Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το τωρινό μου laptop (TurboX 15,6" με CPU i7 4700MQ, 16GB ram, Nvidia 765M, Samsung 850 Evo 250GB & Western Digital Black 1TB) έχει αρχίσει να παρουσιάζει κάποια προβλήματα όπως να μένει μαύρη η οθόνη και να μην ξεκινάει, καθώς και το ανεμιστηράκι κάνει κάποιους περίεργους θορύβους. Το Πλαίσιο δυσκολεύεται να βρει motherboard και δεν μπορεί να βρει καθόλου μπαταρία....

    Έχω επιλογή να αγοράσω καινούργιο λάπτοπ ίδιας κατηγορίας.

    Ήμουν μεταξύ Dell, Asus & MSI. Σαν πρώτη επιλογή είχα την Dell λόγω του support. Πήγα στα public να δω μερικά λάπτοπ από κοντά και με κερδισε πολύ η MSI.

    Έχω βρει στο MGMANAGER το GT72S 6QE-1035UK στα 1545,64 ευρώ.

    Τα χαρακτηριστικά του με καλύπτουν απόλυτα. Το γεγονός ότι είναι σχετικά παλιά η κάρτα γραφικών δεν με απασχολεί καθώς σπάνια παίζω παιχνίδια. Το γεγονός όμως ότι μπορώ να κάνω encode τα βίντεό μου σε h265 χρησιμοποιώντας την NVIDIA είναι σημαντικό.

    Εχει κανένας το ίδιο λάπτοπ να μου πει εντυπώσεις;

    Από το service στην Ελλάδα γενικότερα για λάπτοπ MSI τι εντυπώσεις υπάρχουν; Σαν επίσημα service έχω δει την Alman και την Braintrust.

    Επεκτασεις εγγύησης υπάρχουν;

    Έχω δει ότι το δίνουν με ένα χρόνο εγγύηση. Θα μιλήσω αύριο με το MGMANAGER, μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι δίνουν 2 χρόνια σε όλα τα MSI laptop εκτός από το συγκεκριμένο.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μην μπλέξεις με Alman , αν ψάξεις λίγο θα δεις τι λένε , όλοι έχουν παράπονα , προσωπικά θα πήγαινα σε Lenovo

    http://www.e-lenovo.gr/laptops-95027...-dualdisk.html

    με Ips οθόνη , 2 χρόνια εγγύηση Pick-Up & Return (στο χώρο σας) , απλά είναι 15 ίντσες η οθόνη .............

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπλέξεις με Alman , αν ψάξεις λίγο θα δεις τι λένε , όλοι έχουν παράπονα , προσωπικά θα πήγαινα σε Lenovo

    http://www.e-lenovo.gr/laptops-95027...-dualdisk.html

    με Ips οθόνη , 2 χρόνια εγγύηση Pick-Up & Return (στο χώρο σας) , απλά είναι 15 ίντσες η οθόνη .............
    15 ίντσες θέλω Το MSI επεκτείνεται ως και 64gb ram, έχει πολλές παραπάνω usb, mini displayport, dvdrw και έχει και thunderbolt

    Αν υπήρχε Lenovo με όλα τα παραπάνω (εκτός ίσως του DVD όπου βολεύομαι και με εξωτερικό και της επέκτασης ως τα 64gb ram) και ως τα χρήματα που κοστίζει το MSI, άντε ως τα 1600 ευρώ, δεν θα είχα θέμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μια χαρά είναι τα MSI, είχα ένα για τέστ μερικές εβδομάδες (G62 αν θυμάμαι καλά; ), πριν τα επιλέξεις καλό θα ήταν να δείς και τις λύσεις των Asus ROG.

    Όταν έψαχνα για gaming laptop τελικά μεταξύ αυτών των τριών είχα επιλέξει Gigabyte αλλά για λόγους άσχετους με τα internal specs.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τι παίζει όμως με το service τους στην Ελλάδα;
    Και το γεγονός ότι αυτό που βρήκα έχει ένα χρόνο εγγύηση, όταν όλα τα MSI έχουν δύο;

  6. #6
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Συνήθως αυτά που είναι με έναν χρόνο εγγύηση είναι παραεισαγωγές ( ψάξε στο Google για λεπτομέρειες ) , εαν μπορείς να ανέβεις σε τιμή

    https://www.skroutz.gr/s/11395258/De...0-FHD-W10.html

    η Gaming σειρά της Dell , σε Asus Rog

    https://www.skroutz.gr/s/12627275/As...FHD-No-OS.html

    ή σε Hp αυτό

    https://elaptops.gr/shop/laptops/hp-...050-128gb-1tb/

    αν είχα επιλογή θα πήγαινα στο Alienware ( λόγω του ό,τι είναι η Gaming σειρά της Dell , έχεις την καλύτερη εγγύηση της αγοράς ) , μετά όπως είπε ο Veldrin βλέπεις προς Asus Rog τα οποία είναι εξίσου πολύ καλά ( αλλά δεν είναι Alienware ) , τέλος υπάρχει το Hp Οmen που είναι επίσης πολύ καλό αλλά επειδή έχω καεί από την Hp ( όπως και πολύς κόσμος ) δεν θα το επέλεγα , αλλά είναι πολύ καλή η τιμή γι αυτά που έχει ............

  7. #7
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό εδώ;

    https://www.skroutz.gr/s/13097330/De...0-FHD-W10.html

    Έχει thunderbolt, δεν έχει mini DP και μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 32Gb RAM (με 2X16Gb SO-DIMMs).

    To καλό είναι ότι είναι της DELL, άρα θα είσαι πιο ήσυχος στο κομμάτι του support, μιας και είσαι πρόσφατα καμμένος..
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Επειδή είμαι και εγώ σε αναζήτηση για laptop τον τελευταίο καιρό κατέληξα και εγώ σε MSI και συγκεκριμένα στο Leopard Pro. Το service είναι ένα θέμα αλλά ελπίζω να μην χρειαστεί (τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον). Βασικά εκτός από την Dell, στον τομέα του service, δεν μπορώ να πω ότι εμπιστεύομαι κάποια άλλη εταιρία.
    Τα Alienware που προτίνει πιο πάνω ο φίλος είναι σαφώς η καλύτερη δυνατή λύση αλλά πρέπει να ανέβεις αρκετά σε budget.
    Η gaming σειρά της Asus (Asus ROG) αν και έχει κάποια αρκετά δυνατά laptops γενικά δεν έχει και ιδιαίτερες διαφορές από τα αντίστοιχα της MSI.
    Τέλος το Dell που προτίνει ο φίλος mike_ είναι επίσης αρκετά καλό, είναι Dell με ότι αυτό σημαίνει από πλευράς υποστήριξης, και κινείται στο ίδιο budget με το MSI. Προσοχή όμως να είναι αυτό το μοντέλο και όχι το προηγούμενο του το οποίο είναι σχεδόν ίδιο άλλα έχει μία απαράδεκτη, αν και ΙPS, οθόνη.

    Υ.Γ. Και μόλις είδα ότι το MSI που θα έπερνα από το eshop είναι πλέον εξαντλημένο. Τέλεια...

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Σήμερα θα έπαιρνα εύκολα κάποιο Omen, μην τα σνομπάρετε γιατί ποιοτικά είναι εξαιρετικά μηχανάκια. Δεν ξέρω τι εγγύηση δίνουν κάτω αλλά στο νησί έχουν από τις καλύτερες.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι παίζει όμως με το service τους στην Ελλάδα;
    Και το γεγονός ότι αυτό που βρήκα έχει ένα χρόνο εγγύηση, όταν όλα τα MSI έχουν δύο;
    Τελικά τι έγινε με το laptop; Το αγόρασες; Ρώτησες για την εγγύηση;
    Εγώ πάντως για το MSI που θα αγοράσω από eshop μου είπαν κανονικά 2 χρόνια. Βέβαια έχω λίγο τους φόβους μου με τις παραεισαγωγές του eshop. Αυτοί με διαβεβάιωσαν πάντως πως δεν είναι παραεισαγωγή.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τι έγινε με το laptop; Το αγόρασες; Ρώτησες για την εγγύηση;
    Εγώ πάντως για το MSI που θα αγοράσω από eshop μου είπαν κανονικά 2 χρόνια. Βέβαια έχω λίγο τους φόβους μου με τις παραεισαγωγές του eshop. Αυτοί με διαβεβάιωσαν πάντως πως δεν είναι παραεισαγωγή.
    Δεν το πήρα. Μίλησα με το MGManager και είπαν ότι ο συγκεκριμένος κωδικός έρχεται με ένα χρόνο εγγύηση. Τελικά είδα και άλλα λάπτοπ MSI στο ίδιο κατάστημα με ένα χρόνο εγγύηση.

    Πήρα και στην Alman και λένε ότι δεν ξέρουν και να μιλήσω με το κατάστημα...

  12. #12
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το πήρα. Μίλησα με το MGManager και είπαν ότι ο συγκεκριμένος κωδικός έρχεται με ένα χρόνο εγγύηση. Τελικά είδα και άλλα λάπτοπ MSI στο ίδιο κατάστημα με ένα χρόνο εγγύηση.

    Πήρα και στην Alman και λένε ότι δεν ξέρουν και να μιλήσω με το κατάστημα...
    Για ρώτα τους αν είναι παραεισαγωγή , ο ένας μπαλάκι στο άλλον , εγώ δεν θα έμπλεκα πάντως με Acer / Msi και Alman ............

  13. #13
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Αν είναι παραεισαγωγή μπορεί και να μην το παραδεχτούν. Πάντως αν δεν κάνω λάθος στο site της MSI η MGManager δεν φαίνεται σαν επίσημος μεταπωλητής.
    Τώρα θα μου πεις και το eshop που είναι...
    Τώρα θα κάνω την παραγγελία αυτές τις μέρες και βλέπουμε.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-01-2009
    Μηνύματα
    4.504
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι παραεισαγωγή μπορεί και να μην το παραδεχτούν. Πάντως αν δεν κάνω λάθος στο site της MSI η MGManager δεν φαίνεται σαν επίσημος μεταπωλητής.
    Τώρα θα μου πεις και το eshop που είναι...
    Τώρα θα κάνω την παραγγελία αυτές τις μέρες και βλέπουμε.
    Δεν το σκέφτεσαι να πας στο Alienware ; Που πας να μπλέξεις με Alman κλπ ; Καλό το Msi αλλά οι συγκεκριμένοι είναι όχι οι καλύτεροι στην τεχνική υποστήριξη , ζήτα το Part Number και ψάξε μόνος σου για την εγγύηση ............

  15. #15
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους.
    Πάνω που θα έκανα την παραγγελία την επόμενη βδομάδα για το MSI διαπίστωσα μόλις χθες ότι η εταιρία έβγαλε την νέα σειρά της με επεξεργαστές 8ης γενιάς.
    Και η Dell βγάζει τα νέα Alienware με νέους επεξεργαστές. Υποθέτω θα ακολουθήσουν και οι άλλες εταιρίες. Υπομονή λοιπόν λίγες μέρες ακόμα να δούμε τις νέες τιμές.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά gaming laptop
    Από Jim Black στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-18, 12:20
  2. Αγορά Gaming Laptop
    Από ObiGoSu στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-18, 23:41
  3. Αγορά νέου Laptop για Linux
    Από Telchinios στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-17, 11:03
  4. MSI gaming laptop-αναζητηση manual με κωδικους ανταλλακτικων
    Από Prometheus στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 19:17
  5. Αγορά άλλου laptop - 750ευρο
    Από stergios1055 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 11:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας