Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-40 από 40
  1. #31
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    παίδες...
    να πατάμε στη γη... Εκτός και αν είσαι κάποιος πάρα πολύ ενδιαφέρον στόχος κανείς δε θα ασχοληθεί με τα φωνητικά data σου.
    Και γιατί είναι μεγάλα σε μέγεθος και δύσκολα αποθηκεύσιμα αλλά και γιατί είναι δύσκολο να εξαχθεί πληροφορία.

    Ένα chat όμως είναι πολύ πιο εύκολο να επεξεργαστεί & να αποθηκευθεί. Όπως π.χ. και να βρεθούν κοινά connections ανάμεσα σε άτομα, να ανακαλυφθούν διασυνδέσεις μέσα από ένα γράφο γνωστών κλπ.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #32
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.314
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε διαφώνησα σε αυτό. Επιλογή μου είναι να το κάνω. Το θέμα είναι τι είσαι διατεθειμένος να μοιραστείς. Αν αρχίσεις να ανεβάζεις οικογενειακές φωτογραφίες από το Λονδίνο μην παραξενευτείς όταν γυρίσεις και βρεις το σπίτι σου άδειο. Θες να το παίξεις έξυπνος; Κάνε το όταν γυρίσεις. Επίσης ποτέ δεν κάνω tag άλλους ανθρώπους αν δεν μου το ζητήσουν οι ίδιοι. Όταν δούλευα σε εταιρία δεν ανέβαζα ποτέ φωτογραφίες από τον εργασιακό μου χώρο. Το έκανε το αφεντικό μου. Ας βρει αυτός το μπελά του. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα παρεξηγηθεί.

    Έχω τσακωθεί με άνθρωπο διότι τον είδα μπροστά στο σπίτι μου στις 3 τα ξημερώματα και την άλλη μέρα του το είπα στο χαβαλέ. Λοιπόν ήταν μπροστά φίλος του και του είχε πει ψέμματα ότι θα πήγαινε για ύπνο ενώ ήταν με γκόμενα στο αμάξι. Και την πλήρωσα εγώ διότι τον κάρφωσα. Από τότε κάνω το μ@λάκα.

    Γενικά αποφεύγω τα γραπτά μηνύματα. Ότι θέλω το λέω στο τηλέφωνο ή κατ' ιδίαν. Μία περίοδο είχα 1500' συμβόλαιο και έτρωγα τα 1200' καθώς είχα κάποια προσωπικά θέματα και δεν ήθελα να το μάθει κανένας άλλος πλην ενός πολύ καλού φίλου.

    Η κουβέντα είναι πολύπλοκη. Έχω αποδεχτεί πως από τη στιγμή που θα πάρεις IP είσαι χαμένος. Οπότε κρατάω κάποια πράγματα για μένα και τα υπόλοιπα να πάνε στο καλό.
    Καλά τα λες.
    Όποιος φυλλάει τον ποπό του, δεν έχει να φοβάται από τρίτους ή από άλλους περίεργους.
    Αν ανεβάζεις φόρα πατέρα όλα τα προσωπικά σου, τότε πας γυρεύοντας.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  3. #33
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Ας μην παίρνουμε τόσο ελαφριά το θέμα της ιδωτικότητας. Αυτήν τη στιγμή μπορεί να αρκεί να απέχεις από κοινωνικά μέσα για να προστατευτείς.
    Οι νέες γενιές όμως μεγαλώνουν με τα social media σαν αναπόσταστο κομμάτι της ζωής τους, σε σημείο που αν απέχεις πιθανότατα θα στιγματιστείς.
    Π.χ. πόσο απίθανο θεωρείτε οι recruiters να απορρίπτουν αυτόματα υποψηφίους που δεν δηλώνουν/δεν έχουν linkedin ή ακόμα και facebook; Πως πιστεύετε ότι θα αντιδράσει ο κόσμος; Θα αντισταθεί ή θα τα δώσει όλα φόρα παρτίδα;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #34
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μην παίρνουμε τόσο ελαφριά το θέμα της ιδωτικότητας. Αυτήν τη στιγμή μπορεί να αρκεί να απέχεις από κοινωνικά μέσα για να προστατευτείς.
    Οι νέες γενιές όμως μεγαλώνουν με τα social media σαν αναπόσταστο κομμάτι της ζωής τους, σε σημείο που αν απέχεις πιθανότατα θα στιγματιστείς.
    Π.χ. πόσο απίθανο θεωρείτε οι recruiters να απορρίπτουν αυτόματα υποψηφίους που δεν δηλώνουν/δεν έχουν linkedin ή ακόμα και facebook; Πως πιστεύετε ότι θα αντιδράσει ο κόσμος; Θα αντισταθεί ή θα τα δώσει όλα φόρα παρτίδα;
    Απίθανο; Ήδη γίνεται στις ΗΠΑ, είναι ήδη πραγματικότητα.

  5. #35
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Τα θέματα τις εργασίας έχουν γενικώς σήμερα αλλάξει. Τώρα που οι εργαζόμενοι είναι κατά κανόνα αναλώσιμοι (και στην Ελλάδα και αλλού) λόγω χαμηλής μόρφωσης και κατάρτισης, είναι έρμαια των εργοδοτών. Επομένως φυσικά θα κάνουν ότι τους προσταξουν, το Facebook είναι το μικρότερο κακό.

    Για να αντισταθείς χρειάζονται πράγματα που σήμερα δεν υπάρχουν.

  6. #36
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.449
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Μα δεν αφορά μόνο αμόρφωτους το θέμα της ιδιωτικότητας. Δεν υπάρχουν καταρτισμένα και καλοπληρωμένα στελέχη που θα έδιναν με χαρά τα προφίλ τους σε μελλοντικούς εργοδότες, γιατί "τι έχω να κρύψω";
    Όπως και να'χει η εργασία είναι μόνο ένα παράδειγμα.
    Η συλλογή των δεδομένων είναι ένα θέμα, η πρόσβαση σε αυτά είναι το ζουμί. Εγώ μπορώ να βλέπω όλα τα data του Ζούκερμπεργκ ή του Τσίπρα ή του Τραμπ;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #37
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Όχι, δεν υπάρχουν καταρτισμένα στελέχη που να κάνουν τυφλά ότι τους πει ο εργοδότης τους. Μπορεί να δώσουν κάποια προσωπικά δεδομένα αλλά θα κρατήσουν για τον εαυτό τους κάποια άλλα.

    Αυτοί που υπακούουν τυφλά είναι επειδή φοβούνται. Και όποιος φοβάται και υποκύπτει σε ένα εκβιασμό δεν τη γλιτώνει ποτέ - έρχεται μεγαλύτερος εκβιασμός μετα.

    Όσον αφορά στον Τραμπ, το πρόβλημα της εταιρίας δεν είναι να βλέπεις τα δεδομένα ενός κορυφαίου, αλλά 999.999 απλών ανθρώπων.

  8. #38
    Εγγραφή
    13-05-2010
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος Αττικής
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Vodafone H300S
    SNR / Attn
    31.5(dB) / 2.5(dB)
    Unisex καπελάκι

    Το θέμα της ιδιωτικότητας είναι σοβαρό αλλα εκεί που εχουμε φτάσει για να μην δίνεις πληροφορίες θα πρεπει να μενεις σε κανενα βουνό χωρίς τις "ανεσεις" του 21ου αιώνα.

    Εχω φίλο με πτυχία κλπ που βρήκε δουλεια εξωτερικό μεσω linkedin. Βασικά δεν βρήκε. Τον βρήκαν. Είχε ήδη δουλεια εδώ (και καλή) αλλα εκεί ήταν καλύτερα χρήματα και βελτίωση του βιογραφικου του. Επίσης εχω συναδελφο που δεν παιρνει προσωποποιημένο εισιτήριο για να μην παρακολουθουν που παει με τα ΜΜΜ.

    Από εκεί και πέρα, όπως αναφέρθηκε ήδη, τα μεσα αυτά είναι εργαλεία. Το αν θα τα χρησιμοποιήσεις σωστά ή λαθος είναι επιλογή σου. Στην καθημερινότητα μας δίνουμε στοιχεία από τις κινησεις μας, την ρουτίνα μας είτε το γνωρίζουμε είτε όχι.

  9. #39
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fingolfingr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Unisex καπελάκι

    Το θέμα της ιδιωτικότητας είναι σοβαρό αλλα εκεί που εχουμε φτάσει για να μην δίνεις πληροφορίες θα πρεπει να μενεις σε κανενα βουνό χωρίς τις "ανεσεις" του 21ου αιώνα.

    Εχω φίλο με πτυχία κλπ που βρήκε δουλεια εξωτερικό μεσω linkedin. Βασικά δεν βρήκε. Τον βρήκαν. Είχε ήδη δουλεια εδώ (και καλή) αλλα εκεί ήταν καλύτερα χρήματα και βελτίωση του βιογραφικου του. Επίσης εχω συναδελφο που δεν παιρνει προσωποποιημένο εισιτήριο για να μην παρακολουθουν που παει με τα ΜΜΜ.

    Από εκεί και πέρα, όπως αναφέρθηκε ήδη, τα μεσα αυτά είναι εργαλεία. Το αν θα τα χρησιμοποιήσεις σωστά ή λαθος είναι επιλογή σου. Στην καθημερινότητα μας δίνουμε στοιχεία από τις κινησεις μας, την ρουτίνα μας είτε το γνωρίζουμε είτε όχι.
    Έτσι ακριβώς. Η τελευταία φράση κρύβει όλη την ουσία.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  10. #40
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.062
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το ζήτημα είναι ότι οι περισσότεροι στο παρόν τόπικ, δεν προσπάθησαν να κάνουν μαθήματα ιδιωτικότητας αλλά διαφορετικότητας. Κοιτάξτε εμάς, που δεν τσιμπάμε σε χαζομάρες τύπου facebook και δεν σπαταλάμε τον χρόνο μας σε τέτοια. Καλά να πάθετε. Α ναι και να μην ξεχάσουμε, έχουμε καλύτερη ιδιωτικότητα στο διαδίκτυο.

    Υπάρχει μία γενικότερη τάση σε όσους δεν ακολουθούν την μάζα, να θέλουν να το δείξουν και να το προωθήσουν, σαν πλεονέκτημα του εαυτού τους. Ίσως και να περιμένουν τα συγχαρήκια από κάποιον για να περηφανευτούν, αλλά το λυπηρό είναι, ότι κανείς σχεδόν δεν δίνει δεκάρα για την διαφορετικότητά τους.

    Και για να επανέλθω στο on topic, η πλειοψηφία αυτών που εμφανίστηκαν εδώ και κουνήσαν το δάχτυλο, οι οποίοι δεν χρησιμοποιούν facebook και καταχάρηκαν με το τσουνάμι ιδιωτικότητας, είναι αρκετά ψαγμένοι στο θέμα διαδίκτυο και ίσως έχουν γεμάτο το google calendar, γεμάτο το google keep, ένα σωρό fitness, health και fat trackers και ένα σωρό καλούδια, που ο μέσος χρήστης facebook αγνοεί την ύπαρξή τους. Κάτι που σημαίνει ότι σε θέμα ιδιωτικότητας, βρίσκονται στον πάτο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 17:10
  2. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-17, 17:47
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-17, 15:59
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 13:11
  5. Μηνύματα: 118
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-17, 19:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας