Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως βρίσκω μπαταρία 53 ευρώ στην Κίνα και motherboard 250 ευρώ.
    300 x 1,24 +15 = 400 ευρώ χοντρικά για καινούριο λάπτοπ.

    Εκτός και αν θεωρείς πως δεν αξίζει πλέον. Όλα αυτά που λες υπάρχουν στο AliExpress.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως βρίσκω μπαταρία 53 ευρώ στην Κίνα και motherboard 250 ευρώ.
    300 x 1,24 +15 = 400 ευρώ χοντρικά για καινούριο λάπτοπ.

    Εκτός και αν θεωρείς πως δεν αξίζει πλέον. Όλα αυτά που λες υπάρχουν στο AliExpress.
    Μπορώ να έχω link;

  3. #18
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το σασί του δικού μου είναι το W350 STQ.

    Μέχρι τώρα δουλεύει πάλι κανονικά. Αν και είχα βγάλει μνήμες, CPU, τους 2 δίσκους και την κάρτα του wifi, καθάρισα ψύκτρα, ανεμιστήρα και άλλαξα πάστα όταν σταμάτησε να δουλεύει, δεν είχε γίνει τίποτα.

    Έβγαλα τους δίσκους και την κάρτα του wifi (είναι αλλαγμένη με δικιά μου) πριν το πάω στο Πλαίσιο και ξαφνικά άρχισε να δουλεύει κανονικά. Τα ξανάβαλα πάνω και συνεχίζει μέχρι σήμερα να δουλεύει μια χαρά... Πολύ περίεργα πράγματα.

  5. #20
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Θα συνιστούσα καινούριο BIOS
    BIOS εγώ στα clevo περνάω της SCHENKER ή της XMG (Η gaming θυγατρική της)
    Τα σασί ίδια είναι αφού έχεις το W350
    https://www.mysn.de/driver/6_Archiv/...und_A723/BIOS/
    https://www.notebookcheck.net/Review...k.94048.0.html

    Για να περάσεις το BIOS χρειάζεσαι stick USB με το RUFUS για δημιουργία DOS στο οποίο θα βάλεις τα αρχεία που θα εκτελέσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 11-04-18 στις 15:45.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συνιστούσα καινούριο BIOS
    BIOS εγώ στα clevo περνάω της SCHENKER ή της XMG (Η gaming θυγατρική της)
    Τα σασί ίδια είναι αφού έχεις το W350
    https://www.mysn.de/driver/6_Archiv/...und_A723/BIOS/
    https://www.notebookcheck.net/Review...k.94048.0.html

    Για να περάσεις το BIOS χρειάζεσαι stick USB με το RUFUS για δημιουργία DOS στο οποίο θα βάλεις τα αρχεία που θα εκτελέσεις.
    Έχει περασμένο το τελευταίο διαθέσιμο που είχε βγάλει ο Premamod Είχα βγάλει και την μπαταρία του bios και είχε κάνει πλήρες reset. Δεν έχω πρόχειρο το bios του Premamod να το περάσω από πάνω και έχει κλείσει και το blog / site του :/

    Μέχρι και τώρα που μιλάμε πάντως, δουλεύει μια χαρά! Φτου μην το ματιάσω

  7. #22
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Sorry που το ξεθάβω μετά από 3 μήνες απλά δεν ήθελα να ξεκινήσω νέο thread.
    Περίμενα αρκετό καιρό μέχρι να έρθουν τα νέα laptop με 6 πυρήνες στην ελληνική αγορά. Παρόλη την έρευνα που έκανα όλο αυτόν τον καιρό τελικά παρέμεινα στην αρχική μου επιλογή να αγοράσω το GP73 της MSI.
    Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο ή γενικά από laptop της MSI;
    Με χαλάνε κάποια πράγματα όπως το ότι θα ήθελα GPU 1060 αντί της 1050Ti, o σκληρός να ήταν 7200 και όχι 5400,ο SSD να ήταν NVMe αλλά μετά ανέβαινα πολύ και σε τιμή.

  8. #23
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με χαλάνε κάποια πράγματα όπως το ότι θα ήθελα GPU 1060 αντί της 1050Ti,
    Εντάξει σίγουρα, αλλά σκέψου ότι αυτό μπορεί να έχει και θετική επίπτωση στη θερμική - ενεργειακή συμπεριφορά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    o σκληρός να ήταν 7200 και όχι 5400,
    Αυτό δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, γύρω στα 45€ έχει ένας Hitachi Travelstar 7K1000 1TB.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο SSD να ήταν NVMe αλλά μετά ανέβαινα πολύ και σε τιμή.
    Ούτε αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα, αν δεν κάνεις σκληρή χρήση του ssd.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  9. #24
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Υποθέτω πως έχεις δίκιο mike_ σε όλα σχεδόν από όσα λες οπότε θα την δώσω την παραγγελία και ας πάει στην ευχή.
    Απλά στο θέμα του HDD χτυπάει λίγο άσχημα όταν δίνεις τόσα λεφτά και εν έτη 2018 να έχουν ακόμα σκληρούς στα 5400. Επίσης δεν ψήνομαι να τον ανοίξω από τώρα για λόγους εγγύησης κλ κτλ

  10. #25
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Εφόσον έχει ssd και ο hdd είναι για αποθήκη που είναι το πρόβλημα; Απεναντίας θα είναι και πιο αθόρυβος.

  11. #26
    Εγγραφή
    16-04-2010
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω πως έχεις δίκιο mike_ σε όλα σχεδόν από όσα λες οπότε θα την δώσω την παραγγελία και ας πάει στην ευχή.
    Απλά στο θέμα του HDD χτυπάει λίγο άσχημα όταν δίνεις τόσα λεφτά και εν έτη 2018 να έχουν ακόμα σκληρούς στα 5400. Επίσης δεν ψήνομαι να τον ανοίξω από τώρα για λόγους εγγύησης κλ κτλ
    Jim τελικά τι έκανες? Εγώ ψήνομαι να πάρω το GL73. Μίλησα με braintrust σχετικά με την αντικατάσταση του Sata που έχουν και να βάλω SSD και μου απάντησαν εγγράφως (και στο φτερό) ότι δεν υπάρχει θέμα απώλειας εγγύησης... Δε ξέρω αν θα πάρω αυτό ή το Dell G3 3579... Ακόμα το σκέφτομαι

  12. #27
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλημέρα. Γράφεις GL73 αλλά το link ανοίγει GP73 οπότε δεν κατάλαβα πιο από τα 2 θες.
    Εγώ αγόρασα το GP73 το καλοκαίρι, το έχω δηλαδή σχεδόν 3 μήνες, και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
    - Οθόνη αρκετά φωτεινή (φαντάσου ότι την δουλεύω στο 75% για να μην με κουράζει), χρώματα πολύ όμορφα και το βασικότερο 120Hz monitor που αν παίζεις fps games θα δεις τρελή διαφορά με τα 60Hz. Εγώ προσωπικά που παίζω CoD έπαθα πλάκα την πρώτη φορά που έπαιξα σε 120Hz. Απορώ πως έπαιζα πριν στα 60Ηz. Η κίνηση είναι τόσο ομαλή.
    - Το keyboard από SteelSeries απλά καταπληκτικό. Θα σε βολέψει αμέσως και έχει και ωραίο φωτισμό που τον διαμορφώνεις όπως θες εσύ.To touchpad είναι ΟΚ. Δεν τρελάθηκα κιόλας γιατί έχω δουλέψει και καλύτερα νομίζω Απλά επειδή κατά 90% δουελεύω με mouse δεν με απασχολεί και πολύ.
    - Με 1050Τi παίζεις άνετα τα περισσότερα games σε πολύ καλά fps.
    - To σύστημα ψήξης επίσης πάρα πολύ καλό, δεν αφήνει ούτε τον επεξεργαστή ούτε την vga να ανεβάσουν πολύ θερμοκρασία. Μετά από πολλές ώρες gaming είναι λογικό να ανεβάζει θερμοκρασία αλλά έχει και το turbo boost που το ανοίγεις και δουλεύουν και τα 2 cooler στις 5500rpm και σε 1,5min περίπου πέφτει πολύ η θερμοκρασία απλά κάνει λίγο θόρυβο.
    - Τέλος η μπαταρία όπως είναι φυσικό δεν κρατάει πολύ. Εγώ επείδη δεν το μετακινώ σχεδόν καθόλου και το έχω συνέχεια στο ρεύμα δεν με ενδιαφέρει αν όμως σκέφτεσαι να το παίρνεις μαζί σου στη σχολή ή οπουδήποτε να ξέρεις ότι είναι για κανά 2ώρο. Απλά αν θέλεις κάτι για τις μετακινήσεις σου καλύτερα θα ήταν να μην πας σε 17" αλλά από 15" και κάτω.

    Αν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο καλύτερα να πάρεις το αναβαθμισμένο μοντέλο του που έχει την 1060 vga και βγαίνει σχεδόν στα ίδια λεφτά. Εγώ όταν το αγόρασα το καλοκαίρι αυτό το μοντέλο δεν είχε έρθει ακόμα Ευρώπη.

  13. #28
    Εγγραφή
    16-04-2010
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Γράφεις GL73 αλλά το link ανοίγει GP73 οπότε δεν κατάλαβα πιο από τα 2 θες.
    Εγώ αγόρασα το GP73 το καλοκαίρι, το έχω δηλαδή σχεδόν 3 μήνες, και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
    - Οθόνη αρκετά φωτεινή (φαντάσου ότι την δουλεύω στο 75% για να μην με κουράζει), χρώματα πολύ όμορφα και το βασικότερο 120Hz monitor που αν παίζεις fps games θα δεις τρελή διαφορά με τα 60Hz. Εγώ προσωπικά που παίζω CoD έπαθα πλάκα την πρώτη φορά που έπαιξα σε 120Hz. Απορώ πως έπαιζα πριν στα 60Ηz. Η κίνηση είναι τόσο ομαλή.
    - Το keyboard από SteelSeries απλά καταπληκτικό. Θα σε βολέψει αμέσως και έχει και ωραίο φωτισμό που τον διαμορφώνεις όπως θες εσύ.To touchpad είναι ΟΚ. Δεν τρελάθηκα κιόλας γιατί έχω δουλέψει και καλύτερα νομίζω Απλά επειδή κατά 90% δουελεύω με mouse δεν με απασχολεί και πολύ.
    - Με 1050Τi παίζεις άνετα τα περισσότερα games σε πολύ καλά fps.
    - To σύστημα ψήξης επίσης πάρα πολύ καλό, δεν αφήνει ούτε τον επεξεργαστή ούτε την vga να ανεβάσουν πολύ θερμοκρασία. Μετά από πολλές ώρες gaming είναι λογικό να ανεβάζει θερμοκρασία αλλά έχει και το turbo boost που το ανοίγεις και δουλεύουν και τα 2 cooler στις 5500rpm και σε 1,5min περίπου πέφτει πολύ η θερμοκρασία απλά κάνει λίγο θόρυβο.
    - Τέλος η μπαταρία όπως είναι φυσικό δεν κρατάει πολύ. Εγώ επείδη δεν το μετακινώ σχεδόν καθόλου και το έχω συνέχεια στο ρεύμα δεν με ενδιαφέρει αν όμως σκέφτεσαι να το παίρνεις μαζί σου στη σχολή ή οπουδήποτε να ξέρεις ότι είναι για κανά 2ώρο. Απλά αν θέλεις κάτι για τις μετακινήσεις σου καλύτερα θα ήταν να μην πας σε 17" αλλά από 15" και κάτω.

    Αν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο καλύτερα να πάρεις το αναβαθμισμένο μοντέλο του που έχει την 1060 vga και βγαίνει σχεδόν στα ίδια λεφτά. Εγώ όταν το αγόρασα το καλοκαίρι αυτό το μοντέλο δεν είχε έρθει ακόμα Ευρώπη.
    Με κάλυψες... Ευχαριστώ
    GL73 λέω να πάρω...

  14. #29
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Σε γενικές γραμμές είναι τα ίδια από ότι βλέπω. Έχουν μόνο κάποιες μικροδιαφορές. Πιστεύω πως δεν θα το μετανιώσεις. Αν μπορούσες βέβαια να διαθέσεις περισσότερα και να ανέβεις κατηγορία θα ήταν καλύτερα.
    Όσο για το Dell που ανέφερες, και εγώ αν δεν έπερνα MSI σε Dell θα πήγαινα. Ίσως και σε Asus.

  15. #30
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά πήρα τον Σεπτέμβριο το HP an-121nv από το Πλαίσιο. Το είχαν σε προσφορά χωρίς ΦΠΑ, με δώρο την original backpack θήκη μεταφοράς και μου βγήκε στα 1450 ευρώ περίπου.

    Έχει 2 μειονεκτήματα:
    1) 8GB ram. Έχει ένα τσιπάκι των 8, οπότε άνετα κάνω επέκταση. Ανοίγει πανεύκολα

    2) Είναι πολύ βαρύ Κοντά στα 4 κιλά χωρίς τον φορτιστή.

    Δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Επίσης έχει thunderbolt, που δυστυχώς σε MSI στα ίδια λεφτά με ίδια χαρακτηριστικά δεν είχα βρει τότε.

    Βέβαια δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά από την στιγμή που σκοπεύω να το κρατήσω τουλάχιστον 4 χρόνια όπως το προηγούμενο, καλό είναι να υπάρχει. Ποτέ δεν ξέρεις!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά gaming laptop
    Από Jim Black στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-18, 12:20
  2. Αγορά Gaming Laptop
    Από ObiGoSu στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-18, 23:41
  3. Αγορά νέου Laptop για Linux
    Από Telchinios στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-17, 11:03
  4. MSI gaming laptop-αναζητηση manual με κωδικους ανταλλακτικων
    Από Prometheus στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 19:17
  5. Αγορά άλλου laptop - 750ευρο
    Από stergios1055 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 11:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας