Σελ. 82 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.216-1.230 από 2010
  1. #1216
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν δεις τον τεχνικό της Inalan ρώτα τον..
    τι είναι αυτό το κουτί που βάλατε στην γωνία ??

    Και πότε θα περάσετε την Πατησίων...
    Πες του ότι ο DoSMaN σας περιμένει στη γωνία...

  2. #1217
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Xαχαχα..
    Έχει κατασκηνώσει εκεί.. σαν μετανάστης από την Τουρκία!
    Χαχαχα!!

    Λυπηθείτε τον.. πριν πιάσουν τα κρύα!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 26-10-19 στις 00:06.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #1218
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Ένα ίδιο κουτάκι έχει και στην Ελικώνος λίγο πριν το Κόκκερελ. Είναι λιγάκι κρυμμένο δεν φαίνεται εύκολα ειδικά αν έχει παρκαρισμένα μπροστά.
    Είπες και το ανεκδοτάκι σου βρε Iris. Η Wind να περάσει γραμμές; Σε 3 τέρμηνα και βλέπουμε. Θα πιάσει χειμώνας μετά, βροχές κρύο άσε καλύτερα. Από άνοιξη και βλέπουμε. Όσον αφορά την Inalan το ξέρουμε, όποτε βρέχει βάζει γραμμές, οπότε φίλε Dosman παρακάλα για βροχή μπας και δεις "φωτεινή" μέρα.

  4. #1219
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σκέφτηκα κάτι τέτοιο για το κουτί..

    Σε μεγάλης απόστασης δίκτυα οπτικών ινών οι απώλειες και η εξασθένιση προκαλούν σταδιακή πτώση της ποιότητας του σήματος.
    Σε αυτή τη περίπτωση οπτικοί επαναλήπτες και ενισχυτές χρησιμοποιούνται για την αντιμετώπιση του προβλήματος.

    Οι οπτοηλεκτρονικοί επαναλήπτες είναι οπτικοί μετατροπείς οι οποίοι χρησιμοποιούνται στα οπτικά δίκτυα για να μετατρέψουν το οπτικό σήμα σε ηλεκτρικό και στην συνέχεια πάλι σε οπτικό .
    Οι οπτικοί ενισχυτές ενιχύουν απευθείας το οπτικό σήμα με την χρήση κυρίως erbium doped ενισχυτών.

    Στον doped erbium ενισχυτή, το σήμα εισόδου ενισχύεται από ένα κατάλληλου μήκους κύματος laser το οποίο επιτυγχάνει κέρδος
    στην περιοχή από 1510 εώς 1600nm και ανάμεσα στα 1530 και 1565nm επιτρέποντας πολυπλεξία DWDM.
    Στον δέκτη, το οπτικό σήμα μετατρέπεται σε ηλεκτρικό με την χρήση φωτοανιχνευτή, ενός ενισχυτή και αποκατάστασης σήματος.
    Το οπτικό σήμα στον φωτοανιχνευτή μετατρέπεται, με το φωτοηλεκτρικό φαινόμενο, σε ρεύμα το οποίο ενισχύεται και τελικά τα δεδομένα ανακτώνται από τον χρήστη.


    http://www.alfaphonet.gr/%CE%A0%CF%8..._160-33-1.html

    Θέλουν ρεύμα όμως ??
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #1220
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Τώρα ανακάλυψα το θέμα για τη Κυψέλη..Κάλλιο αργά...

    Μηπως γνωρίζετε πόσο καιρό κάνουν να έρθουν να βάλουν το κουτί στη πολυκατοικία και κατ επέκταση το δίκτυο σπίτι μου;;;
    7/10 πέρασε το τεχνικός και μου έστειλαν mail ότι είναι ''διαδικασίες πραγματοποίησης της εξωτερικής εγκατάστασης στο κτίριο σας''.

    Πάλι καλά που 20/11 τελειώνει το συμβόλαιο με τη Nοva...

  6. #1221
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elthis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα ανακάλυψα το θέμα για τη Κυψέλη..Κάλλιο αργά...

    Μηπως γνωρίζετε πόσο καιρό κάνουν να έρθουν να βάλουν το κουτί στη πολυκατοικία και κατ επέκταση το δίκτυο σπίτι μου;;;
    7/10 πέρασε το τεχνικός και μου έστειλαν mail ότι είναι ''διαδικασίες πραγματοποίησης της εξωτερικής εγκατάστασης στο κτίριο σας''.

    Πάλι καλά που 20/11 τελειώνει το συμβόλαιο με τη Nοva...
    Κανονικα ειναι αμεσσα εφοσον υπαρχει καλυψη. Σε 2 μερες "παιζει" .

    Οποτε καλυτερα να τους καλεσεις για να σου απαντησουν γιατι καθυστερει.Μονο αυτοι ξερουν.

    Υ.Γ. ΚΑλο θα ηταν να γραφεις στο κεντρικο της INALAN εφοσον δεν ανηκεις Κυψελη. Οποτε αν το δει καποιος αλλος " γειτονας σου" να βοηθηθει.
    The gr81 .

  7. #1222
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα ειναι αμεσσα εφοσον υπαρχει καλυψη. Σε 2 μερες "παιζει" .

    Οποτε καλυτερα να τους καλεσεις για να σου απαντησουν γιατι καθυστερει.Μονο αυτοι ξερουν.

    Υ.Γ. ΚΑλο θα ηταν να γραφεις στο κεντρικο της INALAN εφοσον δεν ανηκεις Κυψελη. Οποτε αν το δει καποιος αλλος " γειτονας σου" να βοηθηθει.
    Στη Κυψέλη (ψηλά Καυκάσου) ανήκω πλέον λόγω γυναίκας
    Δικό μου λάθος που δε το διευκρίνισα!

  8. #1223
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elthis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη Κυψέλη (ψηλά Καυκάσου) ανήκω πλέον λόγω γυναίκας
    Δικό μου λάθος που δε το διευκρίνισα!
    χχαχαχα αυτες οι γυναικες.
    The gr81 .

  9. #1224
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Υπάρχει περίπτωση να πάρουν γραμμή από ένα γειτονικό κουτί και να σου δώσουν. Δεν είναι απαραίτητο να βάλουν κουτί έξω από την πολυκατοικία σου. Φυσικά όπως είπε και ο γκρινιάρης σε κάθε περίπτωση τους καλείς και σου απαντάνε

  10. #1225
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να πάρουν γραμμή από ένα γειτονικό κουτί και να σου δώσουν. Δεν είναι απαραίτητο να βάλουν κουτί έξω από την πολυκατοικία σου. Φυσικά όπως είπε και ο γκρινιάρης σε κάθε περίπτωση τους καλείς και σου απαντάνε
    Απ ότι μου είπε ο Τεχνικός που ήρθε να δει που θα βάλει το κουτί, ναι, γίνεται αυτό λες. Αρκεί φυσικά να μη χρειάζεται καλούμπα χαρταετού μέχρι να φτάσει στο διαμέρισμά σου! Αν πχ το κουτί είναι κολλητά με τη πολυκατοικία σου και φυσικά αν είναι ευκολα προσβάσιμο στο διαμέρισμά σου, γίνεται.

  11. #1226
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Οπότε για πότε σου είπαν;

  12. #1227
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε για πότε σου είπαν;
    Ρώτησα τον Τεχνικό και το μόνο που είπε ήταν πως δε θα καθυστερήσει. Δε μπορούσε να μου πει το χρονοδιάγραμμα. Θα τους καλέσω όμως.
    Η αλήθεια είναι ότι δε βιάζομαι μιας και εχω ακόμα Nova συμβόλαιο μέχρι 21/11. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ''έτρεξα'' πιο νωρίς να τους καλέσω.

  13. #1228
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Πάντως και συμβόλαιο να είχες θα μπορούσες να ζητήσεις διακοπή. Η ιναλαν σου δίνει μέχρι και 6 μήνες επιδότηση. Πληρώνεις το πρόστιμο μέχρι 168€ δίνεις την απόδειξη στην ιναλαν και αυτή μετά σου δίνει πρόσβαση δωρεάν για 6 μήνες. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτή η προσφορά αλλά σίγουρα είναι πάρα πολύ καλό για αυτούς που θέλουν να μεταβούν αλλά δεν μπορούν λόγω δέσμευσης. Σε κάθε περίπτωση βέβαια επικοινωνείς με την εταιρεία. Εσύ είσαι τυχερός που τελειώνεις σύντομα οπότε δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spsomas : 29-10-19 στις 13:54.

  14. #1229
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elthis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ ότι μου είπε ο Τεχνικός που ήρθε να δει που θα βάλει το κουτί, ναι, γίνεται αυτό λες. Αρκεί φυσικά να μη χρειάζεται καλούμπα χαρταετού μέχρι να φτάσει στο διαμέρισμά σου! Αν πχ το κουτί είναι κολλητά με τη πολυκατοικία σου και φυσικά αν είναι ευκολα προσβάσιμο στο διαμέρισμά σου, γίνεται.
    Καλησπέρα, εμενα παντως μου εδωσαν απο κουτι που ειναι αριστερα της διπλανη μου πολυκατοικιας, δλδ οχι στην μεσοτοιχεια μας!!!
    το αποτελεσμα η ινα να κανει τεραστια διαδρομη, καποια στιγμη κατι εγινε και χαλασε κιολας και την αλλαξανε, μετα καπου αναμεσα στις 2 πολυκατοικιες ειχαν βαλει μηχανικο συνδεσμο, δλδ πιανει 2 βυσματα οπτικης ινας και εκει εβαλαν ενα μικρο οπτικο κατανεμητη το κλασικο μικρο δλδ κουτακι που δινει 3 εξοδους αυτο.
    Τωρα στην δευτερη εξοδο συνδεσαν και τον απο πανω μου, την πρωτη την εχω εγω, οποτε εχει και μια εξοδο για αλλον εναν ακομα.
    Οποτε ειναι αναλογα οπως βολευει, υποτιθεται οτι δεν υπαρχουν απωλειες, το θεμα ειναι οτι λογω μεγαλων διαδρομων ειναι ποιο ευκολο να γινει ζημια.
    και επισης οσο το εχω ψαξει η λευκη ινα που βαζουν κανονικα ειναι ΜΟΝΟ για εσωτερικη χρηση και ΟΧΙ για εξωτερικη! για εξωτερικη ειναι μαυρη και ποιο παχια.

    Δεν ξερω τι εχεις με τη nova εγω τελικα την κρατησα γιατι και καλη προσφορα μου εκαναν αλλα επειδη εχω και τηλεοραση δεν με συμφερε κατι αλλο εφοσον η inalan δεν δινει τωρα TV.
    Επισης ετσι εχω και backup adsl 10αρα που ηδη μου χρειαστηκε 2 φορες, εχω απεριοριστα ολα τα τηλεφωνα + κινητα + 50sms τον μηνα και εχω και novago+novacinema και ολα αυτα με 35ευρω τον μηνα.
    Υποψην τα τηλεφωνα τα δουλευω και απο το κινητο που βαζω μονο ιντερνετ και απο το εξοχικο, οποτε καταλαβαινεις ποσο πολυ με συμφερει.
    Οταν κανει η inalan τηλεοραση, μου εχει πει οτι θα κανει, ειχε παλιοτερα, θα το δω τοτε το θεμα, γιατι απο θεμα τηλεφωνιας οπως ειναι τα πακετα που εχει δεν με συμφερουν, ουτε απευθειας VOIP παροχος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 29-10-19 στις 20:48. Αιτία: Συμπληρωμα στο offtopic

  15. #1230
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν ξερω τι εχεις με τη nova εγω τελικα την κρατησα γιατι και καλη προσφορα μου εκαναν αλλα επειδη εχω και τηλεοραση δεν με συμφερε κατι αλλο εφοσον η inalan δεν δινει τωρα TV.
    Επισης ετσι εχω και backup adsl 10αρα που ηδη μου χρειαστηκε 2 φορες, εχω απεριοριστα ολα τα τηλεφωνα + κινητα + 50sms τον μηνα και εχω και novago+novacinema και ολα αυτα με 35ευρω τον μηνα.
    Υποψην τα τηλεφωνα τα δουλευω και απο το κινητο που βαζω μονο ιντερνετ και απο το εξοχικο, οποτε καταλαβαινεις ποσο πολυ με συμφερει.
    Οταν κανει η inalan τηλεοραση, μου εχει πει οτι θα κανει, ειχε παλιοτερα, θα το δω τοτε το θεμα, γιατι απο θεμα τηλεφωνιας οπως ειναι τα πακετα που εχει δεν με συμφερουν, ουτε απευθειας VOIP παροχος.
    Καλημέρα.
    Η αλήθεια είναι ότι με 5mbps που πιάνω προτιμώ να έχω τα data του κινητού σε τυχόν διακοπές της γραμμής...
    Ναι, αν είχα τηλεόραση θα το σκλεφτόμουν σοβαρά, αλλά δεν έχω. Και το Netflix, Youtube στη smart TV σέρνεται με τέτοιες ταχύτητες.
    Τηλέφωνα, πιο πολύ με καλούν κάτι 211ΧΧΧ μεσημεριάτικα που ξυπνάνε το μωρό, παρά οποιοσδήποτε δικός μου. Κινητό με καλούν όπως κι εγώ καλώ απο κινητό μιας και έχω μεγάλο πακέτο.

    Σίγουρα όμως στη δική σου περίπτωση θα το κρατούσα.


    Μια χαζή ερώτηση...
    Το router δηλαδή μπορώ να το βάλω σε οποιοδήποτε σημείο και όχι αναγκαστικά δίπλα στη τηλεφωνική πρίζα; Απο εμβέλεια το router της INALAN είναι οκ;

Σελ. 82 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Inalan
    Από Daemon στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 18564
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-24, 22:27
  2. Μηνύματα: 3514
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-24, 21:50
  3. VDSL και Κυψέλη - A/K Άρης - Vodafone
    Από nxenos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1116
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-23, 10:52
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-17, 18:56
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-17, 00:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας