Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 130
  1. #1
    Εγγραφή
    14-02-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 6850 5G
    Καλησπέρα στην παρέα...

    Μετά από αρκετά χρόνια με Fritz!Box (7390 & 7490) αποφάσισα να πάρω ένα 6890 το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι ένα 7590 με την προσθήκη LTE.
    Σκοπεύω να το χρησημοποιήσω στο χωριό που μόλις έκανα σύνδεση internet. Δυστυχώς επιλογές η περιοχή δεν έχει...Cosmote ADSL μόνο και φυσικά VOIP.
    Μιάς και δεν έχω πάει ακόμα στο χωριό να το τοποθετήσω θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο προετοιμασμένος γίνεται γιατι δεν θα έχω αρκετό χρόνο εκεί για να "παίζω".
    Μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να το κάνω να δουλεύει με 4g sim Vodafone.
    Όσον αφορά το DSL κομμάτι, έχω πάρει απο την Cosmote το username και το pass αλλά προφανώς δεν έχω τρόπο να τα δοκιμάσω γιατι σπίτι έχω Vodafone σταθερή.
    Απο VOIP δεν έχω καμμία εμπειρία.
    Οι ερωτήσεις που έχω λοιπόν είναι οι ακόλουθες:
    -Μπορώ να ζητήσω από την Cosmote το user και το pass του VOIP χωρίς να έχω συνδέσει ποτέ το router που μου έστειλε η Cosmote?
    -Τώρα που η γραμμή μου θα είναι VOIP πώς ακριβώς θα συνδέσω το 6890. Μπορώ να βάλω στον τοίχο καινούριαπρίζα RJ45 και να συνδέσω το router με ένα απλό καλώδιο δικτύου ή θα χρειαστώ το Υ καλώδιο που ήρθε με το router?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς και τώρα να το δοκιμάσεις στην γραμμή της Vodafone, ακόμη και με τα στοιχεία σύνδεσης της Cosmote. Και αυτό το μαγικό γίνεται διότι απλά την Vodafone δεν την ενδιαφέρουν τι στοιχεία είναι ορισμένα στα αντίστοιχα πεδία της όποιας συσκευής, αρκεί αυτά να μην είναι κενά.

    Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου:

    α. Φυσικά μπορείς να τους ζητήσεις, αλλά θα σου είναι αχρείαστοι κι αν τυχόν κάποια στιγμή βάλεις το Speedport στην γραμμή στο χωριό, ενδέχεται να τους κάνει reset και να πρέπει να ζητήσεις πάλι έκδοση νέου κωδικού.

    β. Στο Υ-καλώδιο και από την πλευρά με τα 2 βύσματα RJ45, το ένα από αυτά προορίζεται για την τηλεφωνία, οπότε λόγω VoIP δεν χρησιμεύει πουθενά, αλλά το άλλο το θέλεις οπωσδήποτε διότι μέσω αυτού έρχεται το DSL σήμα.
    Με απλά λόγια το Υ-καλώδιο θα συνδεθεί με τον ίδιο τρόπο που έκανες και στα προηγούμενα Fritz αλλά δεν χρειάζεται καθόλου το βύσμα του τηλεφωνικού σήματος.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-02-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 6850 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς και τώρα να το δοκιμάσεις στην γραμμή της Vodafone, ακόμη και με τα στοιχεία σύνδεσης της Cosmote. Και αυτό το μαγικό γίνεται διότι απλά την Vodafone δεν την ενδιαφέρουν τι στοιχεία είναι ορισμένα στα αντίστοιχα πεδία της όποιας συσκευής, αρκεί αυτά να μην είναι κενά.

    Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου:

    α. Φυσικά μπορείς να τους ζητήσεις, αλλά θα σου είναι αχρείαστοι κι αν τυχόν κάποια στιγμή βάλεις το Speedport στην γραμμή στο χωριό, ενδέχεται να τους κάνει reset και να πρέπει να ζητήσεις πάλι έκδοση νέου κωδικού.

    β. Στο Υ-καλώδιο και από την πλευρά με τα 2 βύσματα RJ45, το ένα από αυτά προορίζεται για την τηλεφωνία, οπότε λόγω VoIP δεν χρησιμεύει πουθενά, αλλά το άλλο το θέλεις οπωσδήποτε διότι μέσω αυτού έρχεται το DSL σήμα.
    Με απλά λόγια το Υ-καλώδιο θα συνδεθεί με τον ίδιο τρόπο που έκανες και στα προηγούμενα Fritz αλλά δεν χρειάζεται καθόλου το βύσμα του τηλεφωνικού σήματος.
    Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Η αλήθεια είναι οτι το έβαλα πάνω στη γραμμή της Vodafone DSL και το είδα να σηκώνει αμέσως 50mbps αλλά όχι internet όπως ήταν φυσικό.

    Άν κατάλαβα καλά δεν θα χρειαστώ splitter...σωστά? Σε αυτή την περίπτωση μιας και οι άκρες είναι RJ45 δεν μπορώ να φτιάξω ένα απλό καλώδιο απο RJ45 σε RJ11 με τις σωστές επαφές? (δύο μεσαίες νομίζω) Γιατι αλλιώς θα έχω αρκετό καλώδιο να περισσεύει απο το Υ, άσε που θα χρειαστώ μετατροπέα απο RJ45 σε RJ11.

    Όταν λες οτι οι κωδικοί θα μου είναι "αχρείαστοι" τί ακριβώς εννοείς? Δεν τους χρειάζομαι να τους βάλω στο Fritz?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανονικά αν έχει σωστές ρυθμίσεις, πρέπει να παίξει και τώρα στην γραμμή της Vodafone. Από την στιγμή που έχεις συγχρονισμό αλλά όχι πρόσβαση στο διαδίκτυο, λογικά αν δεις τα στοιχεία σύνδεσης δεν έχεις πάρει δημόσια ΙΡ και αυτό συμβαίνει διότι απλά δεν έχεις ορίσει την τιμή 835 στο VLAN ID.

    Οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι, έχουν την κατάλληλη ρύθμιση ώστε να τραβούν αυτόματα τα στοιχεία κατά την αρχική σύνδεση, οπότε εμείς δεν έχουμε να κάνουμε κάτι επιπλέον. Όμως δεν ισχύει το ίδιο και στις συσκευές που αγοράζουμε από το εμπόριο, στις οποίες απλά φροντίζουμε να έχουν τα στοιχεία εκείνα που χρειάζεται έκαστος πάροχος.

    Υπόψη ότι η τιμή 835 του VLAN ID είναι για σύνδεση PTM σε VDSL. Για ATM σε ADSL (που θα βάλεις στο χωριό) είναι τα πεδία VPI/VCI με τιμές αντίστοιχα 8/35.

    Στη Vodafone εδώ και πάρα πολλά χρόνια, δεν χρειάζεται να βάλουμε τα δικά μας credential και αυτά επιλέγονται αυτόματα κατά την αρχική σύνδεση (από δικό της DSLAM). Συνήθως είναι σε όλους τα guest@hol.gr/guest, αλλά ότι και αν βάλεις (π.χ. mpower@myhome.net/mpower) θα παίξει κανονικά. Απλά στα αντίστοιχα πεδία (username/password) πρέπει να αναφέρεται κάτι και να μην είναι κενά.

    Όσον αφορά το καλώδιο, αν δεν έχεις το Υ-καλώδιο με τους αντάπτορες (που είχες και στα προηγούμενα Fritz), μπορείς να φτιάξεις το δικό σου σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο. Φυσικά από την στιγμή που θα έχεις VoIP τηλεφωνία, στην άλλη άκρη συνδέεις μόνο το RJ11 βύσμα για το DSL, αλλά αν θέλεις το φτιάχνεις και αυτό για πιθανή μελλοντική χρήση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Fritzcavoy.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  16,9 KB 
ID: 192743

  5. #5
    Εγγραφή
    14-02-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 6850 5G
    Σε ευχαριστώ πολύ.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-02-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 6850 5G
    Πήγα στο χωριό και εγκατέστησα τα πάντα!
    Τελικά δουλέψαν όλα, και το ίντερνετ και το voip. Αν εξαιρέσει κανείς πόσο ταλαιπωρήθηκα από λάθος του Ο.Τ.Ε. που τελικά μου είχε στείλει λάθος password για το ίντερνετ. Ούτε ο υπάλληλος τους στο support μπορούσε να πιστέψει ότι έχει γίνει τέτοιο λάθος. Τέλος καλό, όλα καλά!
    Μήπως ξέρει κανείς να μου πει σε ποιά περίπτωση θα αλλάξει password στο voip ο Ο.Τ.Ε. και αν μπορώ να κάνω κάτι να το αποφύγω;
    Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε κανέναν δεν έχει αλλάξει μέχρι τώρα, εκτός κι αν βάλεις πάνω στη γραμμή το Speedport χωρίς πρώτα να του έχεις περάσει τον κωδικό που έχεις.

    Όσον αφορά τα credentials της σύνδεσης, εκτός τα κανονικά δικά σου που μπορείς να τα δεις στo προφίλ σου στην επίσημη ιστοσελίδα, μπορείς να δοκιμάσεις τα γενικά (χρήστης=otenet@otenet.gr, κωδικός=otenet).

  8. #8
    Εγγραφή
    14-02-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 6850 5G
    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Για κάποιο λόγο το generic otenet@otenet.gr με pass otenet δεν δούλευε...
    Όταν μου έστειλαν ξανά τα σωστά προσωποποιημένα credentials συνδέθηκα μια χαρά

    - - - Updated - - -

    Τώρα προσπαθώ να συνδεθω στο iPhone με VoIP χωρίς VPN με βάση τις οδηγίες σου. Η πρώτη απόπειρα απέτυχε για κάποιο λόγο...ίσως κάποιο setting μου διαφεύγει.
    Μπορεί να φταίει το οτι αντί να dyndns χρησιμοποιώ το ddns της noip?

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πιθανόν να είναι κάποια ρύθμιση στο DSLAM του αστικού κέντρου ή στον IMS server που συνδέεσαι. Και σε μένα παλιότερα δεν έπαιζαν, αλλά πρόσφατα σε δοκιμές που έκανα παίζουν και ο γενικός.

    - - - Updated - - -

    Ποιες οδηγίες ακολουθείς (δεν θυμάμαι τι έχω αναφέρει). Εγώ παίζω πλέον με OpenVPN και για DDNS έχω noip.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-02-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritz!box 6850 5G
    Βρήκα κατι οδηγίες σε ένα site που μοιάζει πολύ με το username σου...μπορεί να είναι άσχετο με εσένα, δεν ξέρω.
    https://ikoukou.eu/ote-voip-se-iphon...fritzbox-7490/
    Αν απαγορεύεται το link πες μου να το βγάλω. Έχω μπερδέψει τους κανονισμούς σε τόσα forums που μπαίνω ;-)

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, δεν είμαι εγώ. Οι οδηγίες φαίνονται σωστές και συμφωνούν με την ρύθμιση που αναφέρει η AVM.
    Ωστόσο αν δοκιμάζεις από δίκτυο GSM, πιθανότατα δεν θα δουλεύει καθώς οι εταιρείες δεν επιτρέπουν κλήσεις VoIP μέσω του δικτύου τους εκτός αν έχεις κανονικό συμβόλαιο και το έχεις ζητήσει να το ανοίξουν.
    Πάντως δεν το χρησιμοποιώ κατευθείαν παρά μόνον μέσω VPN, που σίγουρα γνωρίζω ότι δουλεύει από παντού.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-04-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γειά σας κι απο εμένα. Μόλις παρέλαβα το εν λόγω router 6890 LTE και σε επικοινωνία με τη vodafone μου είπαν οτι δεν θα μπορώ να έχω τηλεφωνία. Ισχύει κάτι τέτοιο; Τη γραμμή την έχω μόνο για internet και fax.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Ισχύει.
    Η Vodafone δεν υποστηρίζει άλλο μόντεμ εκτός από αυτό που δίνει.

    Ο μόνος τρόπος να παίξει είναι να βάλεις το modem της Vodafone, να πάρει τους κωδικούς και με κάποιο tool να τους διαβάσεις. Αν γίνεται.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdesign Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας κι απο εμένα. Μόλις παρέλαβα το εν λόγω router 6890 LTE και σε επικοινωνία με τη vodafone μου είπαν οτι δεν θα μπορώ να έχω τηλεφωνία. Ισχύει κάτι τέτοιο; Τη γραμμή την έχω μόνο για internet και fax.
    Σε Vodafone ενδέχεται να μάθεις τον κωδικό του VoIP, ανάλογα ποια συσκευή σου δώσουν.
    Αν πάρεις το ZTE H267A, υπάρχει δυνατότητα να τον μάθεις. Αν σου δώσουν το H300s, δυστυχώς έκλεισαν την τρύπα που υπήρχε και μαθαίναμε τον κωδικό.
    Αν τον μάθεις, απλά μετά τον ρυθμίζεις στο Fritz.

  15. #15
    Εγγραφή
    07-04-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πάρα πολύ! Έχω και το 267Α ακόμα! Βέβαια έχω μια δυσκολία στις οδηγίες. Κάνω στο console paste το usermode="admin"
    page_data_init("settings") αλλα δε γίνεται κάτι. Μου βγάζει ReferenceError: page_data_init is not defined
    Μήπως μέσα στο "settings" θέλει κάτι άλλο;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xdesign Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πάρα πολύ! Έχω και το 267Α ακόμα! Βέβαια έχω μια δυσκολία στις οδηγίες. Κάνω στο console paste το usermode="admin"
    page_data_init("settings") αλλα δε γίνεται κάτι. Μου βγάζει ReferenceError: page_data_init is not defined
    Μήπως μέσα στο "settings" θέλει κάτι άλλο;
    Βασικά οι οδηγίες αυτές είναι για το Η300s τελικά και όχι για το 267Α! Το έκανα και βρήκα τα passwords στο αρχείο sipctrl (γιατί κατεβάζει αρκετά).

Σελ. 1 από 9 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM FRITZ! Box 7590
    Από StRiNgBrEaKeR στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8766
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-24, 14:14
  2. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  3. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  4. AVM FRITZ!Box 7490 & calls log
    Από myname στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-17, 18:51
  5. AVM FRITZ!Box 7490 και Port Forwarding
    Από kard στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-17, 17:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας