Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Μηνύματα
    450
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    27(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με έξι λέξεις "καμία επιπρόσθετη αξία για το SEO".

    Η μόνη αξία που έχουν είναι να βρεις κάποιο όνομα που δεν είναι διαθέσιμο σε .gr
    Ήρθε πάλι ο χειμώνας στην καρδιά σου,
    ένα σύννεφο που έφερε βροχή,
    μα όταν βλέπεις καλοκαίρια στα όνειρά σου,
    θα 'ναι οι μέρες που περάσαμε μαζί...
    =======================
    Κίνηση φοιτητών & νέων για την Ευρώπη: www.aegee.org

  2. #17
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatos_fc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έξι λέξεις "καμία επιπρόσθετη αξία για το SEO".

    Η μόνη αξία που έχουν είναι να βρεις κάποιο όνομα που δεν είναι διαθέσιμο σε .gr
    Ναι δεν λεω οτι το tv.gr για παραδειγμα ή το tv.ελ θα εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα λογω ονοματος μεταξυ τους , αλλα το tv.gr προφανως θα ειναι πιασμενο ... ενω το αλλο ειναι αχαρτογραφητο πεδιο.

    Αν το ονομα του url παιζει ρολο στις αναζητησεις απο ανθρωπους και μηχανες , τοτε πιστευω εχει σημασια.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    €100/έτος χαράτσι σε κάθε καταχωρητή domain ανεξαρτήτως πόσα .GR domains έχει ή €100/έτος ανά domain; ελπίζω το 1ο, διαφορετικά θα το μετακυλίσουν στους πελάτες...
    Ανά καταχωρητή. Φαντάζομαι δεν θέλουν να εισπράξουν, θέλουν να 'κλείσουν' κάποιοι καταχωρητές-φαντάσματα. Π.χ. είμαι εγώ ντεμέκ designer, έχω 10 πελάτες όλους κι όλους, τους βάζω να πάρουν από μένα και domain και το παίζω καταχωρητής. Επειδή είμαι όμως μικρός, για θέματα domain δεν είμαι ικανός ούτε να γνωρίζω πέντε περιπτώσεις πώς αντιμετωπίζονται, ούτε υποστήριξη μπορώ να παρέχω, ούτε στην ουσία παρέχω προστασία στον πελάτη για το domain του. Καλά θα κάνουν. Για όποιον θέλει, οι σοβαροί καταχωρητές δέχονται μεταπωλητές και το μοντέλο δουλεύει μια χαρά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε φίλε, επιτέλους .ελ domains! Είναι μεγάλα τρολ οι τύποι της ΕΕΤΤ - Θα με κάνουν σίγουρα να ανεβάσω κανένα troll landing page σε φάση http://ταόπλατων.ελ ή http://διαστημόπλοιατων.ελ ή http://αστρικήτεχνολογίατων.ελ γιατί για οποιαδήποτε νορμάλ χρήση προφανώς δε συζητάμε, έτσι ( Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC )
    Είχαν αναφερθεί κάποια (ακόμα πιο) ωραία παραδείγματα όταν είχε πρωτοανακοινωθεί, αλλά δεν βρίσκω το thread

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gatos_fc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έξι λέξεις "καμία επιπρόσθετη αξία για το SEO".

    Η μόνη αξία που έχουν είναι να βρεις κάποιο όνομα που δεν είναι διαθέσιμο σε .gr
    Είναι ένας τρόπος να θέλουν να έχουν κάποια επιπλέον έσοδα. Προσωπικά, νομίζω πως είναι τσάμπα ο κόπος. Τόσα χρόνια μετά, καμία σοβαρή εταιρεία δεν ξέρω να έχει ούτε ελληνικά domains (όνομα.gr), ούτε com.gr, ούτε gr.co, ούτε τόσες άλλες προσπάθειες που έγιναν. Είναι λίγο νωρίς, αλλά νομίζω πως θα πάνε άπατα και τα περίφημα domains νέας γενιάς, τύπου .club, .london, .otinanai. Για να πάει καλά ένα νέο tld θα πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος από πίσω και μέχρι στιγμής αυτό δεν έχει συμβεί.
    hnesne

  4. #19
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Θα πάει τόσο καλά το .ελ όσο πήγαν και τα domain με Ελληνικούς χαρακτήρες!

  5. #20
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανά καταχωρητή. Φαντάζομαι δεν θέλουν να εισπράξουν, θέλουν να 'κλείσουν' κάποιοι καταχωρητές-φαντάσματα. Π.χ. είμαι εγώ ντεμέκ designer, έχω 10 πελάτες όλους κι όλους, τους βάζω να πάρουν από μένα και domain και το παίζω καταχωρητής. Επειδή είμαι όμως μικρός, για θέματα domain δεν είμαι ικανός ούτε να γνωρίζω πέντε περιπτώσεις πώς αντιμετωπίζονται, ούτε υποστήριξη μπορώ να παρέχω, ούτε στην ουσία παρέχω προστασία στον πελάτη για το domain του. Καλά θα κάνουν. Για όποιον θέλει, οι σοβαροί καταχωρητές δέχονται μεταπωλητές και το μοντέλο δουλεύει μια χαρά.



    Είχαν αναφερθεί κάποια (ακόμα πιο) ωραία παραδείγματα όταν είχε πρωτοανακοινωθεί, αλλά δεν βρίσκω το thread



    Είναι ένας τρόπος να θέλουν να έχουν κάποια επιπλέον έσοδα. Προσωπικά, νομίζω πως είναι τσάμπα ο κόπος. Τόσα χρόνια μετά, καμία σοβαρή εταιρεία δεν ξέρω να έχει ούτε ελληνικά domains (όνομα.gr), ούτε com.gr, ούτε gr.co, ούτε τόσες άλλες προσπάθειες που έγιναν. Είναι λίγο νωρίς, αλλά νομίζω πως θα πάνε άπατα και τα περίφημα domains νέας γενιάς, τύπου .club, .london, .otinanai. Για να πάει καλά ένα νέο tld θα πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος από πίσω και μέχρι στιγμής αυτό δεν έχει συμβεί.
    Τα .otinanai δεν θα πάνε άσχημα απλά κάποια θα πάνε περισσότερο καλά από άλλα. Π.χ. τα .app ή .game που ακόμα δεν έχουν βγει διαθέσιμα, αποκλείεται να μην πάνε καλά, και όχι μόνο, σαφώς βέβαια δεν θα είναι όλα ίδια. Ως τώρα πιο αστείο είναι το .rich που αν θυμάμαι καλά έχει actual wholesale price κανά διχίλιαρο respect σε όποιον το σκέφτηκε!
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  6. #21
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Περιοχή
    Rodos
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    Fritzbox 7590AX
    SNR / Attn
    (dB) / 1,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν είναι φτηνό μπορεί να πάρω το καλ.ελ

  7. #22
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανά καταχωρητή. Φαντάζομαι δεν θέλουν να εισπράξουν, θέλουν να 'κλείσουν' κάποιοι καταχωρητές-φαντάσματα. Π.χ. είμαι εγώ ντεμέκ designer, έχω 10 πελάτες όλους κι όλους, τους βάζω να πάρουν από μένα και domain και το παίζω καταχωρητής. Επειδή είμαι όμως μικρός, για θέματα domain δεν είμαι ικανός ούτε να γνωρίζω πέντε περιπτώσεις πώς αντιμετωπίζονται, ούτε υποστήριξη μπορώ να παρέχω, ούτε στην ουσία παρέχω προστασία στον πελάτη για το domain του. Καλά θα κάνουν. Για όποιον θέλει, οι σοβαροί καταχωρητές δέχονται μεταπωλητές και το μοντέλο δουλεύει μια χαρά.
    Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος. Στην διαβούλευση που έγινε το Νοέμβριο του 2017 και αναρτήθηκαν σε αυτό το site οι παρατηρήσεις των καταχωρητών, διαμαρτύρονταν οι μικροί που έχουν 30-80 domain κατοχυρωμένα (π.χ. https://kapaweb.gr ή https://stinpriza.org), ότι θα κλείσουν. Μάλιστα αρχικά η ΕΕΤΤ είχε προτείνει επιβάρυνση 600€ ανα καταχωρητή. Ένας μάλιστα που πήρε μέρος στη διαβούλευση ανέφερε:
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Οι καταχωρητές με μικρό αριθμό καταχωρουμένων ονομάτων θα διαγραφούν από το μητρώο, επειδή το κόστος παραμονής τους θα είναι ίσο ή μεγαλύτερο από το οποιοδήποτε κέρδος τους από αυτή τη δραστηριότητα. Για να είναι σε θέση ένας καταχωρητής να πληρώνει την προτεινόμενη οικονομική επιβάρυνση, θα πρέπει να έχει σχετικά μεγάλο αριθμό καταχωρουμένων ονομάτων. Ας δούμε τα νούμερα…

    Η ΕΕΤΤ χρεώνει το ελληνικό ccTLD προς 12,5€ ανά δύο έτη, ενώ το μέσο κόστος λιανικής είναι γύρω στα 20€ + ΦΠΑ. Αν από τα 7,5€ της διαφοράς, αφαιρέσουμε ένα 40% φόρους και λειτουργικά έξοδα, απομένει το ποσό των 4,5€. Για να έχει κέρδος ένας καταχωρητής, θα πρέπει να καταχωρεί τουλάχιστο 133 ονόματα ανά διετία (600€ προτεινόμενη οικονομική επιβάρυνση/ 4,5 όφελος καταχωρητή). Στην πράξη, ο αριθμός αυτός θα πρέπει να είναι ο διπλάσιος ή και τριπλάσιος για να έχει οικονομικό κίνητρο ο καταχωρητής.

    Ελλείψει επίσημων στατιστικών στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ σε σχέση με το πλήθος των καταχωρημένων ονομάτων .gr, θα βασιστώ σε στοιχεία τρίτων. Το πλήθος των καταχωρημένων ονομάτων χώρου .gr είναι γύρω στις 380.000. Δεδομένου του μικρού αριθμού των καταχωρημένων ονομάτων .gr σε σχέση με άλλα TLDs και με υπολογισμούς εκτίμησης και μόνο, το 80% των εκχωρημένων ονομάτων εξυπηρετείται από τους 5-10 μεγαλύτερους καταχωρητές.

    Το ελληνικό μητρώο έχει 466 εγγεγραμμένους καταχωρητές που μοιράζονται τα υπόλοιπα 76.000 ονόματα. Διαιρώντας τον αριθμό των ονομάτων με τους καταχωρητές, υπολογίζουμε κατά προσέγγιση πως κάθε καταχωρητής, πλην των μεγάλων, καταχωρεί γύρω στα 168 ονόματα ανά δύο έτη. Δηλαδή ασφυκτικά κοντά στο όριο των 133 ονομάτων για να μη λειτουργεί με ζημία, μετά την επιβολή της πρόσθετης οικονομικής επιβάρυνσης που προτείνει η ΕΕΤΤ.

    Παρότι οι παραπάνω υπολογισμοί είναι κατά προσέγγιση και σίγουρα παρεκκλίνουν από τα πραγματικά νούμερα, θεωρώ πως είναι λογικό κι αναμενόμενο να διαγραφεί μεγάλο μέρος των ενεργών καταχωρητών, μετά την επιβολή της πρόσθετης οικονομικής επιβάρυνσης από την ΕΕΤΤ. Κατά την αντίληψή μου είναι σαφές, πως η υλοποίηση αυτής η της πρότασης, θα μειώσει δραστικά τον αριθμό των καταχωρητών, κάτι που θα περιορίσει τον ανταγωνισμό στην ελληνική αγορά, δίνοντας ισχυρό κίνητρο για τιμολογιακές «συμπτώσεις» μεταξύ των λίγων παικτών που θα απομείνουν, φαινόμενο ανάλογο με αυτό που παρατηρείται στην κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 27-03-18 στις 16:07.

  8. #23
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν περίμενα τα νούμερα να είναι τόσο χαμηλά, ακούγονται όμως λογικά. Πέρα από το ανύπαρκτο κέρδος, εξήγησα και παραπάνω για ποιους άλλους λόγους δεν θεωρώ καλή ιδέα να είναι κάποιος καταχωρητής με 100 ή 200 domain, θα έλεγα ότι και 500 λίγα είναι.
    hnesne

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-17, 16:54
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-17, 12:26
  3. Πρόβλημα με cosmote.gr
    Από matelas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-17, 14:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας