Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σας,

    θα ήθελα μια συμβουλή για την παρακάτω κατάσταση.

    Εχω κάνει αίτηση ενεργοποίησης νέας γραμμής από τη wind στις 27/3. Στις 6/4 ήρθε ο τεχνικός της Wind και διέγνωσε βλάβη του ΟΤΕ. Περίμενα μέχρι τις 11/4 να ενημερωθώ για τη βλάβη και το χρόνο που απαιτείται χωρίς αποτέλεσμα. Στις 11/4 κάλεσα στο 13800 (με χρέωση) όπου με ενημέρωσαν ότι πρέπει να καλέσω στις βλάβες (χωρίς χρέωση). Στο 1212 μόλις βάζω τον αριθμό της γραμμής το αυτοματοποιημένο σύστημα μου λέει ότι δε μπορώ να εξυπηρετηθώ και πρέπει να καλέσω στο 13800 με χρέωση. Καλώντας εκ νεου το 13800 προσφέρονται να με συνδέσουν απευθείας με τις βλαβες, όπου η σύνδεση κόπηκε με μήνυμα ότι δεν μπορώ να εξυπηρετηθώ αυτή τη στιγμή. Αυτό επαναλήφθηκε 5 φορές (με χρέωση) με τις 4 να καταληγουν στο ίδιο και την πέμπτη να καταλήγει σε 25λεπτη αναμονή χωρίς αποτέλεσμα.
    Συνεχίζοντας σήμερα πήγα στο κατάστημα όπου η ενημέρωση είναι ότι υπάρχει βλάβη, για την οποία δε μπορώ να ενημερωθώ ούτε τι ακριβώς είναι, ούτε πότε θα έρθει τεχνικός, ούτε αν χρειάζεται και πότε να είμαι στο σπίτι, ούτε αν υπάρχει κάποια καταληκτική ημερομηνία μέχρι την οποία η βλάβη θα έχει αποκατασταθεί.
    Βρισκόμενος σε μια κατάσταση όπου έχω κάνει αίτηση γραμμής χωρίς να υπάρχει κάποια εκτίμηση για το πότε θα ενεργοποιηθεί ζήτησα να ακυρωθεί η αίτηση ώστε να πάω στην Cosmote, όπου θα μπορώ τουλάχιστον να μιλήσω με το τεχνικό τμήμα. Η απάντηση είναι ότι για να ακυρώσω την αίτηση πρέπει να πληρώσω 160 ευρω.

    Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει για το τι μπορώ να κάνω. Να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ ή στον συνήγορο του καταναλωτή; Να κάνω αίτηση στην Cosmote και να αγνοήσω την υπαρχουσα αιτηση της Wind?

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zto : 13-04-18 στις 10:56.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στέλνεις μια ωραία καταγγελία στην ΕΕΤΤ και με κοινοποίηση προς την wind μεσώ mail και θα δεις πως θα προχωρήσει όλο το θέμα.
    Eπιτελους VDSL

  3. #3
    Εγγραφή
    28-05-2013
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    update:

    Σήμερα -17/4- ήρθαν τεχνικοί της wind και του οτε και διέγνωσαν ότι η γραμμή έχει ανοιχτεί σε λάθος διεύθυνση, δύο τουλάχιστον τετράγωνα μακριά. Η αίτηση που κάναμε μέσω καταστήματος είχε τη σωστή διευθυνση, το λάθος έγινε είτε στο αίτημα από τη wind στον οτε, είτε από τον οτε κατά τη δημιουργία του βρόχου.

    Σε κάθε περίπτωση από την Wind η ενημέρωση είναι ότι θα πρέπει να γίνει από την αρχή η διαδικασία, 10-15 εργάσιμες. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να επισπευθεί, ούτε συζήτηση για αποζημίωση. Ζήτησα ακύρωση της αίτησης, μου είπαν κανονικά δε γίνεται, προωθήθκε σε κάποιον supervisor και περιμένω απάντηση.

    Προφανώς δε πρόκειται να ξανασυνεργαστώ με τη Wind, κυριώς λόγω της τραγικής υποστήριξης σε όλο το διάστημα που περίμενα. Εκτός του ότι χρεώθηκα παρα πολλές κλήσεις, αφού μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή δεν σε εξυπηρετούν οι βλάβες, αντιμετώπισα μέχρι και ειρωνεια από το τηλεφωνικό κέντρο της εξυπηρέτησης πελατών. Εξαίρεση οι υπαλληλοι του καταστήματος Πετραλώνων τους οποίους και ευχαριστώ για την κατανόηση.

    Σε περίπτωση που δε κανουν δεκτή την ακύρωση θα προχωρήσω σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-04-2018
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    τα ίδια μου κάνανε

    ταλαιπωρήθηκα 5 μήνες που δεν μπορούσαν να μου δώσουν internet

    ερχόταν ο τεχνικός της WIND και έλεγε γραμμή με θόρυβο, κακή τηλεφωνία, αδυναμία ADSL

    ερχόταν του OTE έλεγε καθαρός χαλκός άρα παραδίδω

    ερχόταν ξανά ο τεχνικός της WIND και έλεγε γραμμή με θόρυβο, κακή τηλεφωνία, αδυναμία ADSL

    ερχόταν συνδυαστικά έλεγαν τα ίδια και έφευγαν

    μέχρι που πήγα στον ΟΤΕ , όχι ότι έχω αγάπες μαζί του, όμως όλα δουλεύουν καλά




    https://www.adslgr.com/forum/threads...%83%CE%B7-Wind

    κάθε μέρα ζήτα να σου πιστώνουν τα χρήματα που ξοδεύεις για να μιλάς μαζί τους 13800/1212 γιατί ακόμα δεν σου έδωσαν λύση και επομένως ευθύνονται που μιλάς μαζί τους

    κρατάς σημειώσεις για κάθε τηλεφώνημα: ημερομηνία, ώρα, ονοματεπώνυμο υπαλλήλου, τμήμα υπαλλήλου, αριθμό reference number (ticket id) που έχει δώσει κατά την καταγραφή της κλήσης σου

    στο τέλος κάθε κλήσης τους ζητάς να σου πουν επι λέξη τι ακριβώς έγραψαν στο ticket, αν αρνηθούν λες εσύ και ζητάς να επιβεβαιώσουν

    ιστορικό για όλα

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-18, 12:22
  2. Απορίες για νέα σύνδεση
    Από liapan στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 10:41
  3. Βοήθεια για νέα σύνθεση pc
    Από SarahKane στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-18, 13:19
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-18, 16:14
  5. Νέα σύνδεση wind
    Από Bokie στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-17, 11:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας