Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Δεν αξίζει να βάλεις m.sata όντως. Για 10 λίρες τσίμπα το docking station, χαμένο δε θα πάει, απλά θα πιάνει λίγο όγκο στο γραφείο σου, το εν λόγω εγχείρημα..

  2. #17
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Βρήκα με 4 λίρες (και κλειδιά) σε έκδοση με USB3 οπότε το πήρα. Τυχερός.

    https://www.ebay.co.uk/itm/ASR-I289-...72.m2749.l2649

  3. #18
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να μπεί msata πάνω του είναι σχετικά απλό. Αλλά με τις τιμές που έχουν οι msata είναι σα να πετάω λεφτά στη μαύρη τρύπα. Η πιο efficient λύση, είναι αγορά dock (έχουν τώρα μια 10αριά λίρες), που προσφέρει και θέση 2ρου σκληρού (ultrabase 3) το οποίο μάλλον θα το τολμήσω.
    ναι αν το θες για μόνιμη θέση το μηχάνημα γίνεται. ο msata όμως και δε ζυγίζει και είναι πάντα εκεί. για μένα βαλ τα και τα 2
    docking station σε τέτοιες τιμές είναι αδιαπραγμάτευτο αλλά κι ένας δίσκος που με αντάπτοροκουτάκι γίνεται 2,5άρης αν χρειαστεί, δε χάνει τη χρηστικότητά του
    το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι διαμάντι απ όλες τις απόψεις να ξέρεις. απορώ πως οι νεότερες γενιές laptop δεν το ξεπέρασαν σε τίποτα πέραν της ενεργειακής αυτονομίας
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  4. #19
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Δεν αντιλέγω καθόλου. Ίσα ίσα που αν ήταν το βασικό μου λαπτοπ θα τα έσκαγα χοντρά. Αλλά είναι για πολύ συγκεκριμένη χρήση, ασχέτως του ότι είναι εξαιρετικό και πολύ modular μηχανάκι.

    Επειδή μέσα στο καλοκαίρι θα πουλήσω το spectre (4109na), σκέφτομαι σοβαρά το επόμενο μηχάνημα να είναι lenovo με βάση όσα έχω δει από το 230.

  5. #20
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    @Veldrin, δε ξέρω αν θες να μείνεις σε windows, αλλά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και Macbook Pro 13,3 στην περίπτωση που τον Ιούνιο βγει η νέα σειρά με 8ης γενιάς (i7- 8550 πχ ή τον αντίστοιχο ι5).

    Από εκεί και πέρα, τα ThinkPad που είχα ψάξει και εγώ δεν είναι καθόλου φθηνά και η οθόνη τους δε συγκρίνεται με τίποτα με τη retina.
    Σε ίδια επίπεδα με φοβερή οθόνη είναι και τα XPS.
    Όλα αυτά στα προτείνω γιατί προφανώς θα χρειάζεσαι φορητότητα και performance, αξιοπιστία αλλά και καλή οθόνη εάν είσαι ώρες μπροστά από το λάπτοπ. Όλα όμως παίζουν πάνω κάτω στο ίδιο price range.

    Εάν δεν είναι αυτά τα κριτήριά σου, υπάρχουν ακόμα και Dell inspiron με τρομερά specs σε τιμές από 850 ευρώ (ι7 8550/8gb ram/256ssd/discrete vga).
    Επίσης εάν τα πάρεις μέσω του ιδρύματος/εταιρίας/προγράμματος ίσως γλυτώσεις και VAT που θα συμφέρει απίστευτα.

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απο τα 100 ευρώ στα 1300 ευρώ;

  7. #22
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τα 100 ευρώ στα 1300 ευρώ;
    Από spectre... Εγώ κατάλαβα ότι θα δώσει το spectre και επειδή του άρεσε αυτός που αγόρασε από το ebay, θα ψάξει premium lenovo τύπου t540..

  8. #23
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Veldrin, δε ξέρω αν θες να μείνεις σε windows, αλλά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και Macbook Pro 13,3 στην περίπτωση που τον Ιούνιο βγει η νέα σειρά με 8ης γενιάς (i7- 8550 πχ ή τον αντίστοιχο ι5).

    Από εκεί και πέρα, τα ThinkPad που είχα ψάξει και εγώ δεν είναι καθόλου φθηνά και η οθόνη τους δε συγκρίνεται με τίποτα με τη retina.
    Σε ίδια επίπεδα με φοβερή οθόνη είναι και τα XPS.
    Όλα αυτά στα προτείνω γιατί προφανώς θα χρειάζεσαι φορητότητα και performance, αξιοπιστία αλλά και καλή οθόνη εάν είσαι ώρες μπροστά από το λάπτοπ. Όλα όμως παίζουν πάνω κάτω στο ίδιο price range.

    Εάν δεν είναι αυτά τα κριτήριά σου, υπάρχουν ακόμα και Dell inspiron με τρομερά specs σε τιμές από 850 ευρώ (ι7 8550/8gb ram/256ssd/discrete vga).
    Επίσης εάν τα πάρεις μέσω του ιδρύματος/εταιρίας/προγράμματος ίσως γλυτώσεις και VAT που θα συμφέρει απίστευτα.
    Θα το πάρω μέσω του πανεπιστημίου πάλι. Αλλά η χρυσή τομή σε όλα αυτά είναι τα HP Spectre. Συγκεκριμένα κοιτάζω αυτό για αγορά (Στις 1500 λίρες θα μου βγεί περίπου). Αυτό που έχω τώρα μου βγήκε σκυλί του πολέμου αλλά αν θέλω να πάρω κάποια λεφτά πίσω καλό είναι να το δώσω πριν λήξει η εγγύηση του το Σεπτέμβρη.

    Πάντως θα μπορέσω να συγκρίνω τα Thinkpad με τα Spectre πριν αποφασίσω. Με τα XPS δεν έχω πολύ καλές εμπειρίες οπότε είναι λίγο προσωπικό κόλλημα να μείνω μακριά τους (η Dell UK συμπεριφέρθηκε λίγο μπαμπέσικα πριν 2 χρόνια )

    Δυστυχώς τα Macbook συμπεριφέρονται εντελώς σαρδανάπαλα με κάποιες εφαρμογές που τρέχουμε και μοιραζόμαστε μεταξύ μας στο ερευνητικό. Δύο από τους 5 που έχουν mac, ψάχνουν να τα ξεφορτωθούν 8 μήνες μετά την αγορά.

    Υ.Γ.: Καλά κατάλαβε ο automatix
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 26-03-18 στις 16:26.

  9. #24
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Κατάλαβα.. Ε, προφανώς, εάν έχεις θέμα με το software που χρησιμοποιείς μένεις μακριά.
    Όσον αφορά το spectre, το είδα από κοντά και μου άρεσε πολύ. Είδα επίσης και το 360, το οποίο με ενθουσίασε μιας και είχε πολύ ωραία οθόνη και touch. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην πάρει "φωτιά" τόσο λεπτό που είναι, εάν τρέχεις resource hungry tasks, τα οποία προφανώς θα τα τρέχετε σε servers, οπότε λίγο δύσκολο.
    Ως εκ τούτου εάν σε έχει βολέψει γιατί να μην πας πάλι στο ίδιο.. Έχει και 3years premium support..

    http://store.hp.com/UKStore/Merch/Of...w-spectre-x360

    Αν και το laptop μου αρέσει πιο πολύ, δε βρίσκω χρησιμότητα προσωπικά στα convertible.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος automatix : 26-03-18 στις 16:39.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.168
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα.. Ε, προφανώς, εάν έχεις θέμα με το software που χρησιμοποιείς μένεις μακριά.
    Όσον αφορά το spectre, το είδα από κοντά και μου άρεσε πολύ. Είδα επίσης και το 360, το οποίο με ενθουσίασε μιας και είχε πολύ ωραία οθόνη και touch. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην πάρει "φωτιά" τόσο λεπτό που είναι, εάν τρέχεις resource hungry tasks, τα οποία προφανώς θα τα τρέχετε σε servers, οπότε λίγο δύσκολο.
    Ως εκ τούτου εάν σε έχει βολέψει γιατί να μην πας πάλι στο ίδιο.. Έχει και 3years premium support..
    Αυτό που έχω είναι x360 touch (η limited edition της B&O) αλλά δεν έχω λόγο να πάω πάλι σε κάτι τέτοιο γιατί λόγω βάρους δε το έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ποτέ ως tablet. Ήμουν από τους πρώτους που πήραν spectre στα χέρια τους το Σεπτέμβρη του 15, με τιμή κράχτη τότε για την τοπ έκδοση με 512SSD και QHD calibrated οθόνη, 899 λίρες. Έβγαλε μια παιδική ασθένεια με ένα ανεμιστηράκι που η HP ήταν υποδειγματική στο να λύσει το θέμα.

    Το cooling σύστημα του είναι εξαιρετικό και αθόρυβο, σπάνια έχει ζεσταθεί αλλά ο i7 Skylake έτσι κι αλλιώς δεν είχε τέτοια θέματα. Αυτό που δεν είναι καλό είναι πως η RAM είναι soldered. Για να δούμε, έχω κάποιους μήνες ακόμα μπροστά μου, ποιός ζεί ποιός πεθαίνει μέχρι τότε.

  11. #26
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....... Διάλεξα τον ΜΧ500 250GB στις 65 λίρες. ......
    Απο τις καλυτερες επιλογες για SSD, και αν τον βρεις και σε καλη τιμη ειναι 10ρακι value/money

    Προσφατα (πριν 2-3 βδομαδες) πηρα εναν Patriot Singe 240GB απο Crazy Sundays (διαπιστωσα ομως οτι ακομη υπαρχει η προσφορα). Ενω 1-2 βδομαδες μετα ειχε τον Burst 240GB στα 56,40 ευρω, αλλα δυστυχως ειχα παρει ηδη τον Singe (68.59 €): https://www.e-shop.gr/ssd-patriot-si...3-p-PER.323171

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Lenovo Thinkpad L520 5016-C74. Καλό ναι, Thinkpad όχι!
    Από BigBlack στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 979
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-23, 22:16
  2. 2η Εξωτερικη οθονη σε Lenovo netbook x61 μου δείχνει τη μισή οθόνη.
    Από chris1975 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 00:58
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-17, 12:10
  4. Αγορά Laptop: Lenovo ή Dell
    Από Omar στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-17, 13:11
  5. Lenovo: Οικονομικά Αποτελέσματα 2016/17
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-17, 19:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας