Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Question
    Ξέρω πως η html και η html 5 είναι δύο γλώσσες που δεν είναι δύσκολες. Μπορεί δηλαδή ένας begginer να τις μάθει. Μια δύσκολη γλωσσα ομως οπως παράδειγμα το javascript θα το προτείνατε για μενα που είμαι αρχαριος?

  2. #2
    Ναι η javascript ειναι η Νο1 γλωσσα απο αποψη δημοτικοτητας.... και εγω εχω μια βασικη κατανοηση αυτης.

    Προσωπικα παλευω να γινω καλος με τη C# ....

    Αρχισε με HTML5 .... και css που δεν ειναι γλωσσες προγραμματισμου και ναι η javascript κατοπιν ειναι μια χαρα.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Η javascript δεν λεει? Ειναι δυσκολη ε?

  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η javascript δεν λεει? Ειναι δυσκολη ε?
    Το εύκολο και δύσκολο είναι σχετικά πράγματα. Δύσκολη δεν είναι, απλά για να γράψεις javascript, σχεδόν πάντα, θέλεις και html με css. Για αυτό ο zaranero σου λέει να ξεκινήσεις με αυτές.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Γι'αυτες υπάρχει αναλυτικός οδηγός. Για js δύσκολο το βλέπω να βρεις (που να σου δείχνει τα παντα)

  6. #6
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Πριν από τον προγραμματισμό σε ιστοσελίδες (ή αλλού), πρέπει πρώτα να έχεις βασικές γνώσεις για το πώς δουλεύει ο υπολογιστής, τι σημαίνει html, τι σημαίνει πρόγραμμα, τι σημαίνει αρχείο, τι σημαίνει βάση, τι σημαίνει πληροφορική γενικότερα.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περιοχή
    Ψαθόπυργος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΑΧΩΒΙΤΙΚΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Από την εμπειριά μου η Python είναι η πιό εύκολη και δύσκολα θα σε κάνει να την βαρεθείς ή να απογοητευτείς μια και μπορείς να γράψεις διασκεδαστικά και ολοκληρωμένα προγράμματα πολύ νωρίς. HTML CSS κ.λ.π. δεν είναι γλώσσες προγραμματισμού αλλά σχεδιασμού. Αν γνωρίζεις αγγλικά καλό θα είναι να ψάξεις για πηγές στα αγγλικά. Αν ήξερες και τα ξέχασες τότε πρέπει να τα ξεσκονίσεις
    ώσω ζό μαθένο. Τόρα μαθένο ωρθωγραφήα!!

  8. #8
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Όλες οι γλώσσες μπορεί να γίνουν "εύκολες" αρκεί να έχεις διάθεση για ψάξιμο και διάβασμα.
    Γενικά, ειδικού τύπου γλώσσες είναι πιο "εύκολες" απο γενικού τύπου γλώσσες για συγκεκριμένα προβλήματα
    (πχ η SQL είναι πολύ πιο εύκολη απο την C για βάσεις δεδομένων).

    Επειδή βλέπω οτι γενικά ενδιαφέρεσαι για παιχνίδια, θα πρότεινα να ασχοληθείς με ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον συγκεκριμένο
    για παιχνίδια όπως την Godot ή την Unity τα οποία έχουν πολύ καλά step by step tutorials
    που μπορούν να σε βάλουν στο τριπάκι του προγραμματισμού ταυτόχρονα.

    Αλλα το σημαντικό είναι να έχεις χρόνο και ενδιαφέρον, χωρίς αυτά οποιαδήποτε γλώσσα θα σου φανεί βουνό.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Χρόνο έχω. Και Unity. Πάντα μπερδευόμουν με αυτήν. Χρειάζεται javascript και C++. Αρκετά καλό αυτό που μου πρότεινες θα το δοκιμάσω απλά είναι δυνατο το embedαρισμα unity παιχνιδιού σε κάποια σελίδα?

  10. #10
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Ως βάση προτείνω C, γιατί έχει μικρό συντακτικό σαν γλώσσα και γιατί μαθαίνοντάς την, ουσιαστικά μαθαίνεις πως λειτουργεί ο υπολογιστής.

    Στη συνέχεια, ανάλογα με το τι θες να ασχοληθείς, θα επιλέξεις την αντίστοιχη γλώσσα.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  11. #11
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    H C έχει να κάνει με την C++ ή είναι διαφορετική? Επίσης ερώτηση, γίνεται να χρησιμοποιήσεις python για ένα unity παιχνίδι?

  12. #12
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    H C έχει να κάνει με την C++ ή είναι διαφορετική? Επίσης ερώτηση, γίνεται να χρησιμοποιήσεις python για ένα unity παιχνίδι?
    Διαφορετική γλώσσα, αλλα μπορείς να γράψεις C και να χρησιμοποιήσεις C βιβλιοθήκες σε πρόγραμμα C++

    1) Θα λεγα αρχικά μην ασχοληθείς, εκτός αν έχεις σκοπό να το συνδυάσεις με κάποιο βιβλίο θεωρίας (λειτουργικά συστήματα, δομές δεδομένων ή whatever). Αλλιώς δύσκολα θα μάθεις πως δουλεύει ο υπολογιστής (και αν) και δεν θα βρείς τι να κάνεις με αυτήν πέρα απο παραδείγματα/θα χάσεις το ενδιαφέρον σου. Για παιχνίδια μπορείς να την συνδυάσεις με κάποια Allegro για Games αλλα κατα την γνώμη μου δεν αξίζει. Θα την λουστείς στο πανεπιστήμιο αν πας σε σχολή Ε/Υ έτσι και αλλιώς.

    2) Υπάρχει αυτό αλλα είναι απο το 2011 και επίσης όχι τσάμπα οπότε για σένα μάλλον η απάντηση είναι όχι.

  13. #13
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Δηλαδή μου λες πως είναι δύσκολη η C. Το Unity το θεωρώ το καλύτερο πρόγραμμα που δημιουργεί παιχνίδια. Δεν ξέρω το allergo που μου είπες αλλά με όσα έχω φάει τα μούρα μου μέχρι στιγμής στο unity έχω καταλήξει. Για παράδειγμα μια τρίλιζα που παίζεται με τον υπολογιστή θέλει αρκετές γνώσεις;

  14. #14
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μου λες πως είναι δύσκολη η C. Το Unity το θεωρώ το καλύτερο πρόγραμμα που δημιουργεί παιχνίδια. Δεν ξέρω το allergo που μου είπες αλλά με όσα έχω φάει τα μούρα μου μέχρι στιγμής στο unity έχω καταλήξει. Για παράδειγμα μια τρίλιζα που παίζεται με τον υπολογιστή θέλει αρκετές γνώσεις;
    Αν προσπαθείς να βάλεις non-scripted AI σε παιχνίδια, δεν ειναι απλή υπόθεση. Η τρίλιζα είναι σχετικά απλό παράδειγμα λόγω του οτι μπορείς απλά να αποθηκεύσεις κάπου τα "ταμπλώ" (σε μορφή πίνακα) και να έχεις προκαθορισμένες κινήσεις ανάλογα με το τι είναι το ταμπλώ εκείνη τη στιγμή. Γενικά όμως καλύτερα απόφυγε το προς το παρόν. Έχει αρκετή θεωρία απο πίσω.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Και που να κατευθυνθω;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-18, 23:54
  2. Vdsl router ποιο και γιατί?
    Από fits79 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 149
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-18, 03:03
  3. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-18, 17:16
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 15:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας