Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-57 από 57
  1. #46
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.680
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Άρχισε και ο ΟΤΕ τις μαλακίες; Προφανώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν θες ενημερώνεις την ΕΕΤΤ στέλνοντας καταγγελία από τη σελίδα τους http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam
    Το θέμα είναι πως σίγουρα θα αργήσει η απάντηση και σε αυτή την περίπτωση μέχρι να απαντήσουν δεν ξέρω τι γίνεται.

    Επίσης όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω είσαι ιδιαίτερη περίπτωση διότι εσύ θες να πας στην Inalan και στο Yutobo.

    Τώρα υπάρχει μια ακόμη περίπτωση που βέβαια δε ξέρω τι ακριβώς ισχύει στην περίπτωση διακοπής του συμβολαίου. Μπορείς να ρωτήσεις τι γίνεται στην περίπτωση αυτή, και αν μπορείς όταν διακόψεις το συμβόλαιο να είσαι μόνο με τον τηλεφωνικό σου αριθμό στην cosmote χωρίς συμβόλαιο και χωρίς ίντερνετ, οπότε να πας να κάνεις σύνδεση ιντερνετ στην Ιναλαν, και μετά να δεις τι γίνεται με το Yutobo. Ας απαντήσει και κάποιος που ξέρει αν ισχύει κάτι τέτοιο.

  2. #47
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Χαζομάρες λένε! Η φορητότητα σε άλλον πάροχο φέρνει διακοπή του συμβολαίου που έχεις με τον προηγούμενο. Το αν είναι έγινε πριν τη λήξη της περιόδου δέσμευσης ή με την ολοκλήρωση αυτής, όπως επίσης αν υπάρχει ποινή αποδέσμευσης ή όχι, είναι παντελώς άσχετο.
    Στη θέση σου θα έκανα πάραυτα φορητότητα σε άλλον πάροχο και ταυτόχρονα ερώτημα στον ΟΤΕ με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ (με συνημμένη όλη την αλληλογραφία) για τον Νόμο ή Κανονισμό που αναφέρεται αυτό που ισχυρίζεται. Καθυστερήσεις παίζει για να μην έχεις χρόνο για φορητότητα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα υπάρχει μια ακόμη περίπτωση που βέβαια δε ξέρω τι ακριβώς ισχύει στην περίπτωση διακοπής του συμβολαίου. Μπορείς να ρωτήσεις τι γίνεται στην περίπτωση αυτή, και αν μπορείς όταν διακόψεις το συμβόλαιο να είσαι μόνο με τον τηλεφωνικό σου αριθμό στην cosmote χωρίς συμβόλαιο και χωρίς ίντερνετ, οπότε να πας να κάνεις σύνδεση ιντερνετ στην Ιναλαν, και μετά να δεις τι γίνεται με το Yutobo. Ας απαντήσει και κάποιος που ξέρει αν ισχύει κάτι τέτοιο.
    Όπως έγραψα και πριν, με την φορητότητα μεταφέρουμε αρχικά μόνο τον τηλεφωνικό αριθμό από τον έναν πάροχο στον άλλον. Φυσικά οι όποιες επιπλέον υπηρεσίες (π.χ. DSL ή/και TV) διακόπτονται πάραυτα και χρειάζεται ξεχωριστό αίτημα ενεργοποίησης στον νέο πάροχο. Και γι' αυτό υπάρχει σχετική πρόβλεψη στο έντυπο.

    Στην Inalan δεν χρειάζεται κάποια φορητότητα και στην πράξη απλά κάνουμε σύνδεση με αυτήν, οπότε μπορούμε να διακόψουμε το συμβόλαιο με τον προηγούμενο πάροχο. Όμως με την διακοπή, χάνουμε άμεσα και τον τηλεφωνικό αριθμό, οπότε στον νέο πάροχο (π.χ. Yuboto) μπορούμε μόνο να έχουμε τηλεφωνία μέσω νέου αριθμού που αριθμοδοτικά ανήκει σε αυτόν.
    Αν θέλουμε να διατηρήσουμε τον αριθμό που είχαμε στον ΟΤΕ, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι φορητότητά του πριν γίνει διακοπή συμβολαίου και όσο αυτό είναι ενεργή. Αυτό σημαίνει φορητότητα και τα πλεονεκτήματα που μας δίνει ως καταναλωτές, όσον αφορά τον τηλεφωνικό αριθμό, που ας έχουμε υπόψη ότι δεν μας ανήκει αλλά μας παραχωρείται η χρήση του, όσο διάστημα είναι στην κατοχή μας. Με διακοπή του συμβολαίου παύει η παραχώρηση και επιστρέφει στον πάροχο που ανήκει αριθμοδοτικά (εκτός της περίπτωσης φορητότητας).

  3. #48
    Το avatar του μέλους anestis375
    anestis375 Guest
    Χμμμ άρα να προχωρήσω στη φορητότητα ή να διακόψω το συμβόλαιο;
    Που μπορώ να βρω το κανονισμό;

  4. #49
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχουν 2 κανονισμοί. Ο ένας αφορά την φορητότητα (Κανονισμός Φορητότητας) και ο άλλος τις συμβάσεις (Κανονισμός Γενικών Αδειών).

    Στον κανονισμό φορητότητας και στο Άρθρο 7 (Διαδικασία Παροχής της Φορητότητας Αριθμών) αναφέρονται επί λέξη:
    1 α. Ο συνδρομητής που επιθυμεί να μεταφέρει τον(τους) αριθμό(ούς) του, απευθύνεται στον πάροχο-δέκτη και υποβάλλει σε αυτόν, με έναν από τους τρόπους που ορίζονται στην παράγραφο 2 του παρόντος άρθρου, τη σχετική αίτηση φορητότητας αριθμού.
    β. Ο πάροχος-δότης οφείλει να διακόψει όλες τις παρεχόμενες από αυτόν υπηρεσίες, οι οποίες σχετίζονται με τον(τους) μεταφερόμενο(-ους) αριθμό(-ούς) (π.χ. αφορά και στην τυχόν υπάρχουσα υπηρεσία σύνδεσης στο διαδίκτυο μέσω του παρόχου-δότη), εκτός αν ζητηθεί διαφορετικά από τον συνδρομητή και είναι τεχνικά εφικτό και διαθέσιμο εμπορικά από τον πάροχο-δότη. Η διακοπή υλοποιείται με την ολοκλήρωση της φορητότητας και τη μεταφορά του συνδρομητή στον πάροχο-δέκτη, με την επιφύλαξη της παραγράφου 12.
    ...
    5 α). Ο πάροχος-δότης που λαμβάνει μέσω της ΕΒΔΑΦ την αίτηση φορητότητας από τον πάροχο-δέκτη οφείλει να προβεί στη διακοπή της σύνδεσης και την τροποποίηση/λύση της σύμβασης με το συνδρομητή στο μέτρο που αφορά το μεταφερόμενο αριθμό, εκτός από τις ακόλουθες περιοριστικά αναφερόμενες περιπτώσεις, οι οποίες αποτελούν λόγους απόρριψης της αίτησης φορητότητας:
    Φυσικά μπορεί να έρθεις και σε επικοινωνία με την ΕΕΤΤ και να θέσεις τηλεφωνικά σχετικό ερώτημα.

  5. #50
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Πατώντας και εγώ στις αυξήσεις έκανα φορητότητα του αριθμού μου χθες στην Inalan (Ναι στα γραφεία της Inalan απευθύνθηκα και όχι στη youboto) εφόσον φυσικά τους είχα στείλει το email από την προηγούμενη εβδομάδα.
    Σήμερα που ολοκληρώθηκε η φορητότητα του αριθμού με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ
    «ξέρετε οι αυξήσεις δεν αφορούν εσάς από τη στιγμή που έχετε πρόγραμμα double play εξακολουθείτε να έχετε απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά χωρίς χρέωση. Από τη στιγμή που δεν σας επηρεάζουν οι αυξήσεις αν φύγετε έχετε ποινή»
    Και αφού δεν αφορούν εμένα οι αυξήσεις τότε γιατί με ενημερώνετε για αυτές στο λογαριασμό μου;
    «Δεν ξέρω να σας απαντήσω μάλλον ενημερώθηκαν όλοι οι συνδρομητές για να ξέρουν τις χρεώσεις αν λήξει το πρόγραμμα τους »
    Τα γραφεία της Inlan είναι κλειστά μετά τις 5 το απόγευμα οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να δω αύριο πως μπορώ να κάνω υπαναχώρηση της φορητότητας
    Μπλέξαμε.....

  6. #51
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχω κι εγώ ΟΤΕ αλλά στους 2 τελευταίους λογαριασμούς δεν υπήρχε ενημέρωση για αυξήσεις τιμολογίων του. Στον λογαριασμό του Μαρτίου υπήρχε με αυξήσεις σε σταθερά (που έχω απεριόριστα) αλλά και σε κινητά (που έχω 30').
    Σε σένα τι αυξήσεις αναφέρει η ενημέρωση του λογαριασμού και από πότε ισχύουν;

  7. #52
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κι εγώ ΟΤΕ αλλά στους 2 τελευταίους λογαριασμούς δεν υπήρχε ενημέρωση για αυξήσεις τιμολογίων του. Στον λογαριασμό του Μαρτίου υπήρχε με αυξήσεις σε σταθερά (που έχω απεριόριστα) αλλά και σε κινητά (που έχω 30').
    Σε σένα τι αυξήσεις αναφέρει η ενημέρωση του λογαριασμού και από πότε ισχύουν;
    Αυξήσεις σε σταθερά και στη χρέωση εξοπλισμού
    Ισχύουν από 1/6

  8. #53
    Εγγραφή
    05-09-2003
    Περιοχή
    Εδώ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12020/1020
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Draytek Vigor 2700VGi
    SNR / Attn
    10(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ με εμπειρία 1. φορητότητα σε wind και 2 κατάργηση internet σε άλλη γραμμή, η επικοινωνία ήταν:
    "Γιατί θέλετε να το κάνετε;", "Να σας κάνω αντιπροσφορά", "έχετε δέσμευση συμβολαίου" τους λέω τα της ενημέρωσης του λογαριασμού "μισό λεπτό να το ελέγξω..." "α ναι έχετε δίκιο" στην μια περίπτωση "μα έχετε απεριόριστα σταθερά" ναι άλλα στα κινητά; "α δεν το πρόσεξα αυτό" και μετά να επιστρέψετε το ρούτερ .
    Κάνουν ότι μπορούν να σε αποτρέψουν !
    Τα λάθη είναι σαν τα φώτα των αυτοκινήτων,
    τα φώτα του απέναντι πάντα φέγγουν ποιο δυνατά από τα δικά μας και μας θαμπώνουν.

  9. #54
    Το avatar του μέλους anestis375
    anestis375 Guest
    Επιτέλους επικοινώνησε ο OTE μαζί μου και μου είπε τα εξής:

    Έχετε πρόστιμο 110 ευρώ αν φύγετε επειδή δεν αυξάνεται το πάγιο σας αλλά οι χρεώσεις προς σταθερά αφού ξοδέψετε τα λεπτά που προσφέρει το πρόγραμμα σας
    Έχω το Cosmote Double Play 24 M με 250΄προς σταθερά και 30΄ προς κινητά και πληρώνω 55 το δίμηνο..
    Αν ισχύουν όλα αυτά που λένε τότε δεν μπορεί να φύγει κανείς εκτός από αυτούς που δεν έχουν χρόνο ομιλίας στο πρόγραμμα τους..
    Είναι δυνατόν?

  10. #55
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και φυσικά μπορείς να φύγεις. Δεν έχεις απεριόριστα (οπότε μπορούν να ισχυρισθούν ότι δεν σε αφορά η αύξηση) αλλά δεδομένο χρόνο που όταν τον ξεπεράσεις θα χρεωθείς σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο, άρα σε πιάνουν οι αυξήσεις.

  11. #56
    Το avatar του μέλους anestis375
    anestis375 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φυσικά μπορείς να φύγεις. Δεν έχεις απεριόριστα (οπότε μπορούν να ισχυρισθούν ότι δεν σε αφορά η αύξηση) αλλά δεδομένο χρόνο που όταν τον ξεπεράσεις θα χρεωθείς σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο, άρα σε πιάνουν οι αυξήσεις.
    Ακριβώς αυτό τους είπα και επιμένουν ότι δεν με αφορούν οι αυξήσεις και ότι θα χρεωθώ προστιμό.
    τέτοιες π@π@ριες από Cosmote δεν περίμενα

  12. #57
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα έλεγα να ζητήσεις εγγράφως την απάντηση από την Cosmote, αλλά προφανώς κάνουν καθυστερήσεις για να περάσει η περίοδος που έχεις να διακόψεις αζημίως την σύνδεση, οπότε επικοινωνία τηλεφωνική με την ΕΕΤΤ για πλήρη και σωστή ενημέρωση.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-18, 10:33
  2. Μηνύματα: 130
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-18, 18:11
  3. Μηνύματα: 314
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 17:04
  4. Μηνύματα: 185
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 17:23
  5. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 18:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας