Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-32 από 32
  1. #31
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δελτίο Τύπου:
    Διετής Επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση Εργασίας στην COSMΟΤΕ Α.Ε.

    - Αυξήσεις για τους νέους εργαζομένους
    - Στα €793 ο εισαγωγικός μισθός για το 2019

    26 Μαρτίου 2018

    Νέα διετής Επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση Εργασίας υπεγράφη μεταξύ της Διοίκησης της COSMΟΤΕ Α.Ε. και του Συλλόγου Εργαζομένων, με αναδρομική ισχύ από 1.1.2018.

    Με τη νέα EΣΣΕ, που αποτελεί μία από τις λίγες αντίστοιχες συμφωνίες στη χώρα, επιβεβαιώνεται η στρατηγική της Διοίκησης για ενίσχυση του εισοδήματος των νέων εργαζομένων και δημιουργία αισθήματος ασφάλειας για τους ανθρώπους της.

    Για τους εργαζομένους της COSMΟΤΕ Α.Ε. που προσλήφθηκαν από το 2015 και μετά, η νέα ΕΣΣΕ προβλέπει:
    • Αύξηση 2% του μισθού από 1.1.2018, και επιπλέον αύξηση 3% από 1.1.2019.
    • Επιπλέον 260 ευρώ σε κουπόνια ανά έτος, για τους εργαζόμενους με μικτό μηνιαίο μισθό < €1300.

    Με βάση τα παραπάνω, το ποσοστό της συνολικής αύξησης του καθαρού εισοδήματος στην πλειονότητα των νέων εργαζομένων θα ανέλθει σε έως και 8%. Αντίστοιχα, ο εισαγωγικός μισθός του νέου εργαζομένου αυξάνεται σε 793€ για το 2019, σημαντικά υψηλότερα από τα σημερινά δεδομένα της αγοράς.

    Για τους εργαζομένους της COSMΟΤΕ Α.Ε. που προσλήφθηκαν πριν το 2015, η νέα ΕΣΣΕ προβλέπει:
    • Αύξηση 1% του μισθού από 1.1.2018, σε σχέση με το επίπεδο που είχε διαμορφωθεί την 30.12.2017 και επιπλέον αύξηση 0,5% από 1.1.2019
    • Διασφάλιση των θέσεων εργασίας για τη διετία, καθώς η εταιρεία δεσμεύεται να μην προχωρήσει σε απολύσεις για οικονομοτεχνικούς λόγους.

  2. #32
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεξήγησις: Οταν λέω για κράτος εννοώ όχι την οντότητα που λέγεται δημόσιο αλλά τη νοοτροπία μας γενικώς. Κράτος = εμείς, δημόσιο, ιδιωτικός τομέας, γενικά έχουμε κακή νοοτροπία, κακές αξίες. Συγγνώμη αν ακούγομαι επικριτικός, κι εμένα χώρα μου είναι, εδώ γεννήθηκα και μεγάλωσα, αλλά βλέπω τους δημοσιους και τους ιδιωτικούς να τρώγονται συνεχώς για το ποιός πληρώνεται καλύτερα και χειρότερα, ποιός δουλεύει λιγότερο ή περισσότερο κλπ κλπ, αλλά όλοι αγνοούν ότι το δηλητήριο της κακής νοοτροπίας βρίσκεται και στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα, βρίσκεται στη χώρα γενικά. Αυτό εννοώ κράτος.

    ΥΓ: Κι όσον αφορά τα 3-4 πτυχία το ξέρω, υπάρχει φοβερός ανταγωνισμός και υπάρχουν κι άλλα παιδιά που αξίζουν δουλειά. Όμως η στείρα σύγκριση πτυχίων δεν ωφελεί πάντα. Από παιδί είχα ιδιαίτερη αγάπη και ενασχόληση με τις τηλεπικοινωνίες, την τεχνολογία γενικώς κλπ. αλλά αισθάνομαι ότι η κουλτούρα που έχουμε σα λαός με εγκλωβίζει σε ένα αέναο παιχνίδι απόκτησης χαρτιών, μορίων, αναπαραγωγής ψευτικων τσιτάτων σε συνεντεύξεις... Όχι ρε παιδιά, δεν είμαι εγω αυτός, εγω αγαπώ το αντικείμενο και θέλω να δουλέψω σε αυτό γιατί το κάνω κέφι, όχι γιατί παπαγάλισα πέντε θεωρίες και μάζεψα δυο πτυχία με εναν βαθμό. Ε, δε σε αφήνει αυτή η νοοτροπία να ξεμυτίσεις. Σου λέει "οχι φιλε ή θα παιξεις το παιχνιδι, ή θα μεινεις στην απέξω και θα παρω απο τους αλλους που παρακαλανε".
    Συμφωνώ σε όσα εκφράζεις. Θα ήθελα να φέρω κι ένα πραγματικό παράδειγμα αυτής της -ορισμένες φορές- ηλίθιας νοοτροπίας.
    Συνάντηση αξιολόγησης σε ελληνική συστημική τράπεζα το 2012. Μετά από 2ώρες σχετικού παραλογισμού, ακολουθεί ο διάλογος:
    Αξιολογούμενος: Έστω ότι ανατίθεται ένα έργο σε εμένα και σε κάποιον άλλον ταυτόχρονα. Εγώ το ολοκληρώνω σε 4 ώρες και μετά παίζω παιχνίδια στον ΗΥ κι ο άλλος το ολοκληρώνει σε 8 ώρες. Και οι δύο έχουμε παραδώσει το ίδιο ποιοτικά/τεχνικά έργο. Ποιός θα πρέπει να λάβει καλύτερη αξιολόγηση.
    Αξιολογητής: Ο άλλος φυσικά γιατί εργάστηκε περισσότερο!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ή κακώς, σε όλες τις μεγάλες εταιρίες εάν όχι και στις μεσαίες, το HR κάνει screening με βάση τα τυπικά προσώντα. Εάν δηλαδή έχει 1000 αιτήσεις, και θέλει 10 άτομα, θέτει ένα όριο, λχ 100 και οι 900 χειρότερες από πλευράς τυπικών προσόντων κόβονται. Μετά βλέπουν κατά περίπτωση.
    Στην Ελλάδα, πράγματι όπως τα λες είναι σε γενικές γραμμές. Στο εξωτερικό φαίνεται να λειτουργεί κάπως καλύτερα η πρόσληψη μέσω recruiter, οι οποίοι δε στέκονται μόνο στα πτυχία αλλά εξετάζουν και τις δυνατότητες του καθενός.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2307
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-20, 17:51
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 17:39
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 15:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας