Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαίρεται παιδιά. Σε πρώτη φάση να κρατήσουμε το οτι μένω Αθήνα και πιο συγκεκριμένα στο Μαρούσι. Αυτό το αναφέρω μήπως τυχαίνει κάποιος απο εκεί να αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα με την σύνδεση του.

    Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με αρκετά "σκοτεινά" σημεία. Σε πρώτη φάση η σύνδεση μου ήταν 24αρα ADSL η οποία για αρκετά χρόνια λειτουργούσε με λίγα προβλήματα. Η γραμμή κλείδωνε στα 16-17 η ταχύτητα ήταν στα 14 ως 14.5. Τον προηγούμενο μήνα μετά απο μερικές αποσυνδέσεις η γραμμή κλείδωνε άλλες φορές στα 12 άλλες στα 10 με ταχύτητα στα 8-9 και ping σε Αθήνα στα 28-30. Το πρόβλημα αυτό είχε διάρκεια περίπου 10 ημέρες και μετά απο αρκετα τηλέφωνα επανήλθε στην κανονικότητα. Να σημειώσω εδώ οτι σε κάποια φάση ήρθε ένας τεχνικός ο οποίος ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ μου χτυπά το κουδουνι και κατα λέξη μου είπε "Σας έβαλα στην οπτική ίνα, πάρτε τηλέφωνο να πάρετε την προσφορά. Μέχρι να γίνει αυτό, με το που είδα το λαμπάκι να αναβοσβήνει και να επανέρχεται η σύνδεση, τρέχω speedtest το οποίο μου έβγαλε για πρώτη φορά 20mbps! Αφού ευγενικά το αρνήθηκα καθώς του είπα οτι δεν χρειάζομαι πιο γρήγορα ιντερνετ, μας χαιρέτησε και έφυγε. Μέσα σε 3 λεπτά το router ξανα αποσυνδέθηκε και επανήλθα στα 14.5 που είχα στο παρελθόν.

    Απο την κυριακή που μας πέρασε (1/4) το πρόβλημα επανήλθε. Μέσα στην απελπισία μου, σκέφτηκα οτι είναι μοχλός πίεσης για αναβάθμιση και επειδή δεν θέλω να χαλάσω την βολή μου προχώρισα σε αναβάθμιση της σύνδεσης μου σε 30 fiber. Ναι, είναι χαζό εκ μέρους μου αλλά ξέρουμε καλά οτι η αλλαγή πάροχου είναι τζόγος τον οποίο θέλω να αποφύγω. Η αλλαγή στην fiber 30 γίνεται. Αρχικά ping 15 ( δεν ήμουν σε fast path) 27.5 mbps και η γραμμή κλειδώνει σχεδόν στα 30. Στις 2 και κάτι το μεσημερι της ίδιας ημέρας το router χάνει σύνδεση και επανέρχεται με ping 30 σε Αθήνα, κλείδωμα στο 12 (και μερικές φορές στο 10) και ταχύτητα 9.80. Δήλωση βλάβης κλπ. Επόμενη ημέρα το πρωί η γραμμή επανέρχεται στα "καλά νούμερα". 2 και κάτι το μεσημέρι restart η γραμμή και πάλι πίσω στις ενδείξεις βλάβης. Το ίδιο μοτίβο μέσα στην εβδομάδα. Το πρωί οκ σύνδεση το μεσημέρι πρόβλημα. Μεγαλο σάββατο πρωί έρχεται τεχνικός. Η γραμμή επιστρέφει στο 30 και όλα καλά. Να σημειώσω εδώ οτι στην κατάσταση "βλάβης" η γραμμή γύρισε σε interleaved up/down. Η γραμμή ελέγχεται και ο τεχνικός την βρισκει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Αφού αντιμετώπισα μια ειρωνική διάθεση σε ερωτήσεις τυπου μήπως γίνεται κάποιο rotation; Μήπως είναι "πιτα" το DSLAM της περιοχής, γιατί η αποσύνδεση γίνεται ΠΑΝΤΑ στις 2 κλπ η τελική του τοποθέτηση ήταν οτι το μόνο που μπορεί να φταίει ήταν το router. Μου είπε επίσης να μην διαβάζω αηδίες στα φορουμ γιατί εμείς γελάμε με αυτά. Μετά απο επίμονη δική μου με το επιχείρημα "το πρόβλημα το συνάντησα ακριβώς στην ίδια μορφή και με το παλιό ρουτερ" η απάντηση του ήταν "'αλλο το παλιο, άλλο αυτο που έχεις τώρα". Μεσημέρι Σαββάτο 2 και 10. Restart η γραμμή και απο 5 ping (το γυρίσαμε σε fast path) 30 κλείδωμα και 27.5 mbps πάλι στα παλιά (30 ping 9.80 mbps, κλείδωμα στα 11 με interleaved up and down). Απο την κουβέντα που κάναμε ο ίδιος μου είπε οτι σε αυτό το status η γραμμή μπαίνει μόνο μετά απο δήλωση βλάβης και manually.

    Να σημειώσω το εξής. Όταν γίνεται αυτό και προσπαθώ να επικοινωνήσω με την τεχνική υποστήριξη ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ να πιάσω λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας". Να σημειώσω επίσης οτι ο τεχνικός αρνήθηκε πεισματικά οτι υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή. Σε άλλη επικοινωνία που είχα με το εμπορικό τμήμα απο το οποίο απαίτησα να μιλήσω με τεχνικο, αυτός που μίλησε μου ψέλισε κάτι για "μικρό πρόβλημα" στην περιοχή αλλά ως εκεί. Όποιες σκέψεις θα ήταν καλοδεχούμενες. Απο την στιγμή που υπέγραψα νέο συμβόλαιομ έχω το δικαίωμα της υπαναχώρησης το οποίο σκέφτομαι σοβαρά να πράξω. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Παραθέτω και ενα Screenshot της παρούσας κατάστασης. Καλές γιορτές.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  15231070878959767.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  44,9 KB 
ID: 192782

    Υ.Γ Πριν 4-5 χρόνια είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με αποσυνδέσεις. Το "πρωτόκολλο" των τεχνικών μοιάζει να είναι το ίδιο. Τότε είχα ακούσει τις ίδιες ατάκες. Η γραμμή είναι τέλεια, ίσως φταίει το ρούτερ, το DSLAM της περιοχής σας είναι μια χαρά. Τα ίδια άκουσα και τώρα. Τότε το θέμα λύθηκε σε μερικές μέρες με παρέμβαση γνωστού μου ,τεχνικού (κάτι που δεν μπορεί να γίνει τώρα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Helloween81 : 07-04-18 στις 16:11.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Μπες στο μενού >>> Internet >> WAN >> DSL >> DSL Modulation Parameters και τικάρισε μόνο το VDSL2, κάνε επανεκκίνηση από την πρίζα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων


    Μπες στο μενού >>> Internet >> WAN >> DSL >> DSL Modulation Parameters και τικάρισε μόνο το VDSL2, κάνε επανεκκίνηση από την πρίζα.
    Ευχαριστώ πολύ!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  152311218288978178.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  40,9 KB 
ID: 192783

    Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που κανένας στο αρχικό helpdesk (εντάξει το ψιλοδικαιολογώ εκεί καθώς οι γνώσεις τους είναι περιορισμένες) αλλά ούτε ο τεχνικός που ήρθε σήμερα δεν έκανε καμιά αναφορά σε αυτό παρα το έριξε στο router.
    Δεν θα σε ρωτήσω παιρετέρω. Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολυ.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστή συμπεριφορά δεν είναι, αποσυνδέεται το ρούτερ και μετά συνδέεται σε ADSL modulation.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helloween81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  152311218288978178.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  40,9 KB 
ID: 192783

    Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που κανένας στο αρχικό helpdesk (εντάξει το ψιλοδικαιολογώ εκεί καθώς οι γνώσεις τους είναι περιορισμένες) αλλά ούτε ο τεχνικός που ήρθε σήμερα δεν έκανε καμιά αναφορά σε αυτό παρα το έριξε στο router.
    Δεν θα σε ρωτήσω παιρετέρω. Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολυ.
    Πιθανόν να φταίει και το ρουτερ. Και εγώ πάντως στο δικό μου έχω επιλεγμένο μόνο το vdsl2.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-18, 21:38
  2. Γνώμη για στατιστικά γραμμής (adsl)
    Από Tasmar στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 23:36
  3. Συχνές επανασυνδέσεις γραμμής adsl
    Από hammered στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-17, 18:04
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-17, 11:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας