Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα σας θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με νεα τηλεφωνικη γραμμη προκειτε για το παλιο σπιτι της γιαγιας μου που προκειτε να μετακομισω συντομα το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω τι παροχο να επιλεξω εκτος απο cosmote λογω κοστους,ειμαι στο κεντρο της θεσσαλονικης και θελω να επιλεξω vdsl αλλα χωρις τηλεφωνο η να εχει χωρις να χρησιμοποιηθει ποτε λογω οτι εχω κινητο μπικα cyta,vodafone,nova,wind αλλα το ενα μου ξινιζει το αλλο μου βρομαει που λενε οπωσδηπωτε οχι cosmote εχω στο πατρικο μου και για εμενα ειναι πολυ ακριβο.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σου φίλε μου! Η ερώτηση ποια είναι ακριβώς; Δες μήπως σε καλύπτει και η inalan
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatos_fc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φίλε μου! Η ερώτηση ποια είναι ακριβώς; Δες μήπως σε καλύπτει και η inalan
    Καλησπερα φιλε, λιγο δυσκολο αυτο λογω οτι ειμαι στο κεντρο της θεσσαλονικης και inalan εχει μονο σε αθηνα και δυτικα θεσσαλονικης,ωστοσο μιλησα με hcn και μου ειπαν οτι δεν εχει ακομα η περιοχη μου λογω οτι πρεπει να ειμαστε πολλα ατομα για να ξεκινησουν τα εργα,εκανα ερευνα και ειδα οτι η cyta ειναι στα μετρα μου λογω της τιμης αλλα ακουω διαφορα με συχνες αποσυνδεσεις και χαμηλης ταχυτητας,η vodafone ειναι φαρμακειο στο τελος ενεργοποιησης και της εγκαταστασης,η wind δεν μου γεμιζει το ματι αλλα και αυτη ακριβη,η nova εχει καλη τιμη απλως και αυτη εχει ακριβα τελη επανασυνδεσης 70€ και δεν ξερω αμα δινει το ρουτερ δωρεαν,πολυ φοβαμαι οτι θα παω στην cosmote δυστηχως απο να πληρωνω για 24 η 30αρα και να εχω 4-6mbps και με φθηνα τελη ενεργοποιησης και γρηγορη συνδεση και δωρεαν ρουτερ,το μονο προβλημα ειναι το σταθερο δεν θελω να εχω.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pt1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε, λιγο δυσκολο αυτο λογω οτι ειμαι στο κεντρο της θεσσαλονικης και inalan εχει μονο σε αθηνα και δυτικα θεσσαλονικης,ωστοσο μιλησα με hcn και μου ειπαν οτι δεν εχει ακομα η περιοχη μου λογω οτι πρεπει να ειμαστε πολλα ατομα για να ξεκινησουν τα εργα,εκανα ερευνα και ειδα οτι η cyta ειναι στα μετρα μου λογω της τιμης αλλα ακουω διαφορα με συχνες αποσυνδεσεις και χαμηλης ταχυτητας,η vodafone ειναι φαρμακειο στο τελος ενεργοποιησης και της εγκαταστασης,η wind δεν μου γεμιζει το ματι αλλα και αυτη ακριβη,η nova εχει καλη τιμη απλως και αυτη εχει ακριβα τελη επανασυνδεσης 70€ και δεν ξερω αμα δινει το ρουτερ δωρεαν,πολυ φοβαμαι οτι θα παω στην cosmote δυστηχως απο να πληρωνω για 24 η 30αρα και να εχω 4-6mbps και με φθηνα τελη ενεργοποιησης και γρηγορη συνδεση και δωρεαν ρουτερ,το μονο προβλημα ειναι το σταθερο δεν θελω να εχω.
    Adsl/Vdsl χωρίς τηλεφωνικό αριθμό δεν υπάρχει από κανένα πάροχο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μην πάρεις πακέτο με απεριορίστες κλήσεις. Η διαφορά όμως στην τιμή είναι συνήθως μικρή. Νομίζω επίσης ότι οι υπολογισμοί που κάνεις είναι λανθασμένοι. Το τυχόν ακριβότερο τέλος ενεργοποίησης πρέπει να το επιμερίσεις στους 24 μήνες της υποχρεωτικής παραμονής και να το συγκρίνεις με την όποια διαφοροποίηση έχεις στο πάγιο μεταξύ των διαφόρων παρόχων. Θα δεις ότι αξιοσημείωτες διαφορές δεν υπάρχουν. Συνήθως όταν ένας πάροχος χρεώνει λιγότερα ή και "χαρίζει" το τέλος ενεργοποίησης σου τα παίρνει από τα πάγια (και με το παραπάνω κάποιες φορές). Επίσης ίσως πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το τέλος απενεργοποίησης (πρόωρης διακοπής) για να βγάλεις συμπέρασμα. Το 30άρι vdsl με τα 250 λεπτά/μήνα προς σταθερά της Cosmote είναι σχετικά καλό deal εφόσον δεν θέλεις σταθερό όπως λες (είπαμε πακέτο που να μη δίνει καν νούμερο δεν υφίσταται). Στο 50άρι VDSL Nova ή Vodafone.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Η πιο οικονομική ΝΕΑ ΓΡΑΜΜΉ το τονίζω αλλά και πιο πλήρης εταιρεία είναι η κοσμοτε. Για νέα τηλεφωνική γραμμή πληρώνεις την αριθμοδότηση 36,38€ και βάζεις το πρόγραμμα DP Large με 24άρι ίντερνετ και απεριόριστα σταθερά και μισή ώρα κινητά. Το κόστος του προγράμματος είναι 26,36 το μήνα για 24 μήνες. Πολύ καλή εξυπηρέτηση και δωρεάν εξοπλισμός με εγγύηση. Ασφάλεια κοσμοτε.
    Ελεύθερος.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο οικονομική ΝΕΑ ΓΡΑΜΜΉ το τονίζω αλλά και πιο πλήρης εταιρεία είναι η κοσμοτε. Για νέα τηλεφωνική γραμμή πληρώνεις την αριθμοδότηση 36,38€ και βάζεις το πρόγραμμα DP Large με 24άρι ίντερνετ και απεριόριστα σταθερά και μισή ώρα κινητά. Το κόστος του προγράμματος είναι 26,36 το μήνα για 24 μήνες. Πολύ καλή εξυπηρέτηση και δωρεάν εξοπλισμός με εγγύηση. Ασφάλεια κοσμοτε.
    Καλά εντάξει... Είσαι ένας ευχαριστημένος πελάτης της Cosmote, αλλά είμαστε στο VDSL υποφόρουμ άρα οι όποιες προτάσεις θα πρέπει να αφορούν αποκλειστικά VDSL και ο άνθρωπος ξεκαθάρισε ότι τον ενδιαφέρει οτιδήποτε άλλο πλην της Cosmote.

    Υ.Γ. Και ούτως ή άλλως δεν είναι η πιο "πλήρης εταιρεία" (υποκειμενικό άλλωστε το τι μπορεί να σημαίνει αυτός ο όρος) η Cosmote πλέον.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Μπορεί να ξεκινήσει γραμμή με 24αρα γραμμή και εάν υπάρχει διαθεσιμότητα στη γειτονιά του για παραπάνω ταχύτητα τότε κάνει αναβάθμιση γραμμής.
    Όσο για την πλήρη που είπα, ισχύει. Δε συγκρίνεται η κοσμοτε. Είναι πρώτη σε όλα. Αναμφισβήτητα...
    Ελεύθερος.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να ξεκινήσει γραμμή με 24αρα γραμμή και εάν υπάρχει διαθεσιμότητα στη γειτονιά του για παραπάνω ταχύτητα τότε κάνει αναβάθμιση γραμμής.
    Όσο για την πλήρη που είπα, ισχύει. Δε συγκρίνεται η κοσμοτε. Είναι πρώτη σε όλα. Αναμφισβήτητα...
    Επιμένεις σε μια δική σου προσωπική άποψη! Διαφήμιση στην Cosmote θέλεις να κάνεις; Ξαναλέω: ζήτησε ο άνθρωπος προτάσεις πλην Cosmote. Επίσης καλό θα είναι να μην προτείνουμε ασύμφορα ή και "επικίνδυνα" πράγματα! Γιατί συνήθως δεν συμφέρει από οικονομικής άποψης η "αναβάθμιση" adsl-->vdsl σε μάλλον κανένα πάροχο! Είναι προτιμότερο να ζητείται και να μπαίνει το vdsl εξαρχής.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιμένεις σε μια δική σου προσωπική άποψη! Διαφήμιση στην Cosmote θέλεις να κάνεις; Ξαναλέω: ζήτησε ο άνθρωπος προτάσεις πλην Cosmote. Επίσης καλό θα είναι να μην προτείνουμε ασύμφορα ή και "επικίνδυνα" πράγματα! Γιατί συνήθως δεν συμφέρει από οικονομικής άποψης η "αναβάθμιση" adsl-->vdsl σε μάλλον κανένα πάροχο! Είναι προτιμότερο να ζητείται και να μπαίνει το vdsl εξαρχής.
    Ευχαριστω πολυ τελικα μαλλον θα παω προς vodafone που εχει με 28€ 30αρι μιας και ειμαι συνδρομητης σε κινητο.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pt1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ τελικα μαλλον θα παω προς vodafone που εχει με 28€ 30αρι μιας και ειμαι συνδρομητης σε κινητο.
    Στην Vodafone νομίζω ότι δεν θα μπορέσεις να έχεις 30Mbps αν υπάρχει καμπίνα ΟΤΕ στην περιοχή που βρίσκεσαι. Από 50 και πάνω. 30άρι δίνει μόνο όπου υπάρχουν ακόμα παλιά καφάο και άρα το δίνει από Α/Κ. Ρώτα τους πάντως.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικα ακυρο και η vodafone απο 28€ εγινε 178€ τελη επανασυνδεσης+εγκατασταση+ρουτερ δηλαδη 150€ εφαπαξ,Τελικα πηγα cosmote με 29€ 30αρα απο εβδομαδα περιμενω τεχνικο για την γραμμη και την εγκατασταση του router μου ειπαν οτι θα εχω voip αφου απο το καταστημα μου εδωσαν το speedport

  12. #12
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    το ρουτερ ειναι δωρεαν στο vdsl
    Αφου βρηκες ακρη οκ καλη ενεργοποιηση

  13. #13
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω σιγα μην περιμενα 1 μηνα να με συνδεσουν και να παρουν τα διπλασια σε τελη ενεργοποιησης και να εχω προβληματα με αποσυνδεσεις κ.τ.λ, αυριο λεω να αλλαξω και το καλωδιο στον τοιχο γιατι ειναι του 1970 και σιγουρα δεν ειναι καλο αυτο, απο καλωδιο τι να βαλω ραζιμ η utp/ftp?

  14. #14
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    utp cat 5e i 6 προτιμησε
    το ftp ειναι αν περναει δίπλα απο καλώδια ρεύματος

  15. #15
    Εγγραφή
    18-02-2018
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σημερα με συνδεσανε,αλλαξα και το καλωδιο σε ftp λογω οτι περναει διπλα απο πινακα και μπουατ σε στατιστικα εχω τα εξης
    Actual Rate (Up/Down) 3000/27964 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 13695/28092 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 24.9/8.9 dB
    Line Attenuation (Up/Down) 32.2/17.4 dB
    Output Power (Up/Down) 1.3/14.1 dBm
    Data Path (Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth (Up/Down) 1/146
    Interleave Delay (Up/Down) 0/10 ms

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ + κολώνες.
    Από StavvFF στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-20, 22:20
  2. Προσθήκη ίντερνετ σε τηλεφωνική γραμμή
    Από anonymos1982 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-18, 23:05
  3. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-17, 23:20
  4. Πρόβλημα με τηλεφωνική γραμμή
    Από dimitrisalexa στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 20:47
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-17, 23:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας