Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Speedtouch
    SNR / Attn
    6,5(dB) / 37,5(dB)
    Καλησπέρα σε όλους. Συνδρομητής 4-5 χρόνια στη Wind, τόποτς διαμονής στους Αγίους Αναργύρους.

    Λοιπόν, τα τελευταία δύο χρόνια συγχρόνιζα περίπου στα 8,3 mbps με upload σχεδόν 1000. Πριν δυο βδομάδες παρουσιάστηκαν αποσυνδέσεις. Δίνεται βλάβη από τη Wind στον ΟΤΕ, έρχονται αυτοί, προφανώς μου άλλαξαν ζεύγος στο ΚΑΦΑΟ και η σύνδεση έπεσε τραγικά περίπου στα 4,5. Νέα κλήση για βλάβη, ξανάρχεται ο οτε, νέα αλλαγή ζεύγους και το ρούτερ κλειδώνει πλέον στα 5700 με upload 670. Πολύ μακριά φυσικά από την προηγούμενη κατάσταση.

    Το line attenuation που ήταν γύρω στο 35, έχει ανέβει πλέον στο 53,6!!!

    Η Wind με πήρε να μου πει ότι ..."δυστυχώς αυτή είναι η δυνατότητα του δικτύου σας". Τους λέω πως είναι δυνατόν να άλλαξε η ποιότητα τόσο πολύ σε μια μέρα και δεν ήξεραν τι να πουν.

    Προφανώς ο οτε κατά τις προσφιλείς του τακτικές, δεν ασχολείται να βρει σωστό ζεύγος στο καφαο, από τη στιγμή που είμαι στη Wind.

    Έβαλα τις φωνές και ζήτησα να παραμείνει ανοιχτή η βλάβη και να γίνει συνδυαστική επίσκεψη των τεχνικών και με εμένα παρόντα. Αν παραμείνει το πρόβλημα θα κάνω αναφορά στην ΕΕΤΤ και αίτημα για λύση του συμβολαίου μου με τη Wind...

    Οι ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι πως είναι δυνατόν να αυξήθηκε το line attenuation από 35 σε 53? Δεν δείχνει πρόβλημα στο ζεύγος καλωδίων στο καφάο αυτό? Δεν νομίζω να απομακρύνθηκε το dslam! Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω?

    Οι γείτονες στη πολυκατοικία που ρώτησα, πιάνουν από 7,5 ως 8,5, σε διάφορους παρόχους. Δεν είναι αυτό ένδειξη βλάβης?

    Το upload στα 650 δεν δείχνει από μόνο του βλάβη? Είναι λογικό να μη μπορεί να πιάσει ούτε το 1mbps upload?

    (το SNR είναι στα 6).

  2. #2
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    9356/1020
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9(dB) / 39(dB)
    Παιζει να γραψανε πουθενα αντι για 35 line attenuation 53 καταλαθος και οταν εστειλαν τις μετρησεις στο dslam να σε κανανε σε optimized 53αρι προφιλ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-18, 00:40
  2. Πρόβλημα με ίντερνετ...
    Από Kostas Lio στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 02:06
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-17, 00:46
  4. Πρόβλημα με την ταχύτητα του ίντερνετ
    Από jk96 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-17, 17:10
  5. Σύνδεση με το ιντερνέτ
    Από mnpoly στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-17, 22:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας