Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OTE
    Δελτίο Τύπου:
    - Αύξηση έως 12% για τους νέους εργαζομένους
    - Στα €793 ο εισαγωγικός μισθός για το 2019
    Υπεγράφη χθες νέα Επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση Εργασίας μεταξύ της Διοίκησης της ΟΤΕ Α.Ε. και της ΟΜΕ-ΟΤΕ, διετούς διάρκειας, με αναδρομική ισχύ από 1.1.2018.
    Η νέα Σύμβαση αποτελεί επένδυση του Ομίλου ΟΤΕ στη νέα γενιά, καθώς εξασφαλίζει σημαντική αύξηση έως και 12% του καθαρού εισοδήματος για τους νέους εργαζομένους της ΟΤΕ Α.Ε. (πρόσληψη από 2015 και μετά). Ειδικότερα, η νέα ΕΣΣΕ προβλέπει:
    • Αύξηση 2% του μισθού τους από 1.1.2018
    • Επιπλέον αύξηση 3% από 1.1.2019
    • Έως €500 ετησίως σε κουπόνια, ανάλογα με το ύψος του μισθού του νέου εργαζομένου.

    Με τη νέα EΣΣΕ, ο εισαγωγικός μισθός του νέου εργαζομένου αυξάνεται σε 793€ για το 2019, σημαντικά υψηλότερα από τα σημερινά δεδομένα της αγοράς.
    Για τους εργαζομένους της ΟΤΕ Α.Ε. που προσλήφθηκαν πριν από το 2015, η νέα ΕΣΣΕ, μεταξύ άλλων, προβλέπει για την επόμενη διετία:
    • Διασφάλιση των θέσεων εργασίας, καθώς η εταιρεία δεσμεύεται να μην προχωρήσει σε απολύσεις για οικονομοτεχνικούς λόγους.
    • Μειωμένο εβδομαδιαίο ωράριο εργασίας 35 ωρών.
    • Αύξηση 1% του μισθού από 1.1.2018 σε σχέση με το επίπεδο που είχε διαμορφωθεί την 30.12.2017, και επιπλέον αύξηση 0,5% από 1.1.2019.

    Τέλος, συμφωνήθηκε ο εξορθολογισμός μια σειράς επιδομάτων και παροχών για την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας και του εκσυγχρονισμού της εταιρείας. Στο πλαίσιο αυτό, προβλέπεται κλιμακωτή προσαρμογή της αποζημίωσης αποχώρησης από την εταιρεία στα δεδομένα της αγοράς.

    Ο Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ, δήλωσε: «Στο δύσκολο περιβάλλον που δραστηριοποιούμαστε, πρωταρχικός μας στόχος είναι η θωράκιση της εταιρείας μας για να είμαστε βιώσιμοι και ανταγωνιστικοί και στην νέα ψηφιακή εποχή. Η νέα συμφωνία που υπογράψαμε με τους εργαζομένους της ΟΤΕ Α.Ε., μία από τις λίγες αντίστοιχες συμφωνίες στη χώρα, καθιστά αυτόν τον στόχο εφικτό, καθώς μας επιτρέπει να συνεχίσουμε να είμαστε μια υγιής εταιρεία που μπορεί να επενδύει στην τεχνολογία, που προσφέρει ασφάλεια στους ανθρώπους της και δείχνει έμπρακτα την εμπιστοσύνη της στην νέα γενιά. Με συνοδοιπόρους τους ανθρώπους μας, θα συνεχίσουμε να φτιάχνουμε έναν κόσμο καλύτερο για όλους.»


  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Θα (προσπαθήσω να) γράψω μόνο ένα πράγμα. Οι εργαζόμενοι έχουν τις τύχες τους στα χέρια τους και λαμβάνουν αυτό που οι εκλεγμένοι εκπρόσωποι τους διεκδικούν. Ας το σκεφτούν στην μεθεπόμενη σύμβαση τους (την επόμενη την υπογράφουν οι ίδιοι).

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς πλέον έχει καταλήξει να είναι μια εταιρία πολλών ταχυτήτων (δεν είναι μόνο οι οτε/cosmote πριν και μετά την 01/03/2015), όσον αφορά τους μισθούς, ενώ παράγουν όλοι το ίδιο έργο.
    emeliss έχεις δίκιο.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντα ήταν μια εταιρία πολλών ταχυτήτων , και σχετικά με το έργο, δεν παράγουν όλοι το ίδιο .

  5. #5
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Όλες οι εταιρίες έτσι είναι δεν είναι μόνον ο ΟΤΕ.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά θα κάνει να τους σουτάρει όλους ΧΘΕΣ, χορτάσαμε από τεμπέληδες και ανίκανους εργαζόμενους με ύφος εκατο καρδιναλίων που το μόνο που ξέρουν είναι να παιδεύουν το κόσμο! Είχαν καλομάθει σε ΔΥ καθεστώς να τα αρπάζουν χοντρά και να κάνουν 1-2 χρόνια για ενεργοποίηση τηλεφωνικής γραμμής και τώρα τους κακοφαίνεται;

    Spoiler:
    Τι έγινε ρε παιδιά; (©Σπύρος Παπαδόπουλος) - Πότε μπήκε ο WAntilles στο λογαριασμό μου;

  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AssVas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα ήταν μια εταιρία πολλών ταχυτήτων , και σχετικά με το έργο, δεν παράγουν όλοι το ίδιο .
    Πάντα ήταν μια εταιρία πολλών ταχυτήτων, σύμφωνοι, δεν θα έπρεπε να αλλάξει όμως αυτό; Και κυρίως ο μισθός να είναι ανάλογος βάσει της απόδοασης και έργου; Κάτι που ισχύει σε ένα βαθμό αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις όχι. Αναφέρομαι περισσότερο στο sales κομμάτι του ομίλου που είναι πιο έντονο το παραπάνω.

  8. #8
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    €793 είναι μικτά, καθαρά, take home, άλλο?

    το πιο σπουδαίο imho είναι:
    ... Διασφάλιση των θέσεων εργασίας ...
    και φαντάζομαι ότι θα είναι αλήθεια.
    Για τους άλλους μετά το 2015?

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.593
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά θα κάνει να τους σουτάρει όλους ΧΘΕΣ, χορτάσαμε από τεμπέληδες και ανίκανους εργαζόμενους με ύφος εκατο καρδιναλίων που το μόνο που ξέρουν είναι να παιδεύουν το κόσμο! Είχαν καλομάθει σε ΔΥ καθεστώς να τα αρπάζουν χοντρά και να κάνουν 1-2 χρόνια για ενεργοποίηση τηλεφωνικής γραμμής και τώρα τους κακοφαίνεται;

    Spoiler:
    Τι έγινε ρε παιδιά; (©Σπύρος Παπαδόπουλος) - Πότε μπήκε ο WAntilles στο λογαριασμό μου;
    Χαχαχαχα...αυτά είναι,WAntilles mode on

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    793€=600κάτι€.

  11. #11
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ωραία όλα αυτά στα χαρτιά αλλά είναι όπως με κάθε εταιρία στην Ελλάδα. Εγω μπορώ να παω να δουλέψω ως νεοεισερχόμενος έστω και με 7 κατοσταρικάκια; Θέλω! Θα με πάρετε; Όχι! Για πολλούς και διάφορους γνωστούς λόγους-παθογένειες της ελληνικής αγοράς εργασίας που μην κάτσω να τους γράψω και ακουστώ πάλι πικραμένος, δεν είναι σωστό τόσο για μένα όσο και απέναντι στους συνομιλητές.

    Όσο public relations και να κάνει κανείς με δελτία τύπου, η σκληρή πραγματικότητα είναι ότι δεν υπάρχει αξιοκρατία απέναντι σε όσους θέλουν να παράγουν σοβαρά, να δουλέψουν με κέφι για μια εταιρία. Είναι σα να μου διαφημίζεις εκπτώσεις σε πριβέ κλάμπ. Αφού δε θα μπω εκεί ποτέ επειδή δεν είμαι ο Τάδε Ταδόπουλος, τι το κουράζουμε;

    Αυτό το κράτος δε θέλει ούτε δελτία τύπου, ούτε αυξήσεις 1% στους μισθούς και διατακτικές τροφής και δε συμμαζεύεται. Ξήλωμα των άχρηστων και αξιοκρατική δίχως οποιαδήποτε διάκριση, πρόσληψη εργατικών ανθρώπων με κέφι και γνώσεις.

    Εκ θεμελίων γκρέμισμα και τιποτε λιγότερο.

    ΥΓ: Δεν έχω κάτι με τον ΟΤΕ, απλώς δράττομαι της ευκαιρίας για να πω πέντε πράγματα που αισθάνομαι για σωστά.
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Valder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία όλα αυτά στα χαρτιά αλλά είναι όπως με κάθε εταιρία στην Ελλάδα. Εγω μπορώ να παω να δουλέψω ως νεοεισερχόμενος έστω και με 7 κατοσταρικάκια; Θέλω! Θα με πάρετε; Όχι! Για πολλούς και διάφορους γνωστούς λόγους-παθογένειες της ελληνικής αγοράς εργασίας που μην κάτσω να τους γράψω και ακουστώ πάλι πικραμένος, δεν είναι σωστό τόσο για μένα όσο και απέναντι στους συνομιλητές.

    Όσο public relations και να κάνει κανείς με δελτία τύπου, η σκληρή πραγματικότητα είναι ότι δεν υπάρχει αξιοκρατία απέναντι σε όσους θέλουν να παράγουν σοβαρά, να δουλέψουν με κέφι για μια εταιρία. Είναι σα να μου διαφημίζεις εκπτώσεις σε πριβέ κλάμπ. Αφού δε θα μπω εκεί ποτέ επειδή δεν είμαι ο Τάδε Ταδόπουλος, τι το κουράζουμε;

    Αυτό το κράτος δε θέλει ούτε δελτία τύπου, ούτε αυξήσεις 1% στους μισθούς και διατακτικές τροφής και δε συμμαζεύεται. Ξήλωμα των άχρηστων και αξιοκρατική δίχως οποιαδήποτε διάκριση, πρόσληψη εργατικών ανθρώπων με κέφι και γνώσεις.

    Εκ θεμελίων γκρέμισμα και τιποτε λιγότερο.

    ΥΓ: Δεν έχω κάτι με τον ΟΤΕ, απλώς δράττομαι της ευκαιρίας για να πω πέντε πράγματα που αισθάνομαι για σωστά.
    Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι τέτοιο πλέον, δεν είναι δημόσιο, για να μπεις πρέπει να υπάρχει κάποια αγγελία και φυσικά μαζί με εσένα με το 1 πτυχίο ή δυο θα κάνουν αίτηση και άλλοι τόσοι με 3 και 4 πτυχία.

    Δεν έχει σχέση με το κράτος πλέον

  13. #13
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Hypatia City - Tauron
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112/11
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz 7530
    SNR / Attn
    14(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι τέτοιο πλέον, δεν είναι δημόσιο, για να μπεις πρέπει να υπάρχει κάποια αγγελία και φυσικά μαζί με εσένα με το 1 πτυχίο ή δυο θα κάνουν αίτηση και άλλοι τόσοι με 3 και 4 πτυχία.

    Δεν έχει σχέση με το κράτος πλέον
    Παρεξήγησις: Οταν λέω για κράτος εννοώ όχι την οντότητα που λέγεται δημόσιο αλλά τη νοοτροπία μας γενικώς. Κράτος = εμείς, δημόσιο, ιδιωτικός τομέας, γενικά έχουμε κακή νοοτροπία, κακές αξίες. Συγγνώμη αν ακούγομαι επικριτικός, κι εμένα χώρα μου είναι, εδώ γεννήθηκα και μεγάλωσα, αλλά βλέπω τους δημοσιους και τους ιδιωτικούς να τρώγονται συνεχώς για το ποιός πληρώνεται καλύτερα και χειρότερα, ποιός δουλεύει λιγότερο ή περισσότερο κλπ κλπ, αλλά όλοι αγνοούν ότι το δηλητήριο της κακής νοοτροπίας βρίσκεται και στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα, βρίσκεται στη χώρα γενικά. Αυτό εννοώ κράτος.

    ΥΓ: Κι όσον αφορά τα 3-4 πτυχία το ξέρω, υπάρχει φοβερός ανταγωνισμός και υπάρχουν κι άλλα παιδιά που αξίζουν δουλειά. Όμως η στείρα σύγκριση πτυχίων δεν ωφελεί πάντα. Από παιδί είχα ιδιαίτερη αγάπη και ενασχόληση με τις τηλεπικοινωνίες, την τεχνολογία γενικώς κλπ. αλλά αισθάνομαι ότι η κουλτούρα που έχουμε σα λαός με εγκλωβίζει σε ένα αέναο παιχνίδι απόκτησης χαρτιών, μορίων, αναπαραγωγής ψευτικων τσιτάτων σε συνεντεύξεις... Όχι ρε παιδιά, δεν είμαι εγω αυτός, εγω αγαπώ το αντικείμενο και θέλω να δουλέψω σε αυτό γιατί το κάνω κέφι, όχι γιατί παπαγάλισα πέντε θεωρίες και μάζεψα δυο πτυχία με εναν βαθμό. Ε, δε σε αφήνει αυτή η νοοτροπία να ξεμυτίσεις. Σου λέει "οχι φιλε ή θα παιξεις το παιχνιδι, ή θα μεινεις στην απέξω και θα παρω απο τους αλλους που παρακαλανε".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Valder : 24-03-18 στις 18:54.
    "I don't hold grudges.
    I don't believe in taking revenge.
    Returning the favour sounds prettier."

    - Lucifer Morningstar

  14. #14
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Καλώς ή κακώς, σε όλες τις μεγάλες εταιρίες εάν όχι και στις μεσαίες, το HR κάνει screening με βάση τα τυπικά προσώντα. Εάν δηλαδή έχει 1000 αιτήσεις, και θέλει 10 άτομα, θέτει ένα όριο, λχ 100 και οι 900 χειρότερες από πλευράς τυπικών προσόντων κόβονται. Μετά βλέπουν κατά περίπτωση.

    Πριν κάποια χρόνια που πήραν 2000 άτομα και έκαναν αίτηση 50+ χιλιάδες, είναι προφανές πως δεν μπορούν να τους δουν όλους. Γενικά εταιρίες σαν τον ΟΤΕ που παίρνουν μαζικά όταν παίρνουν.

    Άλλες μεγάλες εταιρίες παίρνουν συνεχώς και από λίγα άτομα, εκεί μπορεί να γίνει κατά περίπτωση εκτίμηση, κάποιος που πραγματικά του αρέσει, και γράψει ένα ενθουσιώδες cover letter, έχει ελπίδες. Εάν ο ΟΤΕ πάρει πάλι χιλιάδες άτομα μαζί, που κάτι τέτοιο βλέπω να γίνεται δεδομένου του ότι δεν βγαίνουν θέσεις εμβόλιμα, κάποιος που δεν έχει τα τυπικά προσόντα -κατ ελάχιστον πτυχίο ΑΕΙ- απλά δεν κάνει αίτηση.

    Κανονικά πρέπει να γίνουν 2-3 συνεντεύξεις. Με 50.000 αιτήσεις αν κάνει στους 20.000 συνέντευξεις δεν θα τους πάρει αυτούς που θέλειούτε σε 5 χρόνια.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ολόκληρη η σύμβαση εδώ: http://eete-ote.gr/docs/esse2018.pdf

    - - - Updated - - -

    Με ένα πρόχειρο διάβασμα... πέρα από αυτά που λέει στην ανακοίνωση, παρατήρησα τα εξής (διορθώστε με για τυχόν λάθη):
    - διασφάλιση θέσεων εργασίας έως τέλη 2019
    - 35ωρο έως τα τέλη 2019, μετά 40ωρο (20ωρο για της μερικής απασχόλησης με 1/2 μισθό)
    - έως 30 μέρες/έτος αναρρωτική άδεια με αποδοχές, με χαρτί γιατρού
    - έως 60 μέρες/έτος αναρρωτική άδεια με αποδοχές (για σοβαρή ασθένεια), με χαρτί ιδιωτικού ή δημόσιου νοσοκομείου
    - κουπόνια διατροφής €240/έτος
    - επίδομα οθόνης, δακτυλογράφησης και χρήσης φωτοτυπικού

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2307
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-20, 17:51
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 17:39
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 15:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας