Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπερα.Στην καφετερια μου εχω κανει την εξης εγκατασταση:
    Πανω στο ρουτερ του οτε(speedport,192.168.1.1) ειναι καρφωμενο το airrouter ubiquiti με dhcp server on και ip 192.168.2.1 σεταρισμενο σαν soho router.Στο airrouter ειναι καρφωμενα ενα switch με εκτυπωτες και ενα pc απο συστημα pos, δυο access points unifi ap και ενα τριτο σαν repeater(uplink).Στο unifi εχω δημιουργησει δυο ασυρματα, ενα για πελατες με περιορισμο στο bandwidth και ενα για κινητα παραγγελιοληψιας(συνολο κινητων 5).Παρατηρειται το φαινομενο οτι οταν υπερφορτωνεται το δικτυο απο πολλους χρηστες ταυτοχρονα τοτε τα κινητα δεν στελνουν τις παραγγελιες τους κανονικα.Η υποθεση που κανω ειναι οτι χανονται πακετα γιατι δεν μπορει να ανταποεξελθει το airrouter οποτε και σκεφτομαι την αγορα ενος καλυτερου για καλυτερη διαχειριση.Ειναι σωστη η σκεψη μου και αν ναι τι μου προτεινετε?
    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Εάν ο αριθμός των χρηστών είναι μεγάλος, ανεξάρτητα από περιορισμούς που έχεις βάλει στο bandwidth, θα έχεις πρόβλημα.
    Για σαφήνεια, έχεις βάλει περιορισμό στο bandwidth του κάθε χρήστη, ή του ενός SSID συνολικά?

    Σε κάθε περίπτωση, η μία λύση είναι να βάλεις κάποιου είδους QoS είτε για προτεραιότητα του ενός SSID εις βάρος του άλλου, είτε για να του εξασφαλίσεις bandwidth, ανεξάρτητα από το πόσο χρησιμοποιείται το άλλο.
    Η δεύτερη λύση είναι να βάλεις άλλη μία ασύρματη συσκευή σε άλλο κανάλι, και εφόσον χρειαστεί και QoS μεταξύ των δύο. Πιθανότατα με αυτή τη λύση δεν θα χρειαστείς QoS.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις controller για τα ubiquity ? To bottleneck σου λογικά δεν πρέπει να είναι το airrouter αλλά ο αριθμός χρηστών/κεραία . Υπολόγιζε 40 χρήστες ανά κεραία για να είσαι ΟΚ και δοκίμασε χωρίς το repeater καθώς μειώνει ακόμα περισσότερο την ανοχή στις συγκρούσεις στα ασύρματα (αν σε ένα σημείο έχεις μεγαλύτερη συγκέντρωση από 40 άτομα στην κεραία πρέπει να βάλεις και δεύτερη και οπωσδήποτε controller ) . Επίσης μείωσε το dhcp lease time και στις μόνιμες συσκευές βάλε καρφωτές ip εκτός του dhcp range .
    Ξεκίνα από το 2ο (static ip) και μετά άρχισε δοκιμές χωρίς repeater και να ελέγχεις πόσα άτομα ανα κεραία έχεις
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  4. #4
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    @minas. περιορισμό έχω βάλει στο ssid.

    @akis1009. δεν έχω controller και δεν γνωρίζω τι ακριβώς κάνει και που θα με βοηθήσει.το dhcp lease time το έχω μειώσει στις τρείς ώρες.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Ο controller επιτρέπει το seamless roaming μεταξύ κεραιών και ρυθμίζει την κίνηση και πολλά άλλα που χρειάζεσαι για να διαχειριστείς μεγάλο αριθμό συνδέσεων μεταξύ κεραιών .
    Είναι δωρεάν και εγκαθίσταται σε ένα απλό PC .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Νόμιζα οτι αναφερόσουνα σε κάποιο hardware. Ναί έχω εγκαταστήσει το unifi controller, απο εκεί έχω κάνει τις ρυθμίσεις που ανέφερα. Πρέπει να τρέχει συνέχεια ή το ανοίγεις μόνο για να ρυθμίσεις κάτι?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Ο unifi controller δεν είναι active. Το οποίο σημαινει ότι χρειάζεται να τρέχει μόνο αν τρέχεις hotspot πάνω του ή για στατιστικά. Όλες οι υπόλοιπες ρυθμίσεις παίζουν και χωρίς controller.
    Ισως έχεις μεγάλη επικάλυψη στα cell σου.
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

Παρόμοια Θέματα

  1. βοήθεια με iptables
    Από atux_null στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-18, 09:43
  2. Βοήθεια με PoE
    Από isurfer στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 16:37
  3. Χρειάζομαι βοήθεια με εξωτερικό δίσκο
    Από stelios35 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-17, 13:22
  4. Βοήθεια με τη συνάρτηση If στο Excel
    Από bianconero στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-17, 09:33
  5. Βοήθεια με επιλογή νέου τροφοδοτικού
    Από wjun στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-17, 13:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας