Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Question
    Καλησπέρα, έβαλα πρόσφατα wind στο νέο σπίτι που μετακόμισα αλλά η κατάσταση είναι κάπως τραγική σε ταχύτητα internet.

    Γενικά μιας και στο από κάτω τετράγωνο (20 μέτρα διαφορά πχ) ένας φίλος μου πιάνει 14-15 και η μάνα μου το ίδιο (2 τετράγωνα από την άλλη κατεύθυνση αυτή) με wind, σκέφτηκα ότι μπορούσα εκ του ασφαλούς να βάλω και εγώ wind.
    Το θέμα είναι ότι μόλις έβαλα και ήρθε ο τεχνικός να συνδέσει την γραμμή, αυτός με ένα ματζαφλάρι που έχει κλείδωνε στα 12 και το ρουτεράκι το ΖΤΕ μετά εμένα κλείδωνε στα 8.5. Μετά από συνομιλία μου με την τεχνική υποστήριξη ανέβηκε με τα πολλά στο 9.6, αλλά μου είπε ότι βλέπει την περιοχή ικανή για 15-16, οπότε κανονίσαμε να περάσει πάλι ο τεχνικός. Ήρθε είδε 2 πράγματα μίλησε με το τεχνικό τμήμα και είπαν θα στείλουν κάποιον του ΟΤΕ να το δει γιατί μάλλον είναι θέμα από το κουτί μέχρι το σπίτι, μέσα στο σπίτι όλα καλά είναι. Δεν ξέρω αν ήρθε το τεχνικός του ΟΤΕ, δεν μας κάλεσε κανένας αλλά μπορεί να μην χρειάστηκε αφού η πόρτα το πρωί συνήθως είναι ανοιχτή στην πολυκατοικία και φαντάζομαι ότι μπήκε, έκανε την δουλειά του στο κουτί της πολυκατοικίας και έφυγε.

    Ήρθε μετά και ο τεχνικός της wind έκανε ότι έκανε, τζίφος, μου είπε ότι που χρονίζει χαμηλά φταίει το ρουτερ και θα μιλήσει με την wind αυτός να δει αν παίζει να μου το αλλάξουν (που δεν το πιστεύω, αφού άσχετα με την ταχύτητα δουλεύει χωρίς κάποιο πρόβλημα για να είναι αφορμή αντικατάστασης). Επίσης για το θέμα του ότι το δικό του μηχανάκι πιάνει μέχρι 12 μου είπε ότι από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το σπίτι είναι ευθύνη του ΟΤΕ (τι ιδιόκτητο δίκτυο έχετε ρε αγάπες τότε και ότι αφού δεν άλλαξε κάτι με την πρώτη επίσκεψη μετά μάλλον θα μπλέξουμε σε ένα μπρος πίσω ΟΤΕ-wind για το ποιος φταίει, για αυτό και δεν μπορώ να δω 15άρι στη γραμμή.

    Τέλος πάντων, δεν μπορούσα να το χωνέψω με τίποτα το θέμα όμως οπότε μια βδομάδα μετά πήρα πάλι τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη αλλά πρέπει να έπεσα σε περίπτωση, γιατί στον κύριο στην άλλη άκρη της γραμμής του έλεγα ότι χρονίζει χαμηλά το ρούτερ και αυτός μου έλεγε ότι φταίει που συνδέομαι με wifi... τέλος πάντων δεν έβγαλα άκρη και αυτός με πήγαινε γύρω γύρω χωρίς ουσιαστικά να κάνει κάτι όπως πχ να δοκιμάσει κάποιο άλλο προφίλ για την γραμμή ή να κάνει κάποιο απομακρυσμένο reset.

    Απογοητευμένος εντελώς αποφάσισα να πάω το ΖΤΕ στην μάνα μου και να πάρω ένα δικό μου που της είχα αφήσει TPlink TD-W8960N με το οποίο τουλάχιστον κατάφερα να συγχρονίσω στα 11.5.


    Το λοιπόν και που θέλω να καταλήξω μετά από το σεντόνι μου, η ταχύτητα παραμένει μαύρο χάλι, σε speedtest με το ζόρι θα πιάσω 9, ενώ έχω την εντύπωση ότι παρόλο που χρονίζω πλέον ψηλότερα από ότι με το ΖΤΕ, η εμπειρία χρήσης είναι χειρότερη.
    Οπότε αναρωτήθηκα μήπως απλά έχω πειράξει κάποια ρύθμιση στο tplink ή θα έπρεπε να πειράξω κάποια ρύθμιση ώστε να δουλεύει καλύτερα ή αν μπορώ να ζητήσω από την τεχνική υποστήριξη να αλλάξουν κάτι που πιθανότατα να με βοηθήσει. Διάβασα σε άλλα θέματα ότι κατά καιρούς έχει ζητηθεί πχ να ανέβει το SNR από μέρος του παρόχου για καλύτερη ταχύτητα αλλά μικρότερη σταθερότητα, αλλά δεν έχω καταλάβει πως δουλεύουν όλα αυτά και δεν θέλω να κάνω καμιά πατάτα.

    Αυτή την στιγμή το ρούτερ μου δίνει τα παρακάτω

    Line Coding(Trellis):OnOn
    SNR Margin (0.1 dB): 9194
    Attenuation (0.1 dB): 170111
    Output Power (0.1 dBm): 0126
    Attainable Rate (Kbps): 13,4921,056

    Line Rate - Upstream (Kbps): 1020
    Line Rate - Downstream (Kbps): 11445

    Δεν ξέρω αν αυτά που βλέπω είναι καλά ή όχι, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω πέρα από το να μπλέξω στο γαϊτανάκι ΟΤΕ-wind?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τα παραπάνω τα έχεις με καλώδιο έτσι;
    Την ταχύτητα που μέτρησε στα 12 ο τεχνικός το έκανε κάτω στον κατανεμητή;

  3. #3
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παρε και τηλ.και ζητα να σου κατεβασουν το margin στο 6 για να ανεβεις λιγο ακομα σε ταχυτητα.
    pepes

  4. #4
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πιθανότερο ειναι να εχεις πάρει σαπάκι καλώδιο. Κ αυτό το αλλάζει μόνο ο ΟΤΕ..στη δικη σου περίπτωση το βλέπω δύσκολο αφού χρονίζεις στα 11.5. Μπορείς να ζητήσεις να κατέβει το snr στο 6 όπως λεει και ο φίλος αλλά υπάρχει κίνδυνος να εχεις αποσυνδέσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παραπάνω τα έχεις με καλώδιο έτσι;
    Την ταχύτητα που μέτρησε στα 12 ο τεχνικός το έκανε κάτω στον κατανεμητή;
    Τι θες να πεις, με καλώδιο είναι το ρουτερ επάνω στην γραμμή ναι. Το πως συνδέομαι εγώ μετά δεν με ενδιαφέρει αυτή την στιγμή, περισσότερο με νοιάζει να συγχρονίσει ψηλότερα το ρουτερ, πιο κοντά στα δεδομένα της περιοχής.

    Για το SNR που λέτε πως δουλεύει αυτό δηλαδή; Όσο πιο χαμηλό τόσο μεγαλύτερη η ταχύτητα αλλά πιο ασταθής η γραμμή; Θα πάρω ένα τηλέφωνο να το δοκιμάσουμε αν είναι, αν δω ότι πέφτει η γραμμή κάθε μια ώρα θα ξαναπάρω να το επαναφέρουμε. Υπάρχει κάποια ενδιάμεση λύση;
    Αν δούμε για παράδειγμα ότι στο 6 πέφτει, να δοκιμάσουμε στο 7 ή στο 8;

    Με τον ΟΤΕ δεν μπορώ να κάνω κάτι; Να τους πάρω ένα τηλέφωνο κάτι να το δούνε, έστω και αν χρειαστεί να πληρώσω ξεχωριστά τον ΟΤΕ.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

  6. #6
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nitro912gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θες να πεις, με καλώδιο είναι το ρουτερ επάνω στην γραμμή ναι. Το πως συνδέομαι εγώ μετά δεν με ενδιαφέρει αυτή την στιγμή, περισσότερο με νοιάζει να συγχρονίσει ψηλότερα το ρουτερ, πιο κοντά στα δεδομένα της περιοχής.

    Για το SNR που λέτε πως δουλεύει αυτό δηλαδή; Όσο πιο χαμηλό τόσο μεγαλύτερη η ταχύτητα αλλά πιο ασταθής η γραμμή; Θα πάρω ένα τηλέφωνο να το δοκιμάσουμε αν είναι, αν δω ότι πέφτει η γραμμή κάθε μια ώρα θα ξαναπάρω να το επαναφέρουμε. Υπάρχει κάποια ενδιάμεση λύση;
    Αν δούμε για παράδειγμα ότι στο 6 πέφτει, να δοκιμάσουμε στο 7 ή στο 8;

    Με τον ΟΤΕ δεν μπορώ να κάνω κάτι; Να τους πάρω ένα τηλέφωνο κάτι να το δούνε, έστω και αν χρειαστεί να πληρώσω ξεχωριστά τον ΟΤΕ.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    Ναι ζητά να το βάλουν στο 6 και βλέπεις πως παει. Με τον ΟΤΕ δεν μπορείς να κανεις κάτι. Δε σε βλέπει καν σαν πελάτη του οποτε θα σε παραπέμψει στη wind.

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΤΟΝ ASTRA 19.2
    Από ANDREASTIRLAR στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-18, 19:43
  2. Πώς να βελτιώσω την ανάλυση φωτογραφιών?
    Από FearTheSea στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 12:36
  3. Πως να πιάσω τα κανάλια της Digea μέσω δορυφόρου
    Από chris1975 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-17, 16:03
  4. router να ισομοιραζει την ταχυτητα
    Από moikan21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 14:44
  5. Πως να βρω την κεντρική πρίζα ?
    Από stamka στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-17, 04:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας