Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος του mini pc pipo x7. Στο οποίο με κάποιας λάθος ρύθμισης στο bios σταμάτησαν να λειτουργούνε οι θύρες usb. Οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα με αυτό. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς πώς θα μπορούσα να κάνω reset το bios. Δοκίμασα να ξεsoldaro την μπαταρία από την μητρική και το άφησα και 1 μέρα ολόκληρη χωρίς ρεύμα αλλά με κανένα αποτέλεσμα. Το chip του bios από ότι βρήκα είναι το winbond w25q64fv. Δεν μπορώ να κάνω boot από κανένα usb εφόσον δεν δουλεύουν ούτε κάποιο flash το bios, ούτε καν να μπω στο bios γιατί δεν έχω και keyboard για αυτόν τον λόγω. Κάνει boot κανονικά και φτάνει στο login screen τον win 10, επίσης είναι και συνδεμένο στο wi fi οπότε είδα μήπως μπορώ να κάνω Κανά remote control αλλά δεν έχει ενεργοποιημένη την λειτουργία. Έστειλα και στην εταιρία αλλά ο κινέζος μου λέει αλλά ντάλα, για το πώς να κάνω firmware restore με usb το οποίο του λέω ξανά και ξανά ότι δεν δουλεύει.
    Τον ρώτησα επίσης μήπως θα μπορούσα να βραχυκυκλώσω τίποτα pin στην μητρική αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνει γιατί μιλάω. Προφανώς δεν έχει τίποτα για clear cmos πάνω της η μητρική.
    Σκέφτηκα και κάποια touch screen monitor αλλά βλέπω ότι θέλουνε και usb connection με το pc για να δουλέψουνε.
    Νομίζω να είπα όλα.
    Καμία ιδέα ρε παιδιά??

  2. #2
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η microSD port δουλεύει;

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    δεν το έχω δοκιμάσει αλλά θεωρό πως ναι! για πές τη θα μπορούσε να γίνει απο εκεί?

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να κάνεις flash BIOS; Αν ο κινέζος σου είπε για BIOS, λογικά μπορείς να μπουτάρεις από εκεί. Αν θυμάμαι καλά, όταν είχα το x7, είχα φτιάξει μια καρτούλα WinPE με το Macrium Reflect για να πάρω backup όταν αναβάθμισα από 8.1 σε 10.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    να κάνω flash το bios μέσω sd? πώς θα μπορούσα να δώσω εντολή στο pc να κάνει flash το bios χωρίς keyboard? αν κάνω την καρτούλα winpe με το bios μεσα θα εκανε flash-boot απο την κάρτα μόνο του?

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το θέμα είναι και τι boot settings έχεις στο BIOS. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι να βρεις κάποιο bluetooth πληκτρολόγιο. Και αυτά από όσο ξέρω, είναι πολύ λίγα που μπορούν να παίξουν από το BIOS.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djluffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος του mini pc pipo x7. Στο οποίο με κάποιας λάθος ρύθμισης στο bios σταμάτησαν να λειτουργούνε οι θύρες usb. Οπότε καταλαβαίνεται ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα με αυτό. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς πώς θα μπορούσα να κάνω reset το bios. Δοκίμασα να ξεsoldaro την μπαταρία από την μητρική και το άφησα και 1 μέρα ολόκληρη χωρίς ρεύμα αλλά με κανένα αποτέλεσμα. Το chip του bios από ότι βρήκα είναι το winbond w25q64fv. Δεν μπορώ να κάνω boot από κανένα usb εφόσον δεν δουλεύουν ούτε κάποιο flash το bios, ούτε καν να μπω στο bios γιατί δεν έχω και keyboard για αυτόν τον λόγω. Κάνει boot κανονικά και φτάνει στο login screen τον win 10, επίσης είναι και συνδεμένο στο wi fi οπότε είδα μήπως μπορώ να κάνω Κανά remote control αλλά δεν έχει ενεργοποιημένη την λειτουργία. Έστειλα και στην εταιρία αλλά ο κινέζος μου λέει αλλά ντάλα, για το πώς να κάνω firmware restore με usb το οποίο του λέω ξανά και ξανά ότι δεν δουλεύει.
    Τον ρώτησα επίσης μήπως θα μπορούσα να βραχυκυκλώσω τίποτα pin στην μητρική αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνει γιατί μιλάω. Προφανώς δεν έχει τίποτα για clear cmos πάνω της η μητρική.
    Σκέφτηκα και κάποια touch screen monitor αλλά βλέπω ότι θέλουνε και usb connection με το pc για να δουλέψουνε.
    Νομίζω να είπα όλα.
    Καμία ιδέα ρε παιδιά??
    Για δοκίμασε με αυτό

    Start > Settings > Update & Security > Recovery > Advanced startup > Restart now > Troubleshoot > Advanced options > UEFI Firmware Settings > Restart

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ναι μακάρι να γινότανε να έχω I-O connection με το pc για να το κάνω αυτό. αλλά χωρίς mouse και keyboard δεν μπορώ να μπώ πουθενά ούτε κάν το login password να βάλω..

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djluffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι μακάρι να γινότανε να έχω I-O connection με το pc για να το κάνω αυτό. αλλά χωρίς mouse και keyboard δεν μπορώ να μπώ πουθενά ούτε κάν το login password να βάλω..
    sorry δικό μου λάθος, διάβασα το Pipo και νόμιζα πως είναι tablet

  10. #10
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Η εταιρία δίνει κάποιο bios update; ή έστω το ίδιο με αυτό που έχεις;
    Αν ναι σε τι μορφή το δίνει;
    Συνήθως υπάρχουν δυο τρόποι για bios update ή κάποιο αρχείο bin το οποίο πρέπει να το τρέξεις σε περιβάλλον DOS ή κάποιο αρχείο exe το οποίο τρέχει μέσα από τα windows τα οποία σε κανονικές περιπτώσεις τα αποφεύγουμε, στην περίπτωσή σου όμως θα σε σώσει. Αυτά τα προγράμματα έχουν και ένα κουτά να τικ-άρεις που γράφουν restore factory default οπότε αν όλα πάνε καλά θα ενεργοποιηθούν οι usb .
    To θέμα είναι πώς θα εγκαταστήσεις το exe χωρίς πληκτρολόγιο/ποντίκι ... χμμμ remote control είπες δεν είναι ρυθμισμένο; ίσως με κανένα bluetooth πληκτρολόγιο/ποντίκι αλλά και αυτό έπρεπε να το είχες ρυθμισμένο από πριν. Με τι δούλευες ως τώρα;
    Εδώ δείχνει ότι μπαίνει στο bios χωρίς πληκτρολόγιο απλά πατώντας το power κάποια δευτερόλεπτα. Δεν δοκιμάζεις να μπεις έτσι μήπως καταφέρεις να κάνεις κάτι;
    Ξερω ξέρω ακόμη και να μπεις πως θα περιηγηθείς θα μου πεις ...
    Μήπως τυχόν έχει infrared και μπορείς να συνδέσεις κάποιο universal remote control ;

    Εδώ υπάρχει μια εταιρία που δίνει ένα πρόγραμμα για network mouse (με ένα mouse δουλεύει 2 PC με δικτυακή σύνδεση) δες και αυτό.
    Καλά PS2 αποκλείεται να έχει έτσι; σειριακή μήπως;
    Εδώ επίσης ο τύπος λέει (με φωτογραφίες) ότι υπάρχει reset button και μια extra usb αλλά δεν είναι συνδεμένα

    Σίγουρα το πρόβλημα σου είναι ιδιαίτερο και αυτά που λέω δεν είναι λύσεις απλά τροφή για σκέψη μήπως βρούμε κάτι που να σε βολέψει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios4711 : 29-03-18 στις 01:16.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εταιρία δίνει κάποιο bios update; ή έστω το ίδιο με αυτό που έχεις;
    Αν ναι σε τι μορφή το δίνει;
    Συνήθως υπάρχουν δυο τρόποι για bios update ή κάποιο αρχείο bin το οποίο πρέπει να το τρέξεις σε περιβάλλον DOS ή κάποιο αρχείο exe το οποίο τρέχει μέσα από τα windows τα οποία σε κανονικές περιπτώσεις τα αποφεύγουμε, στην περίπτωσή σου όμως θα σε σώσει. Αυτά τα προγράμματα έχουν και ένα κουτά να τικ-άρεις που γράφουν restore factory default οπότε αν όλα πάνε καλά θα ενεργοποιηθούν οι usb .
    To θέμα είναι πώς θα εγκαταστήσεις το exe χωρίς πληκτρολόγιο/ποντίκι ... χμμμ remote control είπες δεν είναι ρυθμισμένο; ίσως με κανένα bluetooth πληκτρολόγιο/ποντίκι αλλά και αυτό έπρεπε να το είχες ρυθμισμένο από πριν. Με τι δούλευες ως τώρα;
    Εδώ δείχνει ότι μπαίνει στο bios χωρίς πληκτρολόγιο απλά πατώντας το power κάποια δευτερόλεπτα. Δεν δοκιμάζεις να μπεις έτσι μήπως καταφέρεις να κάνεις κάτι;
    Ξερω ξέρω ακόμη και να μπεις πως θα περιηγηθείς θα μου πεις ...
    Μήπως τυχόν έχει infrared και μπορείς να συνδέσεις κάποιο universal remote control ;

    Εδώ υπάρχει μια εταιρία που δίνει ένα πρόγραμμα για network mouse (με ένα mouse δουλεύει 2 PC με δικτυακή σύνδεση) δες και αυτό.
    Καλά PS2 αποκλείεται να έχει έτσι; σειριακή μήπως;
    Εδώ επίσης ο τύπος λέει (με φωτογραφίες) ότι υπάρχει reset button και μια extra usb αλλά δεν είναι συνδεμένα

    Σίγουρα το πρόβλημα σου είναι ιδιαίτερο και αυτά που λέω δεν είναι λύσεις απλά τροφή για σκέψη μήπως βρούμε κάτι που να σε βολέψει
    ααα εδώ όντος μου έχεις τροφή για πείραμα και για σκέψη. to bios έχει ένα .bin αρχείο παρόλα αυτά δοκίμασα να το βάλω σε μια sd αλλά δεν bootare, το remote ναι δεν το έχει ενεργοποιημένο, ps2 δεν έχει ούτε σειριακή, το άνοιξα πλήρως και reset η κάτι τέτοιο δεν βρήκα πουθενά, θα ψάξω για infrared και θα δοκιμάσω το network mouse. επίσης αυτό με το power δεν το είχα δει και προφανώς θα το δοκιμάσω μπας και. το bios που δίνει πιθανολογώ ότι είναι το ίδιο. μπορώ να παραθέσω το αρχείο να το κοιτάξεις αν θέλεις βέβαια. χίλια ευχαριστώ που ασχολήθηκες και μπέικες σε διαδικασία να γράψεις όλα αυτά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    sorry δικό μου λάθος, διάβασα το Pipo και νόμιζα πως είναι tablet

  12. #12
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    590
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54993/5503
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thechnicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 14,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης ο τύπος λέει (με φωτογραφίες) ότι υπάρχει reset button και μια extra usb αλλά δεν είναι συνδεμένα
    Δεν δοκιμάζεις να του δώσεις ρεύμα να ξεκινήσει και να βραχυκυκλώσεις τα δυο άκρα που θα συνδεόταν το reset button?
    Intel i7-9700F | Gigabyte Z370 HD3 | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | HuperX Fury DDR4 2666 Mhz 16 GB (2x8GB) | Asus Radeon RX 6600 XT 8GB Dual OC | XFX TS 550W | Samsung 860 Evo 250GB | Seagate Barracuda 2TB | Be Quiet Pure Base 600

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosnik67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δοκιμάζεις να του δώσεις ρεύμα να ξεκινήσει και να βραχυκυκλώσεις τα δυο άκρα που θα συνδεόταν το reset button?
    το δοκίμασα μόλις και για λίγο και για κανα 10 sec αλλά πάλι τίποτα, πραγματικά απορώ πώς μπορεί να αφήσανε ένα μηχάνιμα χωρίς να μπορείς να κάνεις reset.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αndroid TV Boxes & sticks
    Από vladimir rus στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 2254
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-24, 00:27
  2. Βοήθεια για επιλογή mini-pc
    Από giorgiosb στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-17, 11:08
  3. Overscan σε σύνδεση mini PC σε παλιά LCD TV
    Από stelakis1914 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-17, 01:24
  4. Πρόβλημα με ψυγείο mini-bar ESKIMO ESK-50MB
    Από manosm87 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 09:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας