Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον κατανεμητη δεν έχω μετρήσει με το ρούτερ. Αλά έβαλα τον τεχνικό του ΟΤΕ να μετρήσει και μου είπε ότι είχε 58000mbps με το μηχάνημα του και ότι μέσα έχω παραπάνω διότι μου το ανεβάζει το ρούτερ. Δεν ξέρω ισχύει κάτι τέτοιο; πάντως πρέπει να έχω πολύ crosstalk διότι το attenuation μέσα στην μέρα αλλάζει συνεχώς από 65500 πάει 66700 κλπ. Το περισσότερο που έχω δει για μια ώρα Μόνο είναι 72000 . . Υπολογίζω όταν ενεργοποιήθει το vectronic να είμαι περίπου στα 95000
    Δυο περιπτώσεις υπάρχουν, ή εσύ δεν κατάλαβες καλά ή ο τεχνικός δεν ήξερε τι έλεγε.

    Μόνοι σας ρωτάτε, μόνοι σας απαντάτε στην δική σας ερώτηση, μάλλον δεν είναι απαραίτητο να απαντάμε οι υπόλοιποι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλαησπερα παιδια, σιγουρα κατι παιζει με την γραμμη σε οτι αφορα τα ανωτερο στατιστικα μου. Θα σας παραθεσω στατιστικα απο NOVA VDSL 50αρι που εχω στην ιδια πολυκατοικια, στο ιδιο διαμερισμα και θα καταλαβετε την διαφορα. Οπως σας ειπα δεν εχω αλλαξει τιποτε στην καλωδιωση, δεν πειραξα το παραμικρο, απλα αλλαξε η ταχυτητα.
    Αυριο το πρωι θα το δηλωσω σφαλμα να δουμε τι θα μου πουνε. Νομιζω οτι ο φιλος RTouris εδωσε μια λογικη εξηγηση, χωρις ομως να μπορω να την επιβεβαιωσω προς το παρον.

    Τα στατιστικα της γραμμης ΝΟΒΑ σε αντιθεση με αυτη του ΟΤΕ
    DSL Connection

    Link Information

    Uptime: 1 day, 12:18:57
    DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.996 / 49.999
    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 0,2 / 13,3
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 1,9 / 4,3
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 29,1 / 13,2
    System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
    Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 34 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 9 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): -
    Error Seconds (Local/Remote): 134 / 10
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 90.892
    CRC Errors (Up/Down): 106 / 3.077
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 64.602

    Νομιζω οτι ειναι εμφανης η διαφορα.....και οπως ειπα μιλαμε για τον ιδιο μερος. Και τονιζω οτι η γραμμη του ΟΤΕ μεχρι κι προχτες λειτουργουσε αψογα.
    Δεν υπάρχουν λογικές και παράλογες εξηγήσεις στο νήμα γιατί απλά αναφερόμαστε σε διαφορετικά πράγματα, άλλο το troubleshooting PROFILE και πως αντιμετωπίζεται και άλλο το
    Attainable Rate και πως αντιμετωπίζεται.
    Εσένα προφανώς σε ενδιαφέρει μόνο το πρώτο, οπότε αγνόησε την συζήτηση για το δεύτερο, ίσως ενδιαφέρει κάποιον άλλον συμφορουμίτη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι ακριβώς μου είπε ο τεχνικός, και εμένα εντύπωση μου έκανε. Τέλος πάντων πρέπει να βγω με το ρούτερ έξω για να διαπιστώσω τι ακριβώς γίνεται

  3. #18
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εγώ που έχω Attainable 9.6 με 65500-66500 Attenuation έχω πρόβλημα;
    Η καλωδίωση είναι αλλαγμένη πρόσφατα με καλώδιο κατευθείαν στο ρούτερ
    Σε 50άρα δεν είσαι συνδρομητής; Τερματισμένος 50Mbps δεν είναι ο συγχρονισμός σου; Τι ψάχνεις από εκεί και πέρα; Δεν σου υποσχέθηκε κάποιο συγκεκριμένο νούμερο στο attainable ο πάροχός σου. Μόνο actual rate πουλάει και "υπόσχεται" (με εγγύηση κάποιας συγκεκριμένης απόκλισης από την ονομαστική τιμή συγχρονισμού). Κατά τη γνώμη μου πρέπει να το κλειδώσουν/εξαφανίσουν το attainable από το web interface των ρούτερ που δίνουν οι πάροχοι. Άνευ λόγου και αιτίας συζητήσεις παρατηρώ τον τελευταίο καιρό για αυτό το ζήτημα και είμαι σίγουρος ότι απασχολούνται άσκοπα και τα τεχνικά τους τμήματα. Ούτε επί adsl δεν είχαμε τέτοιο ντόρο που εκεί μπορεί και να είχε έννοια η συζήτηση καθώς οι συγχρονισμοί σχεδόν ποτέ δεν ήταν οι αναμενόμενοι και το attainable μερικές φορές μπορούσε να δώσει κατεύθυνση στο που εντοπιζόταν το πρόβλημα...

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο πάροχος δεν σου έχει υποσχεθεί τίποτα, η σωστή εσωτερική εγκατάσταση θα σου δώσει το Attainable Rate για να έχεις να χαλάς.

    Aς πούμε ότι έχεις Actual 49.999 και Attainable 51.000 και είσαι σε Interleave, ενώ μπορεί να έχεις με σωστή εγκατάσταση 100.000, ζητάς FastPath ή έχεις ξαφνικά πρόβλημα με θόρυβο και ψάχνεσαι γιατί πήγες στα 45.000 ή και παρακάτω, γι' αυτό πρέπει να ψάχνεις την γραμμή από τον κατανεμητή για να ξέρεις τι μπορείς να έχεις στην πρίζα σου.

    Αν θέλεις εσύ προσωπικά να μην ασχολείσαι, τουλάχιστον μην αποτρέπεις λανθασμένα τους άλλους να ελέγχουν την εσωτερική τους εγκατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πάροχος δεν σου έχει υποσχεθεί τίποτα, η σωστή εσωτερική εγκατάσταση θα σου δώσει το Attainable Rate για να έχεις να χαλάς.

    Aς πούμε ότι έχεις Actual 49.999 και Attainable 51.000 και είσαι σε Interleave, ενώ μπορεί να έχεις με σωστή εγκατάσταση 100.000, ζητάς FastPath ή έχεις ξαφνικά πρόβλημα με θόρυβο και ψάχνεσαι γιατί πήγες στα 45.000 ή και παρακάτω, γι' αυτό πρέπει να ψάχνεις την γραμμή από τον κατανεμητή για να ξέρεις τι μπορείς να έχεις στην πρίζα σου.

    Αν θέλεις εσύ προσωπικά να μην ασχολείσαι, τουλάχιστον μην αποτρέπεις λανθασμένα τους άλλους να ελέγχουν την εσωτερική τους εγκατάσταση.
    Για αυτόν ακριβώς τον λόγο ψάχνω τι παίζει με το attainable . Είναι για καθαρά έλεγχο γραμμής. Δεν πρόκειται να πάρω πότε το τεχνικό τμήμα και να τούς πω ότι έχω πρόβλημα με το attainable. Αλλά και ακόμα έτσι να ήταν και να ειμουν τρελός και να επερνα να δηλώσω βλάβη λόγο attainable γνωρίζουμε όλοι τι απάντηση θα επερνα .. Τον τεχνικό τον έβαλα να μετρήσει όταν είχε έρθει να μου ενεργοποιήσει το Voip

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτόν ακριβώς τον λόγο ψάχνω τι παίζει με το attainable . Είναι για καθαρά έλεγχο γραμμής. Δεν πρόκειται να πάρω πότε το τεχνικό τμήμα και να τούς πω ότι έχω πρόβλημα με το attainable. Αλλά και ακόμα έτσι να ήταν και να ειμουν τρελός και να επερνα να δηλώσω βλάβη λόγο attainable γνωρίζουμε όλοι τι απάντηση θα επερνα .. Τον τεχνικό τον έβαλα να μετρήσει όταν είχε έρθει να μου ενεργοποιήσει το Voip
    Σωστός, το VDSL είναι πολύ πιο ευαίσθητο και επηρεάζεται πολύ πιο εύκολα από το ADSL από κακής ποιότητας καλωδίωση, συνδέσεις, πρίζες, κ.λ.π. χρειάζεται ένας τυπικός έλεγχος της εγκατάστασης και σωστή συνδεσμολογία πριζών που έχει αναφερθεί στο post #2 , ώστε να μην ψαχνόμαστε μετά και τότε είναι που θα απασχολούμε άσκοπα τα τεχνικά τμήματα που αναφέρθηκε πιο πάνω.

    Ο έλεγχος και η σωστή συνδεσμολογία δεν έκανε ποτέ κακό, το αντίθετο μάλιστα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπον μετα απο επικοινωνια με ΟΤΕ με βαλανε σε FAST/FAST και χρονιζει στα 48486. Λιγο πιο κατω απο τα 49999 που ηταν αρχικα, αλλα μαλον θα φταει το FAST/FAST.
    Το θεμα με τα restart του ρουτερ σταματησε μετα απο factory reset και πλεον ολα ειναι (σχεδον)κανονικα. Οριστε και τα στατιστικα ......
    Link Status Connected
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate (Up/Down) 5000/48486 kbps
    Attainable Rate (Up/Down) 28529/49156 kbps
    Noise Margin (Up/Down) 30.4/9.2 dB
    Line Attenuation (Up/Down) 14.7/5.9 dB
    Output Power (Up/Down) 9.4/13.3 dBm
    Data Path (Up/Down) Fast/Fast
    Interleave Depth (Up/Down) 1/1
    Interleave Delay (Up/Down) 0/0 ms
    INP (Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors (Up/Down) 0/3920
    FEC Errors (Up/Down) 4/0
    HEC Errors (Up/Down) 0/8885

    Δεν ξερω γιατι μου βγαζει χαμηλο attainable καθως παλιοτερα εβγαζε 65000 ενω τωρα μολις 49156 και το line attenuation ειναι επισης χαμηλο...αλλα τελως παντων...κανεις δεν ειναι τελειος........
    Απλα να σας πω οτι τον πρωτο καιρο οταν ειχα βαλει την 50αρα πριν απο 3 περιπου χρονια το attainable εδειχνε 130000 περιπου και ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο...για τα τοτε δεδομενα

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει η απάντηση στο post #19, αλλά μην στεναχωριέσαι, όπως είπες κι' εσύ,
    κανεις δεν ειναι τελειος........
    Καλή συνέχεια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Φιλε κατι δεν καταλαβες...απο οσα ειπα.....η εσωτερικη εγκατασταση μου ειναι μια χαρα. Τιποτε δεν αλλαξε και ειναι οπως ηταν την πρωτη μερα.....το μονο που αλλαξε ειναι τα στατιστικα της γραμμης μου. Τωρα τι ακριβως φταιει το ξερουν οι τεχνικοι του ΟΤΕ. Και επαναλαμβανω οτι στον ιδιο ακριβως χωρο δευτερη vdsl 50αρα με ΝΟΒΑ εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με αυτα που ειχε η γραμμη του ΟΤΕ αρχικα και δουλευει αψεγαδιαστα χρονιζοντας στα 49999. Τι ακριβως επαθε η γραμμη του ΟΤΕ δεν ξερω, αλλα θεμα εσωτερικης εγκαταστασης δεν εχω.
    Και φυσικα δεν αποτρεπω κανεναν απο το να μην ελενξει την εγκατασταση του, μιλω για εμενα και μονο......(για οσα αναφερονται στο 19)

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλλον εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις ότι με Line Attenuation (Up/Down) 14.7/5.9 dB δεν είναι φυσιολογικές οι τιμές που έχεις, μέτρηση στον κατανεμητή έχεις κάνει;; αν έχεις κάνει και έχεις τις ίδιες τιμές κάτι συμβαίνει με τον πάροχο, θέλεις να το ψάξεις;; ψάξτο, δεν θέλεις;; δικό σου πρόβλημα, είναι απλά τα πράγματα.

    - - - Updated - - -

    Μας λες και συνέχεια για την NOVA και ότι τερματίζει, το attainable το ξέρεις που είναι ή πάει με το ζόρι μέχρι εκεί και με ένα σωρό λάθη φορτωμένα;;; έκανες και σ' αυτήν μέτρηση στον κατανεμητή;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μπορει να ειναι προβλημα στον κατανεμητη ή εσωτερικης καλωδιωσης........στο σπιτι ή/και στον κατανεμητη δεν εχει πειραχτει τιποτε απολυτως απο την μερα που πρωτοσυνδεθηκαν οι γραμμες...... δεν μπορει 3 χρονια να δουλευει και ξανφικα να χαλαει μονο η μια γραμμη του ΟΤΕ, ενω η αλλη ειναι μια χαρα. Τι στο καλο......ποντικια ροκανισαν τα καλωδια ????
    Θα παω ομως να κανω κι ενα τεστ απευθειας στον κατανεμητη να δουμε τι θα δειξει απο εκει........απλα για να μην υπαρχει καμια αμφιβολια.

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα λέμε, τα ξαναλέμε........ βαρεθήκαμε να τα γράφουμε, έτσι συμβαίνει πάντα με τις βλάβες, δυστυχώς δεν σου στέλνουν ειδοποίηση ότι την τάδε μέρα θα συμβούν.

    Έχουμε απαντήσει σε όλα και για όλα, από το δεύτερο post σου έχω πει για το troubleshooting PROFILE και το Attainable Rate και τα έχω βάλει και σε διαφορετικές παραγράφους γιατί είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
    Δεν έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση αφού σιγουρεύτηκες με μέτρηση στον κατανεμητή, σήμερα όμως;; Ο.Κ., υπάρχει το post #25 που λέει
    .................κάτι συμβαίνει με τον πάροχο, θέλεις να το ψάξεις;; ψάξτο, δεν θέλεις;; δικό σου πρόβλημα, είναι απλά τα πράγματα.
    Προσπαθούμε να σου πούμε ότι κάπου υπάρχει πρόβλημα, στην εγκατάσταση ή στον πάροχο, ξεκινάς πάντα με την εγκατάσταση για να είσαι βέβαιος 100% και μετά πας στον πάροχο, ώστε να μπορείς να απαιτήσεις ελέγχους χωρίς τον φόβο ότι θα έρθουν και θα σου πούνε "Κύριε, φταίει η εγκατάσταση σας" και με ενδεχόμενο να σε χρεώσουν με άσκοπη μετάβαση τεχνικού.

    Υ.Γ.
    Το νήμα δεν το διαβάζουμε μόνο εμείς οι δύο, μπορείς από αυτά που λέω να τα αγνοήσεις όλα και να μην κάνεις τίποτα και φυσικά ούτε καν να μου απαντήσεις, δεν θα παρεξηγηθώ, υπάρχουν άλλοι με παρόμοια προβλήματα που θα το διαβάσουν και μπορεί να βοηθηθούν από αυτά που έχουμε πει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορει να ειναι προβλημα στον κατανεμητη ή εσωτερικης καλωδιωσης........στο σπιτι ή/και στον κατανεμητη δεν εχει πειραχτει τιποτε απολυτως απο την μερα που πρωτοσυνδεθηκαν οι γραμμες...... δεν μπορει 3 χρονια να δουλευει και ξανφικα να χαλαει μονο η μια γραμμη του ΟΤΕ, ενω η αλλη ειναι μια χαρα. Τι στο καλο......ποντικια ροκανισαν τα καλωδια ????
    Θα παω ομως να κανω κι ενα τεστ απευθειας στον κατανεμητη να δουμε τι θα δειξει απο εκει........απλα για να μην υπαρχει καμια αμφιβολια.
    "Συνήγορε" υποψιάζομαι ότι έχεις μεγάλες επιτυχίες στη δουλειά σου γιατί παίζει τα Δικαστήρια να βαριούνται να ακούν τη γκρίνια σου και να δικαιώνουν τους πελάτες σου!
    Πόσο πιο καλά να σου το εξηγήσουμε; Η γραμμή της Nova στο ίδιο κτίριο είναι άλλος βρόχος. Άλλος βρόχος σημαίνει άλλο καλώδιο! Και ναι μπορεί να χαλάσει κάτι ξαφνικά σε ένα καλωδιακό ζευγάρι και το άλλο που έρχεται δίπλα του να είναι εντάξει. Κι αυτό αν μπορούμε να ισχυριστούμε στα σοβαρά ότι "χάλασε" ο δικός σου επειδή έπεσε ...1Mbps (στα 50) ο συγχρονισμός και μάλιστα μετά από μετάβαση σε fastpath που κάτι τέτοιο είναι αναμενόμενο...

    Υ.Γ. Εγώ επί εποχής adsl (και όχι vdsl που είναι πολύ πιο ευαίσθητο) είχα συγχρονισμό 16Mbps. Η μάνα μου στον ακριβώς από κάτω όροφο στο ίδιο κτίριο είχε 13Mbps. Γιατί; Γιατί μπορεί απλά να έφταιγε ένα προβληματικό πριζάκι, το ότι είχε περισσότερες διακλαδώσεις σε πρίζες το διαμέρισμα ή απλά γιατί ο βρόχος της δεν ήταν τόσο καθαρός όσο ο δικός μου. Ουδέποτε το έκανα θέμα γιατί είναι φυσιολογικό.

  14. #29
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με fast/fast και χειροτερο line att απο σενα εχω καλυτερα στατιστικα γραμμης. Αλλα φροντισα πριν, να αλλαξω ολες τις πριζες του σπιτιου με legrand, ολες τις "οριζοντιες" με cat6 ftp και την καθετη με cat6 pet εξωτερικου χωρου που παει απευθειας απο το box του ΟΤΕ στην κεντρικη μου, ΔΙΠΛΗ πριζα. Αποτελεσμα? Οταν εβγαλε προβλημα λογω crosstalk η γραμμη, οι τεχνικοι δεν μπορουσαν να με αποφυγουμε με δικαιολογιες και επικεντρωθηκανε κατευθειαν σε καμπινα και αλλαγη ζευγους. Μην διαμαρτυρεστε αν πρωτα δεν εχετε κανει τα απαραιτητα στον χωρο σας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed.JPG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  37,5 KB 
ID: 192740

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με fast/fast και χειροτερο line att απο σενα εχω καλυτερα στατιστικα γραμμης. Αλλα φροντισα πριν, να αλλαξω ολες τις πριζες του σπιτιου με legrand, ολες τις "οριζοντιες" με cat6 ftp και την καθετη με cat6 pet εξωτερικου χωρου που παει απευθειας απο το box του ΟΤΕ στην κεντρικη μου, ΔΙΠΛΗ πριζα. Αποτελεσμα? Οταν εβγαλε προβλημα λογω crosstalk η γραμμη, οι τεχνικοι δεν μπορουσαν να με αποφυγουμε με δικαιολογιες και επικεντρωθηκανε κατευθειαν σε καμπινα και αλλαγη ζευγους. Μην διαμαρτυρεστε αν πρωτα δεν εχετε κανει τα απαραιτητα στον χωρο σας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speed.JPG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  37,5 KB 
ID: 192740
    Σωστός κρατάμε και τα στοιχεία της γραμμής για το αρχείο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. ZTE ZXDSL 931VII
    Από nikospapa στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 248
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-21, 22:50
  2. Προβήματα με VDSL 50 Vodafone Πρέβεζα.
    Από Nerven στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 21:07
  3. [Other] ZTE ZXDSL 931VII χρήση σαν access point
    Από teachertza στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-18, 11:28
  4. Πωλείται router ZXDSL 931VII ISDN
    Από blugosi στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-17, 19:32
  5. VDSL 30 vs VDSL 50
    Από WhatSoEver στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-17, 03:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας