Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Cool
    Παραλαμβάνω ένα λάπτοπ 15.6 ιντσών από φίλο έτοιμο για τα σκουπίδια.
    Τι έχει του λέω όταν το βλέπω; Χάλασε μου λέει, δεν ξεκινάει. Πάρτο θα το πέταγα...

    Όντως δεν έκανε power on ή αν έκανε έκανε μετά από 25-30 προσπάθειες. Όταν άνοιγε όλα καλά.
    Δηλαδή τι καλά.. AMD Sempron μονοπύρηνο παρακαλώ με 2GB μνήμης και έναν HDD που ετοίμαζες καφέ ώσπου να μπουτάρει.
    Χάλι μαύρο. Πρόκειται για ένα HP Compaq CQ61-410SV. Αρχαίο. Radeon HD 4200

    Είχε όμως ένα καλό. Δεν ήταν ταλαιπωρημένο. Ήταν όμως βρώμικο κλπ κλπ...

    Διαβάζω στα φόρουμ και μιλάμε για μια σειρά από τις πιο ζημιάρικες, κακό πολύ κακό engineering, φτηνά υλικά, κόλλες, thermald κλπ.
    Βρίσκω τον λόγο για το power. Η motherboard έχει ψηθεί. Το λάπτοπ όπως και τόσα άλλα χρησιμοποιήθηκε σε κρεβάτι/καναπέ ζεστάθηκε λιώσανε χαλάσανε επαφές στην IGP και πάπαλα.
    Με ένα γρήγορο reflow επιβεβαίωσα πως η mobo είναι προς τον Άγιο Πέτρο.

    Με ένα γρήγορο search στους φίλους μας στην Κίνα βρίσκω τα εξής:
    22 ευρώ καινούρια ανακατασκευασμένη mobo/IGP
    12 ευρώ used Turion M620 Ultra διπύρηνο CPU
    18 ευρώ 64GB Kingspec SSD
    9 ευρώ 2x2GB DDR2 800MHz OEM

    Σούμα 60 ευρώ περίπου. Σε 20 μέρες σπίτι μου.
    Ξεβίδωμα, καθάρισμα, γεμάτο το heatsink, ξεσκόνισμα, τρίψιμο, αλλαγή πάστας, αλλαγή CPU/Mobo/SSD/RAM
    2 ώρες μετά...

    Ένα λάπτοπ πλήρως λειτουργικό (με έξοδο HDMI για HTPC χρήσεις) με άψογη απόκριση, και multitasking για 60 ευρώ.

    Bottom-line: Μην πετάτε, ανακυκλώστε ή ψαχτείτε στο Internet, υπάρχουν εργαλεία και πράγματα που ο κόσμος πετάει.
    Αυτό το λάπτοπ ακόμη και αν δεν γίνει για προσωπική μου χρήση μπορώ να το δωρίσω ή να το βάλω για μια συγκεκριμένη εργασία HTPC
    Δοκίμασα Windows 10 (πήρε και κλειδί με το κόλπο του upgrade USB) αλλά κατέληξα στο Linux καθώς με βολεύει και λειτουργεί άψογα με τον Radeon open-source σε GNOME 3.28/Wayland με cold boot 850MB στα 4GB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Compaq.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  120,7 KB 
ID: 192613
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manosdoc : 29-03-18 στις 21:09.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Στην Αγγλία να δείς τι πετάει ο κόσμος ή βγάζει για πούλημα για πενταροδεκάρες. Πέρα μηχανημάτων όπως το Thinkpad X230 που είχαν βγάλει ως parts/not working (έχω ανοίξει αντίστοιχο θέμα όταν το αγόρασα) επειδή δεν είχε λειτουργικό, έχω βρεί συλλεκτικές φωτογραφικές μηχανές και φακούς, ενισχυτές, μουσικά είδη είτε για χάρισμα είτε για πούλημα 90% κάτω της τιμής αγοράς με αιτιολογία ότι είναι παλιό.

    Σε κάποιες περιπτώσεις έχω κάνει αγορές που τα έχω βγάλει κατευθείαν για πούλημα κι έχω βγάλει 30-50 φορές τα λεφτά που έδωσα.

    Οι Κινέζοι όταν ξενοικιάζουν στο γειτονικό Cambridge γεμίζουν τους κάδους με ηλεκτρονικά 3ετίας/4ετίας.

    Τα ηλεκτρονικά είναι ακόμα niche area για πολλούς. Λένε "α, είναι αργό πια και ώρα να αλλάξω", ενώ απλά θέλουν μια συντήρηση hardware/software.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το θέμα είναι κατα πόσο πχ αξίζει να δώσεις 60 ευρώ + τον χρόνο που θα ασχοληθείς. για ενα μηχάνημα με sempron, αντί πχ να πάρεις ενα έτοιμο χ230 core i 2 ή 3ης γενιάς με 100

    Δεν λέω καλό το να μην πετάς και να επισκευάζεις, αλλά να είναι σε λογικά πλαίσια και πάντα σε σύγκριση με το τι θα μπορούσες να πάρεις με λίγα λεφτά παραπάνω.

    Πρόσφατα έπιασα ενα παλιό vaio 15αρι που δεν είχε τίποτα στην οθόνη, τελικά το πρόβλημα ήταν Inverter με ενα κόστος 5 ευρώ. αν ήταν οθόνη που μιλάμε για ενα 50αρικο δεν θα άξιζε.
    Να το πήγαινα κάπου για διάγνωση και αλλαγή inverter πάλι δεν θα άξιζε, είχα και εναν 60ssd που καθόταν και είναι οκ τωρα

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    4GB RAM, και χωρίς να πηγαίνει παραπάνω, και δεν είναι για τα σκουπίδια;

    Seriously;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανάλογα τι κάνεις, έχω κι' εγώ ένα με 4GB RAM που το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου για σερφάρισμα ή να βλέπει καμιά σειρά που έχασε, γιατί να βάλω παραπάνω ή SSD;; μια χαρά είναι για την δουλειά που το θέλει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ πετάνε λειτουργικές Amiga... Τι να λέμε τώρα;

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Τα 4gb ram φτανουν και περισσευουν και για κατεβασμα torrent και για ταινιες και για ελαφρα παιχνιδια και για web γενικα αλλα και για excel και word. Μονον αχρηστο δεν ειναι ενα τετοιο μηχανακι. Και η προσθηκη ενος ssd που θα αλλαζει την ολη αισθηση αποκρισης, ειναι υπερπληρες για την πλειοψηφια των περιπτωσεων.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μας δίνεις και το λινκ με τη λύση του προβλήματος που είχε μπας και το χρειαστεί και κάποιος άλλος;

  9. #9
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    4GB RAM, και χωρίς να πηγαίνει παραπάνω, και δεν είναι για τα σκουπίδια;

    Seriously;
    Εγώ πάνω από 1.8 GB δεν έχω δει commit στην RAM από αυτόν που το χρησιμοποιεί.
    Ο οποίος πιο πριν είχε ένα 500 ευρώ αγορασμένο Laptop που "αργούσε" με HDD και 2GB μνήμης.
    Δεν το έχω για δική μου χρήση. Το έδωσα αφιλοκερδώς. Όχι οτι δεν μου φτάνει, αν ήμουν αναγκασμένος θα ήμουν υπερ-ευχαριστημένος, αλλά για Laptop προτιμώ 17 ίντσες (το δικό μου) και μπορώ να δώσω παραπάνω από 60 ευρώ. ( έχω 3 SSD στο λάπτοπ μου)

    Κάποιος μπορεί να πετούσε ένα αντίστοιχο λάπτοπ που να έφτανε και τα 16GB μνήμης μόνο και μόνο γιατί θεωρεί ότι είναι για πέταμα, ας πούμε κάηκε ένας inverter ή ας πούμε καήκαν οι μνήμες ή ας πούμε θέλει ένα συνολικό ρεκτιφιέ για να στανιάρει. Μου αρέσει στο ελεύθερο μου χρόνο να φτιάχνω πράγματα που οι άλλοι τα πετάνε εύκολα, κυρίως για να απασχολιέμαι, όχι ότι βιάζομαι η τα πουλάω. Τα περισσότερα τα δωρίζω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας δίνεις και το λινκ με τη λύση του προβλήματος που είχε μπας και το χρειαστεί και κάποιος άλλος;
    Είναι το κλασικό πρόβλημα με τα GPU chips που είναι κολλημένα στις μητρικές από την κάτω μεριά, οπότε φτωχά υλικά (πάστα και pins) και ζέστη (συχνά από μπλοκαρισμένους αεραγωγούς) σπάνε αφού και η βαρύτητα είναι κατά τους.

    Προσωρινή λύση είναι το reflow (για να πάρεις μερικά data).

    - - - Updated - - -

    Με αφορμή και τα προβλήματα των λάπτοπ ένα μικρό off-topic.
    Αν ψάχνετε λάπτοπ που να κρατήσει χρόνια και να είναι καλό προτιμήστε να αγοράσετε ένα OEM και να του βάλετε εσείς τι θέλετε.
    Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι τα CLEVO. Μπορείς να βρεις Barebone laptop πολύ φτηνά.
    Σου δίνουν εύκολη πρόσβαση στα πάντα, και συνήθως υποστηρίζουν τρελά configurations όπως 32GB RAM, dedicated GPUs, πολλαπλούς SSD, καλές MAT FULLHD οθόνες.
    Μην πηγαίνετε σε έτοιμα. Συχνά πληρώνεις παραπάνω για μνήμες ή σκληρούς που δεν είναι οι καλύτεροι δυνατοί και ακόμη πιο συχνά θέλει να ξεβιδώσεις τα πάντα ή δεν επιτρέπουν αναβάθμιση.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.283
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ξέρεις κάπου να πουλάνε τα καβούκια clevo στην Ευρώπη;
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.644
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    jap εγώ έχω αγοράσει από εδώ
    www.mysn.de

    Ας πούμε στις 17 ίντσες που μου αρέσουν στα 700 ευρώ είναι αυτό

    https://www.mysn.de/slim-laptops/schenker-slim17-l17

    Και του βάζουν μέσα μόνο έναν επεξεργαστή και μια μνήμη.
    Είναι όλα Build to order. Τα 700 ευρώ βγαίνουν διαλέγοντας no HDD ας πούμε, no WLAN κλπ

    Στην ουσία παίρνεις καβούκι.
    Τρομερές κατασκευές με εξαιρετικό thermal, και customizations στον θεό με ποιοτικά υλικά π.χ. RAM έως 32GB Ballistix
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.283
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Σε ευχαριστώ. Εγώ νόμιζα ότι εξαφανίστηκαν, κυρίως γιατί έβγαιναν ακριβότερα από όμοια έτοιμα συστήματα. Βλέπω πως πάλι τσιμπημένα είναι, θα είναι πάντως στα υπόψη.
    hnesne

Παρόμοια Θέματα

  1. Vodafone One Net και τα μυαλά στα κάγκελα
    Από xsystemgr στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-18, 14:27
  2. Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-18, 11:12
  3. Σκληρός ssd σε λάπτοπ ξαφνικά στα κόκκινα
    Από JHRoss στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 19:39
  4. Από τα 4 στα 24 και... πτώση ταχύτητας
    Από stsalkit στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-17, 11:46
  5. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 11:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας