Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δεν είχα παράπονο με την WIND. Τουλάχιστον μέχρι που έφυγα εξωτερικό, απο το καλοκαίρι. Ειχε βέβαια αρκετά χαμηλότερο συγχρονισμό απο την Forthnet που είχα παλαιότερα, απο τα 19Mbps πήγα στα 14Μbps. Λίγο περίεργο, μιας και τα δυο ΚΑΦΑΟ είναι διπλα δίπλα, αλλά έστω.
    Και έρχομαι για τις γιορτές του Πάσχα, και το Ιντερνετ σέρνεται. Κλείνω τον ρούτερ, τον ξανανοίγω, δεν παίζει καθόλου!! Παίρνω το helpdesk, δεν λέω, εξυπηρητικότατος ο κύριος Σ. που με εξυπηρέτησε, είχε αλλάξει, δεν ξέρω γιατί απο PPPoA σε PPPoE. Το διορθώσαμε, όλα καλά.
    ΚΑι σήμερα όμως πάλι πρόβλημα. Εξαιρετικά χαμηλές ταχύτητες, μιλάμε για το speedtest του ADSLGR να βγάζει κάπου στα 500Kbps, ενω άλλα speedtest του εξωτερικού να μην παίζουν καν, λόγω latency.
    Τι ρεσέτ, τι ξανα μανα έλεγχος στις ρυθμίσεις, τίποτα να μην τρέχει στο δίκτυο, δοκιμή με WiFi, δοκιμή με Ethernet. Eκεί. Σταθερά. Οχι πάνω απο 500Kbps κατα μέσο όρο (κάποιες στιγμές πετιόταν μέχρι 1Mbps....)
    Eπικοινωνώ με helpdesk, τους λέω το πρόβλημα, δεν βλέπουν κάτι, αλλά μου την λένε ότι προηγούμενες μέρες κατέβασα πάρα πολλά GB.... Εβλέπα netflix, κατέβαζα τορρεντς, κλασσικά πράγματα. Ρωτάω, μήπως επειδή κατέβαζα τώρα πρέπει να με "κόβετε"; (το γνωστό cap που έχουν στην αμερική ή στο ιντερνετ κινητής)
    Οχι, οχι, μου λέει.
    ΟΚ. Το θέμα το έχω τώρα, μέχρι χθές έπαιζε καλά (απο την προηγούμενη και πάλι ανάγκη helpdesk).
    Δεν ξέρω, περίεργη κατάσταση. Η χαμηλή αυτή ταχύτητα, και ειδικά στην έναρξη του tcp connection, μοιάζει είτε με overbooked connection ή με κάποιας μορφής "κόψιμο".
    Αναμένουμε συνέχεια.
    Παντως το συμβόλαιο μου μαζί τους έληξε, και οι άλλοι πάροχοι με έχουν ζαλίσει να μου τηλεφωνούν...

    Θεωρήστε το σαν αυτοψυχανάλυσης ποστ, μόλις όμως έχω περισσότερα στοιχεία θα σας ενημερώσω. Δυστυχώς δεν έχω τόσο πολυ χρόνο (και μέσα πλέον) για να κάνω μια εκτενή ανάλυση και να βρώ, όπως είχα κάνει με την Κοσμοτέ το 2006, και βρήκα ότι είχαν βάλει κόφτες για τόρρεντς, το 2006.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχα παράπονο με την WIND.
    Γρήγορα ξεχνάς.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δικιο... Ξεχνάω!!!!

    Πάντως για ενημερωση σας, μάλλον το δίκτυο ειναι overbooked αρκετά πλέον και ίσως έχει να κάνει ότι όλο και περισσότερος κόσμος κάνει πλέον streaming (πχ Netflix, και εγώ έβλεπα με 4Κ ένα ντοκυμαντέρ προχτές). Και βλέπω ότι ώρες αιχμης η ταχύτητα πέφτει αισθητά. Επίσης έχει χαμηλές ταχύτητες σχετικά μέσω ΑΙΧ (speedtest με cosmote και άλλους), αλλά καλές εαν χτυπάς Λονδίνο. Επίσης χαμηλότερες εαν χτυπάς άλλες πόλεις της Ευρώπης (πχ δοκίμασα Φρανκφούρτη, Παρίσι, Αμστερνταμ)

  4. #4
    Εγγραφή
    26-04-2018
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    δίνε κάθε μέρα τηλεφωνική βλάβη για να μπορείς να διεκδικήσεις αργότερα χρήματα για τις υπηρεσίες που δεν έλαβες

    κάθε μέρα να απασχολείς τεχνικούς τους, να καταγράφεις τα πάντα (φωτογραφίες από τεχνικά δελτία πορίσματα τεχνικών)

    κάθε μέρα τηλέφωνο, αυτοί όταν "κλείνουν" την βλάβη δεν σημαίνει ότι την έλυσαν κιολας

    όταν έρθει η ώρα του λογαριασμού θα μετρήσουν ΜΟΝΟ όσες ημερομηνίες-διαστήματα είχε ανοιχθεί και κλεισθεί μια βλάβη

    κάθε μέρα δήλωνε βλάβη, κάθε πρωί μετά τον καφέ για να είσαι και ντούρος

    κάθε μέρα ζήτα να σου πιστώνουν τα χρήματα που ξοδεύεις για να μιλάς μαζί τους 13800/1212 γιατί ακόμα δεν σου έδωσαν λύση και επομένως ευθύνονται που μιλάς μαζί τους

    κρατάς σημειώσεις για κάθε τηλεφώνημα: ημερομηνία, ώρα, ονοματεπώνυμο υπαλλήλου, τμήμα υπαλλήλου, αριθμό reference number (ticket id) που έχει δώσει κατά την καταγραφή της κλήσης σου

    στο τέλος κάθε κλήσης τους ζητάς να σου πουν επι λέξη τι ακριβώς έγραψαν στο ticket, αν αρνηθούν λες εσύ και ζητάς να επιβεβαιώσουν

    ιστορικό για όλα

  5. #5
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    μπα, άλλαξα πάροχο. forthnet.

    πρόσεξε να δείς. τα κουτιά τους, ΚΑΦΑΟ, είναι δίπλα δίπλα στο σπιτάκι του ΟΤΕ στο Ρετζίκι. Απέχω απο εκεί κάπου 700 μέτρα. το πολύ.
    Με την 4ΝΕΤ είχα παλιά σχεδόν 20Mbps download sync speed. Αλλαξα σε WIND, ο συγχρονισμός έπεσε στα 14 με 15 το πολύ (στα 15 μου δημιουργούσε πολλά προβλήματα). Τελευταία όμως το πρόβλημα ήταν η καθαρή ταχύτητα του δικτύου, που ήταν χαμηλή (*), είχε διακυμάνσεις, αλλά δύσκολα έπιανε ταχύτητα αντίστοιχη του συγχρονισμού. Επίσης είχα παρατηρήσει ότι ακόμα και όταν έπιανα "καλές" ταχύτητες, δηλαδή κάπου 10 με 11 Mbps καθαρά σε speedtests, αυτό ανέβαινε αργά. Αρα ήταν το δίκτυο υπερφορτωμένο.
    Με την αλλαγή ξανα σε 4ΝΕΤ μετά απο δυο χρόνια, ξανά συγχρονισμος σχεδόν στα 20Mbps, και ταχύτητες στα διάφορα speedtests κάπου στα 12-14 Μbps.


    (*) Οταν λέω χαμηλή, μιλάω για 500 Kbps, kilobit per second. Με διάφορα speedtest. Και μεγάλο latency, Kάποιες στιγμές ανέβαινε, έπιανε 2 Mbps μέχρι και 4! Κάποιες ώρες, πχ πρωί, έπιανε και 10. Αρα η λογική λέει υπερφορτωμένο δίκτυο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Vdsl Πεύκα Θεσσαλονίκης
    Από vastil στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 287
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-23, 12:24
  2. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-18, 05:40
  3. καρτες γραφικων ebay(Εξαιρετικα χαμηλες τιμες)
    Από nikolis07 στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-18, 14:31
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 14:24
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-17, 16:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας