Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2003
    Περιοχή
    Patras
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλημέρα,

    Διαβάζω σήμερα τον πρόσφατο λογαριασμό του ΟΤΕ για το τελευταίο δίμηνο και ο λογαριασμός ξεκινάει με ένα ολοσέλιδο όπου αναφέρει ότι επέλεξα να αλλάξω το πρόγραμμα που είχα (HOME Double Play 24 M) σε COSMOTE Double Play Fiber 30 M.
    Αναφέρει ημερομηνία (μέσα στον Φεβρουάριο) και προφανώς το νούμερο του σταθερού μου και ιστορίες για το πώς πιστώθηκε το πάγιο του περασμένου προγράμματος κλπ κλπ

    Το θέμα είναι ότι εγώ ουδέποτε συμφώνησα σε κάτι τέτοιο (η γραμμή είναι στο όνομά μου) και ούτε κανείς στο σπίτι συμφώνησε σε τέτοια αλλαγή -- ας πούμε από τηλεφώνημα, εγώ λείπω αρκετό καιρό από το σπίτι λόγω δουλειάς --. Όλοι τους είναι δασκαλεμένοι να λένε όχι ή να τερματίζουν την κλήση σε τέτοιες "προσφορές" απο τον οποιοδήποτε ή στην χειρότερη να δίνουν το νούμερο του κινητού μου για να επικοινωνήσουν μαζί μου.

    Επόμενο είναι βέβαια ο λογαριασμός είναι αφύσικα (σε σχέση με τα προηγούμενα δεδομένα) φουσκωμένος.

    Δεν είναι η πρώτη φορά που ο ΟΤΕ κάνει ένα παρόμοιο σφάλμα με τον λογαριασμό του σταθερού μου. Έχει γίνει και στο παρελθόν πριν περίπου 3 χρόνια, και τότε με βασάνισαν για εβδομάδες μέχρι να αναιρέσουν την αλλαγή -- επέμεναν ότι έγινε συμφωνία, πιθανότατα από τηλεφώνημα (χωρίς να μου προσφέρουν άλλες αποδείξεις και χωρίς φυσικά να έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο από τηλεφώνημα).

    Αναφέρω το περιστατικό -- πριν να επικοινωνήσω με το τμήμα λογαριασμών τους, το οποίο σκοπεύω να κάνω -- για δύο λόγους:
    1. Να δω αν έχει κανείς κάποια παρόμοια πρόσφατη εμπειρία -- γιατί διαβάζω για παραπλανητικά marketing τηλεφωνήματα.
    2. Κάποια συμβουλή για το πώς μπορεί κανείς να το χειριστεί αυτό αποφεύγοντας μεγάλη ταλαιπωρία.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    θα πρεπει να καλεσεις τμημα λογαριασμων για να σου πουν, αν υπαρχει καποια επιβαρυνση, η αν ειναι αναβαθμιση υπηρεσιων στην ιδια η χαμηλοτερη τιμη με αυτη που πληρωνες.
    αν υπαρχει επιβαρυνση μπορεις να αμφισβητησεις το συμβολαιο εφοσον δεν εγινε

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stroggoff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Διαβάζω σήμερα τον πρόσφατο λογαριασμό του ΟΤΕ για το τελευταίο δίμηνο και ο λογαριασμός ξεκινάει με ένα ολοσέλιδο όπου αναφέρει ότι επέλεξα να αλλάξω το πρόγραμμα που είχα (HOME Double Play 24 M) σε COSMOTE Double Play Fiber 30 M.
    Αναφέρει ημερομηνία (μέσα στον Φεβρουάριο) και προφανώς το νούμερο του σταθερού μου και ιστορίες για το πώς πιστώθηκε το πάγιο του περασμένου προγράμματος κλπ κλπ

    Το θέμα είναι ότι εγώ ουδέποτε συμφώνησα σε κάτι τέτοιο (η γραμμή είναι στο όνομά μου) και ούτε κανείς στο σπίτι συμφώνησε σε τέτοια αλλαγή -- ας πούμε από τηλεφώνημα, εγώ λείπω αρκετό καιρό από το σπίτι λόγω δουλειάς --. Όλοι τους είναι δασκαλεμένοι να λένε όχι ή να τερματίζουν την κλήση σε τέτοιες "προσφορές" απο τον οποιοδήποτε ή στην χειρότερη να δίνουν το νούμερο του κινητού μου για να επικοινωνήσουν μαζί μου.

    Επόμενο είναι βέβαια ο λογαριασμός είναι αφύσικα (σε σχέση με τα προηγούμενα δεδομένα) φουσκωμένος.

    Δεν είναι η πρώτη φορά που ο ΟΤΕ κάνει ένα παρόμοιο σφάλμα με τον λογαριασμό του σταθερού μου. Έχει γίνει και στο παρελθόν πριν περίπου 3 χρόνια, και τότε με βασάνισαν για εβδομάδες μέχρι να αναιρέσουν την αλλαγή -- επέμεναν ότι έγινε συμφωνία, πιθανότατα από τηλεφώνημα (χωρίς να μου προσφέρουν άλλες αποδείξεις και χωρίς φυσικά να έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο από τηλεφώνημα).

    Αναφέρω το περιστατικό -- πριν να επικοινωνήσω με το τμήμα λογαριασμών τους, το οποίο σκοπεύω να κάνω -- για δύο λόγους:
    1. Να δω αν έχει κανείς κάποια παρόμοια πρόσφατη εμπειρία -- γιατί διαβάζω για παραπλανητικά marketing τηλεφωνήματα.
    2. Κάποια συμβουλή για το πώς μπορεί κανείς να το χειριστεί αυτό αποφεύγοντας μεγάλη ταλαιπωρία.

    Ευχαριστώ.
    Ζήτησε να σου πούνε πώς έγινε η μετάβαση: μέσω τηλ. επικοινωνίας, από κατάστημα κλπ.
    Αν είναι με τηλ. επικοινωνία ζήτησε να ακούσεις την συνομιλία.
    Αν είναι από κατάστημα ζήτησε να σου πούνε από ποιο και να σου στείλουν το συμβόλαιο που "υπέγραψες".
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2003
    Περιοχή
    Patras
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη βοήθεια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πρεπει να καλεσεις τμημα λογαριασμων για να σου πουν, αν υπαρχει καποια επιβαρυνση, η αν ειναι αναβαθμιση υπηρεσιων στην ιδια η χαμηλοτερη τιμη με αυτη που πληρωνες.
    αν υπαρχει επιβαρυνση μπορεις να αμφισβητησεις το συμβολαιο εφοσον δεν εγινε
    Ναι, υπάρχει επιβάρυνση, το πάγιο έχει ανέβει προς τα πάνω (η διαφορά που αναφέρουν στο λογαριασμό είναι +15 ευρώ)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήτησε να σου πούνε πώς έγινε η μετάβαση: μέσω τηλ. επικοινωνίας, από κατάστημα κλπ.
    Αν είναι με τηλ. επικοινωνία ζήτησε να ακούσεις την συνομιλία.
    Αν είναι από κατάστημα ζήτησε να σου πούνε από ποιο και να σου στείλουν το συμβόλαιο που "υπέγραψες".
    Πήρα τηλέφωνο στο τμήμα λογαριασμών. Μου είπαν ότι έχουν καταχωρημένη συμφωνία αλλαγής προγράμματος μετά από τηλεφωνική συνομιλία. Τους είπα ότι δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο και δεν είμαι σύμφωνος με την αλλαγή. Δεν υπήρξε αντίρρηση και δεν ζήτησα (ούτε μου πρόσφεραν) να ακούσω την τηλεφωνική συνομιλία. Αν κολλήσει πάλι η διαδικασία θα επιμείνω να ακούσω την συνομιλία.

    Αυτό που έκαναν ήταν να καταχωρήσουν δύο αιτήματα. Ένα για να μη χρειαστεί να πληρώσω νέο εξοπλισμό, νέο router που φαίνεται ότι παρέλαβα μέσα στο Φεβρουάριο (που φυσικά ουδέποτε έγινε κάτι τέτοιο -- υποθέτω θα ήταν για τους σκοπούς συμβατότητας με την fiber γραμμή; ). Το ποσό αυτό χρεώνεται στον τρέχον λογαριασμό και είναι 24,80 ευρώ. Και το δεύτερο αίτημα είναι για να μην πληρώσω τη διαφορά παγίου από την λάθος αλλαγή προγράμματος (τα 15 ευρώ που αναφέρω πιο πάνω).

    Οπότε μου είπαν να πληρώσω, με τον ηλεκτρονικό κωδικό του λογαριασμού, μόνο το ποσό που απομένει και είναι αυτό που τυπικά πληρώνω για αυτή τη γραμμή. Αυτό χωρίς να εκδοθεί νέος λογαριασμός. Και θα καταχωρήσουν μια εξαίρεση ώστε να μη διακοπεί η γραμμή μου όταν λήξει ο τρέχων ... Στο επόμενο νέο τιμολόγια θα φανεί αν επιλύθηκε το θέμα με τα αιτήματα. Σκοπεύω να τηλεφωνήσω πιο μπροστά για να μάθω τι γίνεται, μου είπαν ότι μπορώ να το κάνω με μια κλήση αλλά μετά τις εβδομάδες του Πάσχα.

    Αυτά ως σύνοψη του τι συνέβη

    Ελπίζω να μην έχω ταλαιπωρία παρακάτω.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Καλά ξεμπερδέματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1ον - Αφού ο λογαριασμός είναι στο όνομα σου θα πρέπει βέβαια στην όποια συνομιλία υπάρχει να είσαι εσύ,
    οπότε δεν παίζει να είναι κάποιος άλλος..
    αλλά σαφώς καλά θα κάνεις να βεβαιωθείς ότι δεν έτυχε να μιλήσει τους τελευταίους μήνες κάποιος άλλος με τον OTE από το σπίτι.

    Να πω εδώ πως όταν έκανα αναβάθμιση στο πρόγραμμα της μητέρας μου, και μας πήραν για επιβεβαίωση ζήτησαν να μιλήσουν και με εκείνη,
    αν και εγώ κανόνισα στην συνέχεια όλα τα προβλεπόμενα..
    δηλ..

    2ον - (Ζήτησα) και θα έπρεπε να σου ειχαν στείλει το νέο συμβόλαιο τουλάχιστον στο E-Mail σου..

    3ον - Δεν θυμάμαι εάν καταγράφονται στον λογαριασμό και οι εισερχόμενες κλήσεις.
    Τα ρυθμίζεις αυτά από το My Cosmote..

    4ον - Δες μήπως έχει καταγραφεί στην μνήμη του τηλ. κάτι..

    Είμαι πελάτης στον OTE πάρα πολλά χρόνια..
    και στην μετά Internet εποχή μία μόνο ιστορία μου έχει συμβεί.. (στην δικιά μου γραμμή)

    Κατ' αρχάς όπως λες και εσύ δεν κάνω καθόλου συνομιλία από δεύτερα τηλέφωνα..
    μόνο από τα επίσημα των εταιριών. (Τα έχω πει και εγώ στους δικούς μου..)

    Με είχαν πάρει λοιπόν κάποια φορά από το επίσημο τηλ. και μου είχαν πει ότι θα μπορούσα να κάνω αναβάθμιση χρόνου στο πρόγραμμα μου (στην ίδια ταχύτητα..)
    με τα ίδια χρήματα.. και εγώ δέχτηκα..

    Όταν όμως ήρθε ο λογαριασμός είχε γίνει αύξηση και στην τιμή..

    Πήρα τηλ στο τηλ. κέντρο και είπα τι είχε γίνει..
    απ' ότι θυμάμαι καταχώρησαν κάτι σαν "λάθος στοιχεία κατά την συνομιλία" και προώθησαν το ζήτημα στο αρμόδιο γραφείο να ακούσουν την συνομιλία.

    Τελικά μετά από κάποιες μέρες με ξανακάλεσαν, είπαν ότι όντως δεν ήταν σωστή η συνομιλία και με ρώτησαν τι θέλω..
    Ζήτησα λοιπόν ξανά το παλιό πρόγραμμα και οι όποιες αυξήσεις έγιναν και πλήρωσα, αφαιρέθηκαν στην συνέχεια..

    Ας πω οτι ήταν γενικά σωστή η αντιμετώπιση.. (?)

    - - - Updated - - -

    Απ' ότι διαβάζω τώρα εδώ τελικά την τακτική αυτή την κάνουν "συχνά" όπως φαίνεται!

    https://www.adslgr.com/forum/threads...84%CE%BF-13888

    Και μάλιστα μπορούν να χρησιμοποιούν το 13888 και άτομα που δουλεύουν στον Γερμανό ???

    Το "κόλπο" να σου λένε ότι τα τηλεφωνήματα για αναβάθμιση της υπηρεσίας σου δεν πιάνονται από το μητρώο 11 μου έχει τύχει και μένα,
    αλλά μετά από λίγο κράξιμο δεν με ξαναενόχλησαν..

    Πάντως μπορείτε να κάνετε και το εξής..

    Από το My Cosmote (στο κινητό το κοιτάω τώρα..) πάτε Menu -> Όροι Χρήσης & Εξατομίκευσης -> Εξατομίκευση Προφίλ
    και ορίζετε κάποιες επιλογές για δημιουργία προσωπικού προφίλ και διαφήμισης.

    Ίσως ησυχάσετε και με αυτό.

    Έχω δει πάντως ότι η Voadafone το έχει ακόμη πιο αναλυτικά την σχετική επιλογή και ορίζεις πως θες να λαμβάνεις σχετικές προσφορές..
    με Φωνή ή SMS ή E-Mail ..
    .. αυτό είναι καλό!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 31-03-18 στις 10:33.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2003
    Περιοχή
    Patras
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    4ον - Δες μήπως έχει καταγραφεί στην μνήμη του τηλ. κάτι..
    Λοιπόν the plot thickens.

    Δεν ξέρω γιατί δεν πήγε άμεσα το μυαλό μου -- πιθανότατα γιατί δεν έδωσα αξία -- αλλά ακριβώς την μέρα του Φεβρουαρίου που ο λογαριασμός αναφέρει ότι έκανα αλλαγή προγράμματος (που αφορά τη σταθερή γραμμή) είχε έρθει ένα (περίεργο όπως θεώρησα τότε) SMS στο κινητό μου από "Cosmote". Και είχα ανοίξει και topic εδώ για αυτό:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B3%CE%AE%CF%82

    Εκείνο το SMS εγώ το ερμήνευσα ως αλλαγή προγράμματος για κινητό (γιατί ήρθε στο κινητό) και εγώ στο κινητό δεν έχω COSMOTE, αλλά VODAFONE. Επίσης αρχικά τουλάχιστον το πέρασα για phising απόπειρα.

    Τέλος πάντων δεν έκανα τίποτα παραπάνω και, όπως είπαν και σε εκείνο το topic, θεώρησα ότι κάποιος έβαλε κάπου κατα λάθος το νούμερό μου. Οπότε δεν είχε νόημα να κάνω κάτι.
    Συνεπώς όμως δεν επικοινώνησα τότε και με την COSMOTE, που ίσως αν το είχα κάνει να είχα γλιτώσει τον τρέχων λογαριασμό (; ) γιατί θα είχα σταματήσει το πρόβλημα εν τη γενέσει του.

    Την 1η Μαρτίου επίσης, είχα νέο SMS από COSMOTE. Στο οποίο από ό,τι μπορώ να θυμηθώ δεν έδωσα ιδιαίτερη αξία γιατί είτε το διάβασα βιαστικά είτε το πέρασα για διαφημιστικό κόλπο (το δεύτερο είναι και το πιθανότερο). Και πάλι δεν ξέρω τι προκάλεσε αυτό το SMS να έρθει... πχ τι έγινε την 1η Μαρτίου;
    Το περιεχόμενο όμως είναι ενδεικτικό αλλαγής προγράμματος διαβάζοντάς το εκ των υστέρων βέβαια -- τώρα που έχω όλα τα δεδομένα:
    KAΛΩΣ OPIΣATE ΣTIΣ EKΠΛHKTIKEΣ TAXYTHTEΣ OΠTIKΩN INΩN ME TO COSMOTE DOUBLE PLAY FIBER, ΠOY ΓIA ΠPΩTH ΦOPA ΣAΣ ΔINEI ΔEΣMEYΣH ΠPAΓMATIKHΣ TAXYTHTAΣ. TΩPA MΠOPEITE NA KANETE ΠIO ΓPHΓOPA DOWNLOADING, UPLOADING, GAMING, NA BΛEΠETE HD VIDEO KAI NA AΠOΛAMBANETE MONAΔIKH EMΠEIPIA ΠΛOHΓHΣHΣ ΣTO INTERNET TAYTOXPONA AΠO ΠOΛΛEΣ ΣYΣKEYEΣ.
    Σημειώνω εδώ ότι το SMS του Φεβρουαρίου και το SMS του Μαρτίου δεν ήρθαν από το ίδιο νούμερο. Δηλαδή το τηλέφωνο τα έχει γκρουπάρει σε ξεχωριστές κατηγορίες, αυτά του Φεβρουαρίου κάτω από το "Cosmote" και αυτό του Μαρτίου κάτω από "COSMOTE" (η διαφορά είναι στο capitalization -- δεν μπορώ να βρω τρόπο να δω το κανονικο νούμερο).

    Φυσικά πέρα από αυτά τα SMS δεν υπήρξε καμιά άλλη αλλαγή ή ενημέρωση. Πχ κάποια ειδοποίηση να παραλάβω τον νέο εξοπλισμό που υποτίθεται ότι παρέλαβα, κάποια τηλεφωνική κλήση για επιβεβαίωση ότι η γραμμή μου αναβαθμίστηκε. Κάποιο συμβόλαιο να υπογράψω. Κάτι τέλος πάντων.

    Απ' ότι διαβάζω τώρα εδώ τελικά την τακτική αυτή την κάνουν "συχνά" όπως φαίνεται!

    https://www.adslgr.com/forum/threads...84%CE%BF-13888
    Ναι αυτό διάβασα εγώ κι ανησύχησα, αλλά στο σπίτι κανείς δεν απάντησε σε τέτοια κλήση. (Υπάρχουν προφανώς κι άλλες ασυνέπειες στην ιστορία, όπως πχ ποιός παρέλαβε το νεο router που φαίνεται ότι παρέλαβε κάποιος στο όνομά μου, ποιός έβαλε υπογραφές -- κάπου δεν πρέπει να μπήκε και μια υπογραφή; έστω στην παραλαβή εξοπλισμού; )

    Από το My Cosmote (στο κινητό το κοιτάω τώρα..) πάτε Menu -> Όροι Χρήσης & Εξατομίκευσης -> Εξατομίκευση Προφίλ
    και ορίζετε κάποιες επιλογές για δημιουργία προσωπικού προφίλ και διαφήμισης.

    Ίσως ησυχάσετε και με αυτό.
    Θα το κοιτάξω αυτό. Για να δούμε.

    Προφανώς είμαι δυσαρεστημένος από όλη αυτή την εμπειρία που επαναλαμβάνω δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει. :/

    Edit: Μπαίνοντας στο My Cosmote μου εμφάνισε μια κατάσταση με επιλογές για τα δεδομένα που μπορούν να κρατούν ως προφίλ και πώς τα χρησιμοποιούν εν όψει και της εφαρμογής του GDPR από το Μάιο (δεν χρειάστηκε να πάω εγώ από το μενού). Επέλεξα ό,τι minimal μπορούσα για να συνεχίσω.
    Στον λογαριασμό του εν λόγω σταθερού σήμερα εμφανίζει:
    "Το πρόγραμμά μου
    COSMOTE Home Double Play 30 M
    Το συμβόλαιο σου ενεργοποιήθηκε στις 21/02/2018
    και η δέσμευσή σου ισχύει για 24 Μήνες "
    Ομολογώ ότι δεν είχα μπει χθες για να δω τι έλεγε τότε, αλλά από ό,τι φαίνεται η τρέχουσα λύση (; ) είναι να φαίνεται ότι ενεργοποιήθηκε νέο συμβόλαιο το Φεβρουάριο, με τα δεδομένα του προηγούμενου προγράμματος και δέσμευση για 24 μήνες (από όσο θυμάμαι, η δέσμευση του προηγούμενου συμβολαίου είτε είχε λήξει, είτε έληγε οσονούπω).

    Edit 2: όχι λάθος μου. Το παραπάνω αφορά το Fiber 30 M πρόγραμμα. Δεν έχουν δώσει λύση ακόμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stroggoff : 31-03-18 στις 14:45.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χμμ.. μάλιστα, αρκετά παράξενα.. και με το router..
    για να δούμε τελικά τι θα σου πούνε..

    Τελικά πρέπει να τα ψάχνεις όσο μπορείς άμα βλέπεις κάτι τέτοια.. (sms..)
    Υποθέτω ότι θα είχες δηλώσει το κινητό σου στην Cosmote από παλιότερα..

    Σήμερα που μπήκα στον λογαριασμό της μητέρας μου (και αυτή δεν έχει κινητό cosmote..)
    τις έβγαλε και σε μένα αυτόματα τις σχετικές ερωτήσεις για επιλογή.
    Εγώ στο δικό μου το είχα φτιάξει από το Cosmote κινητό..

    Πάντως ήθελα να ρωτήσω, εάν όντως δεν σε συμφέρει αυτή η αναβάθμιση.. ???

    Εγώ είμαι στο μικρό πακέτο 24 των 27 ευρώ και πιάνω 10 Mbps..
    θα πήγαινα με τα 1000 στα 30 ευρώ και 30 Mbps.. εάν δίνανε εδώ!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    το sms με το pin που σου εστειλαν, ειναι νεος τροπος που στελνει o οτε τα συμβολαια.
    κι εγω το τελευταιο συμβολαιο ετσι το ελαβα.
    anyway εφοσον δεν γνωριζεις εσυ η μελος της οικογενειας για αλλαγη προγραμματος,δεν νομιζω οτι θα υπαρχει κανενα θεμα.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Είχα κάνει αναβάθμιση συμβολαίου μια φορά με τηλεφωνική επικοινωνία στο 13888 και μια μέσω του eshop τους.
    Και στις δύο περιπτώσεις μου στάλθηκε με email το συμβόλαιο.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2003
    Περιοχή
    Patras
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ.. μάλιστα, αρκετά παράξενα.. και με το router..
    για να δούμε τελικά τι θα σου πούνε..

    Τελικά πρέπει να τα ψάχνεις όσο μπορείς άμα βλέπεις κάτι τέτοια.. (sms..)
    Υποθέτω ότι θα είχες δηλώσει το κινητό σου στην Cosmote από παλιότερα..
    (...)
    Πάντως ήθελα να ρωτήσω, εάν όντως δεν σε συμφέρει αυτή η αναβάθμιση.. ???

    Εγώ είμαι στο μικρό πακέτο 24 των 27 ευρώ και πιάνω 10 Mbps..
    θα πήγαινα με τα 1000 στα 30 ευρώ και 30 Mbps.. εάν δίνανε εδώ!
    Σίγουρα έχω δηλωμένο το κινητό μου ως στοιχείο επικοινωνίας επιπλέον του σταθερού. Και συνήθως αυτό δίνω και όταν μου το ζητούν από το 13888, για να είμαι σίγουρος όσο γίνεται ότι θα μιλήσουν μαζί μου και να ξέρω τι μου γίνεται.

    Η αναβάθμιση δεν με συμφέρει για αρκετούς λόγους, πέρα από το ότι δεν την επέλεξα και βρέθηκα προ τετελεσμένων. Ο λογαριασμός έχει αυξημένο πάγιο και η συγκεκριμένη γραμμή δεν έχει μεγάλες ανάγκες για bandwidth**. Επίσης ειδικά αυτό το διάστημα δεν είναι καιρός για αυξημένους λογαριασμούς όσον αφορά τα οικονομικά μου.

    ** Η γραμμή αρχικά ήταν 4Mbps. Όπως ανέφερα δεν είναι η πρώτη φορά που με κάποια μαγική τηλεφωνική συμφωνία αλλάζει το πρόγραμμά μου, και η μετάβαση στα 24 MBps έγινε κάπως έτσι. Μόνο που εκεί μετά από μέρες (μπορεί μήνες) μου έκαναν μια προσφορά που αποδέχτηκα (ενώ μου έδωσαν και την επιλογή για επιστροφή στο κανονικό μου πρόγραμμα) -- τέλος πάντων άλλη ιστορία εκείνη.

    E-mail με συμβόλαιο δεν έλαβα. Σήμερα έψαχνα και σε spam / σβησμένα / promotions μήπως κάτι πήγε εκεί.
    Άρα όντως όπως φαίνεται και αναφέρει και ο puffy έχουν νέο σύστημα ή έχουν και την επιλογή αυτού του συστήματος.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    https://www.adslgr.com/forum/threads...72#post6289672

    απευθειας απο την κοσμοτε, αφορουσε διορθωση τιμης

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 22:18
  2. Double Play Fiber 30 - Άνω Τούμπα Θεσ/νικη
    Από pewFox στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-18, 22:11
  3. αναβαθμιση απο dsl24 σε fiber 30
    Από kilop στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 00:58
  4. cosmote home double play 24 L
    Από escapee στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 20:31
  5. site έχει τη φωτογραφία μου χωρίς την συγκατάθεση μου!
    Από leasedline στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-17, 13:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας