Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Γεια χαρά στο forum.
    Κατ' αρχάς να πω ότι χρησιμοποιώ ως λειτουργικό το Linux Manjaro.

    Έχω μάλλον ένα ασυνήθιστo, ίσως ανόητο, πρόβλημα κατά την αντιγραφή ταινιών σε usb flash drive (32GB)

    Όποτε προσπαθώ να μεταφέρω ταινίες στο φλασάκι, ενώ τρέχω linux, κι ενώ η μεταφορά ολοκληρώνεται, όταν συνδέω το φλασάκι στην τηλεόραση διαπιστώνω ότι δεν εμφανίζονται όλα τα αρχεία βίντεο στο stick, λες και δεν υπάρχουν.
    Αυτό δεν συμβαίνει όταν μεταφέρω στο φλασάκι τις ίδιες ταινίες από Windows 7. Η αναπαραγωγή τους στην tv γίνεται κανονικά και αναγνωρίζονται τα αρχεία βίντεο.

    Πριν κάνω τον έλεγχο σε Windows, θεώρησα ότι υπήρχε πρόβλημα με τις κατεβασμένες ταινίες και τις ξανακατέβασα τρέχοντας Linux. Μια από τα ίδια.
    Έκανα διαμόρφωση το usb stick, μετέφερα τις ίδιες ταινίες, αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.
    Δοκιμάζω άλλες ταινίες, κάποιες εμφανίζονταν κάποιες όχι.
    Δοκίμασα να κατεβάσω τις ταινίες σε άλλον σκληρό, τίποτα.
    Δοκίμασα να κατεβάσω τις ταινίες στον ίδιο σκληρό που υπάρχει το Linux, τίποτα.

    Το φλασάκι είναι διαμορφωμένο σε NTFS και οι ταινίες δεν υπερβαίνουν το 1,4GB η καθεμιά.
    Δεν ξέρω γιατί, αλλά κάτι συμβαίνει στο copy-paste ενώ βρίσκομαι σε Linux, στη μεταφορά αρχείων στο usb, σαν κάτι να γίνεται corrupted στα αρχεία (όχι σε όλα). Εδώ να πω ότι όταν κάνω αποπροσάρτηση του usb αυτό δεν αποσυνδέεται κατ' ευθείαν αλλά μετά από λίγο μου εμφανίζει μήνυμα ότι η συσκευή μπορεί να αφαιρεθεί (άλλες φορές πάλι όχι σα να είναι απασχολημένο, οπότε το βγάζω μετά από λίγα λεπτά χωρίς να πάρω μήνυμα)

    Είναι το λιγότερο ανόητο να πρέπει να κάνω αλλαγή λειτουργικού ώστε να αντιγράψω ταινίες στο φλασάκι προκειμένου να παίξουν σωστά, για κάτι που φαινομενικά είναι μια απλή διαδικασία αντιγραφής.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.513
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι desktop enviroment εχεις στο manjaro? Μου ειχε τυχει κατι τετοιο πριν χρονια (7-8) που χρησιμοποιουσα xfce σε ενα παλιο λαπτοπ και απο τοτε μπαινω και εγω στα windows για οποια μεγαλη μεταφορα θελω να κανω, παρολο που εχω αλλαξει file manager απο τοτε. Μηπως βγαζεις το στικακι χωρις unmount (δεν θυμαμαι πως λεγεται στο λινουξ η αντιστοιχη ενεργεια)?
    Προσφατα βεβαια, αντεγραψα ~20GB απο εναν ετοιμοθανατο σκληρο σε στικακι μεσα απο λινουξ, μιας και στα windows δεν αναγνωριζοταν ο σκληρος, και αντιγραφικαν ολα χωρις προβλημα. Για να ειμαι σιγουρος οτι θα αντιγραφουνε ολα, μιας και πηρε 5+ ωρες η αντιγραφη, την εκανα με το ultracopier, ενα εναλλακτικο του teracopy.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι πολλές φορές σου λέει ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία, αλλά στην πραγματικότητα ακόμα έγγραφε. Για αυτό πάντα πριν βγάλω το usb έτρεχα την εντολή "sync" στο τερματικό, για να σιγουρευτώ ότι έχει γράψει τα πάντα!

  4. #4
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    To DE στο manjaro είναι το Gnome 3.26.2 (νομίζω η τελευταία του έκδοση).
    Unmount κάνω κανονικά, όπως είπα, όμως κάποιες φορές μου βγάζει μήνυμα να αφαιρέσω το usb, κάποιες άλλες φορές δεν μου κάνει unmount σα να είναι απασχολημένο.

    Το πιο πιθανό είναι είναι αυτό που είπε ο MitsakosGR, δηλαδή να συνεχίζεται η εγγραφή στο παρασκήνιο, άλλο λόγο δεν βλέπω. Θα εφαρμόσω την εντολή σε κονσόλα να δω τι μου βγάζει.

    Δεν το θεωρώ σοβαρό πρόβλημα απλά είναι κάτι που δεν το περίμενα.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Στην μπάρα επάνω εμφανίζεται ένας μικρός κύκλος που σιγά-σιγά γεμίζει όταν κάνεις μεταφορά αρχείων.
    Βεβαιώσου πως ολοκληρώθηκε και μετά αφαίρεσε το usb.Την έχω πατήσει κι εγώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.681
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα σου είναι 100% το γεγονός πως το GNOME και το GVFS του δεν συνεργάζονται άψογα με το NTFS στο κομμάτι του οπτικού UI της αντιγραφής και συχνά νομίζεις ότι η αντιγραφή τελείωσε ενώ ακόμη γράφει.
    Αυτό θα το καταλάβεις αν πας να το κάνεις unmount από το εικονίδιο θα σου πει ότι είναι απασχολημένο και θα το κάνει όταν τελειώσει αυτόματα.

    Η λύση μέχρι να λυθεί αυτό και καθώς το NTFS είναι πιο proprietary και από το FAT, η λύση που χρησιμοποιώ εγώ στα στικάκια είναι FAT32.

    Αν οι ταινίες δεν ξεπερνούν τα 4GB θα είσαι μια χαρά. Συνεργάζεται καλύτερα με FAT32 το GVFS
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    terminal ή midnight commander δοκίμασες;

    Το NTFS (και το αντίστοιχο EXT4 του linux) δεν είναι 100% portable από windows σε linux ή σε άλλα μηχανήματα λόγω θεμάτων owner και permissions. Το fat32 είναι πιο καταλληλο για τη δουλειά σου.

    Εμείς έχουμε την tv καi το pc στο ίδιο LAN και η tv τραβάει τα video από το pc με το serviio και τα παίζει με το video player της τηλεόρασης. Λόγω οτι παίζουμε και bluray και 4K, και τα αρχεία μας είναι πιο μεγάλα από 4G, χρησιμοποιούμε (για το δίσκο με τα multimedia αρχεία που μοιράζουμε) και στο linux και στα windows το filesystem exFAT

    ExFAT driver για linux εδώ: https://github.com/dorimanx/exfat-nofuse
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 29-03-18 στις 13:57.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα σου είναι 100% το γεγονός πως το GNOME και το GVFS του δεν συνεργάζονται άψογα με το NTFS στο κομμάτι του οπτικού UI της αντιγραφής και συχνά νομίζεις ότι η αντιγραφή τελείωσε ενώ ακόμη γράφει.
    Αυτό θα το καταλάβεις αν πας να το κάνεις unmount από το εικονίδιο θα σου πει ότι είναι απασχολημένο και θα το κάνει όταν τελειώσει αυτόματα.

    Η λύση μέχρι να λυθεί αυτό και καθώς το NTFS είναι πιο proprietary και από το FAT, η λύση που χρησιμοποιώ εγώ στα στικάκια είναι FAT32.

    Αν οι ταινίες δεν ξεπερνούν τα 4GB θα είσαι μια χαρά. Συνεργάζεται καλύτερα με FAT32 το GVFS
    Εντάξει, θα δοκιμάσω διαμόρφωση με FAT32 (μόνο επιλογή fat έχει τώρα που το βλέπω)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην μπάρα επάνω εμφανίζεται ένας μικρός κύκλος που σιγά-σιγά γεμίζει όταν κάνεις μεταφορά αρχείων.
    Βεβαιώσου πως ολοκληρώθηκε και μετά αφαίρεσε το usb.Την έχω πατήσει κι εγώ.
    Η διαδικασία ολοκληρώνεται κανονικά (ο κύκλος γεμίζει) απλά δεν γίνεται unmount το usb

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    terminal ή midnight commander δοκίμασες;
    εννοείς να κάνω αντιγραφή αρχείων μέσω terminal;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testament : 28-03-18 στις 23:19.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testament Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείς να κάνω αντιγραφή αρχείων μέσω terminal;
    Αυτό. Μπορείς ακόμη και να κάνεις ένα φάκελο στο pc με τα αρχεία που θες να έχεις στο usb, και κάνεις rsync με το usb https://www.tecmint.com/rsync-local-...tion-commands/

  10. #10
    Εγγραφή
    22-10-2009
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΙΝΔΟΣ
    Προς το παρόν με διαμόρφωση σε fat πηγαίνει καλά μέχρι τώρα.
    Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-18, 16:23
  2. Προβλημα μεταφορας αρχειου σε SDHC
    Από eridion στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 16:19
  3. Μετατροπή αρχείων dvr σε avi
    Από nanouka78 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 17:58
  4. προστασία εγγραφής σε USB στικάκι...
    Από nightbird7000 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 22:29
  5. Χρονος μεταφορας απο Forthnet σε vodafone
    Από teo27 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-17, 21:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας