Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Καλημέρα, Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους πριν απ όλα.


    Το πρόβλημα λοιπόν με την γραμμή μου είναι ο θόρυβος. Η εξασθένιση της γραμμής ειναι στα 9,5dB για το download και 6,8 sto up και το Noise margin κυμαίνεται μεταξύ 9,1 και 9,3dB .
    Με αυτά ο συγχρονισμός επιτυγχάνεται στα ~10700Kbps +/-100ΚKps

    Τα τηλεφωνικα καλώδα στην πολυκατοικία μας έρχονται μέσα σε σωλήνες στα μπαλκόνια μας, κατευθείαν απο το κουτί του ΟΤΕ απ όσο γνωρίζω.
    Εμείς αλλάξαμε την εσωτερική καλωδίωση των τηλεφώνων πριν 5-6 χρόνια με καλώδια CAT5, και την περάσαμε μέσα στους τοίχους, οι ηλεκτρολόγοι έβαλαν ένα κουτάκι στο σημείο που το καλώδιο του ΟΤΕ φτάνει στο μπαλκόνι κι απ όσο γνωρίζω οι συνδέσεις έγιναν με απλές συστροφές για ενώσεις των καλωδίων και μπόλικη μονωτική ταινία... 3 καλώδια UTP για 3 πρίζες.
    Οι τότε μετρήσεις δηλαδή τα στατιστικά του μόντεμ δεν είχαν δείξει κάποια αξιόλογη μεταβολή. Τουλάχιστον αποκτήσαμε τηλεφωνικές πρίζες

    Μέσα σε αυτά τα 5-6 χρόνια όμως κάπου χάθηκαν ~2Μbps, και με πολύ σταδιακό τρόπο, 100Kbps την μία, 200 την άλλη 500 μιαν άλλη, 100 μετά και κάπως έτσι. Νομίζω πως το Noise margin έπεσε 1dB αλλα δεν ειμαι απόλυτος.
    Σε μια συζήτηση που ειχα με ειδήμονες του είδους, μου προτάθηκε να βάλω ένα πιο σύγχρονο Modem (έχω το Netgear DGN2200v3 ) αλλα και να αντικαταστήσω το κουτί στο μπαλκόνι με ένα κεντρικό splitter σαν κι αυτό http://www.corelogic.com.cn/cp-xdsl/cpe/eCLSV-308M2.pdf . Ο τυπος που μου το πρότεινε (ενα μαγαζι με δορυφορικά) είχε πει πως θα κοίταγε αν το συγκεκριμένο ταιριάζει στα ελληνικά specs των γραμμών (είχε πει οτι ανησυχούσε για το "impedance" ) αλλα μετα εξαφανίστηκε κι αυτος και το μαγαζί του

    Επειδή λοιπόν και ο γιός μεγάλωσε και θέλει τα δικά του κι εγώ τα δικά μου, θεωρώ πως ειναι κατάληλη στιγμή να δράσω και να "καθαρίσω" την γραμμή. Η απάντηση της Wind κανα 2 φορές παλιότερα που είχα ζητήσει έλεγχο ήταν "τόσο σηκώνει η γραμμή σας" . Θέλω να ειμαι σίγουρος πως απο την μεριά μου ειναι ολα ΟΚ γιατί φοβάμαι πως ακόμα και με μετάβαση σε VDSL θα έχω πρόβλημα αν το θέμα ειναι απο το ΚΑΦΑο μέχρι το σπίτι μου.
    Ούτως ή άλλως παρόλο που ειμαι πολύ κοντα στις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ Κι ενώ περιφερειακά τα ΚΑΦΑΟ έχουν αναβαθμιστεί, το δικό μου όχι και δεν διαθέτει ακόμα VDSL

    Τι προτέινετε, να το πάρω το splitter αυτό, ταιριάζει; Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα; Να πάρω και κάποιο νεώτερο μοντεμ; Κάποιες άλλες προτάσεις;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να σιγουρευτείς για την γραμμή θα πρέπει πρώτα να κάνεις έναν έλεγχο στον κατανεμητή του ΟΤΕ, όπως περιγράφεται στον έλεγχο.

    Κάνε και το παρακάτω για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα
    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και το ενδιαφέρον.
    Δεν υπάρχει κατανεμητής στην πολυκατοικία, με την έννοια του κοινόχρηστου. Υπάρχει 'ένα κουτί του ΟΤΕ έξω απο την πολυκατοικία και απο εκει φεύγουν ολα τα καλώδια, μέσα απο σωλήνες και εξόδους σε κάθε μπαλκόνι. Θα το βγάλω μια φωτο το απόγευμα, αλλα νομίζω είναι γνωστή η τακτική για παλιότερες πολυκατοικίες, πόσω μάλλον εδώ, Θεσσαλονίκη.
    Τα στοιχεία ειναι αυτά που είπα,
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats.PNG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  18,2 KB 
ID: 192804
    έχουν αλλαχτεί πρίζες και θα ξαναλαχτουν, έχω αλλάξει καλώδια τηλεφωνικά διαφόρων τύπων απο την πρίζα κι έπειτα, έχουν μπει διάφορα firmwares κλπ.
    Μια καλή πρακτική θα ειναι όπως δείχνει και το λινκ που μου δίνεις να συνδέσω το ρουτερ πάνω στο καλώδιο του οτε, αλλα θελει σκαλα στο μπαλκόνι και το σκέφτομαι.. D
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 71makis : 09-04-18 στις 14:43.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν το καλώδιο από το κουτί του OTE είναι καινούργιο μέχρι το μπαλκόνι κάνε εκεί την μέτρηση, αφού αφαιρέσεις εννοείται τα καλώδια που πάνε στις πρίζες.
    Δεν χρειάζεται να βάλεις κάτι τέτοιο που σου έχουν προτείνει, αρκεί να κάνεις μια σωστή συνδεσμολογία στις πρίζες και να μην είναι όλες ακτινικά προς το κεντρικό κουτί του μπαλκονιού.

    Τα στοιχεία που ανέβασες δεν είναι μετά από επανεκκίνηση. Αν μετά από επανεκκίνηση έχεις πάλι 9.1 SNR Margin(Down), θα πρέπει να πάρεις στον πάροχο και να του πεις να σου κατεβάσει το SNR Margin(Down) στο 6, θα ανέβει ο συγχρονισμός.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Τα στατιστικά της γραμμης μου είναι τα ίδια πάντα δεν αλλάζουν, το πολύ κατά 0,2dB χειρότερα το βράδυ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats2.PNG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  17,2 KB 
ID: 192805
    Οι πρίζες είναι σε τοπολογία αστέρα, ακτινικά δηλαδή κάθε πρίζα με το δικο της καλώδιο, το καλώδιο έρχεται στη γωνία του σπιτιου και τα δωμάτια με τα τηλέφωνα κι αυτά σε κάθε πλευρά, θεωρήθηκε ιδανικότερη..
    Τηλέφωνο έχουμε αυτη τη στιγμή ένα μόνο συνδεμένο, δίπλα στον ρουτερ, ασύρματο και με δικο του φίλτρο, αλλα ειναι και θέμα χρόνου υποθέτω πότε ο μικρός θα ζητήσει δικό του τηλέφωνο-τρανσφόρμερ
    Το καλώδιο του ΟΤΕ απο το κουτί δεν ειναι καινούργιο καθόλου, λογικά θα πρέπει να ειναι απο την κατασκευή της πολυκατοικίας, κάπου στα mid 70's. Λες θα μπορούσα να το εντοπίσω και να το αλλάξω με ένα νέο; Είναι πολύ πιθανό να ειναι το χειρότερο καλώδιο μέχρι το σπίτι τις συσκευές μας αυτή τη στιγμή, εκτος ίσως απο την ίδια κατάσταση του ΚΑΦΑΟ, που δυστυχώς ειναι σε αναμονή για αναβάθμιση, παρόλο που στη γειτονιά έχουν άλλαξει πολλές άλλες καμπίνες

    Απο την άλλη, αν ανέβω 3,5 μέτρα στο μπαλκόνι να ανοιγω το κουτι και κάνω μέτρηση με ρουτερς και καλωδιάρες τουλάχιστον να το κανω να μετράει
    Το φιλτρο που έδειξα, που θα το συνδέσω και όμορφα κι ωραία, είναι σωστό; Οι συχνότητες μου φάνηκαν λίγο να απέχουν στο upload αν θυμαμαι καλά, αλλα και για την αντίσταση δεν γνωρίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 71makis : 09-04-18 στις 17:52.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξεκινάς από τον πάροχο και να σου κατεβάσει το SNR Margin, θεωρητικά(λέμε τώρα, αλλά υπάρχουν ακόμη και άψογες γραμμές), με το Downstream Attenuation που έχεις θα έπρεπε να τερματίζεις την γραμμή.

    Αλλάζεις, αν θέλεις, το καλώδιο από το ΒΟΧ(κουτί;; ) του ΟΤΕ μέχρι το κουτί του σπιτιού σου με τηλεφωνικό PET. To αφήνεις έξω από το κουτί του ΟΤΕ και καλείς τον ΟΤΕ(WIND) να κάνει την σύνδεση.

    Το ζευγάρι του ΟΤΕ το συνδέεις μόνο με ένα ζευγάρι(π.χ. μπλέ-μπλέ/άσπρο) από το UTP που πάει στην πρίζα που έχεις το ρούτερ και μετά με άλλο ζευγάρι επιστρέφεις γραμμή για τηλέφωνο στις άλλες πρίζες, έτσι δεν επιβαρύνεις την εσωτερική σου εγκατάσταση, σου έχω βάλει Link πιο πάνω για σωστή συνδεσμολογία.
    Μην ασχολείσαι είπαμε με οτιδήποτε άλλο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Σε ευχαριστώ , την σειρά την είχες ήδη διαγράψει και την ειχα ήδη αποτυπώσει και έτσι θα το κάνω.
    Αλλα η τοπολογία της καλωδίωσης μας είναι ήδη τσιμεντωμένη στους τοίχους , όχι απλά δομημένη
    Εκτός του κουτιού της υποδοχής βέβαια που ειναι ακόμα ανοιχτό, σε προτάσεις
    Είναι περίπου έτσι
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  netdiag1.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  7,3 KB 
ID: 192806
    Το ήξερα πως θα ειχαμε θεματάκια σε περίπτωση VoIP αλλα δεν περίμενα τέτοια γυρίσματα του χρόνου :P Θυμήθηκα μόλις και οτι οι συνδέσεις στο κουτί του μπαλκονιού έχουν γίνει με γέφυρες ουδετέρου και η ανακαίνιση ολη έγινε πριν 11 χρόνια τελικά, πως περνάει ο καιρός..
    Πιο εύκολο μου φαίνεται με αυτή τη τοπολογία να βάλω ένα μικρό ρακ με τον ρουτερ εκει που ειναι τώρα το box, υπάρχει και μπουατ ρεύματος ακριβώς δίπλα. Θα φτιάχναμε υβριδική 'ετσι
    Μάλλον τώρα το κατάλαβες το σχέδιο, αλλα αν και πάλι προτείνεις την επιστροφή ολη αυτή μεσα απο το utp ως απροβλημάτιστη , θα το σκεφτω διαφορετικά, 'ίσως πχ χρησιμοποιήσω τις γέφυρες για να δημιουργήσω το κύκλωμα των τηλεφωνικών πριζών στο κουτί

    Ναι ρε γμτ, θα έπρεπε να τερματίζει τα 24.. εξ ου και το γμτ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 71makis : 09-04-18 στις 20:17.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αφού έχεις περάσει UTP, πολύ σωστά σου προτείνει να κάνεις την σωστή συνδεσμολογία με χρήση διαφορετικού ζεύγους στο ίδιο καλώδιο:
    α. Στο σαλόνι αλλάζεις την τηλεφωνική πρίζα με μια διπλή.
    β. Από το box στο μπαλκόνι, το σήμα του παρόχου έρχεται στην Α θύρα αυτής της πρίζας, μέσω του ζεύγους μπλε/άσπρο-μπλε.
    γ. Από την Β θύρα αυτής της πρίζας, με άλλο ζεύγος (π.χ. καφέ/άσπρο-καφέ) επιστρέφεις την τηλεφωνία στο box.
    δ. Αυτό το ζεύγος το συνδέεις στα αντίστοιχα των UTP καλωδίων που θα τερματίζουν στις πρίζες των άλλων 2 δωματίων.

    Τώρα το μόνο που μένει είναι οι συνδέσεις που θα γίνουν στην διπλή πρίζα του σαλονιού:
    α. Αν η τηλεφωνία είναι PSTN, στην θύρα Α της πρίζας συνδέεις το LINE του splitter και στη θύρα Β ένα καλώδιο που θα καταλήγει στο PHONE του splitter. Από το DSL του splitter φεύγει καλώδιο προς το modem/router.
    β. Αν η τηλεφωνία είναι VoIP, στην θύρα Α της πρίζας συνδέεις το modem/router και αντίστοιχα στη θύρα Β ένα καλώδιο που θα καταλήγει στο PHONE 1 του modem/router.

    - - - Updated - - -

    Στα 24 απίθανο, αλλά κάπου στα 20 κανονικά μπορείς (με 6 SNR). Αλλά μπορεί να είναι και θέμα της περιοχής, οπότε μόνο με έλεγχο στον κατανεμητή μπορείς να γνωρίζεις τι παίζει.

  9. #9
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Τα καλώδια επίσης ειναι περι τα 16 μέτρα προς το Modem και 10 για το ενα δωμάτιο, κάνει και άλλη γωνία το καλώδιο που σημειολογικά δεν έχει σημασία γι αυτο και δεν σχεδίασα,
    αλλα αφου μου λέει ο SDreams πως δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν εχω θέμα να εμπιστευτώ την εμπειρία κάποιου άλλου.
    Δεν ειπα ποτε των ποτών πως είναι λάθος , απλά πως η τοπολογία και οι συνθήκες ίσως είναι ιδανικές για κάτι διαφορετικό, γι αυτο σκέφτηκα και τη δουλίτσα στο box μου.

    Δεν υπάρχει κατανεμητής στη πολυκατοικία, τουλάχιστον με την μορφή του mdf που κι εγώ γνώριζα, άρα τη σκάλα και το άνοιγμα του κουτιού μου δεν τη γλυτώνω, για την περιέργεια όπως λες και για έλεγχο της αποτελεσματικότητα της μπάρας ουδετέρου. ΑΠο εκει ξεκίνησαν όλα
    Γι αυτο επίσης και η πρόταση του SD για το καλώδιο μέχρι το κουτί τερματισμού του καλωδίου της πολυκατοικίας, το BOX τεσπαν, που πράγματι μου φαίνεται πολύ σάπιο.

    Ευχαριστώ πάλι για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις σας, προφανως και πιάνουν τόπο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 71makis : 09-04-18 στις 22:18.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν κατάλαβα ο ουδέτερος του ηλεκτρικού ρεύματος που κολλάει με το τηλεφωνικό σήμα, εκτός κι αν τα καλώδια όλα τρέχουν παράλληλα μαζί για πολλά μέτρα ή το box που καταλήγουν τα τηλεφωνικά καλώδια είναι κολλητά με τους μετρητές της ΔΕΗ.

    Η μέτρηση κανονικά πρέπει να γίνει στο box ("κατανεμητή") που έρχονται τα καλώδια του ΟΤΕ. Η τιμή εκεί σε κανονικές συνθήκες πρέπει να είναι ίδια ή λίγο μεγαλύτερη από την αντίστοιχη μέσα στο σπίτι και σε φυσιολογικές συνθήκες με τον συγχρονισμό που αναφέραμε.

    Δεν μας ενδιαφέρει πόσα μέτρα έχει το καλώδιο από το splitter ή το modem/router προς τις τηλεφωνικές πρίζες, αρκεί αυτό να μην είναι συνδεδεμένο με αυτό που έρχεται από τον κατανεμητή (που φέρνει και το DSL σήμα). Από την στιγμή που όλα τα καλώδια συνδέονται στο εξωτερικό box, δεν έχει σημασία η τοπολογία (αστέρα) της εγκατάστασης αφού όλα είναι παραλληλισμένα (έτσι δουλεύει η τηλεφωνία), κάτι που είναι ανεπιθύμητο όσον αφορά τον συγχρονισμό του DSL.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Μπάρες/γέφυρες ουδετέρου, ανέφερα πως χρησιμοποιήθηκαν απο τους ηλεκτρολόγους της ανακαίνισης για την ένωση του καλωδίου του ΟΤΕ με τα τρία UTP. Το κατανοώ πως έτσι μπορεί να υπάρχει εξασθένηση του dsl σηματος όπως καταλαβα ήδη απο τα λεγόμενα του Sweet dreams πως εφόσον ειναι διαχωρισμένα τα σήματα/συχνότητες δεν υπάρχει πρόβλημα σε ολη αυτή τη διαδρομή, αν και θόρυβος είναι ήδη ένα πρόβλημά μου κι όχι εξασθένιση. Θέμα μου πρωτίστως ήταν να μην αφιερώσω μια μέρα σε δοκιμές, αλλα κάποια λεπτά σε μία λύση τελική απευθείας. Φαίνεται όμως πως την αδράξαμε την περίπτωση
    Ευχαριστώ
    Αν γνωρίζει κάποιος για το φίλτρο που ανέφερα στο πρώτο μηνυμα θα με υποχρεώσει.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kλέμες μάλλον θα εννοείς και δεν είναι καθόλου σωστό.

    Τι να κάνεις μία κι' έξω για να έχεις την πιο σωστή εσωτερική εγκατάσταση σου το εξηγήσαμε και εγώ και ο @jkoukos .

    Έχεις κολλήσει με το splitter που για μένα δεν σου χρειάζεται πουθενά σε μια σωστή εγκατάσταση, αυτό απλά έχει και εξόδους με βίδες για να βάλεις κατευθείαν καλώδια χωρίς jack RJ11, ένα ίδιο από μια πολύ καλή εταιρία.
    Σε γραμμή POTS λοιπόν βάζεις το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα και μετά φίλτρο στα τηλέφωνα, για να μειώσεις όσο το δυνατόν εξαρτήματα/συνδέσεις μέχρι το ρούτερ και σε VoIP δεν χρειάζεται καθόλου, τι τρώγεσαι λοιπόν;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    08-02-2012
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΟΣΤΑΝ
    Οχι κλέμα, οι τύποι έβαλαν γέφυρες ουδετέρου ράγας εδώ όλες οι θέσεις είναι γεφυρωμένες. Δε νομίζω κι εγώ οτι ειναι σωστό/απόλυτο αλλα ίσως και να μην υπάρχουν και διαφορές αξιες αναφοράς, τα καλώδια όλα ειναι μονόκλωνα επίσης . Τι να κάνω έτσι μας τα έφερε η μοίρα..
    Αυτο που δείχνεις το σπλιτερ και μοιάζει με αυτό που εβαλα στο πρώτο μήνυμα , δεν μιλάει για impendance , στη corelogic ανάλογα την αντίσταση αν δεις τα χωρίζουν και σε γεωγραφικές περιοχές... Νομίζω ειναι σχετικο με το ringer . Εκτός πια αν έχει βρεθεί σημείο συμφωνίας πλέον Ίσως υποκείψω τελικά κι εγώ και κάνω αυτό που προτείνετε με τις επιστροφές Ευχαριστώ

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ότι και να είναι δεν είναι σωστό, στα τηλεφωνικά/DATA οι διακλαδώσεις/οδεύσεις γίνονται ή σε Οριολωρίδες(ρεγκλέτες) ή με SCOTCHLOK.

    Για τα υπόλοιπα, δεν έχω να προσθέσω κάτι, κάνε όπως κρίνεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιος είναι ο καλύτερος ADSL router για να αγοράσω ?
    Από cmos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5579
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-20, 11:26
  2. Asus DSL-AC68U - VDSL Σύνδεση και φίλτρο
    Από ASTRAPI στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 22:38
  3. portforwarding σε κεντρικο ρουτερ.
    Από yolovic στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-17, 21:12
  4. NISSAN MICRA '99 πρόβλημα σύστημα κεντρικό ηλεκτρονικό
    Από johnyb98 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-17, 16:03
  5. Και ξαφνικά το ADSL έγινε VDSL!
    Από dhmk στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-17, 08:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας