Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 49
  1. #16
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Θέλουν να μας αφαιρούν τις επιλογές παραμετροποίησης και να κάνουν τα δικά τους ώστε "να μας έχουν στο χέρι" για τον οποιοδήποτε λόγο.
    Τον απλό χρήστη τις περισσότερες φορές δεν τον ενδιαφέρει, εμάς όμως μας "καίει" και πολύ.
    Δεν ξέρω πόσοι από εσάς παραμένετε πιστοί στα Windows 7, εγώ πάντως είμαι ένας από αυτούς τους "κολλημένους" και με την καμία δεν περνάω στα 10.
    2x WIND VDSL >>> TP-LINK TL-R470T+ v5


  2. #17
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλουν να μας αφαιρούν τις επιλογές παραμετροποίησης και να κάνουν τα δικά τους ώστε "να μας έχουν στο χέρι" για τον οποιοδήποτε λόγο.
    Τον απλό χρήστη τις περισσότερες φορές δεν τον ενδιαφέρει, εμάς όμως μας "καίει" και πολύ.
    Δεν ξέρω πόσοι από εσάς παραμένετε πιστοί στα Windows 7, εγώ πάντως είμαι ένας από αυτούς τους "κολλημένους" και με την καμία δεν περνάω στα 10.
    Θα περάσεις ... δες δεν θες... Όταν δεν θα τρέχει τίποτα... θα σκεφτείς τι θα κάνεις...
    Ασε που αν δουλεύεις studio είναι μονόδρομος...

  3. #18
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    672
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Πολύ καλά κάνει η Microsoft.

    Σε ένα από τα τελευταία updates, στην περιγραφή ξεκινούσε με τη φράση "Windows is a service [...]". Δεδομένης αυτής της δήλωσης τα Windows (10) δεν είναι πια ούτε ακριβώς OS ούτε ένα απλό app (όπως διάβασα από κάποιον πιο πανω).

    Η Microsoft κάνει αυτό που κάνουν και όλοι οι άλλοι και μάλιστα με πολύ πιο αυταρχικό τρόπο απ' αυτήν (βλέπε Google): Υποστηρίζει την πλατφόρμα της. Θέλει να την παρέχει ως SAAS και υπ' αυτή την έννοια έχει κάθε δικαίωμα. Οι πρακτικοί λόγοι είναι πολλοί. Το service πρέπει να δουλεύει ακριβώς όπως πρέπει να δουλεύει. Η κάθε τροποποίηση από το χρήστη είναι πονοκέφαλος για την υποστήριξη. Σκεφτείτε, χαζή ήταν η Apple που δεν άφηνε τέτοιες παραμετροποιησεις στο σύστημα της; όχι βέβαια. Αντιθέτως, αυτός ήταν ένας πολύ σημαντικός παράγοντας της τεράστιας επιτυχίας των προϊόντων της.

    Συνήθιστε το λοιπόν γιατί λύσεις του στυλ μένω με τα 95 είναι απλώς μπουρδολογία.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά κάνει η Microsoft.

    Σε ένα από τα τελευταία updates, στην περιγραφή ξεκινούσε με τη φράση "Windows is a service [...]". Δεδομένης αυτής της δήλωσης τα Windows (10) δεν είναι πια ούτε ακριβώς OS ούτε ένα απλό app (όπως διάβασα από κάποιον πιο πανω).

    Η Microsoft κάνει αυτό που κάνουν και όλοι οι άλλοι και μάλιστα με πολύ πιο αυταρχικό τρόπο απ' αυτήν (βλέπε Google): Υποστηρίζει την πλατφόρμα της. Θέλει να την παρέχει ως SAAS και υπ' αυτή την έννοια έχει κάθε δικαίωμα. Οι πρακτικοί λόγοι είναι πολλοί. Το service πρέπει να δουλεύει ακριβώς όπως πρέπει να δουλεύει. Η κάθε τροποποίηση από το χρήστη είναι πονοκέφαλος για την υποστήριξη. Σκεφτείτε, χαζή ήταν η Apple που δεν άφηνε τέτοιες παραμετροποιησεις στο σύστημα της; όχι βέβαια. Αντιθέτως, αυτός ήταν ένας πολύ σημαντικός παράγοντας της τεράστιας επιτυχίας των προϊόντων της.

    Συνήθιστε το λοιπόν γιατί λύσεις του στυλ μένω με τα 95 είναι απλώς μπουρδολογία.
    Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που λές αλλά διαφωνώ σε κάποια.. Τι θέλω να πώ.

    1. Ναι η MS το πάει σαν υπηρεσία...δεν αντιλέγω.
    2. ΟΧΙ πρέπει να επιτρέπει παραμετροποιήσείς ή τουλάχιστον να θέτει κάποια προεπιλεγμένα αλλά να επιτρέπει αλλαγή. Με το έτσι θέλω δεν μπορέι να μου
    επιβάλει πως θα δουλεύω. Ανεξάρτητα αν αυτό ενοχλεί η όχι την υποστήριξη να μάθει γράφει πράγματα χωρίς προβλήματα ή τουλάχιστον με τα λιγότερα
    δυνατά για να μην έχει πονοκεφάλους η υποστήριξη της...
    3. Τα Windows μπορεί να είναι υπηρεσία αλλά παραμένουν OS. Δεν είναι app. Μην μπερδευόμαστε...
    4. Πάω στα 10 έχω παέι δηλαδή αλλά του αλλάζω τα φώτα και το ΚΑΝΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΕΓΩ !

  5. #20
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tzitziloni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάθε τροποποίηση από το χρήστη είναι πονοκέφαλος για την υποστήριξη. Σκεφτείτε, χαζή ήταν η Apple που δεν άφηνε τέτοιες παραμετροποιησεις στο σύστημα της; όχι βέβαια. Αντιθέτως, αυτός ήταν ένας πολύ σημαντικός παράγοντας της τεράστιας επιτυχίας των προϊόντων της.
    Ποιών προιόντων, του iPhone; Τι σχέση έχει με τα Windows για desktop; Ή μήπως την «επιτυχία» του MacOS απέναντι στα Windows; Ακριβώς αυτού του είδους οι περιορισμοί οδηγούν τα Windows στην απαξίωση. Όταν έχεις ένα ατού, δεν το πετάς για να γίνεις σαν τους άλλους. Δυστυχώς, φαίνεται να είναι μόδα (βλ. και Firefox).

  6. #21
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς, φαίνεται να είναι μόδα (βλ. και Firefox).
    Ένας browser που έγινε διάσημος για την λειτουργικότητα και την ελεύθερη παραμετροποίηση του, τώρα και αυτός τρώει μεγάλο κράξιμο.
    2x WIND VDSL >>> TP-LINK TL-R470T+ v5


  7. #22
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.885
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarytia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δε καταλαβαίνεις που το πάει η MS; Σιγά-σιγά ο χρήστης δεν θα έχει πολύ περιορισμένο έλεγχο πάνω στο λειτουργικό. Τουλάχιστον σε πρώτο στάδιο, θα ψαρέψει όλους εκείνους που δεν έχουν ιδέα από powershell, κλπ. Δες τι γίνεται στα Win 10 Home.
    Το βλέπω εδώ και χρόνια, και έχω «γκρινιάξει» γι' αυτό ουκ ολίγες φορές. Αλλά ακόμα και για τα δεδομένα της MicroApple μου κάνει εντύπωση. Φυσικά θέλει να προωθήσει τον Edge, αλλά και η απόγνωση πρέπει να έχει όρια.

    Όταν βλέπω όμως ότι μερικοί δικαιολογούν/επικροτούν κιόλας κάτι τέτοια, σκέφτομαι ότι καλά μας κάνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Simpleton : 20-03-18 στις 23:01.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βλέπω εδώ και χρόνια, και έχω «γκρινιάξει» γι' αυτό ουκ ολίγες φορές. Αλλά ακόμα και για τα δεδομένα της MicroApple μου κάνει εντύπωση. Φυσικά θέλει να προωθήσει τον Edge, αλλά και η απόγνωση πρέπει να έχει όρια.

    Όταν βλέπω όμως ότι μερικοί τα επικροτούν κιόλας κάτι τέτοια, σκέφτομαι ότι καλά μας κάνουν.
    Αυτό είναι κάτι που το κάνουν αρκετά, πχ η Google το κάνει στην εφαρμογή gmail για android, όταν επιλέγεις λινκ το ανοίγει με την δικιά της εφαρμογή, το ίδιο και το aquamail πχ.
    Εδώ η ms σου λέει πως στην εφαρμογή mail για windows θα το ανοίγω με τον δικό μου Browser, δεν νομίζω πως το κάνει στο outlook, ουτε σε αναγκάζει ότι λινκ πατήσεις μεσα στο λειτουργικό να στο ανοίξει με τον edge

  9. #24
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι κάτι που το κάνουν αρκετά, πχ η Google το κάνει στην εφαρμογή gmail για android, όταν επιλέγεις λινκ το ανοίγει με την δικιά της εφαρμογή
    Διατηρεί όμως την επιλογή να ανοίγεις τα link με τον default browser, δηλαδή αυτόν που μπορεί να επιλέξει ο χρήστης. Αν κατάλαβα καλά, η Microsoft κάνει κάτι τελείως διαφορετικό: μία και μόνο επιλογή (καμία δηλαδή ουσιαστικά).

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διατηρεί όμως την επιλογή να ανοίγεις τα link με τον default browser, δηλαδή αυτόν που μπορεί να επιλέξει ο χρήστης. Αν κατάλαβα καλά, η Microsoft κάνει κάτι τελείως διαφορετικό: μία και μόνο επιλογή (καμία δηλαδή ουσιαστικά).
    Ναι έχεις δίκαιο σε αυτό, αλλά δεν είναι και κάτι που να στο δίνει εύκολα, πρέπει να ψάξεις τις επιλογές για να το κάνεις

  11. #26
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχεις δίκαιο σε αυτό, αλλά δεν είναι και κάτι που να στο δίνει εύκολα, πρέπει να ψάξεις τις επιλογές για να το κάνεις
    Άρα μάθενες και πράγματα. Ενώ τώρα όπως το πάνε το φτιάχνουν για ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται και πολύ....
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα μάθενες και πράγματα. Ενώ τώρα όπως το πάνε το φτιάχνουν για ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται και πολύ....
    Καμία σχέση με μάθηση, ίσως με πάθηση

    Spoiler:
    Μάθαινες

  13. #28
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Από τη στιγμή που αφορά το mail app γιατί τέτοιος πανικός.

  14. #29
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Καλά, πολύ γρήγορα θα βρεθεί ένα registry key ή κάτι αντίστοιχα απλό για να παρακαμθεί η μαλακία της Microsoft, αλλά σίγουρα θα εκνευρίσει περισσότερο κόσμο απ' ότι περιμένει.

  15. #30
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που αφορά το mail app γιατί τέτοιος πανικός.
    Γιατί πολύς κόσμος το δουλεύει.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτυχής δοκιμή του 5G X50 modem από την Qualcomm
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 14:22
  2. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-17, 16:34
  3. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 00:01
  4. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-17, 01:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας