Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Για usb wireless συσκευή, εάν έχει γίνει σε w7 μία μαντάρα, και ο driver και το third-party s/w της εταιρίας της συσκευής, αν και έχουν
    απεγκατασταθεί, αλλά κάτι έχει κολλήσει μέσα στο λειτουργκικό (registry ή δεν ξέρω που αλλού), και τώρα, συνδέοντας σε όλες τις θύρες,
    η συσκευή δεν αναγνωρίζεται πουθενά, ποιό s/w θα συστήνατε που θα έκανε ένα εξαιρετικό σκούπισμα σε υπολείμματα driver+s/w, για
    να μπορείς να ξεκινήσεις από την αρχή?

    Η συσκευή σε άλλο λειτουργικό παίζει κανονικά.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα προγράμματα που κυκλοφορούν και υπόσχονται καθαρισμούς, κ.λ.π. μπορεί να σου κάνουν μεγαλύτερο κακό, κάνε επαναφορά συστήματος ή Aναβάθμιση των Windows.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.892
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το
    Κώδικας:
    pnputil -e
    (σε γραμμή εντολών με δικαιώματα διαχειριστή) μήπως εμφανίζει ακόμα τον driver;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα προγράμματα που κυκλοφορούν και υπόσχονται καθαρισμούς, κ.λ.π. μπορεί να σου κάνουν μεγαλύτερο κακό
    Συμφωνώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το
    Κώδικας:
    pnputil -e
    (σε γραμμή εντολών με δικαιώματα διαχειριστή) μήπως εμφανίζει ακόμα τον driver;
    Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

    Λίγο παραπάνω απασχολημένος χθες, σήμερα είδα τις απαντήσεις.
    Χθες, λοιπόν, αυτά που έκανα, και μπόρεσα και πάλι να κάνω τα windows 7 να δουν τη συσκευή, και να ξαναβάλω driver, είναι τα εξής:

    -εγκατάσταση Revo Uninstaller Pro (όχι πως περίμενα και πολλά από αυτό - απλά, επειδή το έχω δουλέψει και καθαρίζει κάτι υπολείμματα αρχείων + registry)
    -στη συνέχεια safe mode
    -απεγκατάσταση μέσω Rave Uninstaller σε safe mode

    Να δώσω μερικά στοιχεία που ίσως βοηθήσουν.

    Το πρόβλημα είναι πως ο driver πιάνει, δουλεύει το usb κανονικά (χωρίς να ζητήσει η εγκατάσταση restart), αλλά με την πρώτη επανεκκίνηση, χτυπάει BSOD, και από κει και πέρα δεν δουλεύει και θέλει απεγκατάσταση και φτου απ' την αρχή (όλα αυτά σε 7) :


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20180327_165603.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  798,6 KB 
ID: 192556


    Πρόκειται για το TP-Link TL-WN822EN(EU) Ver:5.0
    Το ver 5, απ' ότι είδα στο site της TP-Link έχει να κάνει με Ελλάδα
    Στο site με τους drivers, έχει 1 αρχείο για win και 2 για Mac. Αυτό των Win που κατέβασα, είναι το ίδιο με αυτό του cd της συσκευασίας.
    Το μεγάλο κακό είναι πως είναι ένα .exe αρχείο που περιέχει όλους τους drivers + util για διαχείριση wifi, και να κάνεις χρήση τού WPS key που έχει.

    Το αρχείο-driver, λοιπόν, ΔΥΣΤΥΧΩΣ:

    α. Δεν έχει folders με ξεχωριστούς drivers για κάθε λειτουργικό για manually εγκατάσταση.
    β. Το util δεν δουλεύει!!! Είναι χάλια. Ίσως αυτό να μου δημιουργεί και το πρόβλημα.

    Απ' όλα που είδα (και θα σας πω) πάει το μυαλό μου πως σχετικά με το v5 μάλλον δεν έχει κατασκευαστεί σωστός driver για 7 ή κάτι παίζει με το util (όπως προανέφερα). Το κάνει εγκατάσταση αλλά, όταν το τρέχω, δεν βρίσκει το usb wi-fi. Ενώ τα Windows το βρίσκουν.

    Από την άλλη, βάζω στο pc τον δίσκο με τα 8.1, το κάνω εγκατάσταση (σε καμία περίπτωση το util - άσε μην τρέχω καί στα 8.1 με BSOD), και εδώ δουλεύει κανονικότατα. Καί εάν κάνω επανεκκινήσεις, και τα πάντα.

    Δεν ξέρω. Απ' όσο έψαξα στο internet για ξεχωριστούς drivers με .inf αρχεία για manual εγκαταστάσεις, αυτό που μου κάνει ΜΕΓΑΛΗ εντύπωση είναι πως πουθενά δεν βρήκα για Windows 7 για έκδοση v5 τού USB wireless. Όλοι οι drivers σταματάνε στο v4. Έχουν κάνει καμία πατάτα στο συνδυασμό w7-v5? Ή την πατατιά την κάνει το util? Τώρα, προσπαθώντας να κάνω απεγκατάσταση το util μόνο του δεν γίνεται. Το έχουν πακέτο. Εάν πας είτε μέσω control panel/programs and feautures είτε μέσω π.χ. revo uninstaller, βρίσκεις μόνο ένα TP-Link Wireless, το οποίο τα απεγκαθιστά καί τα δύο. Τί έχουν κάνει οι άνθρωποι???? !!!!!


    Πάντως, αυτό που βλέπεται καί στην εικόνα (rtwlanu.sys 0x00000050), απ' όσο έψαξα και γω, εκτός από τα κλασικά φταίει η RAM, και μπλα μπλα μπλα, το πιό πιθανό είναι ή faulty hardware ή damaged driver. Το γεγονός, όμως, ότι παίζει κανονικά στο δίσκο με τα 8.1, μου απορρίπτει το faulty h/w, και πως μαλλον φταίει ή το ότι ο driver των 7 για v5 δεν έχει κατασκευαστεί σωστά ή κάτι παίζει με το util για το WPS key. Δεν ξέρω - εφόσον στο cd δεν υπάρχουν o/s folders για να πάω manually την εγκατάσταση τού driver, μπορεί με αυτό το .exe να μπαίνει driver για έκδοση <=4. Οπότε, χτυπάει.

    Τέλος, να πω πως, στον υπολογιστή έχω καί μία pci wireless. Θα έλεγα μήπως εκεί γίνεται το conflict, αλλά και πάλι αυτό το απορρίπτει το ότι σε Windows 8, όλα ok καί με αυτήν την κάρτα pci επάνω.

    ps Ο δίσκος με τα 7 και το λειτουργικό είναι απολύτως εντάξει. Χωρίς το usb, τόσον καιρό που τον έχω, δεν έχει δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #5
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9940/940
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Tplink vr600
    SNR / Attn
    8.7(dB) / 27(dB)
    εγω θα χρησημοποιουσα το ccleaner
    Ιωακειμ

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    pnputil -e

    Δεν έχει στη λίστα κάτι σε TP-Link
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-18, 21:30
  2. Μητρική KN9(NF-MCP55 series) και drivers.
    Από goku στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-18, 18:04
  3. Πρόβλημα με το network Ethernet driver στα Windows 8.1
    Από chris1975 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-18, 19:42
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-17, 11:14
  5. Ολικό φορμάτ και κλωνοποίηση δίσκου
    Από whatsup στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-17, 11:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας