Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    14-08-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Πριν λίγες ημέρες (27 Μαρτίου) έκλεισα αισίως ( ; ) ένα μήνα με το VDSL της Cyta και παρακάτω ακολουθεί το χρονικό της εμπειρίας.
    Την πρώτη εβδομάδα (27 Φεβρουαρίου - 5 Μαρτίου) όλα λειτουργούσαν ρολόι. 45 Download 4.5 upload, 15-16 ping στο speedtest και με καλώδιο άψογες ταχύτητες και ιδανικό ping για gaming. Στις 5 Μαρτίου εμφανίστηκε πρόβλημα με το download το οποίο κυμαινόταν μεταξύ 7-12 Mbps ενώ τα ξημερώματα έδειχνε να επανέρχεται κοντά στις φυσιολογικές ταχύτητες. Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν κάτι του τύπου "αντιμετωπίζουμε μια γενικότερη δυσλειτουργία" και το πρόβλημα με το download φάνηκε να λύνεται μετά από μία (!) εβδομάδα όταν επανήλθε στα 45 Mbps σταθερά. Με την επιστροφή του Download, μας εγκατέλειψε το upload ωστόσο και για τις επόμενες δύο εβδομάδες το speedtest έβγαζε είτε error είτε έδειχνε 0.3-0.4 στις ασύρματα συνδεδεμένες συσκευές . Τα πρόσωπα που μίλησα από την τεχνική υποστήριξη δεν φάνηκαν να έχουν ιδέα και έπρεπε εν τέλει να απαιτήσουμε να έρθει τεχνικός, ο οποίος απλά διαπίστωσε ότι οι ισχυρισμοί μας ήταν αληθείς, το ρουτερ ZTE ZXHN H267N αντιμετώπιζε πρόβλημα και οι ασύρματα συνδεδεμένες συσκευές είχαν μηδενικό upload speed. Ο τεχνικός το απέδωσε σε firmware update στα συγκεκριμένα ρουτερ ( ZTE ZXHN H267N ) , μας είπε γελώντας ότι μόνο εμείς και άλλος ένας πελάτης έχουμε αντιληφθεί το πρόβλημα γιατί οι υπόλοιποι πιθανότατα δεν κάνουν χρήση του upload ή είναι συνδεδεμένοι ενσύρματα και μας υποσχέθηκε αντικατάσταση του ρουτερ με άλλο το οποίο "δεν δίνουμε σε εταιρείες, είναι καλό , κι εγώ αυτό έχω σπίτι μου".
    Φτάνουμε λοιπόν στις 29 Μαρτίου, ο ίδιος τεχνικός έρχεται σπίτι μας το πρωί με το καινούριο ρουτερ (media access tg788vn v2) . Κάνει τα test, upload και download φαίνονται επιτέλους να δουλεύουν κανονικά και φεύγει. Διαπίστωσα το ίδιο απόγευμα ότι το νέο ρούτερ είχαμε χειρότερο ping (+2 στο speedtest, +10 στα παιχνίδια) ενώ είχε πάρα πολύ συχνά lag spikes. Και μετά με βρήκε η νέα χαρμόσυνη έκπληξη : Σχεδόν συστηματικά ανά 1.5 ώρα κόβεται η πρόσβαση στο διαδίκτυο και για να επανέλθει πρέπει να συνδέσω ενσύρματα τον υπολογιστή μου, να μπω στον πίνακα ελέγχου του ρουτερ, να κάνω restart από εκεί και μετά να πατήσω 2-3 φορές το κουμπάκι "connect το Internet" μήπως δεήσει να συνδεθεί. Ping με ενσύρματη σύνδεση χειρότερο από το ping που είχαμε με ασύρματη σύνδεση στο ZTE και συνεχείς αποσυνδέσεις από το διαδίκτυο με το καινούριο "καλό" ρουτερ.

    Συνοψίζοντας λοιπόν, στον ένα μήνα που έχουμε vdsl από την Cyta, 1 μόλις εβδομάδα είχαμε μαζί σωστό download, upload και αξιοπρεπές ping. Η υπομονή μου έχει εξαντληθεί. Τι να κάνω ; Να πάρω ΠΑΛΙ τηλέφωνο και να απαιτήσω νέα αντικατάσταση ρουτερ με ένα που θα μου έχει αξιοπρεπές ping και δεν θα με πετάει συνέχεια ; Δεν είμαι πλέον ψύχραιμος και ίσως ακουστούν βαριές κουβέντες. Θέλω τη βοήθειά σας.



    EDIT: Έλουσα και δημοσίευσα εδώ το θέμα, παρακαλώ να μετακινηθεί στη σωστή υποκατηγορία
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος avralex21 : 30-03-18 στις 22:45.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου, θα τους ζητούσα εγγράφως να αποκαταστήσουν τη βλάβη το συντομότερο δυνατό και αν αυτό τελικά δεν είναι εφικτό να με άφηναν να φύγω αζημίως εφόσον δεν μου παρέχουν τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνω. Από κει και πέρα περιμένεις ένα εύλογο χρονικό διάστημα και περιμένεις να δεις αποτελέσματα. Αν φτιαχτεί όλα οκ, αν όχι και δε σε αποδεσμεύουν ατελώς, καταγγελία στην ΕΕΤΤ κλπ.

Παρόμοια Θέματα

  1. κολλήματα στο internet με το router της cyta
    Από ioanniskar στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-19, 15:28
  2. Της CYTA τα καμώματα... [solved]
    Από geopro64 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-18, 00:01
  3. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-18, 21:18
  4. Σχετικά με το VDSL Vectoring
    Από Kasi86 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-17, 21:54
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-17, 11:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας