκχυση ισχυος" του KV. Βεβαια ο ΟΤΕ (απο την Ε.Ε.Τ.Τ) υποχρεουτε και βαζει (?) καποιοες "μασκες" για την αποφυγη αυτου του φαινομενου, οπως ειναι ο περιορισμος της ταχυτητας στις συνδεσεις ADSL που δινει απο KV (οπου δινει... αν και διαβαζω ολο και περισσοτερους με adsl τους βαζει τελευταια στα K.V).

    Βεβαια θα πρεπει να τονισουμε οτι το ποσο μεγαλο ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζει η καθε περιοχη, εχει να κανει με πολλους παραγοντες οπως η αποσταση απο το Α.Κ, η κατασταση του χαλκου, καθως επισης και το προφιλ των γραμμων adsl που χρησιμοποιει ο καθε παροχος. Το τελευταιο το συμπαιρανα εμπειρικα μετα απο καιρο, βλεποντας στην περιοχη μου πως δεν ηταν η απωλεια ιδια σε ολες τις εταιριες. Η HOL ειχε την μεγαλυτερη, ενω η NOVA την μικροτερη.

    Τελος για να καταλαβεις το μεγεθος του προβληματος, οι πολυ απομακρυσμενες γραμμες του χωριου (πανω απο 5 χιλιομετρα απο το Α.Κ) που κλειδωναν πριν γυρω στα 2 mbps, πλεον εχασαν την ικανοτητα να εχουν παροχη απο το Α.Κ., και αναγκαστηκαν να πανε ΟΤΕ, για να τους βαλει στην καμπινα...

  11. #11
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χαλκός σου από το A/K πάει στην καμπίνα(πριν πήγαινε στο ΚΑΦΑΟ) και μετά έρχεται σε σένα, δεν αλλάζει κάτι στην συγκεκριμένη διαδρομή, απλά είναι τα πράγματα.
    το ξερω οτι ειναι απλα τα πραγματα. απλα η λογικη λεει οτι η νεες καμπινες φτιαχτικαν για να υποστηρίξουν γενικά την ευριζονικοτητα και τις σταθερες τηλεπικοινωνιες για πολυ περισσοτερα χρονια απο οτι ως τωρα ηδη λειτουργουν. ετσι λοιπον ευκολα καταλαβαινει κανεις οτι θα μπορουσαν να φερναν αλλη μια οπτικη ινα (αν δεν μπορει να το υποστηρίξει αυτη που ηδη εχουν περασει και να φτιαξουν λιγο μεγαλυτερη την καμπινα για να ειναι ενταξει και σε ολους αυτους που δεν μπορουν η δεν θελουν να πανε σε VDSL κλπ.
    γιατι ειναι δεδομενο οτι σε Χ χρονια απλα δεν θα υπαρχει adsl και ολοι οι συνδρομητες των adsl απλα θα παιξουν σε VDSL χωρις να γινει τιποτε παραπανω στο δικτυο.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ξερω οτι ειναι απλα τα πραγματα. απλα η λογικη λεει οτι η νεες καμπινες φτιαχτικαν για να υποστηρίξουν γενικά την ευριζονικοτητα και τις σταθερες τηλεπικοινωνιες για πολυ περισσοτερα χρονια απο οτι ως τωρα ηδη λειτουργουν. ετσι λοιπον ευκολα καταλαβαινει κανεις οτι θα μπορουσαν να φερναν αλλη μια οπτικη ινα (αν δεν μπορει να το υποστηρίξει αυτη που ηδη εχουν περασει και να φτιαξουν λιγο μεγαλυτερη την καμπινα για να ειναι ενταξει και σε ολους αυτους που δεν μπορουν η δεν θελουν να πανε σε VDSL κλπ.
    γιατι ειναι δεδομενο οτι σε Χ χρονια απλα δεν θα υπαρχει adsl και ολοι οι συνδρομητες των adsl απλα θα παιξουν σε VDSL χωρις να γινει τιποτε παραπανω στο δικτυο.
    Δεν χρειάζεται άλλη οπτική ίνα, μια χαρά υποστηρίζει τους συνδρομητές της καμπίνας αυτή που έχουν βάλει. Δεν το κάνουν από θέμα αδυναμίας αλλά για πολλούς και διάφορους λόγους.
    Θα πρέπει να υπάρξει κατ' αρχήν μια μεταβατική περίοδος από τα ΚΑΦΑΟ στις καμπίνες, να πουλήσουν το VDSL τους(εκβιαστικά μερικές φορές, ειδικά αν είσαι μακριά), να διαμορφώσουν τα πακέτα που θα δίνουν αν μας συνδέσουν όλους πάνω στον ενεργό εξοπλισμό και πολλά άλλα που θα πρέπει να γίνουν σε επίπεδο σχεδιασμού, κ.λ.π.

    Ο χαλκός δεν είναι αιώνιος, ούτε φυσικά έχει σκοπό να τον αντικαταστήσει ή να τον συντηρήσει ο ΟΤΕ, το μέλλον είναι οι οπτικές ίνες, οπότε κάποια στιγμή στο μέλλον θα έχουμε οπτική ίνα μέχρι το κτήριο μας ή το ρούτερ μας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται άλλη οπτική ίνα, μια χαρά υποστηρίζει τους συνδρομητές της καμπίνας αυτή που έχουν βάλει. Δεν το κάνουν από θέμα αδυναμίας αλλά για πολλούς και διάφορους λόγους.
    Θα πρέπει να υπάρξει κατ' αρχήν μια μεταβατική περίοδος από τα ΚΑΦΑΟ στις καμπίνες, να πουλήσουν το VDSL τους(εκβιαστικά μερικές φορές, ειδικά αν είσαι μακριά), να διαμορφώσουν τα πακέτα που θα δίνουν αν μας συνδέσουν όλους πάνω στον ενεργό εξοπλισμό και πολλά άλλα που θα πρέπει να γίνουν σε επίπεδο σχεδιασμού, κ.λ.π.

    Ο χαλκός δεν είναι αιώνιος, ούτε φυσικά έχει σκοπό να τον αντικαταστήσει ή να τον συντηρήσει ο ΟΤΕ, το μέλλον είναι οι οπτικές ίνες, οπότε κάποια στιγμή στο μέλλον θα έχουμε οπτική ίνα μέχρι το κτήριο μας ή το ρούτερ μας.
    ναι, συμφωνώ σε ολα αυτα.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-07-2014
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    HOL
    Σχετική περίπτωση και η δική μου, Έβαλαν το νέο ΚΑΦΑΟ και μετά απο μερικούς μήνες απο τα 6-7 mbps έπεσα στο 1,5Mbps. Ήρθαν συνεργεία οτε και vodafone και μεικτό συνεργείο και η απάντηση ήταν οτι τόσο πλέον δίνει η περιοχή και μπορώ να φύγω χωρις πέναλτυ......

    Το θέμα είναι δεν μπορώ να κάνω τι δουλεία μου...

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mobile_34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετική περίπτωση και η δική μου, Έβαλαν το νέο ΚΑΦΑΟ και μετά απο μερικούς μήνες απο τα 6-7 mbps έπεσα στο 1,5Mbps. Ήρθαν συνεργεία οτε και vodafone και μεικτό συνεργείο και η απάντηση ήταν οτι τόσο πλέον δίνει η περιοχή και μπορώ να φύγω χωρις πέναλτυ......

    Το θέμα είναι δεν μπορώ να κάνω τι δουλεία μου...
    Αφού λες ότι έβαλαν καινούργια καμπίνα, VDSL δεν σου δίνουν;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-18, 16:14
  2. Αποριες σχετικα με νεα Cosmote συνδεση
    Από uncharted στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-17, 18:41
  3. Μια γνώμη για νέα σύνδεση VDSL 50
    Από Τασος21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-17, 21:08
  4. Πρόβλημα με νέα κάρτα γραφικών
    Από Mike86 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-17, 10:30
  5. [Netgear] μια βοηθεια με μοντεμ ρουτερ
    Από GEOREN στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-17, 14:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας