Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    19-02-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-N17U
    Path Level
    Interleaved
    Ειναι δυνατον η Wind να μην παρεχει fastpath στις γραμμες της;

    Τα ΚΑΦΑΟ στην Καλαματα οπου μενω ειναι της Wind, εχει κανει εξ ολοκληρου το εργο αυτη. Οι υπολοιποι παροχοι παιρνουν ολοι απο την Wind οταν προκειται για vdsl. Εκανα ο εξυπνος τον Ιανουαριο αιτηση στον ΟΤΕ αφου μεχρι τοτε ηταν αψογος και ταχυτατος στα παντα. Το αποτελεσμα μπορειτε να το δειτε στο παρακατω thread που ειχα ανοιξει.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...mote-Vectoring

    Μετα απο δυομιση μηνες με ενεργοποιησαν σε 100/10. Ζητησα να με γυρισουν σε fastpath. Μεχρι τωρα ειμαι σε interleaved με depth 2445, τα pings που εχω τωρα ειχα να τα δω 10 χρονια. Την 3η φορα που εκανα αιτηση για το fastpath (3 εβδομαδες μετα την πρωτη αιτηση) κι ενω ολες οι προηγουμενες ειχαν κλεισει για καποιο λογο, με παιρνει τηλ ενας τεχνικος του ΟΤΕ απο την Καλαματα. Μου λεει πως δεν μπορει να γυρισει την γραμμη σε fastpath γιατι δεν εχει προσβαση στα ΚΑΦΑΟ και πως η γραμμη μου στην ουσια ειναι της WIND και πως θα το προωθουσε στον υπευθυνο του.

    Το αφηνω αλλη μια εβδομαδα και παιρνω τηλ στο 13888. Εκει μετα απο καποια διαβουλευση μεταξυ τους και βαζοντας με στην αναμονη 2-3 φορες μου λενε πως η WIND δεν παρεχει την δυνατοτητα του fastpath. Εκπληκτος εγω τους ρωταω γιατι περιμενω τοτε 3 εβδομαδες και πως ο τεχνικος τους μου ειπε πως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ στο ΚΑΦΑΟ και οχι οτι δεν παρεχεται. Δεν ηξεραν να μου απαντησουν. Τους ενημερωσα πως αυτο ειναι deal breaker, δεν γινεται με 24αρα σε fastpath να ειχα 45ms pings σε συγκεκριμενα πραγματα και τωρα με την 100αρα να ειμαι στα 90ms.

    Τους ειπα να προωθησουν στο αναλογο τμημα το αιτημα για αποδεσμευση μου απο το συμβολαιο ατελως λογο της ολης ταλαιπωριας και πως θα ρωτησω την WIND αν οντως παρεχουν ή οχι fastpath και αν ναι τοτε θα φυγω απο ΟΤΕ.

    Και η ερωτηση μου ειναι αυτη, παιζει να μην δινει fastpath η WIND στις fiber;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορεί να είναι πολιτική της Wind ή να μην γνωρίζουν οι τεχνικοί πως να την κάνουν ή οτιδήποτε άλλο.
    Το θέμα είναι ότι το Fastpath δεν αποτελεί λόγο ή αιτία να σπάσεις αζημίως το συμβόλαιό σου. Έχεις συμφωνήσει για σύνδεση στο διαδίκτυο με κάποιο πακέτο ταχύτητας συγχρονισμού και όχι απόκριση κατά την πλοήγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-02-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να είναι πολιτική της Wind ή να μην γνωρίζουν οι τεχνικοί πως να την κάνουν ή οτιδήποτε άλλο.
    Το θέμα είναι ότι το Fastpath δεν αποτελεί λόγο ή αιτία να σπάσεις αζημίως το συμβόλαιό σου. Έχεις συμφωνήσει για σύνδεση στο διαδίκτυο με κάποιο πακέτο ταχύτητας συγχρονισμού και όχι απόκριση κατά την πλοήγηση.
    Καλα και ατελως να μην γινει θα φυγω γιατι δεν βλεπω προκοπη. Δυστυχως χανει πολλους πελατες ο ΟΤΕ εδω εξαιτιας της WIND, απλα αυτο που θα ηθελα να ξερω ειναι αν οντως εχει fastpath ή οχι η δευτερη.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    μονο πελατης της wind απο καμπινα καλαματα μπορει να στο πει αυτο. πιο πιθανο ειναι να μη δινουν σε κανεναν.

    παντως το 45>90 δεν παιζει να ειναι διαφορα που οφειλεται σε fast vs interleaved, κανονικα οι διαφορες ειναι γυρω στα 10 ms. ποσα ms δινει το 2445?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 06-04-18 στις 21:47.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-05-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα Guardian,

    Δίνει μονο RTX στις γραμμές της η WIND (σε αυτές έστω που δίνει η COSMOTE και πατάνε σε κύκλωμα Παρόχου Πρόσβασης - Wind).
    Σκέψου το ως ένα dynamic profile που "αλλάζει" από Interleaved σε FastPath και αντίστροφα, ανάλογα με τον θόρυβο της Γραμμής.

    Δεν θα αλλάξει αυτό μάλλον...

Παρόμοια Θέματα

  1. Cosmote Vectoring απελπισια στην Καλαματα
    Από _GuardiaN_ στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-18, 21:53
  2. Κοροϊδία του ΟΤΕ στην Καλαμάτα
    Από Takis_Kal στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-18, 19:01
  3. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 00:14
  4. Μηνύματα: 82
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-17, 22:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας