Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40
  1. #16
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι δεν χρησιμοποιείτε facebook για λόγους ιδιωτικότητας, φαντάζομαι δεν έχετε ούτε windows ούτε και gmail.
    Οπότε τα windows και το gmail είναι το ίδιο με τον κάθε καμμένο που ποστάρει τι έφαγε το μεσημέρι. Τι να πω... η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

    Επίσης μας ψεκάζουν που είπε και ο συνεταίρος σου ο υπουργός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα ολοι αυτοι δεν χρησιμοποιουν ιντερνετ γενικοτερα.
    Ε ναι, γράφουμε με τηλεπάθεια. Πήγαινε τώρα να κάνεις check in στην εκκλησία μη χάσουν οι followers σου που θα κάνεις ανάσταση.

  2. #17
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε τα windows και το gmail είναι το ίδιο με τον κάθε καμμένο που ποστάρει τι έφαγε το μεσημέρι. Τι να πω... η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

    Επίσης μας ψεκάζουν που είπε και ο συνεταίρος σου ο υπουργός.
    Δεν ήταν αυτό το νόημα της απάντησης. Σε θέματα ιδιωτικότητας αναφέρονται τα παράπονα, όχι στο είδος χρήσης που κάνει ένα μέρος των χρηστών μίας υπηρεσίας. Αν θέλεις να συζητήσεις για αυτό, πρέπει να στραφούμε σε κοινωνιολογικές αναζητήσεις.

    Εσύ, θεωρείς ότι με χρήση των windows και του gmail είσαι καθαρός. Κανένας δεν διαβάζει τα μηνύματα, τις συνήθεις και τα bytes σου?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #18
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήταν αυτό το νόημα της απάντησης. Σε θέματα ιδιωτικότητας αναφέρονται τα παράπονα, όχι στο είδος χρήσης που κάνει ένα μέρος των χρηστών μίας υπηρεσίας. Αν θέλεις να συζητήσεις για αυτό, πρέπει να στραφούμε σε κοινωνιολογικές αναζητήσεις.

    Εσύ, θεωρείς ότι με χρήση των windows και του gmail είσαι καθαρός. Κανένας δεν διαβάζει τα μηνύματα, τις συνήθεις και τα bytes σου?
    Με το σανο που φαινεται και απο εδω μεσα οτι εχουν στο μυαλο τους πολλοι, δε θα επρεπε να απορουμε για ολα αυτα.

  4. #19
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.887
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι δεν χρησιμοποιείτε facebook για λόγους ιδιωτικότητας, φαντάζομαι δεν έχετε ούτε windows ούτε και gmail.
    - Είμαι αντίθετος στο Α.
    - Α, άρα δεν σε ενοχλούν το Β και το Γ.

    - Δεν θέλω το Β.
    - Δεν έχεις όμως πρόβλημα με το Α και το Γ.

    - Το Γ είναι κακό.
    - Ναι, ε; Ενώ το Α και το Β;

    Και ούτω καθεξής...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί σε σχεδόν κάθε σχετική συζήτηση εμφανίζεται και το παραπάνω σχήμα. Κατά την άποψη μου, είναι η καλύτερη συνταγή για να μην αλλάξει κανείς σε τίποτα.

    Όσο για τα Windows, πιστεύω ότι δεν υπάρχει άμεση σύγκριση. Από τη στιγμή που τα πληρώνεις (συνήθως), θεωρητικά είναι μειωμένο το κίνητρο να σε κάνουν το προϊόν τους, σε αντίθεση με το FB, Gmail και άλλες «δωρεάν» υπηρεσίες. Βέβαια, με τη μανία του «cloud», του «να βελτιώσουμε την εμπειρία σας» κ.λπ., αλλάζει λίγο το πράγμα.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #20
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσοι δεν χρησιμοποιείτε facebook για λόγους ιδιωτικότητας, φαντάζομαι δεν έχετε ούτε windows ούτε και gmail.
    Οπότε μας λες...
    "Αφού σε παρακολουθούν 5-6 γιατί όχι +1 ακόμα. Δεν χάθηκε και ο κόσμος".
    Λογικό σε βρίσκω...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #21
    Εγγραφή
    31-01-2012
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Είμαι αντίθετος στο Α.
    - Α, άρα δεν σε ενοχλούν το Β και το Γ.

    - Δεν θέλω το Β.
    - Δεν έχεις όμως πρόβλημα με το Α και το Γ.

    - Το Γ είναι κακό.
    - Ναι, ε; Ενώ το Α και το Β;

    Και ούτω καθεξής...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί σε σχεδόν κάθε σχετική συζήτηση εμφανίζεται και το παραπάνω σχήμα. Κατά την άποψη μου, είναι η καλύτερη συνταγή για να μην αλλάξει κανείς σε τίποτα.
    Αυτό ακριβώς.

  7. #22
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.563
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Είμαι αντίθετος στο Α.
    - Α, άρα δεν σε ενοχλούν το Β και το Γ.

    - Δεν θέλω το Β.
    - Δεν έχεις όμως πρόβλημα με το Α και το Γ.

    - Το Γ είναι κακό.
    - Ναι, ε; Ενώ το Α και το Β;

    Και ούτω καθεξής...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί σε σχεδόν κάθε σχετική συζήτηση εμφανίζεται και το παραπάνω σχήμα. Κατά την άποψη μου, είναι η καλύτερη συνταγή για να μην αλλάξει κανείς σε τίποτα.

    Όσο για τα Windows, πιστεύω ότι δεν υπάρχει άμεση σύγκριση. Από τη στιγμή που τα πληρώνεις (συνήθως), θεωρητικά είναι μειωμένο το κίνητρο να σε κάνουν το προϊόν τους, σε αντίθεση με το FB, Gmail και άλλες «δωρεάν» υπηρεσίες. Βέβαια, με τη μανία του «cloud», του «να βελτιώσουμε την εμπειρία σας» κ.λπ., αλλάζει λίγο το πράγμα.
    Συνήθως αυτή η τακτική ακολουθείται από τα fanboys εταιρειών και υπηρεσιών. Ας είμαστε ρεαλιστές με το τι γίνεται σε όλες αυτές τις υπηρεσίες αλλά δεν χρειάζεται να το αποδεχόμαστε μόνο και μόνο γιατί κάνουν κάτι παρόμοιο και άλλοι. Με αυτό το σκεπτικό μόνο προς το χειρότερο πας.

  8. #23
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα ολοι αυτοι δεν χρησιμοποιουν ιντερνετ γενικοτερα.
    web == [ "facebook", "windows", "gmail"] αποκλειστικά δηλαδή;
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  9. #24
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    με τη λογική κάποιων, ότι αφού μας κλέψανε κάποια δεδομένα τα windows , ας μας πάρει και τα σώβρακα το fb, δεν την καταλαβαίνω,

    ας αφήσουν τότε και το αφεντικό τους ή το γείτονα να ανοίγει και να διαβάζει τα γράμματά τους, και ας αφήσουν και τον υπολογιστή τους ξεκλείδωτο και ανοιχτό σε όλους

  10. #25
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    web == [ "facebook", "windows", "gmail"] αποκλειστικά δηλαδή;
    Για ένα τεράστιο αριθμό χρηστών, ναι.
    Για μια ελάχιστη ομάδα που χρησιμοποιούν άλλα εργαλεία δεν έχει σημασία οποιαδήποτε συζήτηση (Μερικοί εδώ μέσα έχουν την τάση να νομίζουν ότι επειδή αυτοί ξέρουν το Χ εργαλείο που διαφέρει, ότι όλος ο κόσμος κάνει το ίδιο ή ενδιαφέρεται το ίδιο). Οι μεγάλες εταιρείες δεν ενδιαφέρονται για το 1% αλλά για το 99%.

    Προσωπικά θεωρώ τελείως ανόητους αυτούς που νομίζουν ότι επειδή οι εταιρίες βγάζουν ανακοινώσεις τύπου 'προστασία δεδομένων', ιδιοτικοτητα κλπ, ότι και καλά αυτές οι εταιρίες δεν τους παίρνουν τα δεδομένα. Το ότι το Facebook σαρώνει τα μηνύματα το ξέρουμε και χωρίς να το πει το ίδιο. Και να έλεγε ότι δεν το κάνει, κανείς δε θα το πίστευε.

    Ανοησία είναι γενικά να εμπιστεύεσαι μια κερδοσκοπική εταιρία που τα μόνα έσοδα της είναι η διαχείριση των δεδομένων των χρηστών της, να σου λέει ότι φροντίζει για την ιδιωτική επικοινωνία. Αυτά είναι μπαρμπουτσαλα για τα χαπατα, κυρίως τους πολιτικούς που δεν έχουν ιδέα περί τεχνολογίας και τους δουλεύουν ψιλό γαζί και κατά επέκταση, τους μέσους χρήστες.

    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το Gmail, και με τα Windows (αν και σε πιο περιορισμένο βαθμό διότι τα δεδομένα πλέον είναι κυρίως ιντερνετικά), και με ένα σωρο άλλα δωρεάν συστήματα. Ισχύει κυρίως με συστήματα που φαίνονται δωρεάν, για το καλό της κοινότητας κλπ. Εκτός και αν είσαι τίποτα εμίρης που δουλεύει για να περνάει η ώρα του, κατά κανόνα θες λεφτά για την δουλειά σου. Αν ο κώδικας σου ή το λογισμικό σου είναι δωρεάν, τότε τα λεφτά πρέπει να τα βγάλεις από αλλού.

    Αυτοί που δεν χρησιμοποιούν το Facebook για λόγους ιδιοτικοτητας ξεχνάνε ότι στο Facebook καταγράφεται μόνο ότι θες εσύ να ανέβει. Στην πραγματικότητα πρόκειται για χαζομάρα. Αυτοι που ανεβάζουν τις τρελές εικόνες στο Facebook ουσιαστικά θέλουν να τις επεξεργάζεται το Facebook, έτσι νιώθουν ότι κάποιος ασχολείται μαζί τους. Όποιος δε θέλει, έχει απλά το Facebook για πέντε μηνύματα χωρίς σημασία και τελειώνει η υπόθεση - ούτε τις σεξουαλικές του προτιμήσεις συζητάει ούτε το που θα πάει ταξίδι την επόμενη εβδομάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 09-04-18 στις 17:08.

  11. #26
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί που δεν χρησιμοποιούν το Facebook για λόγους ιδιοτικοτητας ξεχνάνε ότι στο Facebook καταγράφεται μόνο ότι θες εσύ να ανέβει. Στην πραγματικότητα πρόκειται για χαζομάρα. Αυτοι που ανεβάζουν τις τρελές εικόνες στο Facebook ουσιαστικά θέλουν να τις επεξεργάζεται το Facebook, έτσι νιώθουν ότι κάποιος ασχολείται μαζί τους. Όποιος δε θέλει, έχει απλά το Facebook για πέντε μηνύματα χωρίς σημασία και τελειώνει η υπόθεση - ούτε τις σεξουαλικές του προτιμήσεις συζητάει ούτε το που θα πάει ταξίδι την επόμενη εβδομάδα.
    Πολύ σωστή τοποθέτηση. Δε βρίσκω το λόγο να μην έχεις FB αν το δουλεύεις και δε σε δουλεύει. Πχ για χαβαλέ και να βλέπεις κάποια ενδιαφέροντα. Ενημερώνομαι για διάφορα live και εκδηλώσεις στην περιοχή μου. Τι θα κάνω το ΣΚ; Το ΑΑΑ μαγαζί έχει λαϊκή βραδιά και το ΒΒΒ Rock. Διαλέγω και πάω. Τώρα το να ανεβάσω το αρνί μου και τα κοκορέτσια είναι μ@λακία και δεν το κάνω. Άντε να το κάνω καμία φορά για πικάρισμα σε κάποιο φίλο που πήγε διακοπές σε ξενοδοχείο στο Παρίσι και εμείς μείναμε πίσω να ψήσουμε στη γειτονιά. Αλλά μέχρις εκεί. Οι στιγμές είναι να τις ζεις τώρα και όχι μετά μέσα από φωτογραφίες.

    Και κάτι συμπληρωματικό για τα προσωπικά δεδομένα. Βλέπω ανθρώπους που γκρινιάζουν για το FB και γενικά για τα προσωπικά δεδομένα τους και έχουν 15 mail για να μην μπλέκονται οι υπηρεσίες. Στην πραγματικότητα είναι χειρότεροι από τους άλλους καθώς εκτίθενται 15 φορές περισσότερο. Ούτως ή άλλως τη δουλειά τους θα την κάνουν οι κύριοι του FB και του κάθε FB. Οπότε γιατί τους δίνεις πάτημα; Είχαμε επικές συζητήσεις με φίλο μου γι' αυτό το θέμα μέχρι που άνοιξε FB και άρχισε να του πετάει προτεινόμενους φίλους από forums. Μετά από 15 χρόνια χρήσης κατάλαβε ότι τον δουλεύουν και δεν τους δουλεύει.

  12. #27
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Το FB έχει όλους τους φίλους σου και τους γνωστούς σου (όπως και τους "γνωστούς" σου).
    Τόσους όσους δεν ξέρουν ότι έχεις οι γονείς σου, η κοπέλα σου και ο καλύτερός σου φίλος.
    Αυτή είναι ανεκτίμητη πληροφορία ακόμα και αν δεν ανεβάζεις κοκορέτσια και ακόμα και αν είσαι με "fake" προφίλ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Φανερός Πράκτωρ : 09-04-18 στις 17:40.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #28
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δε διαφώνησα σε αυτό. Επιλογή μου είναι να το κάνω. Το θέμα είναι τι είσαι διατεθειμένος να μοιραστείς. Αν αρχίσεις να ανεβάζεις οικογενειακές φωτογραφίες από το Λονδίνο μην παραξενευτείς όταν γυρίσεις και βρεις το σπίτι σου άδειο. Θες να το παίξεις έξυπνος; Κάνε το όταν γυρίσεις. Επίσης ποτέ δεν κάνω tag άλλους ανθρώπους αν δεν μου το ζητήσουν οι ίδιοι. Όταν δούλευα σε εταιρία δεν ανέβαζα ποτέ φωτογραφίες από τον εργασιακό μου χώρο. Το έκανε το αφεντικό μου. Ας βρει αυτός το μπελά του. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα παρεξηγηθεί.

    Έχω τσακωθεί με άνθρωπο διότι τον είδα μπροστά στο σπίτι μου στις 3 τα ξημερώματα και την άλλη μέρα του το είπα στο χαβαλέ. Λοιπόν ήταν μπροστά φίλος του και του είχε πει ψέμματα ότι θα πήγαινε για ύπνο ενώ ήταν με γκόμενα στο αμάξι. Και την πλήρωσα εγώ διότι τον κάρφωσα. Από τότε κάνω το μ@λάκα.

    Γενικά αποφεύγω τα γραπτά μηνύματα. Ότι θέλω το λέω στο τηλέφωνο ή κατ' ιδίαν. Μία περίοδο είχα 1500' συμβόλαιο και έτρωγα τα 1200' καθώς είχα κάποια προσωπικά θέματα και δεν ήθελα να το μάθει κανένας άλλος πλην ενός πολύ καλού φίλου.

    Η κουβέντα είναι πολύπλοκη. Έχω αποδεχτεί πως από τη στιγμή που θα πάρεις IP είσαι χαμένος. Οπότε κρατάω κάποια πράγματα για μένα και τα υπόλοιπα να πάνε στο καλό.

  14. #29
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διαφώνησα σε αυτό. Επιλογή μου είναι να το κάνω. Το θέμα είναι τι είσαι διατεθειμένος να μοιραστείς. Αν αρχίσεις να ανεβάζεις οικογενειακές φωτογραφίες από το Λονδίνο μην παραξενευτείς όταν γυρίσεις και βρεις το σπίτι σου άδειο. Θες να το παίξεις έξυπνος; Κάνε το όταν γυρίσεις. Επίσης ποτέ δεν κάνω tag άλλους ανθρώπους αν δεν μου το ζητήσουν οι ίδιοι. Όταν δούλευα σε εταιρία δεν ανέβαζα ποτέ φωτογραφίες από τον εργασιακό μου χώρο. Το έκανε το αφεντικό μου. Ας βρει αυτός το μπελά του. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα παρεξηγηθεί.

    Έχω τσακωθεί με άνθρωπο διότι τον είδα μπροστά στο σπίτι μου στις 3 τα ξημερώματα και την άλλη μέρα του το είπα στο χαβαλέ. Λοιπόν ήταν μπροστά φίλος του και του είχε πει ψέμματα ότι θα πήγαινε για ύπνο ενώ ήταν με γκόμενα στο αμάξι. Και την πλήρωσα εγώ διότι τον κάρφωσα. Από τότε κάνω το μ@λάκα.

    Γενικά αποφεύγω τα γραπτά μηνύματα. Ότι θέλω το λέω στο τηλέφωνο ή κατ' ιδίαν. Μία περίοδο είχα 1500' συμβόλαιο και έτρωγα τα 1200' καθώς είχα κάποια προσωπικά θέματα και δεν ήθελα να το μάθει κανένας άλλος πλην ενός πολύ καλού φίλου.

    Η κουβέντα είναι πολύπλοκη. Έχω αποδεχτεί πως από τη στιγμή που θα πάρεις IP είσαι χαμένος. Οπότε κρατάω κάποια πράγματα για μένα και τα υπόλοιπα να πάνε στο καλό.
    Και το τηλεφωνο εχει IP.

  15. #30
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το τηλεφωνο εχει IP.
    Και είσαι διαθέσιμος άνα πάσα στιγμή. Hack στο router και τέλος. Γι αυτό το λέω. Μόνο αν πας στο Έβερεστ να μείνεις θα γλιτώσεις. Οπουδήποτε αλλού θα είσαι ευάλωτος.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 17:10
  2. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-17, 17:47
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-17, 15:59
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 13:11
  5. Μηνύματα: 118
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-17, 19:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας