Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 133

Θέμα: Google Home

  1. #1
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Πρόσφατα διαπίστωσα πως κάποια καταστήματα πωλούν το Google Home Mini —σε τσιμπημένη τιμή— αν και επίσημα δεν έχει έρθει στην Ελλάδα.

    Με συνοπτικές διαδικασίες αγόρασα ένα, καθώς βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα την ιδέα και στο κινητό είχα ενεργή την αναγνώριση του "ok google" ακόμη και με κλειδωμένη την οθόνη. Στο κινητό δεν λειτουργούσε τόσο αξιόπιστα, οπότε έλπιζα πως με μια συσκευή ειδικά για αυτό το σκοπό θα έχω καλύτερα αποτελέσματα.

    Πριν συνεχίσω να πω πως χτίζω σιγά-σιγά ένα smart home (wifi φωτιστικά, πρίζες, πορτατίφ, led-ο-ταινίες) και επίσης χρησιμοποιώ την πλατφόρμα της Google αρκετά (android, gmail, play music).

    Χωρίς να κουράζω άλλο, έχω ενθουσιαστεί πολύ με το mini —εξού και το νήμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  home-mini.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  580,3 KB 
ID: 192673

    Προς το παρόν μιλά και καταλαβαίνει μόνο Αγγλικά αλλά δεν έχει πρόβλημα με την προφορά.
    Είναι πολύ χρήσιμο για μικροπράγματα που το κλασσικό τους interface, είτε είναι το κινητό, είτε το χαρτί και το μολύβι, είτε ένα ραδιόφωνο δεν είναι τόσο βολικό.

    Παραδείγματα:
    - Wake me up in 6 and a half hours.
    - Snooze.
    - Add shaving gel to my shopping list.
    - Play Jimi Hendrix.
    - Countdown 30 minutes for cake.
    - How long until cake?
    - Remind me to call the doctor tomorrow at 9.
    - Remember the refrigerator technician's name is Mitsos.
    - Tell me the refrigerator technician's name.
    - Wake me up in 20 minutes with Chopin.

    Στο smart home βοηθά αν έχεις γεμάτα τα χέρια σου ή πχ ξαπλώνεις πρώτα και μετά του λες να σβήσει το φως.
    - Turn on the office light.
    - Turn on the desk lamp at 50%.
    - Are the lights in the office on?
    - Turn the led strip green.
    - Turn off all lights.

    Από εκεί και πέρα μπορείς να παίξεις παιχνίδια μαζί του, να το ρωτήσεις διάφορα πράγματα, για το καιρό, να κάνει μετατροπές, πράξεις κλπ.
    - set the volume to 20%
    - 12.3 times 32
    - how many euros in 12 dollars?
    - what's the time in Montreal?
    - is it gonna rain tomorrow?
    - when is the easter? (εδώ απαντά για το ορθόδοξο Πάσχα)
    - how's the traffic to the mall athens? (εδώ στέλνει και οδηγίες στο κινητό)
    - is it open right now? (ελέγχει το ωράριο του mall)
    - when is the next match of panathinaikos?
    - translate arrivederci
    - say goodbye in japanese
    - who is the prime minister of greece?
    - how old is he?
    - flip a coin
    - change my voice
    - play relaxation sounds
    - what's up?

    Εντυπωσιακό (ή ανησυχητικό ) είναι το πόσο καλά ακούει, με ακούει από το διπλανό δωμάτιο χωρίς πρόβλημα και χωρίς να χρειάζεται να φωνάζω.

    Από ποιότητα σαν ηχείο είναι καλό για το μέγεθός του. Είναι δυνατό αλλά δεν έχει την ποιότητα ενός κανονικού ηχοσυστήματος. Πάντως για ελαφρά χρήση ή για να κοιμηθεί κάποιος με μουσική, είναι υπέραρκετό. Από τις υπόλοιπες συσκευές android μπορεί να αναγνωριστεί ως audio casting device αλλά και σαν bluetooth ηχείο. Επίσης το ίδιο μπορεί να συνδεθεί σε άλλα bluetooth ηχεία για να παίξει μουσική ή σε chromecast συσκευές για να παίξει μουσική, youtube, netflix, να δείξει φωτογραφίες κλπ.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    φαντάζομαι το εχεις στο σαλονι.

    ετοιμάσου λοιπον εκει που χαζεύεις καμιά ταινια χαλαρος να σου απαντήσει σε κατι που δεν ρώτησες -> καρδιακό

    επισης οταν εχει λογοδιάρροια/παιζει μουσικη τσιτα αντι για "google stop" δωσε "google shut the f@ck up" το καταλαβαίνει..

  3. #3
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Μου κάνει εντύπωση που ακούει και στο ρε google! Λίγο ακόμη και θα πίνουμε φραπέ μαζί.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις ή να πούνε και άλλοι συσκευές που να δουλεύουν με τα της Google, πχ κάτι sonoff ξέρω πως δουλεύουν, τα της Xiaomi (μέσω china server) όχι, όποτε μόνο αν έχεις λάμπες και τις έχεις περάσει στον ευρωπαϊκό.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις ή να πούνε και άλλοι συσκευές που να δουλεύουν με τα της Google, πχ κάτι sonoff ξέρω πως δουλεύουν, τα της Xiaomi (μέσω china server) όχι, όποτε μόνο αν έχεις λάμπες και τις έχεις περάσει στον ευρωπαϊκό.
    Ναι, αμέ.

    ---

    Από Xiaomi έχω πορτατίφ και λάμπες οροφής (πλαφονιέρες). Αυτές λειτουργούν με την εφαρμογή yeelight η οποία συνδέεται στο google home.
    Το yeelight υποστηρίζει servers σε Κίνα, Σιγκαπούρη, Αμερική. Χρησιμοποιώ τους Αμερικάνικους. Πριν λίγες ημέρες έβαλε και γερμανικούς αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ (πρέπει να ξαναπροσθέσω όλα τα φώτα στους νέους).

    Γενικά οι αμερικάνικοι server καθυστερούν μερικές φορές. Το google home ανοιγοκλείνει τα φώτα και αυξομειώνει την ένταση. Δεν μπορεί να ρυθμίσει την ισορροπία του λευκού ή να ενεργοποιήσει το moon mode στις πλαφονιέρες.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20171109100141_58492.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  219,0 KB 
ID: 192702

    ---

    Από διακόπτες Sonoff. Καλή ποιότητα αλλά αργός server αρκετά συχνά, μερικές φορές χάνουν το server (αν γίνεται κάνα μεγάλο DDoS attack πχ ). Γενικά οι έξυπνοι διακόπτες έχουν μια διαδικασία για να μπουν: χρειάζονται ρεύμα, οι συνηθισμένοι διακόπτες συνήθως έχουν μόνο ένα καλώδιο, οπότε αν έχετε πρίζα κοντά, πρέπει να τραβήξετε γραμμή. Επίσης αν έχετε 2 διακόπτες για το ίδιο φως θα χρειαστεί να καταργήσετε τον ένα (μπαίνουν όμως ασύρματοι μετά, όσοι θέλετε).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6a1eeee4-7763-4398-bb06-9f0c580d3fdb.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  43,9 KB 
ID: 192698

    Η εφαρμογή λέγεται eWeLink.

    ---

    Από πρίζες οι παρακάτω. Γενικά αυτές μου βγήκαν πολύ καλές. Οι server είναι ταχύτατοι, κάνω κλικ στην οθόνη του κινητού και είναι σαν να κάνω κλικ τον φυσικό διακόπτη χωρίς διακοπές!
    Επίσης βγάζουν μια usb από κάτω για να φορτίσεις κινητό (δεν την έχω δοκιμάσει).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2018-New-Mini-Wifi-Smart-Socket-EU-Power-Plug-Mobile-APP-Remote-Control-USB-Output-Works.jpg.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  159,0 KB 
ID: 192700

    Η εφαρμογή λέγεται Smart Life.

    ---

    Από LED controllers, τον παρακάτω. Το καλό του είναι πως από default δεν βγαίνει στο internet, λειτουργεί μόνο στο εσωτερικό δίκτυο. Αν τον ανοίξεις για remote control, τότε τον βλέπει και το google home με την εφαρμογή Magic Home. Μπορεί να ανοιγοκλείσει, να αλλάξει ένταση αλλά και χρώμα με το home. Μειονέκτημα, όταν πέφτει το ρεύμα, χρειάζεται καμιά φορά να τον αποσυνδέσεις και να τον ξανασυνδέσεις για να βρει το wifi.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DC5-28V-MINI-RGB-RGBW-LED-WIFI-Music-Controller-For-Strip-Light-Compatible-Amazon-Alexa-Google.j.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  79,5 KB 
ID: 192701

    ---

    Επίσης να πω πως το router του ΟΤΕ είναι λίγο άχρηστο, οπότε καλό είναι να δώσετε static IPs σε όλες τις έξυπνες συσκευές σας. Θα γλυτώσετε από πολύ πόνο.

    - - - Updated - - -

    Αν δεν είναι ξεκάθαρο, τα πορτατίφ της Xiaomi λειτουργούν μια χαρά με το google home. Απλώς τα αφαιρείς από τον server που είσαι και τα προσθέτεις στον αμερικάνικο ή ακόμη καλύτερα τα προσθέτεις μέσω της εφαρμογής yeelight αντί της mi home.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είναι ξεκάθαρο, τα πορτατίφ της Xiaomi λειτουργούν μια χαρά με το google home. Απλώς τα αφαιρείς από τον server που είσαι και τα προσθέτεις στον αμερικάνικο ή ακόμη καλύτερα τα προσθέτεις μέσω της εφαρμογής yeelight αντί της mi home.
    Ναι αλλά μετά δεν μπορείς να τα έχεις σε σύνδεση με το gateway της xiaomi γιατί αυτό είναι μόνο κίνα (τουλάχιστον τελευταία φόρα που κοίταξα)

  7. #7
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά μετά δεν μπορείς να τα έχεις σε σύνδεση με το gateway της xiaomi γιατί αυτό είναι μόνο κίνα (τουλάχιστον τελευταία φόρα που κοίταξα)
    Δεν το έχω χρησιμοποιήσει το gateway, οπότε δεν ξέρω. Πάντως οι λάμπες γραφείου ήταν από τα πρώτα που με έπεισαν για την δύναμη της φωνής, πολλές φορές κάνω κάτι και δεν έχω τρίτο χέρι να ανοίξει το φως όταν το χρειάζομαι!
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολλές φορές κάνω κάτι και δεν έχω τρίτο χέρι να ανοίξει το φως όταν το χρειάζομαι!
    Και για αυτό το λόγο ρε πούλησες την ψυχή σου στη Google; Ας πήγαινες να μείνεις μερικά χρόνια στο Τσερνομπίλ και το θέμα θα λυνόταν εύκολα
    Ανυπόγραφος

  9. #9
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, θα ήθελα να συμμετάσχω στο νήμα κι εγώ.

    Αν και δε μου αρέσει, έχω τη συσκευή στην αγγλική γλώσσα ώστε μέσω της εφαρμογής Mi Fit να λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων και SMS στο Mi Band 2.

    Εξαιτίας αυτού έχω τη δυνατότητα πλήρους χρήσης του/της Google Assistant οπότε έχω κάνει την εξής δοκιμή με επιτυχία: να παίξει μέσω Spotify ένα τραγούδι ή ένα βίντεο από YouTube/ Netflix στη τηλεόραση (Chromecast). Μέσω αυτού ελέγχω τον καιρό για όποια περιοχή θέλω (ΠΧ πως θα είναι το ΣΚ εκεί που σκοπεύω να πάω για το Πάσχα), βάζω ξυπνητήρι για την επόμενη ημέρα κλπ.

    Ειδικά όμως για τη μουσική, τον καιρό, υπενθυμίσεις κ.α. θα προτιμούσα μια τέτοια συσκευή. Βλέπω ότι πωλείται από 59€ - όσο κοστίζει επίσημα στο γερμανικό Google store δηλαδή.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    too invasive for my taste, χώρια που το mini έχει κακό ήχοι σαν ηεχίο bluetooth.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για αυτό το λόγο ρε πούλησες την ψυχή σου στη Google; Ας πήγαινες να μείνεις μερικά χρόνια στο Τσερνομπίλ και το θέμα θα λυνόταν εύκολα
    Ήταν ήδη πουλημένη. Αυτά είναι τα perks που απολαμβάνουμε οι πουλημένοι δίχως επιπλέον τύψεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, θα ήθελα να συμμετάσχω στο νήμα κι εγώ.

    Αν και δε μου αρέσει, έχω τη συσκευή στην αγγλική γλώσσα ώστε μέσω της εφαρμογής Mi Fit να λειτουργεί η αναγνώριση κλήσεων και SMS στο Mi Band 2.

    Εξαιτίας αυτού έχω τη δυνατότητα πλήρους χρήσης του/της Google Assistant οπότε έχω κάνει την εξής δοκιμή με επιτυχία: να παίξει μέσω Spotify ένα τραγούδι ή ένα βίντεο από YouTube/ Netflix στη τηλεόραση (Chromecast). Μέσω αυτού ελέγχω τον καιρό για όποια περιοχή θέλω (ΠΧ πως θα είναι το ΣΚ εκεί που σκοπεύω να πάω για το Πάσχα), βάζω ξυπνητήρι για την επόμενη ημέρα κλπ.

    Ειδικά όμως για τη μουσική, τον καιρό, υπενθυμίσεις κ.α. θα προτιμούσα μια τέτοια συσκευή. Βλέπω ότι πωλείται από 59€ - όσο κοστίζει επίσημα στο γερμανικό Google store δηλαδή.
    Κατά καιρούς στο εξωτερικό το βγάζουν σε προσφορές τύπου $30, όπου εκεί αξίζει να πάρεις παραπάνω από ένα.

    Από εκεί και πέρα, ένα παιχνίδι είναι επί της ουσίας, αν τα οικονομικά σου το επιτρέπουν go for it. Προσωπικά το έχω μια εβδομάδα και το χρησιμοποιώ αρκετά, μου έχει σίγουρα αντικαταστήσει το ξυπνητήρι αν και δεν έχει επιλογή να αυξάνει την ένταση σταδιακά. Στα υπόλοιπα features που πιστεύω θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τακτικά, είναι τα reminders, μουσική και φυσικά smart home. Πιθανώς και shopping list γιατί ποτέ δεν τα κατάφερα με τα αντίστοιχα app (tasks, remember the milk κλπ). Σε 2 μήνες βέβαια μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη, ρώτα με ξανά.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Κρατάει ημερολόγιο, todo etc?

  13. #13
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Google calendar, όπου έχεις events και reminders. Επίσης κρατά shopping list που μπορείς να δεις μετά στο κινητό σου.

    Τέλος έχει 3rd party integration αν έχεις κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή στο μυαλό σου: https://assistant.google.com/explore/

    Calendar/events: https://assistant.google.com/service...53572ba4?hl=en
    Reminders: https://assistant.google.com/service...f28bc172?hl=en
    Shopping list: https://assistant.google.com/service...52a94d79?hl=en
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ δεν βλέπω τι παραπάνω κάνει απο τον Google assistant που έχουμε στο κινητό, πέρα από το ότι δεν χρειάζεσαι το κινητό για να δίνεις εντολές καιτο ότι έχει ενσωματωμένο ηχείο.

    Ολες τις εντολές που ανέφερες, τις δίνεις καιστο GA στο κινητό.
    Γιατί να έχεις μια έξτρα συσκευή;
    Πιστεύω οτι αξίζει μόνο αν κάτσεις και αγοράσεις όλα τα υπόλοιπα συμπραγκαλα που ανέφερες.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  15. #15
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το κινητό αλλά και το tablet δεν μου είναι πολύ αξιόπιστα στην αναγνώριση φωνής. Άλλες φορές ακούνε, άλλες δεν ακούνε. Μερικές φορές λειτουργεί η αναγνώριση με κλειστή την οθόνη (το πλέον σημαντικό), μερικές όχι. Άλλες φορές μπλοκάρει το ξεκλείδωμα με φωνή και θέλει reboot το κινητό (κάτι έχει να κάνει με το bluetooth). Επίσης στο κινητό το always on αύξανε την κατανάλωση της μπαταρίας σημαντικά.

    Επειδή λοιπόν μου άρεσε ο assistant, αυτές οι αστοχίες στην υλοποίηση στο κινητό, με οδήγησαν να πάρω ηχείο.
    Αυτό λειτουργεί πάντα και πολύ καλά. Μιλάω σιγανά και με πιάνει από το άλλο δωμάτιο, 5 μέτρα μακρυά.

    Επίσης το καλό είναι πως μπορείς να ακούσεις μουσική ψιλοσυμπαθητικά αλλά και το assistant καλά, καθαρά και πολύ δυνατά.

    - - - Updated - - -

    Κάτι ενδιαφέρων στην υλοποίηση στο κινητό, είναι πως με κλειστή οθόνη και δυνατή μουσική, συνήθως ο assistant δεν έχει πρόβλημα να πιάσει το ok google.
    Αντιθέτως αν έχει ησυχία το δωμάτιο, ο assistant δεν με ακούει με τίποτα!
    Το mini είναι πιο λογικό, ακούει τέλεια στην ησυχία, σε δυνατή μουσική τα χάνει λιγάκι (πρέπει να μιλήσεις λίγο δυνατά).
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 14:11
  2. Μηνύματα: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-17, 10:00
  3. Σύνδεση τηλεόρασης και home cinema
    Από senkradvii στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-17, 12:34
  4. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας