Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    14-06-2012
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μαγκες καλησπερα.
    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για λογους περιεργειας και ενημερωσης, οποτε μην αρχισετε τα "ειναι παρανομο, εισαι κακος ανθρωπος". :P

    Εχω ψαξει αρκετα το θεμα του vpn στο κινητο και ειχα βρει τροπο με την cosmote να μη μου χρεωνει τα διαθεσιμα δεδομενα μου, αλλα δε λειτουργει πια.
    Παρατηρησα, λοιπον, οτι οταν μου μηδενιζουν τα δεδομενα μου δε μπαινει πουθενα, εκτος απο την εφαρμογη mycosmote, η οποια συνδεεται κανονικα και με μεγαλη ταχυτητα.
    Οποτε κατεβασα μια εφαρμογη για να δω με τι τροπο συνδεεται με την εφαρμογη και που ακριβως (διευθυνση).
    Ο τροπος ειναι μεσω TCP6 (ο,τι σημαινει αυτο) σε συγκεκριμενη ip στη πορτα 443.
    Επισης η διευθυνση σε url μορφη ειναι gr.cosmote.myaccount.widget

    Η ερωτηση, λοιπον, ειναι.
    Αυτη η συνδεση ειναι peer-to-peer το κινητο μου με την εταιρια ή αυτο στο οποιο συνδεομαι ειναι server το οποιο μπορει να συνδεθει με τον υπολοιπο κοσμο (το παγκοσμιο ιντερνετ με αλλα λογια);;
    Αν ισχυει το δευτερο, τοτε θεωρητικα θα μπορουσα με καποιο τροπο να χρησιμοποιησω αυτη την ip ως γεφυρα για να συνδεθω σε vpn;; (το οποιο vpn μου παρεχει και ταχυτητα κιολας γιατι ειναι με συνδρομη)

    Βεβαια μπορει να ρωταω και μπουρδες τωρα, αλλα ειμαι αρχαριος σε αυτα, οποτε καταλαβετε με.

    Επισης κατι ασχετο, αλλα τι ειναι το wap στις apn ρυθμισεις δικτυου;;
    Επειδη εβαζα αυτο το wap (αντι για "internet") στο apn για να συνδεθω σε vpn, αλλα σταματησε να λειτουργει.

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το tcp6 είναι το ipv6 .
    Το ότι σου επιτρέπει σύνδεσή σε κάποιον server τους εσωτερικά στο δίκτυο τους δεν σημαίνει οτι μπορείς να βγείς και να πας αλλού μέσω εκείνου, εκτός αν έχουν κάνει τόσο χοντρή πατάτα στο στήσιμο.

    Οχι δεν μπορείς να συνδεθείς κάπου άλλου μέσω του server mycosmote
    το apn είναι για διαφορετικά προφιλ σύνδεσης, τα όποια τσεκάρουν αν η δικιά σου γραμμή εχει δικαίωμα χρήσης και τι υπηρεσίες θα έχει, πχ μπορεί να έχει Public ip, nat ip, vpn ip κλπ

    Το ότι δούλευε η μαμουνιά ήταν γιατί κάτι δεν ρυθμίσανε σωστά, δεν νομίζω να το αφήσαν έτσι απλά χωρίς κάποιον έλεγχο πλέον.
    Ακόμα να έχεις στο μυαλό σου οτι ξέρουν οτι έκανες χρήση, μην σου έρθει κανένας περίεργος λογαριασμός, την πρώτη φόρα μπορεί να δεχτούν το να το παίξεις χαζός, νόμιζα πως είναι τζάμπα κλπ, δεύτερη όχι.


    Όταν λες πως είχες βρει τρόπο να υποθέσω την κλασική εφαρμογή;

  3. #3
    Εγγραφή
    14-06-2012
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν ξερω αν ειναι κλασικη πλεον, αλλα ειναι εφαρμογη vpn.
    Απλα πρωτα εβαζες αυτο το wap στο apn.
    Και ναι, ηταν κενο ασφαλειας της cosmote.
    Γι'αυτο θα μπορουσε να εχουν κανει κι αυτη τη πατατα που λες. :P

    Δεν παιζει να με χρεωνουν, γιατι εχω τη ρυθμιση οταν τελειωνουν τα δεδομενα μου να μη χρεωθω περαιτερω αν δε δωσω εγω εντολη.
    Επισης με τον τροπο του wap που ελεγα, απλα αν ειχα 100 mb, μενανε παντα 100. Δεν μειωνοντουσαν. Αρα...

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexinho25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω αν ειναι κλασικη πλεον, αλλα ειναι εφαρμογη vpn.
    Απλα πρωτα εβαζες αυτο το wap στο apn.
    Και ναι, ηταν κενο ασφαλειας της cosmote.
    Γι'αυτο θα μπορουσε να εχουν κανει κι αυτη τη πατατα που λες. :P

    Δεν παιζει να με χρεωνουν, γιατι εχω τη ρυθμιση οταν τελειωνουν τα δεδομενα μου να μη χρεωθω περαιτερω αν δε δωσω εγω εντολη.
    Επισης με τον τροπο του wap που ελεγα, απλα αν ειχα 100 mb, μενανε παντα 100. Δεν μειωνοντουσαν. Αρα...
    Δεν κατάλαβες, τα στοιχεία σου τα έχουν, δικηγόρους έχουν, αυτό που κάνεις είναι παράνομο, το ότι αυτοί έχουν κενό ασφαλείας δεν σου δίνει εσένα το δικαίωμα να το εκμεταλλευτείς, αν μπορείς να αποδείξεις πως και καλά δεν ήξερες δεν έκανες οκ, δύσκολα όμως όταν πρέπει να αλλάξεις apn, να βάλεις εφαρμογές κλπ.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexinho25 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν παιζει να με χρεωνουν, γιατι εχω τη ρυθμιση οταν τελειωνουν τα δεδομενα μου να μη χρεωθω περαιτερω αν δε δωσω εγω εντολη.
    Επισης με τον τροπο του wap που ελεγα, απλα αν ειχα 100 mb, μενανε παντα 100. Δεν μειωνοντουσαν. Αρα...
    Το οτι ενα αυτοκίνητο είναι ανοιχτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να το ληστέψεις.
    Εγω ποτέ δεν χρησιμοποίησα την συγκεκριμενη εφαρμογη γιατι πολυ απλα είχα πάντα δεδομενα (φοιτητικό), και επειδή ήταν πολύ αργη η σύνδεση συνήθως οι σελίδες έκαναν timeout

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για VDSL2 Vodafone/Wind και Router
    Από Andre_1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-18, 15:42
  2. Ερωτηση για τα MLS
    Από eDgE44 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 14:32
  3. Ερώτηση για διακοπή υποστήριξης συσκεών της apple
    Από vasim στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-17, 19:09
  4. Ερώτηση για πρότυπα δικτύωσης
    Από anapourna στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-17, 19:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας