Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    προσφατα ο δεχθηκα τηλεφωνικη προσφορα για 30αρα γραμμη και να κανω αναβαθμηση την ADSL που εχω μεχρι τωρα.
    μετα απο 4-5 ημερες με πηραν απο την Vodafone και μου ειπαν οτι δεν διαθετουν 30αρα για την περιοχη μου.
    αυτο τι ακριβως σημαίνει και πως εξηγηται !!!
    και εξηγω.
    - αρχικα στην ιστοσελιδα της εταιρειας και μεσω του συστηματος διαθεσιμοτητας στην περιοχη δείχνει οτι δινει 30αρα γραμμη.
    - το αλλο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης! τι ειναι η VDSL, μπουκαλι με γαλα και σου λεει οτι ο γαλατας στην περιοχη σου εχει μονο μεγαλο η μικρο !!!
    εως τωρα ειχαμε την adsl που αναλογα με την αποσταση απο το ΑΚ επιανες και την αναλογη ταχυτητα.
    τωρα με την VDSL τι γινεται !!! πιστευα οτι αφου τωρα πια απο τις νεες καμπινες που απεχουμε MAX 300μ και μεχρι εκει φτανει η οπτικη ινα, τι ειναι αυτο που κανει να μην εχει τα παντα !!!
    βαζουν διαφορετικα μηχανηματα στα DSLAM τους στα AK ???
    και το πιο περιεργο ειναι το οτι αμα μου λεγαν δεν εχουμε 50αρα γραμμη γιατι στην περιοχη σας βαλαμε μηχανηματα για 30αρα, θα το καταλαβαινα.
    αλλα γιατι ενω δεινει 50, δεν μου βαζει 30 με αναλογο limit ωστε να πεσει στα 30 και να ικανοποιηθει και ο πελατης?

    ποια ειναι η γνωμη σας και τι τελικα συμβαινει ?

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσφατα ο δεχθηκα τηλεφωνικη προσφορα για 30αρα γραμμη και να κανω αναβαθμηση την ADSL που εχω μεχρι τωρα.
    μετα απο 4-5 ημερες με πηραν απο την Vodafone και μου ειπαν οτι δεν διαθετουν 30αρα για την περιοχη μου.
    αυτο τι ακριβως σημαίνει και πως εξηγηται !!!
    και εξηγω.
    - αρχικα στην ιστοσελιδα της εταιρειας και μεσω του συστηματος διαθεσιμοτητας στην περιοχη δείχνει οτι δινει 30αρα γραμμη.
    - το αλλο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης! τι ειναι η VDSL, μπουκαλι με γαλα και σου λεει οτι ο γαλατας στην περιοχη σου εχει μονο μεγαλο η μικρο !!!
    εως τωρα ειχαμε την adsl που αναλογα με την αποσταση απο το ΑΚ επιανες και την αναλογη ταχυτητα.
    τωρα με την VDSL τι γινεται !!! πιστευα οτι αφου τωρα πια απο τις νεες καμπινες που απεχουμε MAX 300μ και μεχρι εκει φτανει η οπτικη ινα, τι ειναι αυτο που κανει να μην εχει τα παντα !!!
    βαζουν διαφορετικα μηχανηματα στα DSLAM τους στα AK ???
    και το πιο περιεργο ειναι το οτι αμα μου λεγαν δεν εχουμε 50αρα γραμμη γιατι στην περιοχη σας βαλαμε μηχανηματα για 30αρα, θα το καταλαβαινα.
    αλλα γιατι ενω δεινει 50, δεν μου βαζει 30 με αναλογο limit ωστε να πεσει στα 30 και να ικανοποιηθει και ο πελατης?

    ποια ειναι η γνωμη σας και τι τελικα συμβαινει ?

    Μπορεί να συμβαίνει ότι έγινε και με την δικιά μου καμπίνα η voda δεν έδινε 30 που ζήτησα τηλεφωνικά αλλά 50 γιατί η καμπίνα θα γινόταν vectoring.... όπως και έγινε και δίνει τώρα μέχρι 100 ...

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσφατα ο δεχθηκα τηλεφωνικη προσφορα για 30αρα γραμμη και να κανω αναβαθμηση την ADSL που εχω μεχρι τωρα.
    μετα απο 4-5 ημερες με πηραν απο την Vodafone και μου ειπαν οτι δεν διαθετουν 30αρα για την περιοχη μου.
    αυτο τι ακριβως σημαίνει και πως εξηγηται !!!
    Υπάρχει εξήγηση για όλα. Οι 30άρες από τους παρόχους δίνονται (συμφέρει να δίνονται μάλλον) μόνο από Α/Κ και άρα μέσω χάλκινου ζέυγους το οποίο φτάνει τελικά στο dslam τους. Γιατί πολύ απλά ο ΟΤΕ όπου έχει βάλει καμπίνες και δίνει χονδρική στους παρόχους πληρώνεται "ενοίκιο". Η τιμολόγηση λοιπόν των 30Mbps καθότι το ενοίκιο της πόρτας στην καμπίνα είναι το ίδιο είτε πρόκειται για 30 είτε για 200Mbps (κάπου 12€ το μήνα αν δεν κάνω λάθος) καθιστά ασύμφορο να δίνουν 30άρες από ξένη (του ΟΤΕ) καμπίνα. Τους συμφέρει μόνο για >50άρες. Είναι οικονομικό το θέμα και όχι τεχνικό συνεπώς.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    πληρως κατανοητο και ειναι και λογικη η εξήγηση!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτησεις για την νεα μου 30ρα Cosmote VDSL
    Από nikospagonis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-18, 01:43
  2. Μια μικρή βοήθεια για την προσπάθειά μου
    Από Κωνσταντίνα Ζαφ στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-18, 20:31
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 06:05
  4. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 13:21
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 23:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας