Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.767
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Τα φώτα της κοινότητας για ακόμη μία φορά!
    Έχω άφθονα gb, και θέλω να τα χρησιμοποιώ σε εξοχικό το καλοκαίρι. Τα hotspot από τα κινητά είναι συνήθως χαμηλών ταχυτήτων, καταναλώνουν μπαταρία και έχουν μικρή εμβέλεια. Επιπλέον, επειδή μιλάμε για πέτρινο σπίτι με πολύ χοντρούς τοίχους, το σήμα πιάνει μόνο αν εξοβελιστεί η συσκευή στα παράθυρα, άρα δε μπορείς να έχεις το κινητό σου στην τσέπη σου.

    Ψάχνω λοιπόν αυτό που λέει ο τίτλος. Ένα modem - router 3g ή 4g στο οποίο θα μπαίνει η κάρτα σιμ μου και στη συνέχεια θα απολαμβάνω σταθερό και γρήγορο ίντερνετ εξοβελίζοντάς το κάτω ή ελαφρώς έξω από ένα παράθυρο.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  2. #2
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα σε πέτρινο πύργο στη Μάνη χρησιμοποιούσα το TELTONIKA RUT500 ( μας βάλαν rural internet τώρα).Έβρισκα σήμα 4g κάπου στη ταράτσα του πύργου, όπου και το εγκατέστησα. Ανέβασα καλώδιο ηλεκτρικό και κατέβασα ethernet που το έδινα σε καποιο tp-link hotspot και είχα internet και μέσω αυτού voip τηρλφωνία σε όλον τον πύργο.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φώτα της κοινότητας για ακόμη μία φορά!
    Έχω άφθονα gb, και θέλω να τα χρησιμοποιώ σε εξοχικό το καλοκαίρι. Τα hotspot από τα κινητά είναι συνήθως χαμηλών ταχυτήτων, καταναλώνουν μπαταρία και έχουν μικρή εμβέλεια. Επιπλέον, επειδή μιλάμε για πέτρινο σπίτι με πολύ χοντρούς τοίχους, το σήμα πιάνει μόνο αν εξοβελιστεί η συσκευή στα παράθυρα, άρα δε μπορείς να έχεις το κινητό σου στην τσέπη σου.

    Ψάχνω λοιπόν αυτό που λέει ο τίτλος. Ένα modem - router 3g ή 4g στο οποίο θα μπαίνει η κάρτα σιμ μου και στη συνέχεια θα απολαμβάνω σταθερό και γρήγορο ίντερνετ εξοβελίζοντάς το κάτω ή ελαφρώς έξω από ένα παράθυρο.
    Υπάρχουν πολλές συσκευές που δέχονται το στικάκι 3g/4g το κόστος ξεκινά απο τα 40 ευρώ περίπου για μια τέτοια, ενώ μια που να έχει και υποδοχή για sim είναι συνήθως πάνω απο 100.

    πχ κάτι σε Mikrotik

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.767
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλές συσκευές που δέχονται το στικάκι 3g/4g το κόστος ξεκινά απο τα 40 ευρώ περίπου για μια τέτοια, ενώ μια που να έχει και υποδοχή για sim είναι συνήθως πάνω απο 100.

    πχ κάτι σε Mikrotik
    A οκ, οπότε συμφέρει οικονομικά να πάρω στικάκι και να το κουμπώσω σε ένα από τα συμβατά ρούτερ που κυκλοφορούν;
    Θα έχει υψηλές ταχύτητες όμως αυτό το πράγμα; Η θύρα USB έχει πεπερασμένο bandwidth.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    A οκ, οπότε συμφέρει οικονομικά να πάρω στικάκι και να το κουμπώσω σε ένα από τα συμβατά ρούτερ που κυκλοφορούν;
    Θα έχει υψηλές ταχύτητες όμως αυτό το πράγμα; Η θύρα USB έχει πεπερασμένο bandwidth.
    Θεωρητικά μια Usb έχει 480mbps, τι ταχύτητες πιάνει πχ το κινητό σου, τα φθηνά 3g modem συνήθως έχουν 100αρα κάρτα δικτύου (όπως και το φθηνό το mikrotik) όποτε πάλι θα έχει θέμα απο εκεί.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38000/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Asus DSL-AC52U
    SNR / Attn
    7(dB) / 16.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ χρησιμοποιώ αυτά τα δυο https://www.skroutz.gr/s/408540/TP-L...MR3020-v1.html
    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...-usb-stick-lte
    έχω δει ταχύτητες 35Μbits down 10Mbits up και είναι σταθερότατα σε 24ωρη χρήση.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.767
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Ωραία τότε, κάποιο αξιόπιστο usb μοντεμ που θα κουμπώσω στο router; Από Ελλάδα ή εξωτερικό, έχω χρόνο να περιμένω.

    Αυτό το huawei το βρίσκω 80 ελλάδα και 35 εξωτερικό. Έχει λάκο η φάβα, ή προχωρώ άφοβα;
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φώτα της κοινότητας για ακόμη μία φορά!
    Έχω άφθονα gb, και θέλω να τα χρησιμοποιώ σε εξοχικό το καλοκαίρι. Τα hotspot από τα κινητά είναι συνήθως χαμηλών ταχυτήτων, καταναλώνουν μπαταρία και έχουν μικρή εμβέλεια. Επιπλέον, επειδή μιλάμε για πέτρινο σπίτι με πολύ χοντρούς τοίχους, το σήμα πιάνει μόνο αν εξοβελιστεί η συσκευή στα παράθυρα, άρα δε μπορείς να έχεις το κινητό σου στην τσέπη σου.

    Ψάχνω λοιπόν αυτό που λέει ο τίτλος. Ένα modem - router 3g ή 4g στο οποίο θα μπαίνει η κάρτα σιμ μου και στη συνέχεια θα απολαμβάνω σταθερό και γρήγορο ίντερνετ εξοβελίζοντάς το κάτω ή ελαφρώς έξω από ένα παράθυρο.
    καλημέρα! τα ιδια ειχα και εγω, εβαλα ένα routerboard της mikrotik που παιρνει usb, ένα στικακι 4G που εχει εισοδους κεραιας και την κεραια πανελ 35dbi μπροστα από παραθυρο να βλεπει προς τις κεραιες (είναι πανω στο Α/Κ της cosmote), εχω παντα τερμα σημα 4G.
    Επειδή το Mikrotik είναι δυσκολο να το μαθει κανεις και θελει ορεξη για μαθηση και διάβασμα δεν το προτείνω τοσο.
    Αλλα πλεον εχουν βγει και άλλες λυσεις με όλα σε ένα δλδ είναι κεραια μαζι κουτι και Modem αλλα εχουν γυρω στα 140 ευρω καπου εκει.
    Βρηκα και κατι άλλο με 70 ευρω στην Ελλαδα, είναι ένα φορητο AP router 4G της Huawei, το δινει και η wind σε συνδεσεις με παγια για το σπιτι, και εχει μπαταρια το φορτιζεις και το πας οπου θες! μαλλον αυτή είναι η καλυτερη λυση για σενα! αν τα βρει ζορικα και παλι εχει εισοδους κεραιας!
    Aυτο εδώ λεω https://www.skroutz.gr/s/9523817/Huawei-E5577Cs.html
    μπορεις και σε τετοια να πας πχ αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/12603878/TP...-v2.html#specs που εχουν υποδοχη για SIM απευθειας χωρις να θες στικακι όπως σε αλλα.

    Το ερωτημα τι καρτα εχεις? είναι παγια, καρτοκινητη? γιατι πχ εγω που εχω W.U Cosmote εχω twin sim, αλλα εχω κανει για το εξοχικο άλλη συνδεση παγια.
    Αν ειχα το ιδιο με twin sim που εχω καρτα όταν δουλευω σε άλλο μηχανημα δεν εχω κινητο!!! δλδ δεν μπορω να δεχτω εισερχομενες και sms.
    Υπάρχει και άλλη λυση να δει τις συχνότητες στην περιοχη και να βαλεις ένα repeater στην αναλογη συχνοτητα-ες με εξωτερικη την μια κεραια.
    Από ebay και aliexpress οι τιμες αναλογα τις συχνότητες και τα μηχανήματα είναι πολύ καλες.
    Μπορεις στο κινητο σου να βαλεις το πρόγραμμα cell mapper πχ και να δεις από που πιανεις που είναι οι κεραιες δλδ αλλα και σε τι συχνότητες.
    Πχ αυτος εδώ https://www.ebay.ie/itm/NEW-Wireless...MAAOSwVJhZVKtz η 1800 παιζει και σε 4G και σε 3G.
    Αν θες για ολες τις συχνότητες παει πολύ ψηλα το κοστος. Αν πας σε τετοια προσοχή μεγαλη στις συχνότητες.

    Σε στικ εχω αυτό https://www.ebay.ie/itm/UNLOCKED-HUA...oAAOSwFHZavQKx παιζει σε Mikrotik, σε Linux και παντου γενικα και σε android, παιρνει και κεραιες.
    Αν θες να πας σε στικ τελικα το συστηνω με τα 1000!!!
    απλα σε Mikrotik αν εχει το FW που κανει PPP συνδεση δεν παει πανω από 30mbps....
    πρεπει να βρεις να είναι με FW σε Hilink mode για να το βλεπει σαν LTE interface.
    Επισης το συγκεκριμενο είναι και card reader δλδ παιρνει καρτα micro SD.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 21-04-18 στις 06:52.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38000/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Asus DSL-AC52U
    SNR / Attn
    7(dB) / 16.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία τότε, κάποιο αξιόπιστο usb μοντεμ που θα κουμπώσω στο router; Από Ελλάδα ή εξωτερικό, έχω χρόνο να περιμένω.

    Αυτό το huawei το βρίσκω 80 ελλάδα και 35 εξωτερικό. Έχει λάκο η φάβα, ή προχωρώ άφοβα;
    45 ευρώ το έχει η Wind και είναι ξεκλείδωτο,παίζει σε όλα τα δίκτυα.Εγω απο μαγαζι της Wind το πηρα.
    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...-usb-stick-lte

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ripper18 Εμφάνιση μηνυμάτων
    45 ευρώ το έχει η Wind και είναι ξεκλείδωτο,παίζει σε όλα τα δίκτυα.Εγω απο μαγαζι της Wind το πηρα.
    https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...-usb-stick-lte
    αυτό επειδή βλεπω ένα h διπλα εχει εισοδους για εξωτερικη κεραια? αν ναι τι είναι CRC9 ?
    όπως βλεπω εχει το firmware σε hilink mode που ανεφερα πριν, αρα οποιος το βαλει σε mikrotik router θα το βλεπει σαν LTE interface στο ROS.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qwertyuiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία τότε, κάποιο αξιόπιστο usb μοντεμ που θα κουμπώσω στο router; Από Ελλάδα ή εξωτερικό, έχω χρόνο να περιμένω.

    Αυτό το huawei το βρίσκω 80 ελλάδα και 35 εξωτερικό. Έχει λάκο η φάβα, ή προχωρώ άφοβα;
    αυτό που ειπε ο φιλος από πανω πολύ καλη τιμη αν και απεξω ισως το βρεις λιγο ποιο φτηνα από Κινα κυριως, αρκει να εχει εισοδους εξωτερικης κεραιας μηπως και χρειαστεί.
    Όμως ρουτερ με Usb να το δουλεψει εχεις? αν όχι ισως είναι καλυτερα να δεις μια λυση ετοιμη όλα σε ένα δλδ. Αντι ρουτερ + στικ.

    Η κεραια που εχω ηδη αναφερει οτι εχω σε Huawei 3372 stick είναι αυτή https://www.ebay.ie/itm/35dBi-4G-LTE...QAAOSws5pZNhvO
    σε περιπτωση επιλογης κεραιας υπαρχουν πολλα βυσματα οποτε προσοχή μην γινει λαθος!

    - - - Updated - - -

    Ριξε μια ματια και στο συγγενικο θεμα γιατι και αυτό είναι λυση : https://www.adslgr.com/forum/threads...νιας/page2

Παρόμοια Θέματα

  1. Switch Gigabit ή Modem/Router Gigabit?
    Από Yannos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-18, 01:49
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 23:46
  3. [Other] Αγορά modem/router ή σκέτο router/wifi (ή κάτι άλλο;)
    Από Puran στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 14:46
  4. [Other] Πρόβλημα με TP-LINK W9980 και αγορά νεου Router ή Modem/Router
    Από kergaz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 16:26
  5. [Other] Πρόταση modem/router για 3G/4G
    Από arg_ στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-17, 12:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας