Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    09-10-2005
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    ZTE H108L
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 29(dB)
    Γεια σας,
    Δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με τα adsl και vdsl, και επειδή λήγει το συμβόλαιό μου και έχουν αρχίσει να με 'ενοχλούν' για ανανέωση σκέφτομαι τη vdsl 50Mbps (και είδα ότι υπάρχει διαθεσιμότητα).
    Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να προσέξω;
    Για παράδειγμα, θα χρειαστώ να αγοράσω άλλο router ή θα μου δώσουν αυτοί; Αυτή τη στιγμή έχω ένα ZTE H108L που μου είχε δώσει η WIND εδώ και κάμποσα χρόνια...
    Όταν λένε εγγυημένα πάνω από 45Mbps πώς μπορώ να το ελέγξω; Με speedtest.net ή κάπως αλλιώς;
    Είμαι και συνδρομητής κινητής, οπότε φαντάζομαι θα μου στοιχίσει 31,40 όπως γράφουν στο σάιτ τους ή μπορώ να κάνω παζάρια;
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από my8os Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,
    Δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με τα adsl και vdsl, και επειδή λήγει το συμβόλαιό μου και έχουν αρχίσει να με 'ενοχλούν' για ανανέωση σκέφτομαι τη vdsl 50Mbps (και είδα ότι υπάρχει διαθεσιμότητα).
    Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να προσέξω;
    Για παράδειγμα, θα χρειαστώ να αγοράσω άλλο router ή θα μου δώσουν αυτοί; Αυτή τη στιγμή έχω ένα ZTE H108L που μου είχε δώσει η WIND εδώ και κάμποσα χρόνια...
    Όταν λένε εγγυημένα πάνω από 45Mbps πώς μπορώ να το ελέγξω; Με speedtest.net ή κάπως αλλιώς;
    Είμαι και συνδρομητής κινητής, οπότε φαντάζομαι θα μου στοιχίσει 31,40 όπως γράφουν στο σάιτ τους ή μπορώ να κάνω παζάρια;
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Ρούτερ θα σου δώσει η Vodafone. Η "εγγύηση" αναφέρεται στο συγχρονισμό της γραμμής και όχι στο πόσο θα κατεβάζεις το οποίο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Δεν μπορείς να το ελέγξεις (το συγχρονισμό) εκ των προτέρων, ούτε καν αυτοί μπορούν με απόλυτη βεβαιότητα για αυτό άλλωστε σου δίνουν και την εγγύηση. Αν το καφάο στο οποίο συνδέεσαι έχει αλλαχτεί με νέα καμπίνα οπτικών ινών και συνδέεσαι σε αυτή είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα τερματίζεις στα 49999/4999. Παζάρια δεν περνάνε σε κανέναν πάροχο. Οι αναρτημένες τιμές ισχύουν. Παζάρια θα γίνουν όταν δει το αίτημα ο παλιός σου πάροχος οπότε θα σου κάνει αυτός προσφορά για να μείνεις και ίσως ακολουθήσει τότε μόνο νέα αντιπροσφορά από τη Vodafone.

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση σε VDSL 50 από 30
    Από leokoudo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 12:19
  2. Αναβάθμιση απο adsl 24 σε vdsl 50
    Από kilop στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-18, 15:11
  3. Αναβάθμιση σε VDSL 50 απο VDSL 30.
    Από Thanasis_A στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:13
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 13:12
  5. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας