Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    27-03-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γεια σας μένω σε βουνό χωρίς ίντερνετ. Έβαλα σε μια γιαγιά που έχω ίντερνετ για να το πάρω από εκεί με κεραία φαγώθηκε "έχω ίντερνετ στο σπίτι από τον ξάδερφο σου, τι να το κάνω?" και της λέω "Ξέρω γω ρε γιαγιά στείλτω μου με ταπερ" ε απο εκεί μου ήρθε η ιδέα να το πάρω με κεραία.

    Ηol ίντερνετ στα 12mbps. Παω σε ένα γνωστό μου που έχει μαγαζί με είδη πληροφορικής έχει δυο TP LINK TL-WA5210G τα κάνω bridge και πιάνω 70-150κbps.....μετά από ρυθμίσεις κατάφερα να πιάνω ασταθείς 350kbps...ντάξ λέω ασύρματη είναι τα μισά θα πιάνει, τα βραδιά μετά τις 12 πιάνει 500κbps.

    2 χρονιά αργότερα την εταιρία την πήρε η Vodafone και λόγο αστάθειας της ταχύτητας τους έκανα κάτι παράπονα και άλλαξα πακέτο με vdsl και κλήσεις για εξωτερικό για να παίρνει η γιαγιά οποίον συγγενή θέλει στα 48mbps. Περίμενα να πιάσω πιο πολλά άλλα τα πράγματα γίνανε χειρότερα. Η ταχύτητα έγινε πολύ αργή έπεσε στα 150kbps και από τα 150 πήγε στα 50κbps Tο upload όμως είναι στα 2-3mbps όσο είναι στο σπίτι της γιαγιάς που πιάνω σταθερά 45-48mbps σε download. Ξαναλέω download ενσύρματο 48mbps και στο σπίτι με κεραία 30κbps πάνω-κάτω, κύριος κάτω.

    Για μερικούς μήνες μετά τις 12 έπιανε 500kbps την νύχτα, έτσι είπα "χμμ πρέπει να φταίει το 2.4ghz, έχουμε και τουριστική περιοχή, με POS που εκπέμπουν στα 2.4ghz, για να είναι το upload 3 φόρες πιο μεγάλο από το download πρεπει να κατεβαζουνέ πολλοί στην περιοχή στα 2.4ghz θα πάρω κεραίες στα 5ghz έτσι έφαγα τον κόσμο να βρω TL-WA7510N, προσπαθώ να συνδέσω σε bridge mode και συνεχεία έβγαινε "unidentified network, public network" Κάποιες φόρες συνδεόταν άλλα με 150kbps και μετά από μια ώρα κοβόταν το λινκ .

    Από ότι φαίνεται είναι γνωστό πρόβλημα https://www.tp-link.com/la/faq-463.html

    Άλλα ότι update και να έκανα δεν άλλαζε τίποτα.

    Λέω "χμμ πρέπει να είναι χαλασμένη η μια, όποτε ας πάρω μια CPE 510 που έχει και guide στο youtube όποτε δεν μπορώ να κάνω και κάτι λάθος, έχει και εργαλείο για να δεις τις συχνότητες και που χρησιμοποιούνται



    άντε όμως τώρα να βρω τέτοιο πράγμα στο Ελλαδιστάν, έφαγα τον κόσμο να βρω WA7510N στο skroutz, για καλή μου τύχη βρήκα στο eshop.

    https://www.e-shop.gr/tp-link-cpe510...e-p-PER.612745

    Eντωμεταξύ τα πράγματα έγιναν χειρότερα τώρα και το βράδυ είμαι στα 15kbps με 30κbps άμα είναι αργά την νύχτα και νωρίς το πρωί. Το upload είναι επίσης αργό, λίγο πιο πολύ από το download άλλα 50-60kbps

    Πήρα ένα "Pharos" μπας και δω και δω λίγο φως και ξεκολλήσω απο τα dial up 30-50kbps που έχω κολλήσει ΕΝΩ ΠΛΗΡΩΝΩ VDSL 48MBPS... κάνω την νέα κεραία bridge με την παλιά, τα ιδια "unidentified public network" , αλλάζω τις κεραίες τα ίδια, με τα forum της εταιρίας δεν βρίσκεις άκρη, ένας τύπος είναι μόνο εκεί και απαντάει σε όλους. Με διάφορες ρυθμίσεις στην κεραία προσπαθώντας να την κάνω να δουλέψει κατάφερα να ρίξω όλο το ίντερνετ και έπρεπε να πάω κάτω στην γιαγιά να με πάρει τηλέφωνο τεχνικός της Vodafone για να το ξανασυνδέσουμε από την αρχή.

    Το router ειναι ZTE ZXHN H267A V1.0 απο το ίντερνετ είδα οτι υπάρχουνε θέματα με τα ΖΤΕ ρουτέρ και ο τεχνικός μου είπε οτι δεν πρέπει να φαίνεται το SSID της κεραίας αυτο δεν γινεται σε bridge mode διάβασα όμως ότι η ρύθμιση σε access point είναι καλύτερη για μακρινές αποστάσεις λόγο του "hidden node problem" οκ, τα κάνω σε access point mode, γίνεται η σύνδεση, άλλα πιάνω 15κbps, όποτε δεν φταίει η μπάντα των 2ghz και στα 5gz τα ίδια πιάνω....μετά πάλι έπεσε η σύνδεση σε unidentified network.

    Έχω απελπιστεί πλήρως, δεν ξέρω τι να κάνω τι να κάνω να μπουκάρω στην NASA να τους κλέψω κάνα Mars Rover που συνδέουν την γη με άλλους πλανήτες , να κάνω θυσία στον λόρδο τους σκότους Cthulhu, δεν ξέρω τι να κάνω?

    Βοήθεια δώστε μου τα φώτα σας. Τι φταίει? Τι να κάνω? Να αλλάξω ρουτέρ, να πάρω και άλλες κεραίες να πάρω κάτι συγκεκριμένο?


    Να το κάνω και με εικόνες θέλω να κάνω αυτό Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  example.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  47,9 KB 
ID: 192544

    Απόσταση 2.30km ύψος, το σπίτι που έχει ίντερνετ 10m το σπίτι που θέλω να στείλω ίντερνετ 110m.

    Τι να κάνω? Υπάρχει κάποιο εργαλείο η κάποιος τρόπος για να σιγουρευτώ ότι δεν υπαρχει πρόβλημα μεταξύ τον δυο σημείων?

    15κbps πιάνω ρε παιδιά, δεν αντέχω άλλο τι να κάνω? Να κλέψω αυτό

    Eίμαι και Μανιάτης, να χτίσω πύργο να βάλω πάνω την κεραία

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  panoramic.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  67,3 KB 
ID: 192545
    να χτίσω πύργο στο σπίτι της γιαγιάς για να είναι ίσα? Τι να κάνω? ......σοβαρά τώρα βοηθήστε με γιατί δεν την παλεύω άλλο από τον Νοέμβρη του 2017 ψάχνω λύση και η ταχύτητα είναι άθλια δεν μπορώ ούτε να δω βίντεο στο youtube το ακούω στα 144p και άμα έχει κάλο καιρό στα 240p.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apelpismenos : 28-03-18 στις 00:44. Αιτία: κατι ξεχασα.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το σίγουρο (1000%) ότι δεν φταίει κανείς πάροχος, η συσκευή του ή ο συγχρονισμός. Είναι παντελώς άσχετα με την ασύρματη ζεύξη που κάνεις.

    Καταρχήν ξεκινάμε από το βασικότερο όλων.
    Μεταξύ των 2 σημείων, υπάρχει καθαρή οπτική επαφή; Ναι ή όχι; Αν ναι, πάμε παρακάτω, διαφορετικά ξεκινάμε με πρόβλημα.
    Και όταν λέμε καθαρή οπτική επαφή μιλάμε κυριολεκτικά και όχι στο περίπου ("ξέρεις είναι κάποια κτίρια, δέντρα κλπ στο ενδιάμεσο και την άλλη θέση την βλέπω από κλειδαρότρυπα").

    Κατόπιν έχει γίνει άριστη σκόπευση, ώστε η μία κεραία να κοιτά απ' ευθείας την άλλη;
    Και όταν λέω άριστη σκόπευση, εννοώ και στους 3 άξονες (ακόμη και την κλίση διότι έχεις υψομετρική διαφορά) και όχι στον "γάμο του Καραγκιόζη".

    Αν μέχρι εδώ είμαστε καλά, τότε δώσε αναλυτικές πληροφορίες για τις ρυθμίσεις που έχουν και οι 2 συσκευές ή ακόμη καλύτερα screenshoots, ώστε να γνωρίζουμε τι παίζει.

    Πληροφοριακά, με σωστά τα παραπάνω στα 2,3 χλμ θα έπρεπε να έχεις ταχύτητα, χοντρικά όση κι αν ήταν συνδεδεμένες με καλώδιο δικτύου οι 2 θέσεις.

    Καλώς ήλθες!

  3. #3
    Εγγραφή
    27-03-2018
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Την μερα που το εγραψα αυτο κατι περιεργο εγινε. Ειχα βαλει τις 5ghz κεραιες κατω απο τις 2.5gz τοσο καιρο, καποια στιγμη εβγαλα την 2.5ghz που λαμβανει σημα και δουλεψε η 5ghz ειχα ιντερνετ πολυ γρηγορο κατεβαζε με 2.7-3.2 mb το δευτερολεπτο. Μετα απο 2 μερες ομως παλι το δικτυο εγινε unidentified public network. Eκανα reboot στο router και δουλεψε για 2 ακομα μερες, μετα ομως εγινε παλι unidentified public network και δεν δουλευε με τιποτα, ουτε οι παλιες 2.5ghz κεραιες ουτε οι 5ghz, πηγα κατω στο ρουτερ και ξανα εκανα setup τις κεραιες απο την αρχη, δεν δουλευανε με τιποτα δεν παιρνανε DNS. Τωρα καπως καταφεραν να δουλεψουνε οι 2ghz αλλα η μια εχει πολυ λιγο ισχυς βγαζει -1db εως 4db συμφωνα με το μενου στην διευθυνση της κεραιας.

    Οποτε δεν ειναι θεμα οπτικης επαφης. Για καποιο λογο το δικτυο σταματησε να αναγνωριζει τις κεραιες, για αυτο λεω οτι μπορει το router να ειναι το προβλημα. Τι να κανω? Τι φωτογραφιες να στειλω? Του ρουτερ? Των κεραιων?

    Eκανα τα παντα upload στο google drive

    https://drive.google.com/file/d/1gbO...QDenXHK9h/view

    Μην δινεις καθολου σημασια στα οτι να ναι settings τα αλλαζω συνεχεια και κανω δοκιμες μπας και δουλεψει, απλα πες τι settings να βαλω για να δουλεψει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apelpismenos : 05-04-18 στις 01:39.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-18, 07:17
  2. Χαμηλή ταχύτητα σε VDSL50
    Από ubercharge_ready στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-17, 14:27
  3. Χαμηλή ταχύτητα Internet
    Από lakis7 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 02:33
  4. Βοήθεια για χαμηλή ταχύτητα internet.
    Από kostasc στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-17, 22:57
  5. laptop DELL Vostro 5470 χαμηλή ταχύτητα wifi
    Από anapourna στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-17, 11:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας