Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Δεν έχω να προσθέσω κάτι στα προηγούμενα φίλε/φίλη μου, αυτά που είπα αρκούν. Από εκεί και πέρα, δεν έχω καμία κάψα να σε πείσω ούτε εσύ υποχρεούσαι να έχεις ανοιχτό μυαλό.

    Οπότε εγώ είμαι ικανοποιημένος με τις πληροφορίες που παρέθεσα (γιατί ακόμα κι αν εσύ τις παραβλέπεις, κάποιος άλλος ίσως τις εκτιμήσει), εσύ μπορείς να χαίρεσαι ότι με "στρίμωξες" και δεν είχα απάντηση στα επιχειρήματά σου, οπότε και οι δύο μπορούμε να πάμε για ύπνο ευχαριστημένοι. Καληνύχτα! :-)

    //edit:
    Α, θα προσθέσω απλά το εξής, χάριν πληρότητας (όχι για σένα, για τους άλλους). Η βιομηχανική επανάσταση δεν ξεκίνησε, ούτε εξελίχθηκε κατά βάση στην Αμερική, αλλά στην Ευρώπη και ειδικά στην Αγγλία. Το πότε ακριβώς ΞΕΚΙΝΗΣΕ το σύστημα των πατεντών στην Ευρώπη/Αγγλία, θα το αφήσω ως άσκηση στον αναγνώστη, αλλά θα δώσω ένα hint: Ηταν καμιά 300-400 χρόνια νωρίτερα από την ημερομηνία που έγραψες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Symos : 14-04-18 στις 20:48.

  2. #17
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό που λες. Ο κόσμος έκανε βιομηχανική επανάσταση χωρίς πατέντες. Απλά φαντάσου πως θα ήταν ο κόσμος αν ο πρώτος που βρήκε φωτιά την πατένταρε.
    το αναμα της φωτιας πρεπει να εχει εφευρεθει εκατομμυρια φορες για "πρωτη φορα" μεχρι να γινει κοινως γνωστο (που δεν ειναι κοινως γνωστο παρα μονο σαν εκφραση και στο σημερα χωρις τα μεσα του εμποριου )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #18
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    831
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό που λες. Ο κόσμος έκανε βιομηχανική επανάσταση χωρίς πατέντες. Απλά φαντάσου πως θα ήταν ο κόσμος αν ο πρώτος που βρήκε φωτιά την πατένταρε.
    Επιχειρήματα δημοτικού.

    Αν υπήρχε η έννοια της πατέντας και το τωρινό υπάρχον σύστημα των τελευταίων 150 ετών εκείνη την εποχή τότε άνετα και η φωτιά θα ήταν πατέντα.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-07-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω να προσθέσω κάτι στα προηγούμενα φίλε/φίλη μου, αυτά που είπα αρκούν. Από εκεί και πέρα, δεν έχω καμία κάψα να σε πείσω ούτε εσύ υποχρεούσαι να έχεις ανοιχτό μυαλό.

    Οπότε εγώ είμαι ικανοποιημένος με τις πληροφορίες που παρέθεσα (γιατί ακόμα κι αν εσύ τις παραβλέπεις, κάποιος άλλος ίσως τις εκτιμήσει), εσύ μπορείς να χαίρεσαι ότι με "στρίμωξες" και δεν είχα απάντηση στα επιχειρήματά σου, οπότε και οι δύο μπορούμε να πάμε για ύπνο ευχαριστημένοι. Καληνύχτα! :-)

    //edit:
    Α, θα προσθέσω απλά το εξής, χάριν πληρότητας (όχι για σένα, για τους άλλους). Η βιομηχανική επανάσταση δεν ξεκίνησε, ούτε εξελίχθηκε κατά βάση στην Αμερική, αλλά στην Ευρώπη και ειδικά στην Αγγλία. Το πότε ακριβώς ΞΕΚΙΝΗΣΕ το σύστημα των πατεντών στην Ευρώπη/Αγγλία, θα το αφήσω ως άσκηση στον αναγνώστη, αλλά θα δώσω ένα hint: Ηταν καμιά 300-400 χρόνια νωρίτερα από την ημερομηνία που έγραψες.
    Κρατάμε ότι δεν έφερες αποδείξεις για τίποτα από όσα ισχυρίστηκες.

    ΥΓ Οι πατέντες δεν είχαν διαδοθεί 300 χρόνια πριν από την Β.Ε., αν είχες διαβάσει προσεκτικά τι έφερα, θα το διαπίστωνες.

    - - - Updated - - -

    Και επειδή εγώ δε μιλάω ποτέ με επιχειρήματα από το κεφάλι μου, παραθέτω και έρευνα που επιβεβαιώνει τους ισχυρισμούς μου.

    https://papers.ssrn.com/sol3/papers....act_id=2565292

    Το συμπέρασμά μου είναι ότι οι πατέντες είναι τροχοπέδη στην ανάπτυξη και την καινοτομία και θα πρεπε να καταργηθούν.

  5. #20
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... οι πατέντες είναι τροχοπέδη στην ανάπτυξη και την καινοτομία και θα πρεπε να καταργηθούν.
    τροχοπέδη στην ανάπτυξη και την καινοτομία είναι όταν διαρκούν 10 ζωές και απαγορεύουν τα πάντα όλα ακόμα και άσχετα.

    Οι πατέντες και η πνευματική ιδιοκτησία και τα trade mark είναι μεγάλη ιστορία, αν συνεχίσουμε θα μπλέξουμε με πολιτικά, αν θες φτιάξε νήμα και πάμε εκεί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Αν υπήρχε η έννοια της πατέντας και το τωρινό υπάρχον σύστημα των τελευταίων 150 ετών εκείνη την εποχή τότε άνετα και η φωτιά θα ήταν πατέντα.

    αν και δεν είναι απόλυτο, εξαρτάται από πόσο καλούς δικηγόρους έχεις, σε ποιά χώρα κλπ.

    Νομίζω ότι οι πατεντονόμοι άλλαξαν προς το χειρότερο σχετικά πρόσφατα, μετά το 1950 ή κάπου εκεί.

  6. #21
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιχειρήματα δημοτικού.

    Αν υπήρχε η έννοια της πατέντας και το τωρινό υπάρχον σύστημα των τελευταίων 150 ετών εκείνη την εποχή τότε άνετα και η φωτιά θα ήταν πατέντα.
    Οι πατέντες λήγουν.
    Αν ο πρώτος πρωτόγονος που άναψω φωτιά την είχε πατεντάρει, η πατέντα θα είχε λήξει.

    Και φυσικά είναι μεγάλη ανοησία να γράφει κανείς για πατεντάρισμα της φωτιάς.
    Αυτό που πατεντάρεται είναι η μέθοδος.
    Αν πχ αύριο κάποιος επινοήσει μια νέα μέθοδο για άναμμα φωτιάς από το τίποτα φυσικά και μπορεί να την πατεντάρει. Αν το κάνει αυτό τότε μέχρι να λήξει η πατέντα όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη μέθοδο θα πρέπει να τον πληρώνει.

    Εξίσου μεγάλη ανοησία είναι το γνωστό urban myth ότι η Motorola κατέχει την «πατέντα του κινητού» και αν θέλει μπορεί να κλείσει την Apple και τη Samsung.

  7. #22
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    @lewton

    Σωστός.

    Το χειρότερο είναι πως φαντάζομαι ότι όντως υπάρχουν προβλήματα με το καθεστώς των πατεντών και όντως μπορούν και θα έπρεπε να γίνουν βελτιώσεις. Αλλά αν το αντιμετωπίζουμε ισοπεδωτικά και αφοριστικά, δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε σε τίποτα, άρα ούτε και να προτείνουμε/απαιτήσουμε την οποιαδήποτε βελτίωση (ή έστω στη χειρότερη, χάριν συζητήσεως και εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος, να καταλάβουμε ποιες είναι αυτές οι βελτιώσεις).

  8. #23
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Και φυσικά είναι μεγάλη ανοησία να γράφει κανείς για πατεντάρισμα της φωτιάς.
    Αυτό που πατεντάρεται είναι η μέθοδος. ...
    Αμφιβάλλω αν οι πατέντες περιορίζονται μόνον σε μεθόδους και δεν επεκτείνονται και σε προϊόντα υλικά και άϋλα και στα πάντα όλα αλλά ας το αφήσουμε για αργότερα.

    Μιας και δεν τόχει κάνει κανένας ας πατεντάρω εγώ την μέθοδο για άναμμα φωτιάς:
    Claim 1: οτιδήποτε αυξάνει την θερμοκρασία πάνω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος, ενδεικτικά και χωρίς να περιορίζεται σε τριβή, φακούς, ηλεκτρικά ή ηλεκτροστατικά μέσα, ραδιενέργεια, αστραπών και κεραυνών και λοιπών φυσικών φαινομένων συμπεριλαμβανομένων.
    Claim 2: από μίξη ή ένωση ή δημιουργία χημικών στοχείων ή σύνθετων ή τεχνητών ουσιών χημικών στοιχείων, στερεών υγρών ή αερίων, σε παρουσία οξυγόνου ή άλλου στοιχείου φυσικού ή τεχνητού.

    Hindsight: επειδή όλα τα παραπάνω τα έχω σκαλίσει σε πέτρες και φλοιούς δένδρων είναι και intellectual property, άρα μέχρι στιγμής απαγορεύεται η δημοσίευσή τους από τον θάνατό μου +70 χρόνια.

    Να υπενθυμίσω ότι οι πατέντες παίρνουν και παράταση, το λήγουν ειναι μια κουβέντα.
    Το τι είναι πατέντα και πόσο θα διαρκεί το αποφασίζουν πολιτικοί και όχι μηχανικοι ή επιστήμονες.
    Ευτυχώς που 600,000 χρόνια πριν δεν υπήρχαν πολιτικοί.

    Ευχαρίστως θα πατεντάριζα και τις ομάδες αίματος A, B, AB, 0 και το ρέζους και την μέθοδο που τις βρίσκουμε και τις μεταγγίσεις αλλά εχω δουλειά τώρα.

  9. #24
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμφιβάλλω αν οι πατέντες περιορίζονται μόνον σε μεθόδους και δεν επεκτείνονται και σε προϊόντα υλικά και άϋλα και στα πάντα όλα αλλά ας το αφήσουμε για αργότερα.

    Μιας και δεν τόχει κάνει κανένας ας πατεντάρω εγώ την μέθοδο για άναμμα φωτιάς:
    Claim 1: οτιδήποτε αυξάνει την θερμοκρασία πάνω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος, ενδεικτικά και χωρίς να περιορίζεται σε τριβή, φακούς, ηλεκτρικά ή ηλεκτροστατικά μέσα, ραδιενέργεια, αστραπών και κεραυνών και λοιπών φυσικών φαινομένων συμπεριλαμβανομένων.
    Claim 2: από μίξη ή ένωση ή δημιουργία χημικών στοχείων ή σύνθετων ή τεχνητών ουσιών χημικών στοιχείων, στερεών υγρών ή αερίων, σε παρουσία οξυγόνου ή άλλου στοιχείου φυσικού ή τεχνητού.

    Hindsight: επειδή όλα τα παραπάνω τα έχω σκαλίσει σε πέτρες και φλοιούς δένδρων είναι και intellectual property, άρα μέχρι στιγμής απαγορεύεται η δημοσίευσή τους από τον θάνατό μου +70 χρόνια.

    Να υπενθυμίσω ότι οι πατέντες παίρνουν και παράταση, το λήγουν ειναι μια κουβέντα.
    Το τι είναι πατέντα και πόσο θα διαρκεί το αποφασίζουν πολιτικοί και όχι μηχανικοι ή επιστήμονες.
    Ευτυχώς που 600,000 χρόνια πριν δεν υπήρχαν πολιτικοί.

    Ευχαρίστως θα πατεντάριζα και τις ομάδες αίματος A, B, AB, 0 και το ρέζους και την μέθοδο που τις βρίσκουμε και τις μεταγγίσεις αλλά εχω δουλειά τώρα.
    Γελοιότητες.

  10. #25
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γελοιότητες.
    δόλος, ιδιοτέλεια.

  11. #26
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Ολοι ειναι κατα των πατεντων, μεχρι να φτιαξουν οι ιδιοι κατι που να εχει ζητηση.
    Κατι αναλογο με το ειμαι υπερ του να χρησιμοποιω δωρεαν τη δουλεια αλλου, αλλα στη δικη μου δουλεια θελω να πληρωνομαι χοντρα.
    Κατι αναλογο με το ειμαι αριστερος μεχρι να με κανουν αρχηγο.
    Κατι αναλογο με το ειμαι ιδεολογος μεχρι να με κανουν βουλευτη.

    Πρεπε να υπαρχει ισορροπια μεταξυ του copyright και της ελευθερης χρησης, τα ακρα δεν κανουν καλο.
    Απλα σημερα που κυριαρχει η παραγωγη των λιγων πανω στην καταναλωση της μαζας, οι πατεντες ειναι καθημερινο φαινομενο.

    Ολοι λεφτα θελουν να βγαλουν, ολοι ανεξαιρετως, συμπεριλαμβανομενων και ολων εδω μεσα. Με καθε τροπο. Η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου κατακρινει τις πατεντες οχι απο ιδεολογια, αλλα επειδη δεν μπορει να φτιαξει κατι που θα απεφερε λεφτα αν γινοταν πατεντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 17-04-18 στις 04:48.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-07-2016
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι λεφτα θελουν να βγαλουν, ολοι ανεξαιρετως, συμπεριλαμβανομενων και ολων εδω μεσα. Με καθε τροπο. Η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου κατακρινει τις πατεντες οχι απο ιδεολογια, αλλα επειδη δεν μπορει να φτιαξει κατι που θα απεφερε λεφτα αν γινοταν πατεντα.
    Σωστό, αυτό κοινωνιολογικά ερμηνεύεται ως σύγκρουση συμφερόντων.

    Την γνώμη μας λέμε πάνω στο θέμα. Ότι πρέπει εν τέλει αυτό το πανηγύρι να λάβει τέλος και να μπει το κοινό συμφέρον πάνω από το ατομικό. Οτιδήποτε παράγεται από μια εταιρεία πρέπει να μπορεί να το χρησιμοποιήσει μια άλλη εταιρεία και να το βελτιώσει χωρίς απαγορεύσεις. Θα προχωρούσε πολύ η τεχνολογική εξέλιξη έτσι.

  13. #28
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό, αυτό κοινωνιολογικά ερμηνεύεται ως σύγκρουση συμφερόντων.

    Την γνώμη μας λέμε πάνω στο θέμα. Ότι πρέπει εν τέλει αυτό το πανηγύρι να λάβει τέλος και να μπει το κοινό συμφέρον πάνω από το ατομικό. Οτιδήποτε παράγεται από μια εταιρεία πρέπει να μπορεί να το χρησιμοποιήσει μια άλλη εταιρεία και να το βελτιώσει χωρίς απαγορεύσεις. Θα προχωρούσε πολύ η τεχνολογική εξέλιξη έτσι.
    Επίσης peace on earth.

  14. #29
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vicktoria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό, αυτό κοινωνιολογικά ερμηνεύεται ως σύγκρουση συμφερόντων.

    Την γνώμη μας λέμε πάνω στο θέμα. Ότι πρέπει εν τέλει αυτό το πανηγύρι να λάβει τέλος και να μπει το κοινό συμφέρον πάνω από το ατομικό. Οτιδήποτε παράγεται από μια εταιρεία πρέπει να μπορεί να το χρησιμοποιήσει μια άλλη εταιρεία και να το βελτιώσει χωρίς απαγορεύσεις. Θα προχωρούσε πολύ η τεχνολογική εξέλιξη έτσι.
    Αυτό αποκλείεται να γίνει ποτέ για οτιδήποτε έχει κόστος και ζήτηση.

    Στην πράξη, το προϊόν 'ανοίγει' όταν πέφτει η ζήτηση του.

  15. #30
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Vicktoria,
    οι πατέντες δεν απαγορεύουν την βελτίωση ή την έρευνα αλλά την παραγωγή ή εκμετάλλευση από άλλους χωρίς άδεια.
    Το πόσο πρέπει να διαρκούν οι πατέντες στην φαρμακοβιομηχανία, ή τηλεπικοινωνίες, ημιαγωγούς, software, intellectual property κλπ και το τι πατεντάρεται είναι άλλο πράγμα και 200% πολιτικό.
    Για ψαξιμο EPO.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-18, 21:10
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 12:18
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-17, 17:57
  4. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 13:52
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 18:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας