Καλησπέρα,
έχω ένα TP-Link archer C50 ως κύριο ρουτερ συνδεδεμένο με bridge mode με το μοντεμ της νοβα.
Επάνω του έχω συνδεδεμένο με ethernet ενα TP-Link archer D20 που παίζει το ρόλο του access point στην πλευρά του σπιτιού όπου δεν φτάνει το wifi του C50.
Το κεντρικό έχει ΙΡ 192.168.1.2 και range από 192.168.1.4 και μετά, ενώ το ΑΡ έχει ΙΡ 192.168.1.3 και DHCP κλειστό.

Επάνω στο ΑΡ είναι συνδεδεμένος ενσύρματα μόνο ένας υπολογιστής και στο wifi του τα κινητά/τάμπλετ όταν βρισκόμαστε στην εμβέλειά του.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, ενώ όλα δουλεύουν κανονικά και οι συσκευές κατεβάζουν σε φουλ ταχύτητα και από τα 2 ρούτερ, μετά από κάποιες ώρες οι συσκευές που είναι πάνω στο ΑΡ σέρνονται. Ανοίγω speedtest και βλέπω down <1 mbps ενώ το up είναι κανονικά στα 4-4,5. Την ίδια στιγμή σε speedtest από συσκευή συνδεδεμένη επάνω στο κεντρικό ρουτερ, η σύνδεση τερματίζει.

Έχω δοκιμάσει αλλαγή στα κανάλια των wifi χωρίς αποτελέσματα. Reboot του ΑΡ πάλι δεν αλλάζει τίποτα. Κούμπωμα-ξεκούμπωμα του ethernet που συνδέει τα δύο ρούτερ πάλι δεν έχει αποτέλεσμα.
Η μόνο λύση είναι reboot του κεντρικού ρούτερ. Τότε το ΑΡ δουλεύει πάλι σωστά και η γραμμή τερματίζει, μέχρι να περάσουν περίπου 15-20 ώρες και να εμφανίστούν πάλι τα ίδια προβλήματα.

Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;
Ευχαριστώ προκαταβολικά