Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Question
    Γεια σας.
    Έχω εναν ξεχασμένο υπολογιστή windows και σκέφτομαι να τον αξιοποιήσω στο θέμα της τηλεπικοινωνίας.
    Αυτό που βασικά θέλω ειναι να τον συνδέσω στην τηλεφωνική γραμμή και όλες τις εισερχόμενες/εξερχόμενες κλήσεις να τις περνάω μέσα απο τον υπολογιστή με σκοπό:

    1. Να φιλτράρω τις εισερχόμενες (βάσει Caller ID) που δεχόμαστε στις παραδοσιακές τηλεφωνικές συσκευές του σπιτιού και να μπλοκάρω διαφημιστικά γιατί απ'οτι κατάλαβα δεν ελέγχουν το μητρώο 11.
    2. Να μπορώ να συνδέομαι απο το κινητό με voip και να δέχομαι/κάνω κλήσεις μέσω του σταθερού
    3. Να μπορώ να στέλνω και να δέχομαι fax μέσω του σταθερού τηλεφώνου (όταν ενεργοποιώ το fax)
    4. Επειδή έχω λογαριασμό στο discountcalling, εαν γινεται με κάποιο τρόπο, να δρομολογούνται συγκεκριμένες κλήσεις εκεί
    5. Να μπορώ να έχω εισερχόμενες/εξερχόμενες κλήσεις απο το yuboto νουμερο που εχω
    6. Ενδοεπικοινωνία μεταξύ των συνδεδεμένων (μέσω voip) συσκευών (πχ κινητά των μελών της οικογένειας)

    Κάτι τέτοιο είναι εφικτό; Με ποιά διανομή;
    Φαντάζομαι θα πρέπει να πάρω κάποια PCI κάρτα που να έχει τουλάχιστον μια υποδοχή τηλεφώνου PSTN για το σταθερό (θα χρειαστώ και δεύτερη που θα συνδέονται οι pstn τηλεφωνικές συσκευές; ). Τι κόστος έχουν αυτές;

    Έψαξα στο asterisk.org αλλά παρατήρησα πως για κάτι τέτοιο το κόστος βγαινει στα 400+€ και μου φαινεται πως δεν έψαξα καλα.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsluser1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας.
    Έχω εναν ξεχασμένο υπολογιστή windows και σκέφτομαι να τον αξιοποιήσω στο θέμα της τηλεπικοινωνίας.
    Αυτό που βασικά θέλω ειναι να τον συνδέσω στην τηλεφωνική γραμμή και όλες τις εισερχόμενες/εξερχόμενες κλήσεις να τις περνάω μέσα απο τον υπολογιστή με σκοπό:

    1. Να φιλτράρω τις εισερχόμενες (βάσει Caller ID) που δεχόμαστε στις παραδοσιακές τηλεφωνικές συσκευές του σπιτιού και να μπλοκάρω διαφημιστικά γιατί απ'οτι κατάλαβα δεν ελέγχουν το μητρώο 11.
    2. Να μπορώ να συνδέομαι απο το κινητό με voip και να δέχομαι/κάνω κλήσεις μέσω του σταθερού
    3. Να μπορώ να στέλνω και να δέχομαι fax μέσω του σταθερού τηλεφώνου (όταν ενεργοποιώ το fax)
    4. Επειδή έχω λογαριασμό στο discountcalling, εαν γινεται με κάποιο τρόπο, να δρομολογούνται συγκεκριμένες κλήσεις εκεί
    5. Να μπορώ να έχω εισερχόμενες/εξερχόμενες κλήσεις απο το yuboto νουμερο που εχω
    6. Ενδοεπικοινωνία μεταξύ των συνδεδεμένων (μέσω voip) συσκευών (πχ κινητά των μελών της οικογένειας)

    Κάτι τέτοιο είναι εφικτό; Με ποιά διανομή;
    Φαντάζομαι θα πρέπει να πάρω κάποια PCI κάρτα που να έχει τουλάχιστον μια υποδοχή τηλεφώνου PSTN για το σταθερό (θα χρειαστώ και δεύτερη που θα συνδέονται οι pstn τηλεφωνικές συσκευές; ). Τι κόστος έχουν αυτές;

    Έψαξα στο asterisk.org αλλά παρατήρησα πως για κάτι τέτοιο το κόστος βγαινει στα 400+€ και μου φαινεται πως δεν έψαξα καλα.

    !) Ναι γίνετε μέσου του Blacklist module που έχει το freepbx.
    2) Με χρήση του openvpn (ή όποιο άλλο vpn έχεις σε λειτουργία) και της εφαρμογής CsipSimple (μαζί με το codec pack) είτε μέσου wifi έκτος οικίας, είτε μέσου 3/4g. Εντός οικίας δεν χρειάζεται το vpn.
    3) με χρήση του hylafax + iaxmodem γίνετε
    4) Αρκεί να έχουν sip ρυθμίσεις για asterix/freepbx και στην συνέχεια κάνεις ότι θέλεις μέσου των outbound routes του freepbx
    5) Ναι
    6) Ναι

    Τώρα για την σύνδεση της pstn έχεις τις εξής επιλογές.
    1) Μέσου κάρτας με μια θύρα FXO (κόκκινο module) Openvox, Digium
    2) Με χρήση ενός Grandstream HandyTone 503

    Αν θέλεις να κρατήσεις μερικά αναλογικά εσωτερικά θα χρειαστείς είτε επιπλέων θύρες FXS (πράσινα modules) στην αναλογική κάρτα είτε ένα FXS gateway σαν αυτά που έχει η Grandstream

    Για διανομές είναι
    1) FreePBX Distro που δεν έχει ενσωματωμένο fax (μπαίνει μετά με βάση των οδηγιών από αυτό το post στο freepbx forum)
    2) Issabel που είναι η συνέχεια του παλιού elastix πριν εξαγοραστεί από την 3cx.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Με το Linksys PAP2 μπορεί να γινει δουλειά αντί του grandstream ή openvox, digium (που είναι ολιγον τσουχτερά στις τιμές);

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ΡΑΡ2 έχει 2 θύρες FXS. Είναι για να συνδέσεις απλές τηλεφωνικές γραμμές στο ΡΒΧ.
    Για FXO οι λύσεις είναι αυτές που σου έδωσε ο kronos911 και μερικές άλλες, αλλά στα ίδια περίπου κόστη (ή και παραπάνω).
    Το ότι είναι VoIP ένα ΡΒΧ δεν σημαίνει ότι είναι και φθηνός ο εξοπλισμός, ειδικά αν μιλάμε για PSTN γραμμή.
    Η φθηνότερη λύση είναι η χρήση ενός Fritz που μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο σε καλή τιμή στο eBay. Σου κάνει οποιοδήποτε από το 7170 και πάνω (ή το 7140 με περασμένο το firmware του 7170).

    Ιδανική περίπτωση είναι αν ήταν η γραμμή σου VoIP και καλύτερα του ΟΤΕ, όπου έχοντας τον κωδικό την βάζεις στο ΡΒΧ κι έχεις να κάνει μόνο με ΙΡ συσκευές ή εφαρμογές και με ΑΤΑ (π.χ. ΡΑΡ2) για τα απλά τηλέφωνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Στην παρούσα φάση δυστυχώς δεν μου επιτρέπουν τα οικονομικά να κάνω αγορά κάρτας ή έστω του grandstream οπότε έχω ένα εναλλακτικό σενάριο να ρωτήσω.
    Πχ εαν στήσω στον υπολογιστή το FreePBX Distro (τυχαία το διάλεξα) θα μπορώ να δημιουργήσω μια λίστα απο εσωτερικά νούμερα τα οποία θα αντιστοιχούν στα πραγματικά σταθερά και κινητά δικών μου ατόμων
    ωστε με μια εφαρμογή σαν το voiber ή acrobits για ios/android να συνδέονται στο asterisk μου σπίτι κ να κάνουν εσωτερικές κλήσεις;

    Και πιο συγκεκριμένα, να ορίσω μια λίστα που αντί για
    #1 ->κλήση προς σταθερό σπιτιού
    #2 -> κλήση προς κινητό συγκενή
    #3 -> κλήση προς κινητό φίλου
    #4 -> κλήση προς κινητό φίλης

    να έχω

    #697x xxx xxx -> κλήση προς κινητό φίλου (η κλήση γινεται εσωτερικά voip)
    #210 xxxxxxx -> κλήση προς σταθερό σπιτιού (η κλήση γίνεται εσωτερικά voip)

    με τον τρόπο αυτό δεν θα χρειάζεται ο άλλος να θυμάται ποιό εσωτερικό νουμερό αντιστοιχεί πχ σ εμένα διότι το εσωτερικό νουμερο θα ειναι ίδιο με το κινητό μου (ή το σταθερό) και οι κλήσεις θα δρομολογούνται πάντα εσωτερικά. Αρκεί βέβαια ο άλλος να έχει σύνδεση στο ιντερνετ και σύνδεση/πρόσβαση στο asterisk μου.

    Κάτι τέτοιο είναι εφικτό φαντάζομαι, πως μπορώ να το υλοποιήσω;

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν μπορείς να δημιουργήσεις extension στο ΡΒΧ, όσες και οι συσκευές των φίλων και συγγενών που θέλεις και να δουλέψεις όπως το σκέφτεσαι.
    Όμως η αντιστοίχηση πρέπει να γίνει στην εφαρμογή του κινητού κάθε χρήστη, διαφορετικά όταν αυτός καλεί το π.χ. 697xxxxxxx η συσκευή του δεν θα γνωρίζει τι θέλει να κάνει και απόλυτα φυσικά θα την δρομολογεί προς το δίκτυο του παρόχου του.

    Έστω ότι θέλουμε εμείς οι 2 να έχουμε εσωτερική επικοινωνία μέσω του ΡΒΧ.
    α. Δημιουργείς 2 extension 301 και 302 (τα νούμερα είναι τυχαία και μπορεί να είναι όποια θέλεις).
    β. Στις συσκευές μας πρέπει να αντιστοιχήσει ο καθένας τον αριθμό κλήσης του καθενός με το αντίστοιχο extension. Το ευκολότερο είναι μέσα στην εφαρμογή επαφών του κινητού να εισάγεις το δικό μου extension ως επιπλέον αριθμό κλήσης στην υπάρχουσα επαφή.
    γ. Επιλέγεις λοιπόν από την επαφή το 302 και μέσω του διαδικτύου καλείς το κινητό μου.
    δ. Απαραίτητη προϋπόθεση, το ΡΒΧ και τα 2 κινητά μας να έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο και οι εφαρμογές μας να έχουν γίνει register στον server. Για να γίνει αυτό πρέπει και οι δυο μας να γνωρίζουμε την ΙΡ του server, οπότε θέλουμε σε αυτόν κάποια DDNS υπηρεσία, το hostname της οποίας θα το δηλώσουμε στην εφαρμογή του κινητού.

    Επίσης από την στιγμή που οι server είναι ανοικτός στο διαδίκτυο, χρειάζεται προστασία και ισχυρούς κωδικούς και μακράν η καλύτερη λύση είναι μέσω VPN.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Με παραξενεύει αυτό που λες με το extension διότι εαν η εφαρμογή voiber ή acrobits στο κινητό έχει κάνει register στον server μου, είναι ενεργή κ καλέσω πληκτρολογώντας οποιοδήποτε νούμερο (είτε πχ το 301 είτε το 699 xxxxxxx)
    αυτό δεν θα δρομολογηθεί στο freePBX κατευθείαν και μετά αυτό θα αναλάβει χρέη "dns" να καταλάβει σε ποιόν χρήστη αντιστοιχεί το νούμερο αυτο; Αν δεν το "καταλάβει" τότε θα βγάζει ήχο/μήνυμα λάθους.
    Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου... ίσως να κάνω λάθος

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν πληκτρολογήσεις το 301, η εφαρμογή καταλαβαίνει ότι θέλεις να κάνεις κλήση στο RBX με το οποίο έχει συνδεθεί.
    Αν πληκτρολογήσεις το 699xxxxxxx, η εφαρμογή καταλαβαίνει ότι θέλεις να κάνεις κλήση στο δίκτυο του παρόχου με το οποίο έχει συνδεθεί η συσκευή.
    Η όποια εφαρμογή είναι χαζή και δεν γνωρίζει με ποιον θέλεις να επικοινωνήσεις. Απλά ανάλογα τον καλούμενο αριθμό, επιλέγει την σύνδεση για την κλήση.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Παλιά υπήρχε μια σελίδα που δημιουργούσες λογαριασμό δωρεάν κ σου έδινε νούμερο (extension) οπου μπορούσες να επικοινωνείς με άλλους εγγεγραμμένους χρήστες, καλώντας τους στα αντίστοιχα νουμερα (πχ 2007, 3194) μέσω softphone ή οτιδήποτε άλλο μπορουσε να συνδεθεί στον sip server τους (asterisk).
    Το είχα δοκιμάσει και όποτε καλούσα σε κινητό ή σταθερό απλά τερματιζόταν η κλήση, δεν το γυρνουσε στο gsm η εφαρμογή.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ναι θα δουλέψει έτσι όπως λες, αν εσύ κάνεις register και έχεις ένα τουλάχιστον trunk θα μπορείς πατώντας 301 να καλέσεις το δεκαψήφιο που θες.

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν θέλει αυτό αλλά το ανάποδο. Πληκτρολογώντας στο κινητό τον 10ψήφιο, να κάνει κλήση στο 3ψήφιο extension του ΡΒΧ και όχι στο GSM δίκτυο του παρόχου.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Δηλαδή το extension δεν μπορεί εξ αρχής να ειναι το 10ψήφιο κινητό ή σταθερό;
    Όπως πχ με viber ή whatsapp που δηλώνεις το κινητό.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, δεν δουλεύει με τον ίδιο τρόπο. Είναι διαφορετικές υπηρεσίες και πρωτόκολλα, άσχετα αν όλα αναφέρονται ως VoIP.
    Αν σ' ενδιαφέρει η δωρεάν επικοινωνία με το μικρότερο κόστος, κάντε χρήση Viber ή σχετικής υπηρεσίας.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-21, 17:57
  2. Tutorial Asterisk
    Από daras στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-18, 20:48
  3. SIP SIMPLE Instant messaging - asterisk 13 - freepbx
    Από codezero στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-17, 20:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας