Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Καλησπέρα,
    πρώην πελάτης της Wind εδώ, έχω κάνει αίτηση φορητότητας σε Cyta για το πακέτο με vdsl50/10 σύμφωνα με όσα αναγράφονται και στο site. Σήμερα με πήραν τηλ από Wind για την καθιερωμένη αντιπροσφορά, γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος κλπ. Όταν το θέμα πήγε σε πιο τεχνικό επίπεδο ειπώθηκε από αυτούς ότι η Cyta δε μπορεί να μου δώσει vdsl50 από καμπίνα γιατί λειτουργεί "αλλιώς" (ασύρματα όπως είπαν!).
    - Δηλαδή η Cyta όταν δίνει το ρούτερ, αυτό δε συνδέεται στον τοίχο με τη γραμμή;
    - Όχι, ασύρματα!
    Προφανώς δε μπορεί να στέκει αυτό γιατί σταθερή τηλεφωνία δε θα μπορούσε να υπάρχει έτσι. Εικάζω ότι μέσα στην άγνοια εννούσε πως η Cyta δε δίνει από καμπίνα αλλά μόνο από A/K γιαυτό και επέμεναν ότι "δε θα έχω ταχύτητες". Επέμεναν ότι αυτοί (οι πάροχοι τύπου Wind, Voda) έχουν συμφωνία με τον ΟΤΕ και δίνουν από καμπίνες ενώ η Cyta όχι.
    Φυσικά όταν έκανα την αίτηση, το τσέκαρα αυτό και σε τηλ συνομιλία με εκπρόσωπο της Cyta ξεκαθαρίστηκε ότι μπορώ να έχω υπηρεσία από καμπίνα αλλιώς δε θα γινόταν καν η κουβέντα γιατί το A/K σε μένα είναι 3χλμ απόσταση περίπου.

    Θα ήθελα να ενημερωθώ τελικά αν η Cyta μπορεί επί της αρχής να παρέχει vdsl50/10 από καμπίνα ή αν ισχύει αυτό που είπε ο εκπρόσωπος της Wind ότι λειτουργεί με άλλον τρόπο για την παροχή υπηρεσίας.
    Επιπρόσθετα μου γεννάται και η απορία πως μπορεί η Cyta να δώσει upload 10 όταν οι άλλοι δίνουν 5 τη στιγμή που όλοι κάθονται στην ίδια καμπίνα.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Καλημέρα. Υπάρχει δυνατότητα να παρέχουμε VDSL υπηρεσίες από καμπίνα αν το υποστηρίζει η περιοχή σου. Αν θες μπορείς να μας δώσεις κάποιο στοιχείο σου με pm ωστε να το ελέγξουμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Καλημέρα,
    Τελικά έγινε αίτηση φορητότητας στις 20 Μαρτίου για την οποία δόθηκε ως ημερομηνία ενεργοποίησης η 29 Μαρτίου.
    Η 29η ήρθε και πέρασε χωρίς κάποιο συμβάν. Στις 30 Μαρτίου κόπηκαν οι υπηρεσίες που είχα και υπέθεσα ότι πρόκειται να γίνει η ενεργοποίηση με 1 ημέρα καθυστέρηση.

    Το απόγευμα και εφόσον τίποτε δε λειτουργούσε, προσπάθησα να μιλήσω με την υποστήριξη. Και οι 2 απόπειρες διάρκειας 25 και 45 λεπτών αντίστοιχα, δεν οδήγησαν κάπου γιατί ήταν φορτωμένες οι γραμμές. Κατόπιν οδηγιών του αυτόματου τηλεφωνικού άφησα το τηλ μου να με πάρουν, χωρίς αυτό να συμβεί.

    Ταυτόχρονα μπήκα στο my.cyta.gr όπου είδα με έκπληξη να λέει "η ενεργοποίηση έχει ολοκληρωθεί με επιτυχία"!
    Αντίθετα στο 13877 έμαθα από το αυτόματο σύστημα ότι η ημερομηνία ενεργοποίησης μου είναι πλέον "ως 5 Απριλίου"!

    Κατόπιν αυτων την επόμενη έστειλα συμπληρωμένο το έντυπο υπαναχώρησης όπως δικαιούμαι.

    Το ΣΚ προφανώς δεν έγινε τίποτα και έτσι φτάνουμε στις 2 Απριλίου οπότε και ήλπιζα ότι κάποιος θα με πάρει τηλέφωνο είτε για την ενεργοποίηση, είτε για την υπαναχώρηση. Κανείς δεν πήρε μέχρι το απόγευμα κι έτσι με δική μου πρωτοβουλία το πρόβλημα κατέληξε στο τεχνικό τμήμα όπου πληροφορήθηκα ότι είναι θέμα 24 ωρών και να μη κλείσω το router και την επόμενη θα με ξανακαλεσουν.
    Στις 3 Απριλίου η μόνη κλήση που έγινε ήταν απλώς για επιβεβαίωση ότι όντως είχε δηλωθεί πρόβλημα μη συχρονισμου σε μια κατά τα άλλα ενεργοποιημένη γραμμή.

    Σήμερα, 4 Απριλίου μπαίνω στην 6η ημέρα χωρίς τηλέφωνο, χωρίς internet (με ότι αυτό συνεπάγεται για την δουλειά μου που εξαρτάται άμεσα από αυτό) και χωρίς να ξέρω καν γιατί υπάρχει το πρόβλημα, πότε ακριβώς θα λυθεί και γενικά γιατί τυγχάνω τέτοιας αντιμετώπισης.

    Το τηλ μου θα σταλεί με pm αλλά θα ήθελα μια απάντηση αν όλα αυτά είναι μέρος κάποιου ευρύτερου προβλήματος της εταιρείας που να δικαιολογεί αυτή την εικόνα ή είμαι απλά άτυχος.

    Ευχαριστώ

  4. #4
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Καλημέρα. Θα χρειαστούμε κάποιο στοιχείο της γραμμής σου με pm ωστε να ελέγξουμε αυτά που μας αναφέρεις.

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορητοτητα απο Viva
    Από grpprod στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 14:17
  2. Φορητότητα απο WIND σε COSMOTE
    Από rstone στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-17, 23:04
  3. Μετάβαση από WIND σε CYTA ?
    Από sakis.kom στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-17, 16:53
  4. φορητοτητα απο νοβα σε wind
    Από KostakisK στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-17, 08:19
  5. Προβλημα με φορητοτητα απο WIND
    Από Nikos890 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 00:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας